Zastosowanie ciemnej tapety we wnętrzu różnych pomieszczeń: opcje kombinacji i kombinacji

Tradycyjnie w pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej stosuje się jasną dekorację ścienną, ponieważ taka kolorystyka kojarzy się z harmonijnym spokojem. Ciemne tapety we wnętrzu salonu lub przedpokoju można stosować tylko wtedy, gdy są używane prawidłowo, w przeciwnym razie mogą sprawić, że wnętrze będzie zbyt ponure.Jednak za pomocą ciemnych odcieni można stworzyć w wybranym pomieszczeniu tajemniczą i niezwykłą atmosferę.

Korzystanie z ciemnej tapety

Zazwyczaj kolor ścian dobierany jest w zależności od wielkości pomieszczenia, jasność oświetlenia, wybrany styl i meble... Zgodnie z zaleceniami projektantów ciemne odcienie ścian stosuje się tylko przy łączeniu różnych rodzajów i kolorów powłoki.Pozytywne wyniki są możliwe przy optymalnym doborze obszaru klejenia i dopasowanych odcieniach tapet.

Możesz użyć następujących efektów:

 • Metoda kontrastu, która powoduje zaciemnienie jednej ze ścian (np. za łóżkiem w sypialni, za sofą w salonie, czy za jadalnią w jadalni).

 • Przeznaczenie na strefy pomieszczenia ciemniejszą ścianą (stosowane również w małych pomieszczeniach).

 • Efekt przejścia cienia - stosowany w pomieszczeniu zbyt jasnym lub zbyt jasnym, gdzie ta technika byłaby przydatna.

 • Zastosowanie w aranżacji pomieszczenia w określonym stylu, głównie klasyczne widoki.

 • Dzięki jednej lub dwóm ścianom z ciemną tapetą (na przeciwnej stronie) możesz optycznie rozciągnąć przestrzeń małego pokoju.

 • Ta technika pozwala na uzyskanie powierzchni o większej ochronie przed zanieczyszczeniami, co z powodzeniem jest wykonywane w pomieszczeniach niemieszkalnych (korytarz, kuchnia itp.).).

Efektem zastosowania ciemnych kolorów do pokrycia ścian będzie surowa i harmonijna aranżacja pomieszczenia. Dzięki prawidłowej kombinacji jasnych i ciemnych odcieni tapety zgodnie z pożądanymi proporcjami możesz podkreślić lub odwrotnie ukryć niektóre cechy pomieszczenia.

Możliwości kombinacji

Piękne połączenie tapety w kilku kolorach to marzenie każdego właściciela nowoczesnego mieszkania, który zaczął prace remontowe. Istnieje kilka sposobów łączenia:

 • Prosty - używane są tylko 2 kolory;
 • złożone połączenie - więcej niż dwa tony lub odcienie koloru;
 • kombinacja niestandardowa - więcej niż trzy kolory.

Najczęściej stosowanymi ciemnymi kolorami w dekoracji wnętrz są czerń, odcienie brązu, błękitu, zieleni i fioletu.Czarny oczywiście nie jest zalecany przez projektantów do naklejania na wszystkie powierzchnie, ponieważ atmosfera w pomieszczeniu stanie się bardzo ponura i nieprzyjemna. Ale dla akcentu na jednej ścianie taki kolor jest całkiem odpowiedni, szczególnie w połączeniu z jasnymi odcieniami innych tapet.

Brąz może być wykorzystany do dekoracji całego pomieszczenia, ze względu na szeroką gamę odcieni i ich łączenie ze sobą na różnych ścianach. Wskazane jest stosowanie płynnych, harmonijnych przejść pomiędzy kolorami czekolady, kawy, beżu i mlecznej bieli.

Brązowe tapety z różnymi złoconymi zdobieniami nadają się do klasycznego wnętrza, które doda pomieszczeniu surowości i romantyzmu.

Niebieska gamma może mieć zarówno jasne, jak i ciemne odcienie, dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze tego koloru.Niebieskie tapety dobrze komponują się z beżem, piaskiem i innymi ciepłymi kolorami, w tym białym. Jednocześnie we wnętrzu pokoju kategorycznie niemożliwe jest użycie innych jasnych kolorów, które zakłócą uwagę.

Stosowanie koloru ciemnoniebieskiego powinno być ograniczone do jednej ściany, na pozostałych - wyłącznie zimne i jasne kolory.

Kolory zielone stosowane są we wnętrzach naturalnych i ekologicznych w połączeniu z elementami i materiałami z drewna i roślin.Aby rozcieńczyć dość posępne ciemnozielone wnętrze, stosują kolory niebieski, liliowy, beżowo-żółty, biały w postaci dekorów tekstylnych (narzuty, zasłony).

