Zrób to sam: oryginalne sposoby malowania ścian (+48 zdjęć)

Jednym z najprostszych, ale jednocześnie oryginalnym sposobem na zmianę wnętrza w pokoju jest dekoracyjne malowanie ścian. Dziś dowiesz się, jak za pomocą wałka i puszki z farbą stworzyć oryginalny i niezwykły efekt na ścianach.

Zalety stosowania farb

W przeciwieństwie do innych metod dekoracji ścian, zastosowanie farb ma następujące zalety:

 • Żywotność. Estetyczny wygląd pomalowanej ściany utrzymuje się przez około dziesięć lat. Taka powłoka nie boi się uszkodzeń mechanicznych. Pazury zwierząt, światło słoneczne czy pleśń nie uszkadzają powierzchni, utrzymując ją w stanie nienaruszonym.

 • Łatwość naprawy. W przeciwieństwie do tapety, którą należy usunąć ze ściany i ponownie przykleić, pomalowane ściany można po prostu nałożyć na uszkodzony obszar. Ściana nie traci solidności (brak szwów i łączeń).

 • Łatwość czyszczenia. Czyszczenie plamy jest dość łatwe bez użycia specjalnych środków chemicznych. Farby nie wydzielają niebezpiecznych substancji i nadają się do stosowania nawet w pokojach dziecięcych. Nie wywołują reakcji alergicznej. Nie gromadzą kurzu, brudu i ciastek na ścianach.

 • Wyjątkowość zdjęcia. Prawie niemożliwe jest powtórzenie tej samej tekstury na różnych powierzchniach. Naturalny kolor dodaje wnętrzu poczucia luksusu i bogactwa. Na rynku dostępnych jest wiele odcieni do urzeczywistniania pomysłów projektowych.

Wymagane narzędzia

efekt ściany. Lista takich narzędzi obejmuje:

 • wałki;
 • pędzle;
 • szpatułki;
 • skrobaki;
 • papier ścierny;
 • gąbki;
 • szablony;
 • Kielnia wenecka.

Walce dzielą się również na następujące typy: zwykłe, futerkowe, teksturowane, gumowe i piankowe.

Nie ma konieczności kupowania wszystkich wymienionych akcesoriów. Wszystko zależy od pożądanego efektu. W każdym razie koszt tych narzędzi jest niski, a żywotność wystarczająca przy odpowiedniej obsłudze (wałki należy myć po malowaniu).

Pomysłowość ludzi pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty – korzystać z analogów narzędzi. I tak np.wałek teksturujący można zastąpić konwencjonalnym, nawijając wokół niego kawałek materiału, linkę lub plastikową torbę. Rysowanie z takiego narzędzia będzie wyjątkowe i interesujące.

Rzemieślnicy prac wykończeniowych twierdzą, że dekoracyjne malowanie ścian własnymi rękami to najbardziej ekonomiczny sposób na odświeżenie wnętrza pokoju. Praca odbywa się przy nałożeniu dwóch warstw farby, a druga warstwa zajmuje o 20% mniej. Do pomalowania pomieszczenia o powierzchni 40 m2 można użyć 2,5 litra.

Uwaga: Usługi profesjonalnych malarzy są drogie, dlatego nauka dekorowania ścian własnymi rękami jest nie tylko przydatna, ale i opłacalna.

Teksturowane wzory na ścianach

Przeszklenia ścian (efekt rozmycia plamy) uzyskuje się w następujący sposób:

 • Najpierw trzeba pomalować ściany w odcieniu bazowym.
 • Za pomocą suchej lub mokrej szmatki losowo wypełnij wzór innym odcieniem farby.

Oprócz tkaniny do tworzenia faktur możesz użyć innych rzeczy: gąbek, pędzli, własnych dłoni.

Oryginalność i niepowtarzalność tego sposobu malowania pozwoli na udekorowanie ścian w indywidualnym stylu.Do stworzenia wzoru przypominającego tapetę stosuje się wałki szablonowe. Odpowiednie są modele gumowe lub silikonowe. Możesz również użyć wełnistych wałków - uzyskuje się ciekawy wzór.

Przed głównym etapem malowania zaleca się przetestowanie farby na kawałku papieru lub u dołu ściany. Nie zapomnij przy tym usunąć nadmiaru farby, aby nie tworzyć smug.

