Zasłony i tiul w sypialni: zasady i szczegóły

Zasłony to nie tylko element dekoracji wnętrz. Pokój bez zasłon to jak podawanie jedzenia na talerzu bez sztućców. Wydaje się, że wszystko jest brane pod uwagę, ale czegoś brakuje. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać zasłony i tiul do swojej sypialni.

Styl ma znaczenie

Współcześni projektanci zalecają wybór różnych wzorów zasłon do indywidualnej stylistyki sypialni.

Tutaj na przykład wersja „klasyczna” lub jak to się nazywa również tradycyjna. Jego podstawą są gęste, ciężkie zasłony wiszące wzdłuż krawędzi okien, a cały środek wypełnia nieważki tiul. W ciągu dnia zasłony sypialni elegancko obrysowują okno, aw ciemności zamykają je od świata zewnętrznego. Ta opcja jest bardzo popularna wśród przeciętnego człowieka na ulicy.

Nie należy ignorować opcji „Rolety rzymskie”. To jest rodzaj żaluzji. Gęste, równe płótno zakrywa okno do parapetu. Regulacja odbywa się za pomocą specjalnego sznurka mocowanego do listew po wewnętrznej stronie zasłony poprzez pociągnięcie lub zwolnienie.

Wersja kurtyny francuskiej najczęściej spotykana jest w teatrze lub sali koncertowej. Idealne dla niego są lekkie, przewiewne tkaniny. Można je dobrać do stworzenia wnętrza w salonie. Jeśli jednak ozdobisz wysokiej jakości i oryginalnym lambrekinem lub użyjesz tiulu, wtedy sypialnia nabierze wyglądu komnat pałacowych.

6 zasad

  • zwróć uwagę na zasłony w pionowe pasy.Jeśli pomieszczenie jest wąskie, pomocne będą pionowe pasy. Rozbudują lokal.

  • Wybierz odcienie bogatsze niż tapeta na ścianach.W przeciwnym razie istnieje ryzyko dostania się do pomieszczenia, w którym „okienne ubrania” łączą się ze ścianami i tworzą efekt braku okien.

  • Ciepłe odcienie, takie jak fioletowy, pomarańczowy czy koralowy, dodają ciepła i komfortu w pomieszczeniu.Chłodne odcienie pomogą stworzyć poczucie spokoju i chłodu. Ale zasłony wykonane z ciężkich, gęstych materiałów w połączeniu z przewiewnymi i lekkimi zasłonami mogą stworzyć ciepłą atmosferę w Twoim domu.

  • Poczucie kompletności i szlachetności dadzą otwierające się okno lambrekiny - falbanka, która służy do rozciągnięcia górnej części zasłony.Należy tego unikać tylko w jednym przypadku, gdy pomieszczenie ma niski sufit. W takim przypadku lambrekin dodatkowo stworzy ziemistość okna.

  • Przy wyborze tiulu należy wziąć pod uwagę oświetlenie otoczenia.Jeśli tutaj zawsze jest dużo światła, nieprzepuszczalne tkaniny będą wyglądać stylowo na oknie. Ale lekkie materiały są bardziej odpowiednie do zacienionego pokoju.

  • Poproś sprzedawcę o rozłożenie rolki przy wyborze tiulu, dzięki temu lepiej dostrzeżesz odcienie.Pamiętaj zawsze, że kolor tkaniny na rolce wydaje się bardziej nasycony niż w rzeczywistości. Wybierając materiał na zasłony i tiul, staraj się wziąć pod uwagę odcień ścian w pokoju, a meble, które wypełniły w nim przestrzeń. Istotną rolę odgrywa również wysokość sufitów i wykładziny.

Zwróć uwagę na szczegóły

Ważny jest również sposób mocowania zasłon. Kurtyna może być przymocowana klipsem lub obszyta u góry metalowym otworem, przez który przechodzi gzyms. Zasłony można związać na dole ramy okiennej taśmą, łańcuszkiem lub plecionym sznurkiem.

Za najprostsze zapięcie uważa się wciągnięcie okapu do szwu uprzednio zszytego na górze produktu. Mocowanie gzymsu jest inne: z narożnikami do ściany, uchwytami lub końcówkami. Gzymsy sznurkowe dobrze komponują się z zasłonami wykonanymi z naturalnych tkanin. Karnisz z brązu lub mosiądzu z nietypowymi końcówkami jest po prostu stworzony do zasłon wykonanych w klasycznych francuskich wersjach.

