Żyrandole we wnętrzu w różnych stylach: pomoc w wyborze (+130 zdjęć)

Nie można sobie wyobrazić wnętrza mieszkania bez takiego elementu jak żyrandol. Zajmuje dość ważne miejsce w projektowaniu. Dzięki odpowiedniemu doborowi metody oświetlenia możesz odmienić pomieszczenie nie do poznania. Konsumenci mają jednak dylemat, jak prawidłowo zdefiniować rodzaj i konstrukcję żyrandola, ponieważ produkt pełni rolę nie tylko źródła światła, ale także elementu rozwiązania projektowego. Aby wyeliminować wszystkie pytania dotyczące wyboru, proponujemy obejrzeć zdjęcia różnych modeli żyrandoli we wnętrzu mieszkania.

Jak dobrać żyrandol?

Ze względu na swoją techniczną strukturę żyrandol jest złożonym produktem, który należy rozpatrywać na kilka sposobów. Jeśli dobrze je ocenisz przy zakupie, możesz wybrać odpowiednią opcję dla konkretnego wnętrza.

Styl żyrandolowy

Dobierz oprawy oświetleniowe do stylu wnętrza pomieszczenia. Nowoczesny projekt mieszkania może być rozwijany w różnych kierunkach: klasycznym, etnicznym, nowoczesnym, hi-tech i innych. Na podstawie konkretnego wyboru dokonuje się na korzyść jednego lub drugiego modelu żyrandola. Produkt powinien powtarzać niektóre elementy we wnętrzu pomieszczenia.

Ostatnio modne stało się mieszanie stylów we wnętrzu. W takim przypadku najważniejsze jest, aby nie wychodzić poza i starać się wszystko harmonijnie zorganizować.

Klasyczny żyrandol pasuje do nowoczesnych wnętrz

Kolor odgrywa rolę

Różnorodność rozwiązań kolorystycznych pozwala również idealnie dopasować oprawę do każdego rozwiązania projektowego, nawet najbardziej nietypowego.Eksperci doradzają wybór produktu w taki sposóbw taki sposób, że jego odcień jest drugim najważniejszym we wnętrzu.Ale to wszystko jest warunkowe. Główny nacisk kładzie się w zależności od projektu pomieszczenia i głównej kolorystyki.

Żyrandol może pełnić również rolę głównego akcentu kolorystycznego

Wymiary

Wybierając żyrandol według wielkości, należy wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia. Szczególnie ważne są:

 • wysokość produktu;
 • wymiary średnicowe;
 • liczba rogów.

Eksperci zalecają stosowanie następujących obliczeń: dodaj długość i szerokość pomieszczenia w metrach, a następnie pomnóż wynik przez 10. W rezultacie otrzymujemy wartość oznaczającą średnica produktu w centymetrach.

Duże żyrandole są odpowiednie tylko w przestronnych pomieszczeniach

Istotna jest również wysokość sufitu. Żyrandole wiszące nadają się do wnętrz z wysokimi sufitami. W pomieszczeniu, w którym przestrzeń jest niewielka, lepiej zastosować płaskie produkty.

Forma

Urządzenia oświetleniowe do każdego pomieszczenia należy dobierać biorąc pod uwagę jego konstrukcję i przeznaczenie.Żyrandol powinien idealnie komponować się swoim stylem z wnętrzem iw pełni spełniać główne funkcje użytkowe.

Produkty dzielimy na rodzaje, które określa ich kształt:

 • Wzdłużne modele żyrandoli.Charakteryzuje się tym, że rozmieszczenie lamp odbywa się w jednej linii. Zapewnia to równomierny rozkład światła. Najczęściej te opcje służą do oświetlania długich stołów lub lad barowych. Dobrze nadaje się do długich korytarzy i innych wydłużonych pomieszczeń.

 • Okrągły kształt produktu.Asortyment jest tak rozbudowany, że można dobrać odpowiednią opcję do każdego pomieszczenia i do każdego wnętrza. Oświetlenie odbywa się z jednego centralnego źródła. Może służyć zarówno do oświetlenia całego pomieszczenia, jak i określonego obszaru.

Rodzaje żyrandoli

sufitowe i podwieszane. Mogą różnić się zarówno zasadą działania urządzenia, jak i techniką projektowania. Ważny jest również materiał, z którego wykonane są żyrandole.

Kute

Wygląd wyrobów prezentuje się niecodziennie, przypominając wersję antyczną. Są używane w połączeniu z odcieniami, a czasem bez nich.To wcale nie psuje ich wyglądu. Szczególnie cenione są ręcznie robione żyrandole w różnych rozmiarach. Mogą być masywne i bardziej wyrafinowane, o gładkich liniach w projekcie.