Marmur

Efekt marmurowej ściany możesz stworzyć w następujący sposób:

 • Pomaluj ścianę na główny kolor tła.Za pomocą szerokiego pędzla namaluj nierówne paski na ścianie. Powinny być do siebie równoległe i nie zachodzić na całą powierzchnię ściany. Na styku dwóch podstawowych kolorów powstaje trzeci odcień.
 • Następnym krokiem jest narysowanie wzoru, który symuluje żyły kamienia.Użyj do tego cienkiego pędzla. Poczekaj, aż warstwa farby wyschnie.
 • Weź gąbkę i osusz ją w farbie rozcieńczonej wodą.Uruchom to po całej ścianie, aby uzyskać ładny efekt zadymienia.

Na końcowym etapie można zmienić rodzaje dekoracji. Jeśli użyjesz tkaniny, możesz uzyskać efekt opadających fałd. Lub przejdź po suszącej warstwie sztywnym pędzlem, aby zasymulować naturalną tkaninę. Ta technika nazywa się lnem.

Używając farby na bazie wody można uzyskać efekt zmiętego papieru.Weź plastikową torbę i nałóż kolejną warstwę farby w innym kolorze na wyschniętą pierwszą warstwę. Zamiast torby sprawdzi się gąbka.

Metody aplikacji farb

Dzisiejszy rynek farb dekoracyjnych stwarza ogromne możliwości realizacji Twoich pomysłów. Malowanie ścian staje się tak wygodne, jak to tylko możliwe. Jedną z głównych zalet takich gotowych kompozycji jest brak potrzeby specjalnego narzędzia i specjalnej wiedzy w malarstwie.

Nakładając farby kameleonowe (zmieniający odcień w zależności od kąta patrzenia) uzyskuje się efekt jedwabnych ścian.

Farby zawierające drobinki w jednolitym kolorze pozwalają uzyskać efekt welurowych lub aksamitnych ścian. Ściana staje się teksturowana, głęboka i miękka w wyglądzie, jak tkanina welurowa.

Do uzyskania efektu granitowych ścian stosuje się kompozycję zawierającą wielobarwne bąbelki akrylowe, które rozbijają się o ścianę i są ogrzewane pistoletem natryskowym.

Kompozycje można znaleźć w handlu, w tym:

 • drobny piasek;
 • ziarna minerałów;
 • fragmenty skorupy i inne dodatki.

Dzięki nim z łatwością uzyskasz efekt ściany koralowej, pejzażu morskiego, lśniących lub chropowatych powierzchni i wielu innych efektów.

Aby pomalować ścianę takim składem, nie trzeba przeprowadzać dodatkowego barwienia ani stosować specjalnych technologii aplikacji. Wystarczy przygotować ścianę do malowania i wybrać sposób aplikacji: wałek lub pistolet natryskowy.

Wskazówka: Nałóż dodatkową warstwę lakieru na farby, aby uzyskać maksymalny efekt.

Jak przygotować ścianę do malowania

Niektóre receptury farb i sposoby ich nakładania mogą ukryć wady ścian. Eksperci jednak w każdym przypadku zalecają wykonanie przygotowania powierzchni.

W pierwszym kroku należy usunąć wszystkie stare wykończenia ze ścian: tapety, poprzednie powłoki malarskie, nadmiar tynku itp. Następnie wyrównujemy powierzchnię szpachlą. Szpachlówkę i podkład dobiera się w zależności od rodzaju użytej farby.Nałożenie podkładu zmniejszy ilość wymaganej farby i zwiększy pokrycie ściany.

Przed przystąpieniem do malowania należy zabezpieczyć podłogę oraz inne przedmioty i powierzchnie w pomieszczeniu przed rozpryskami i kroplami farby pokrywając je folią lub stosując maskowanie taśma.

Wniosek

Podsumowując, można argumentować, że używając prostych narzędzi i używając niedrogich kolorowych narzędzi, naprawdę można stworzyć piękną dekorację ścienną własnym ręce, bez uciekania się do pomocy profesjonalistów... Co więcej, często samodzielna dekoracja ścienna nie jest gorsza pod względem jakości niż praca mistrzów. Ogromna gama odcieni pomoże urzeczywistnić każdą fantazję, a eksperymentując z technologią i metodami nakładania farby, stworzysz przytulny wygląd, który w pełni zaspokoi Twoje potrzeby.

Nakładanie powłoki dekoracyjnej (2 filmy)

Gotowe opcje dekorowania ścian (48 zdjęć)

(25 0)
.