Ciemne szarości na ścianach nie wyglądają zbyt zachęcająco, dlatego konieczne jest zastosowanie kontrastowych ciepłych kolorów lub jasnych efektów (w kolorach czerwonym, żółtym, pomarańczowym, jasnozielonym).

Ściany w tonacji fioletu wyglądają bardzo oryginalnie i jasno, ale w ciasnym pomieszczeniu kolor ten należy rozcieńczyć jaśniejszym wstawki lub wybór ciepłych odcieni na innych powierzchniach.

Uniwersalne zasady dekorowania ścian ciemnymi powłokami:

 • Najciemniejsza ściana znajduje się zwykle naprzeciw okna.
 • Ciemne meble i zasłony zaciemniające nie służą do dekoracji ciemnego pokoju.
 • Takie ściany wykonuje się najczęściej przy projektowaniu przestronnych pomieszczeń, dlatego lepiej nie wykorzystywać ich do wnętrza małego pomieszczenia lub skonsultować się ze specjalistą od projektowania.
 • Nie zalecamy używania ciemnych kolorów na ścianie naprzeciw łóżka, w pokoju dziecięcym, jako tło do zdjęć lub telewizora, aby nie odwracać uwagi.
 • Ciemne kolory nie są używane w obszarze zabaw w pokoju dziecięcym ani w strefie rekreacyjnej.
 • Łącząc kolory, pamiętaj, aby dopasować je do wybranego stylu. Na przykład w przypadku stylu ekologicznego stosuje się brązowo-zieloną gamę, w stylu klasycznym - bordowo-brązowy, większość nowoczesnych wnętrz zapewnia użycie tylko jasnych kolorów.

Dekoracja ciemnego pokoju

Projekt ciemnego pokoju musi przestrzegać pewnych zasad, których wdrożenie pozwoli uniknąć błędów i stworzyć harmonijny przystanek:

 • Przy dekorowaniu pokoju ciemnymi kolorami, trzeba liczyć się z możliwością dodatkowego oświetlenia w postaci lamp, pozwalających równomiernie doświetlić całą przestrzeń.
 • W słabo oświetlonym salonie dekoracja wykorzystuje albo ciepłe kolory (czerwień, pomarańcz, kremowe odcienie), aby stworzyć przyjazną atmosferę, albo zimną (niebieski, zielony, niebieski) - wykorzystać go jako teren rekreacyjny.
 • Sufit, wykonany w ciemniejszych kolorach, optycznie obniża wysokość pomieszczenia, co ma negatywny wpływ na psychikę, a lżejszy - przeciwnie, pozwala na zwiększenie wysokości.
 • Ale ciemna lub nawet czarna podłoga pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie.

Ciemne tapety w różnych pomieszczeniach

ściany w funkcjonalnie różnych częściach mieszkania.

Salon

Zastosowanie takiej tapety w salonie nada pomieszczeniu szczególnego magnetyzmu i szyku, ale tylko z zachowaniem dodanie kilku lekkich akcentów.Optymalny stosunek to stosunek 2 części ciemnych lub średnich odcieni na 1 część jasnych.Na przykład podłoga i meble są ciemne, ściany średnie, a sufit i wystrój jasne.

Oryginalne wnętrze, tapety i ciemne meble pomogą dodać komfortu i elegancji do salonu.

Połączenie światła naturalnego i sztucznego jest ważne w tym pomieszczeniu, niezbędne są reflektory punktowe, duży żyrandol na górze i kilka kinkietów do oświetlenia pożądanych miejsc.

Sypialnia

Projektanci uważają sypialnię za idealne pomieszczenie do zastosowania ciemnej dekoracji ściennej, ponieważ:

 • tło jest idealne dla innych elementów wnętrza;
 • połączenie ciemnych odcieni nadaje pomieszczeniu poczucie luksusu, podkreślając jego dostojeństwo;
 • czarny jest w stanie uwydatnić różne ustalenia projektowe.

Lekkie zasłony i jasne elementy dekoracyjne ( poduszki, jedwabna pościel itp.) będą dobrze wyglądać na ciemnym tle. Tapeta z ornamentem doda pomieszczeniu objętości i powietrza.

​​

Kuchnia

tech czy skandynawska.Takie wnętrze wymaga mebli z naturalnego drewna i stylowych, rustykalnych dodatków. Świetnym dodatkiem do tego będą jasne kolory elementów dekoracyjnych oraz duża ilość lamp. ( Jak wybrać idealny żyrandol do kuchni?)

Tym samym dekorując wnętrze swojego mieszkania lub jednego z pokoi ciemną ścianą przykrycie, właściciel może pokazać niekonwencjonalne widoki, wykazać się wyobraźnią i zastosować swoje twórcze inklinacje, aby stworzyć przytulność i komfort w pomieszczeniu.

Ciemne odcienie we wnętrzu (2 filmy)

Rozwiązania niestandardowe (40 zdjęć)

[2 68]
.