Te żyrandole są idealne do wnętrz wykonanychprzy użyciu drewna lub kamienia naturalnego. Najbardziej odpowiedni do salonu lub gabinetu.

Kryształ

Żyrandole kryształowe szczególnie poszukiwany we wnętrzu kilkadziesiąt lat temu. W dzisiejszych czasach projektanci kochają inne materiały.Produkty kryształowe wyglądają bogato i są używane głównie w dużych pomieszczeniach z wysokimi sufitami.

Żyrandole czarno-białe

Żyrandole w ciemnych kolorach, modele w czekoladzie, indygo czy wenge nie są najczęstszymi opcjami we wnętrzu.To wszystko dla amatorów, odpowiednie dla osób ekstrawaganckich, np. lubiących styl gotycki. Ale w nowoczesnym designie coraz częściej przewidziano zastosowanie ciemnych żyrandoli.

​​

Wyroby białe - zawsze opcja uniwersalna.Nadaje się do użytku w każdym pomieszczeniu, a przede wszystkim dlatego, że spokojne i neutralne odcienie idealnie łączą się z jasnymi odcieniami.

Wybierz produkt do konkretnego pomieszczenia

Dla każdego pomieszczenia konieczne jest określenie opraw oświetleniowych według wielkości i rodzaju oświetlenia. Wynika to z faktu, że ich praktyczne przeznaczenie jest inne, dlatego wymagają indywidualnego podejścia do kwestii oświetlenia. Chociaż możesz ozdobić każde wnętrze pięknym modelem.

Salon

Salon jest główną częścią domu, dlatego dobór modelu oświetlenia do niego podchodzimy ze szczególnym Inspiracja. Przy wyborze bierze się pod uwagę wiele niuansów:

 • Oświetlenie sali jest jasne, ale nie powinno być zimne. Ciepła gama światła zapewnia komfort i sprzyja komunikacji.

 • Do salonów z wysokimi sufitami eksperci zalecają wybór produktów masywnych. Takie modele dodają przedpokoju luksusu, powagi i uroku.

 • Jeśli pokój urządzony jest w stylu klasycznym, to lepiej pozostać przy wersji kryształowej, symbolizującejdobrobyt i arystokracja.

 • Wybierz modele sufitów dla standardowych wysokości sufitów. Możesz je urozmaicić dużą liczbą odcieni.

 • Podłużne pomieszczenia najlepiej oświetlić dwoma żyrandolami. Będzie wyglądać szczególnie harmonijnie, jeśli ułożysz je symetrycznie.

Sufitowe

Żyrandole sufitowe szczególnie dobrze pasują do stylu nowoczesnego.Można je przymocować bezpośrednio do sufitu, chociaż istnieją opcje montażu łańcuchowego. Klosze wykonane są w minimalistycznym stylu. Najczęściej są wykonane z metalu i szkła.

Produkty sufitowe zyskują dziś na popularności, zwłaszcza w pomieszczeniach z niskimi sufitami.

Zawieszenia

Wersje wiszące nietypowo prezentują się w nowoczesnym wnętrzu. Swoim wyglądem przedstawiają plafony o różnych kształtach, zawieszone na drucie lub łańcuszku.Długość łączników może być różna w zależności od wysokości sufitu hali i osobistych preferencji.

Oprawy tego typu nadają się szczególnie do salonów i sypialni, których wnętrze wykonane jest w stylu barokowym lub rokoko.

Kuchnia

W kuchni, zgodnie z rodzinną tradycją, główne momenty życie często decyduje się przy pachnącej filiżance kawy lub herbaty. Wymieńmy główne aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola do kuchni:

 • Wilgotność w kuchni jest dość wysoka, jeśli dodamy do tego obecność oparów zawierających tłuszcz, wtedy nie zaleca się kupowania produktu z abażurami wykonanymi z tekstyliów... Najlepiej nadają się metal, szkło, akryl.

 • Jeśli preferowany był produkt z elementami drewnianymi, lepiej wstępnie je pokryć lakierem.

 • Obecność elementów do kucia wymaga mastyksu. Ułatwia to czyszczenie produktu.

Kolejnym funkcjonalnym celem żyrandola w kuchni jest stworzenie komfortu i przytulności. Wpływ na to ma wielkość i kształt kuchni. W przypadku niskich pomieszczeń najlepiej kupić żyrandol sufitowy, w przypadku długiej kuchni wybrać wydłużoną oprawę oświetleniową, a w przypadku przestronnej lepsza jest duża opcja.

