Zasłony w paski - uniwersalna opcja do każdego wnętrza

W W każdym domu najważniejsze jest stworzenie przytulnej atmosfery za pomocą wnętrza i harmonii w odczuciach mieszkających w tym domu właścicieli i przybywających gości. Zasłony w paski to jeden z klasycznych wzorów, które od wieków stosowane są w projektowaniu wnętrz.Jedną z zalet takich zasłon jest ich uniwersalność, tj. możliwość dopasowania do każdego wnętrza, czy to salonu, pokoju dziecinnego, sypialni czy kuchni.

Rodzaje pasków

Zasłony w paski dobrze komponują się z pozostałymi meblami w pokoju, a także pomagają dopasować proporcje pomieszczenia.

Rodzaje pasków na zasłonach:

 • Pionowe - pozwala wizualnie „podnieść” sufitu lub przedłużenia ściany, dobrze wygląda w pomieszczeniu z kilkoma meblami.

 • Poziomy - "obniża" wysokość sufitu, ale jednocześnie może wizualnie powiększyć pomieszczenie. Ta listwa jest często używana w małej sypialni lub kuchni.

 • Szeroka listwa - nadaje się na zasłony w dużych pomieszczeniach (salon, jadalnia).

 • Wąskie - będą potrzebne do maskowania wad i przyciągania uwagi w pomieszczeniu, są optymalne za mały pokój.

 • Kontrastowe lub kombinowane - używane do odwrócenia uwagi od rzeczy. Na przykład jasny kontrast między różnymi kolorami na zasłonie zawieszonej we wnęce ściennej ukryje w niej drzwi.

Paski na zasłonach wykorzystywane są w dekoracji lokali w stylach klasycyzmu, retro, baroku, a także wśród nowoczesnych - pop Art.

Na filmie: tkaniny na zasłony w paski: kolekcja 2019-2019.

Dobór zasłon do pokoju

Wybierając tkaninę na zasłony w paski do konkretnego pomieszczenia, należy zasady ogólne:

1. Wybór odcieni - zasłony powinny harmonizować z elementami wnętrza w pomieszczeniu, dlatego paletę kolorów dobiera się w zależności od stylu i przeznaczenia pomieszczenia.

2. Szerokość firanek powinna być 1,5 raza większa od szerokości gzymsu, na którym będą wisieć.

3. Długość określana jest wysokością okapu z tolerancją 15-20 cm na rąbek tkaniny.

Kolory:

 • Jasne lub neutralne odcienie działają uspokajająco i relaksująco na wpływ mieszkańców pokoju.
 • Jasne kontrasty pomagają nadać oryginalności (najczęściej spotykany kontrast - czerń i biel, który jest stosowany w nowoczesnych stylach - nada pomieszczeniu eleganckiej surowości, zasłony dobrze komponują się również z czerwienią paski, złoty lub biały, niebieski z beżem, turkus z bielą).
 • Ciepłe kolory (beż, brąz) stworzą w pomieszczeniu miękką i przytulną atmosferę.
 • Połączenie różnych odcieni tego samego koloru w zasłonach jest stosowane w nowoczesnych stylach i doda pomieszczeniu dodatkowego efektu.
 • Jasne kontrastowe paski są używane jako akcent w pomieszczeniu.

Zasłony w paski we wnętrzu

Listwa łatwo pasuje do wnętrza pokój lub kuchnia, niezależnie od jej przeznaczenia funkcjonalnego. Ale oczywiście każdy pokój ma swoje własne niuanse, w zależności od jego wielkości, stylu projektowania, oświetlenia i innych aspektów.

W salonie

Jest to pomieszczenie, w którym rodzina spędza wolny czas, do którego przychodzą goście, a zatem jego celem jest stworzenie przytulnego wspólnego wizerunku, który pomoże wyrobić sobie opinię gości o całym domu lub mieszkaniu.

Zastosowanie zasłon pasiastych w salonie ma na celu zwiększenie objętości i nadanie pomieszczeniu wielowymiarowości.Jedna z technik projektowania: kolory w kontrastowych zasłonach dobierane są tak, aby jedna pasowała do koloru ścian, a druga - z elementami dekoracyjnymi, tworząc harmonijne połączenie.