Zmierz pomiary

Zanim uszyjesz lub zamówisz zasłony u mistrza, dokładnie zmierz miary z okna. Najlepiej, aby pomiary były wykonywane po zamontowaniu gzymsu.

W przypadku montażu gzymsu ściennego, szerszych zasłon, zachowana zostanie odległość pomiędzy skrajnymi mocowaniami. Jednocześnie uwzględnij fałd dziesiątek centymetrów. Dodatek zależy od wybranego modelu kurtyny.

Aby uszyć tiul trzeba wziąć dwie lub nawet trzy szerokości okienka, wszystko zależy od materiału. Długość to odległość od okapu do podłogi.

W przypadku montażu gzymsów na suficie pomiary wykonuje się w taki sam sposób, jak opisano powyżej. Jedyna różnica polega na tym, że długość mierzy się od sufitu.

Tkanina

Jeśli do komór zawsze świeci słońce, lepiej zasłonić zasłony z grubej i gęstej tkaniny. Zapobiegają przenikaniu strumienia świetlnego do pomieszczenia, tworząc w ten sposób cień w godzinach porannych.

Jeżeli projekt pokoju nie obejmuje zasłon, można zastosować rolety papierowe.Aby zapobiec blaknięciu farby na zasłonach stosuje się impregnaty ochronne.

Wybierz tkaniny bez podszewki i zapewniające wysoki margines bezpieczeństwa, jeśli planujesz częste później pranie zasłon. W przypadku lnu, bawełny i aksamitu najlepiej prać chemicznie.

Wady i zalety

Tkaniny bawełniane szybko blakną, blakną i tracą kolor pod wpływem promieni słonecznych. Jedwab też jest niepraktyczny. Podobnie jak tkanina bawełniana szybko traci swoją jasność, dlatego nie może obejść się bez dodatkowego wyposażenia ochronnego.

Zasłona z tafty świetnie sprawdzi się z funkcją odbicia światła, poza tym firanki z tej tkaniny są doskonale wyprane.

Miłośnicy naturalnych materiałów powinni zwrócić uwagę na len. W dzisiejszych czasach niezwykle trudno jest znaleźć tkaniny lniane bez żadnych dodatków. W tekstyliach len produkowany jest z dodatkami, które tylko go poprawiają, nadają mu lekkości i połysku.

Połączenie kolorów i faktur w tkaninach do produkcji zasłon, a także tiulu wypełniającego przestrzeń między płótnami, uważane jest za ulubioną opcję dekoracji okna nowoczesnych projektantów.Ich zdaniem firany i tiul powinny być odpowiednie do pory roku za oknem. Na przykład w ciepłym sezonie wybór należy zatrzymać na materiałach powietrznych. W zimnym okresie bardziej odpowiednie są zasłony wykonane z grubych tkanin. Nie będziemy nalegać na sezonową zmianę zasłon. Dla siebie możesz pomyśleć o jakiejś uniwersalnej opcji.

Tekstura

Stosując różne wkładki, łącząc je z materiałem bazowym na zasłonach, możesz nadać pomieszczeniu wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.

Zasłony w pastelowych kolorach pomogą stworzyć przytulną atmosferę. Lepiej nie używać w tym pomieszczeniu chwytliwych, agresywnych odcieni. Nie pomogą Ci się zrelaksować, a wręcz przeciwnie. Lepiej wybrać zasłony do sypialni z gęstszej tkaniny. Ich konstrukcja zapobiegnie przedostawaniu się światła z zewnątrz. Ale płatne tkaniny mogą gromadzić kurz.

Do firan można dobrać tiul. Odpowiednie są tu zarówno skromne, jak i obszerne draperie. Podstawą powinny być artystyczne upodobania właścicieli i oczywiście indywidualność wnętrza.

Wybierając tkaniny na zasłony w sypialni pamiętaj, że materiały gładkie, bez żadnego wzoru, dobrze komponują się z innymi elementami wyposażenia wnętrz. Ich główną zaletą jest kolor i faktura.

Najbardziej intymnym miejscem w domu jest sypialnia. To pomieszczenie, w którym odpoczywa się od codziennych trosk i które jest ukryte przed oczami gości. Harmonia i wygoda to ważny aspekt sypialni. Jednak wybierając zasłony do sypialni, postaraj się wprowadzić do niej odrobinę romantycznej atmosfery.

Wskazówki dotyczące wyboru zasłon (2 filmy)

Jak zasłony wyglądają we wnętrzu (31 zdjęć)

​​
.