Sypialnia

Oświetlenie w sypialni powinno sprzyjać wyciszeniu i tworzyć sprzyjającą atmosferę do relaksu i spać.Tutaj musi być zapewnione miękkie i rozproszone światło. Sam produkt musi być w pełnej harmonii z wnętrzem.sypialni, ale nie zgub się w jej tle.

Projekt żyrandola do sypialni dowolnego wnętrza musi spełniać następujące wymagania:

 • utwierdzenie;
 • matowe szkło lub kryształ;
 • Kolorystyka korpusu i kloszy w półtonach.

Wielkość sypialni oznaczono jako mały pokój, dlatego należy wybrać mały żyrandol typu sufitowego.

Dziecięce

Ten pokój powinien mieć wyjątkową atmosferę, więc opcje wnętrza dla dorosłych nie będą tu działać. Poniższe zasady pomogą w doborze odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecięcego:

 • Opcje wykonane ze szkła lub kryształu absolutnie nie nadają się do wnętrza pokoju dziecięcego.
 • Głównymi względami powinny być bezpieczeństwo i praktyczność. Z tego wynika, że ​​klosze muszą być wykonane z tekstyliów lub plastiku.
 • Opcje sufitowe nie nadają się do pokoju dziecinnego, a nie do dużych żyrandoli.
 • Kolorystyka powinna w pełni pasować do wnętrza, a motyw dobieramy według upodobań dziecka.

Przedpokój

Tak jak teatr zaczyna się od wieszaka, tak dom zaczyna się od przedpokoju. Odpowiednio zorganizowane oświetlenie to jeden z ważnych punktów.

Ponieważ rozkłady mieszkań nie mogą pochwalić się szczególną wygodą, tutaj trzeba spróbować:

 • Jeśli przedpokój ma wydłużony kształt, to zyskuje lampa wydłużona lub dwa żyrandole tego samego typu ustawione symetrycznie.
 • Idealny jest żyrandol prowadzący. Za jego pomocą możesz zmienić kierunek światła, aby podświetlić żądany obszar.
 • Modele lamp w przedpokoju należy wybierać z zachowaniem ścisłego designu.

Łazienka

Łazienka jest również specjalnym pomieszczeniem. Dlatego przy wyborze oprawy oświetleniowej do łazienki należy podać następujące punkty:

 • Wymiary żyrandola należy dobrać w zależności od wymiarów pomieszczenia oraz wysokości powierzchnia sufitu.
 • Moc oprawy zależy od tego, czy jest dodatkowe źródło światła.
 • Kolorystyka powinna pasować do wybranego wnętrza łazienki.

Ostatnio modne stało się stosowanie wbudowanych reflektorów punktowych we wnętrzach łazienek. Można je umieścić w taki sposób, aby oświetlały niezbędne obszary, np. w pobliżu lustra.

Na filmie:rekomendacje dotyczące wyboru żyrandola.

Żyrandole we wnętrzu różne style

Klasyczne

W kierunku klasycznym żyrandole to kryształ, szkło lub metal.Ponadto stopy są różne. Wystrój składa się z liści, kwiatów, kropelek i loków. Jeśli model zostanie wybrany do dużych pomieszczeń, powinien być efektowny i przypominać wyglądem lampy świecowe.

Nowoczesne

Stylowe żyrandole nowoczesne do ich wykonania wybrano nowoczesny wygląd, nieprzezroczyste szkło i metal.Te minimalistyczne wzory są idealne do żłobków, sypialni lub kuchni. Zapewnienie im komfortu to główne zadanie stylu Art Nouveau.

Loft

Styl loft nawiązuje w kierunku industrialnym, preferencja kreatywnej młodzieży i ludzi kochających wolność, dla których nie ma specjalnych granic.Ciekawym rozwiązaniem jest następująca opcja: tło to gołe ceglane ściany i stoły ze skrzynek, oprawy oświetleniowe z drucianych ram lub żyrandole na długich metalowych łańcuszkach organicznie do nich pasują.

Prowansja

Żyrandole w stylu Prowansja są w zasadzie wielościeżkową konstrukcją, mają przewiewny kształt i są lekkie.Klosze najczęściej wykonuje się z tekstyliów i innych materiałów naturalnych. Główne kolory to biel i odcienie pastelowe. Ta wersja żyrandola doskonale podkreśla prowincjonalny styl, dodaje wnętrzu romantyzmu i szczególnego uroku.