Najczęściej do salonu kupuje się lekkie zasłony z półprzezroczystymi paskami z jedwabiu, organzy, lnu, ale tylko zgodnie ze stylem samego pokoju.Jedną z najnowszych nowości oferowanych w sklepach tekstylnych są zasłony z siatki w paski o prześwitującej lekkości i nietuzinkowym wyglądzie. Dobrze prezentują się we wnętrzu salonu w nowoczesnych stylach.

W salonie często stosuje się dekoracje dekoracyjne: zapięcia, klipsy, gzymsy z rzeźbionymi detalami, wstążki firanowe lub piękne skręcone koronki, lambrekiny czy frędzle.

W sypialni

Jest to pomieszczenie niezbędne do wypoczynku i snu, w które osoba powinna móc odpocząć po ciężkim dniu i czuć się spokojna. Dlatego wybierając zasłony do tego pokoju, należy wziąć pod uwagę niektóre niuanse:

 • zasłony są pożądane grube, aby zamknąć dostęp do słońca podczas dziennego odpoczynku;
 • dla korzystnego wypoczynku lepiej wybrać jasne kolory z węższymi paskami;
 • idealna kolorystyka to pastelowe, sałatkowe lub karmelowe tony z pionowym pasem.

W pokoju dziecięcym

Do pokoju, w którym dziecko będzie żywe, światło i przestrzeń są ważne, dlatego długie zasłony z szerokim lub wąskim pasem stonowanych kolorów (kolory pastelowe) są idealne.Lepiej wybrać materiał naturalny (len lub bawełna), zapewniający bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Kolorystyka dobierana jest z uwzględnieniem płci dziecka i jego wieku, można również zastosować rolety rzymskie z kontrastowymi paskami.

W kuchni

W przypadku firan kuchennych ważna jest praktyczność i estetyczny wygląd.W pierwszej kolejności należy wybrać samą tkaninę, która ma chronić pomieszczenie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, dlatego odpowiednia jest tu tkanina zasłonowa. Ma dobrą gęstość, nie odkształca się podczas prania i nada kuchni atrakcyjny wygląd.

Wybór tkaniny zależy również od wielkości kuchni, dlatego do małego pomieszczenia najlepszym rozwiązaniem będą krótkie zasłony z półprzezroczystej tkaniny w jasne paski w pionie lub poziomie.

Należy również wziąć pod uwagę wymiary otworu: w przypadku małego okna bardziej odpowiednie są zasłony średniej długości z cienkimi pionowymi paskami, które dodadzą otworowi powietrza i wizualną szerokość.

Rolety rzymskie

Projektanci najczęściej polecają w kuchni wiszące rolety lub rolety rzymskie, które wyglądają jak żaluzje, ale wykonane z naturalnej tkaniny.Po podniesieniu te zasłony zbierają się w miękkie poziome fałdy.

Zasłony rzymskie stosowane w kuchni mają kilka zalet w porównaniu z innymi typami:

 • Produkt wysokiej jakości, składający się z wytrzymałej tkaniny, impregnowanej specjalnymi roztworami chroniącymi przed uszkodzeniami, kurzem, wypaleniem wzoru na słońcu.
 • Dłuższa żywotność, łatwość konserwacji (listewki są usuwane, a tkaninę najlepiej prać ręcznie, aby się nie kurczył).
 • Takie zasłony są wykonane specjalnie pod wymiar okna, ich długość można regulować, co pozwala zakryć tylko część okna.
 • Rolety rzymskie są bardzo praktyczne, kurz i brud można łatwo usunąć za pomocą pędzla lub gąbki.
 • Różnorodna kolorystyka ułatwi dobranie do wnętrza kuchni w różnych stylach.
 • Nie hałasują podczas działania mechanizmu góra/dół (w przeciwieństwie do żaluzji).

Pasiaste zasłony w pokoju, dobrane w harmonii z wnętrzem, sprawią, że pomieszczenie na długo nabierze dynamicznego i oryginalnego, atrakcyjnego wyglądu.

​​

Jak wybrać kolor zasłon (1 film)

Paski (42 zdjęcia)

.