Zasłony wewnętrzne: odmiany i jak to zrobić samemu

Tekstylia w naszych mieszkaniach spełniają oprócz funkcji dekoracyjnej również funkcję użytkową. Właściwy dobór materiału, stylu, rodzaju zmieni pomieszczenie nie do poznania, doda szyku, komfortu, a także podzieli przestrzeń pokoju.

Zasłony wewnętrzne mają swój urok i w pełni uzasadnione obciążenia użytkowe, aby nie wychodzić z naszych domów.

Rynek rozwiązań wnętrzarskich i projektowych jest pełen różnorodnych typów zasłon. Co więcej, ozdabiają nie tylko okna, ale także drzwi, a w przestrzeni samego pomieszczenia jako przegroda prezentują się idealnie. Dekoracyjne zasłony mogą być wykonane nie tylko z tkaniny, ale także z drewna, bambusa, różnych koralików i innych improwizowanych materiałów własnymi rękami. W sklepach istnieje możliwość zakupu gotowych, odpowiednich rozmiarów do zasłon japońskich, roletowych, rzymskich, drewnianych i bambusowych. Asortyment nie jest ograniczony pod względem kolorów, stylów czy kształtów.Jednak przedmiot wykonany ręcznie wnosi do domu o wiele więcej ciepła niż przedmiot kupiony w sklepie.

Odmiany firan

Firany rzymskie nie wymagają dużej ilości materiału do szycia. Nie należy skąpić, kupować wysokiej jakości materiału, ten drogi będzie trwał znacznie dłużej, nie tracąc koloru i kształtu. Rolety rzymskie należą do typu kontrolowanego. Dość łatwo jest samodzielnie określić, na jakiej wysokości powinny być, ile światła wpuszczą do pomieszczenia.

Grube i surowe rolety rzymskie idealnie nadają się do wnętrz w stylu klasycznym i orientalnym. Wspaniałe rzymskie odcienie doskonale sprawdzą się w biurze, kuchni, a nawet sypialni.

Wszystko zależy od kolorystyki. Jednolite kolory w jasnych barwach podkreślą biznesowy styl gabinetu, a romantyczne i uspokajające uspokoją umysł w sypialni. Rolety rzymskie mogą pełnić funkcję samodzielnego wystroju wnętrz zasłon, w postaci swego rodzaju gobelinu na ścianie.Rolety rzymskie można zawiesić na drzwiach, w ciągu dnia będą one zbierane u podstawy, a wieczorem będą zamykać łuk z innych pomieszczeń.

Japońskie zasłony w odróżnieniu od poprzednich ułożone są pionowo. Są to rolety z pasków tkaniny. Japońskie zasłony są również regulowane, doskonale chronią przed południowym upałem ulicy i radzą sobie z przeciągami. To japońskie zasłony są najczęściej używane jako przegroda między strefami pomieszczenia. Wypełniają całą przestrzeń od sufitu po podłogę, a w razie potrzeby można rozłożyć japońskie zasłony, usuwając szczeliny i widoczność z drugiej strony pomieszczenia.

W kuchni najczęściej używa się bułek. Wybierając odpowiedni materiał, możesz zapewnić niskie zanieczyszczenie. Pozwoli to zaoszczędzić czas na mycie i sprzątanie. Ponieważ rolety są bardzo kompaktowe, są idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń.

​​​​

Zasłony do różnych pomieszczeń

Zasłony dekoracyjne nie muszą wisieć nad oknem. Często w nowoczesnych wnętrzach służą do oprawienia obrazów, fresków, wezgłowia łóżka w sypialni, łuku drzwiowego, podwieszane są pod sufitem sypialni nad łóżkiem w formie baldachimu, krótkie zasłony może przykryć poszczególne półki na ścianach mebli i tak dalej.

Zasłony z koralików, drewna i bambusa można powiesić wzdłuż odcinka ściany jako element dekoracyjny.

Lepiej wybrać zasłony do sypialni w spokojnych odcieniach. Niekoniecznie lekkie, najważniejsze jest to, że kolor relaksuje i nie wywołuje podświadomego dyskomfortu. Pewna doza romantyzmu nie zaszkodzi sypialni, dlatego kombinacje koralików znajdujących się w różnych miejscach sypialni nie tylko nie zaszkodzą, ale przyniosą tylko pozytywne wrażenia.Do sypialni odpowiednie są zasłony japońskie, rolkowe i klasyczne, a także ich kombinacja.

Przykładowo rollupy mogą bezpośrednio zasłaniać otwór okienny, a klasyczne mogą być luksusowym dodatkiem do obrazu. Ozdobne zasłony wykonane z koralików, drewna i bambusa pasują do łuku drzwi. I te same bambusowe mogą oddzielić strefę spania od strefy relaksu z telewizorem i sofą, jeśli pomieszczenie łączy kilka funkcji. Taka przegroda jest ekologiczna przy zastosowaniu rolet.

Zasłony wewnętrzne są szczególnie przydatne w kuchni. Zatrzymują zapachy gotowania i zapobiegają ich rozprzestrzenianiu się po całym mieszkaniu.

Drzwi oczywiście znacznie lepiej radzą sobie z tym zadaniem, ale nie zawsze da się je postawić. Na przykład ze względu na wielkość korytarza i samej kuchni. Krótkie zasłony zrób to sam w klatce na półkach zanurzą Cię w świat amerykańskiej wsi lub stylu wiejskiego.

Zasłony w przedszkolu

Pokój dziecięcy jest najważniejsze miejsce w domu, w którym zasłony wewnętrzne są naprawdę potrzebne. Rodzice powinni słyszeć, co się dzieje z ich dzieckiem, czy upadło, nie odniosło obrażeń, odrabia lekcje, bawi się konsolą itp. Zasłony do pokoju dziecięcego muszą być wybrane i uwzględniać smaki okruchów. Jednak to do niego należy żyć w tym środowisku. Projekt zasłon do pokoju dziecinnego zależy również od płci dziecka. Chłopiec będzie całkiem zadowolony z rolet i japońskich zasłon o odpowiedniej kolorystyce, a dziewczynie spodoba się obfitość koralików.

Zasłony do pokoju dziecięcego można dopasować do wizerunków ulubionych postaci z kreskówek. Obrazy można przenieść na zwykły materiał własnymi rękami.

W tym celu sklepy posiadają naklejki transferowe na tkaninach, które są przyklejane żelazkiem. Możesz również zrobić zasłony z koralików, drewna i bambusa na łuk drzwi własnymi rękami. Jeśli kurtyna okaże się dość częsta, można ją wykorzystać jako przegrodę między strefami. Przegrodę można wykonać ręcznie z drewnianej ramy, a nie wkłada się do niej fragmentów zasłon wykonanych z koralików i bambusa. Takie konstrukcje wyglądają jak ozdobne ekrany.

Jak zamknąć bramę kurtyną

Przegrodę do drzwi można wykonać ręcznie z elementów drewnianych lub plastikowych mocowanych razem i cofnęli się po czymś w rodzaju toru. Taka kurtyna będzie gęstsza i nie zajmie dużo dodatkowej przestrzeni.

Drugi sposób - składanie zasłon ze złomu. Są to koraliki, koraliki nasienne i elementy układanki, połączone razem.

Będą również używane małe zabawki, do których należy wcześniej przykleić haczyki lub nitki. Wykonana własnymi rękami taka prefabrykowana zasłona ozdobi każdy łuk i posłuży jako doskonała przegroda między pokojami.

Galeria zdjęć

​​
.