Art Deco

Oprawy w styl art deco ma wiele wspólnego ze stylem klasycznym.Przynajmniej jeden z elementów jest zawsze obecny w ich projektowaniu: abażury z jasnego koloru tkaniny, kryształowe zawieszki, loki w wystroju, wszystkowidać to w stylu art deco. Nie ma co się tu bać, ale przeciwnie, warto poeksperymentować i łączyć to, co niestosowne. Jeśli są jakieś wątpliwości, na ratunek mogą przyjść profesjonalni projektanci, których w Moskwie jest sporo.

Zaawansowana technologia

Zaawansowana technologia charakteryzuje się głównym materiałem - różnymi stopami metali.Charakterystyczną cechą są ozdoby ograniczone do minimum. Projekt ma wyraźne i proste geometryczne linie.

Pop Art

Ten styl pojawił się w sztuce abstrakcji. Wystrój lamp zawiera obowiązkowe momenty: bogate odcienie i emocjonalny pozytyw.Osiąga się to dzięki pojawieniu się tworzyw sztucznych i polimerów. To z ich pomocą można osiągnąć pożądany efekt, ponieważ można im nadać dość dziwaczne kształty.

Country

Oświetlenie w stylu wiejskim produkty. Łatwo je odróżnić od innych ze względu na pewne cechy: zastosowanie drewna lub poszczególnych części z tego materiału.Dopuszcza się łączenie elementów kutych z drewnem. Czasami można zaobserwować użycie tekstyliów, które mają kolory w naturalnych odcieniach. Dozwolona jest obecność wzoru drobnych elementów roślinności.

W stylu marynistycznym

W stylu marynistycznym odnosi się do produktu w odcieniach niebieskiego.Te modele w różnych wariantach nadają się do dekoracji sypialni. Idealnie prezentują się w pomieszczeniach o wystroju inspirowanym motywem marynistycznym lub w minimalistycznym stylu.

Nietypowe opcje

Ostatnio pojawiły się żyrandole niezwykłego typu, które tak bardzo kochają współcześni projektanci. Widać to szczególnie w projekcie wnętrza tematycznego:

 • W kuchni żyrandole można wykonać za pomocą sztućców.

 • Produkty do daczy lub garażu budowane są w formie produktu oświetleniowego, którego klosz zastępuje czapkę lub model samochodu.

 • Do oświetlenia altany służą różne butelki, gałęzie drzew itp.

W zasadzie wyobraźnia nie ma granic. Wystarczy wykazać się kreatywnością i pracowitością. Pomoże to zrobić kreatywność i zdjęcia przedstawione poniżej jako przykłady ilustrujące.

Wymiana żyrandola

musisz wymienić żyrandol. Nie zawsze jest czas lub chęć wezwania elektryka. W rzeczywistości żyrandol jest dość prosty i możesz sam wykonać tę pracę.Operacja ta nie jest trudna, ale wymaga odpowiedzialności i przestrzegania pewnych zasad. Składa się z dwóch etapów: demontażu starego produktu i zamocowania nowego żyrandola.

Aby pomyślnie zdemontować żyrandol, musisz:

 1. Wyłączyć zasilanie w domu.
 2. Określić położenie korka, do którego mocowana jest szyba z drutami.
 3. Trzymając lampę, poluzuj korek i wyjmij szybkę.
 4. Ostrożnie odłącz przewody i wyjmij stary żyrandol.

Kolejnym krokiem jest podłączenie nowej oprawy. Aby wykonać tę procedurę należy:

1. Podłącz przewody na samym żyrandolu. Odbywa się to w zależności od tego, ile kluczy ma przełącznik. W przypadku jednego klucza z każdego plafonu podłączony jest jeden przewód. Następnie podłącza się pozostałe przewody. Czasami ten proces jest przeprowadzany przez samego producenta.

2. Podłącz przewody sufitowe do żyrandola. Przewody są podłączone do fazy, które zostały połączone po kolei z każdego plafonu, reszta jest podłączona do drugiego przewodu sufitowego. Użyj śrubokręta wskaźnikowego, aby określić fazę.

3. Aby zapewnić dobre połączenie, lepiej zastosować zaciski śrubowe. Są bardziej niezawodne.

4. Ostrożnie zamknąć przewody szkiełkiem i przymocować je śrubą.

Odpowiednio dobrany żyrandol będzie nie tylko dopełnieniem wnętrza, ale także przedmiotem, który swoim światłem zapewni komfort i przytulność w domu. Możesz podzielić się swoimi wrażeniami i komentarzami, a także opcjami zdjęć z naszymi czytelnikami.

Szczegółowa instrukcja montażu (1 film)

Różne modele żyrandoli (130 zdjęć)

(osiem 60)
[1 037]