Zasłony do okien wykuszowych: wskazówki dotyczące wyboru rodzaju zasłony, tkaniny i karnisza

Wykusz - część przestrzeni wystająca na zewnątrz z powierzchni elewacji, przeszklona kilkoma oknami.Okno z reguły ma dość dużą powierzchnię, dlatego będzie wymagało specjalnych zasłon na wykusz. Ta cecha architektoniczna zapewnia dodatkowe oświetlenie słoneczne do pomieszczenia, więcej świeżego powietrza, co wizualnie zwiększa powierzchnię pomieszczenia.

Prawidłowy dobór zasłon

Projekt zasłon powinien uwzględniać dużą powierzchnię przeszklenia i dyktować ogólny styl pomieszczenia.Dlatego bardzo ważny jest ich prawidłowy dobór, ukazanie gustów właściciela i podkreślenie wszystkich zalet takiego otworu okiennego.

Zasłony do wykuszy dobiera się w zależności od kształtu geometrycznego samego otworu.Tak więc, o kształcie trójkąta lub trapezu, na każdym oknie zawieszone są osobne zasłony. Gdy wykusz znajduje się w półokręgu, zasłona może być solidna, co zapewnia wygodę podczas przesuwania jej po półkolistym gzymsie.

Podstawowe zasady doboru zasłon:

 • W zależności od umiejscowienia wnęki w wykuszu jest to niezbędne do rozwiązania problemu oddzielnych i integralnych zasłon w różnych oknach.
 • Ogromne znaczenie ma wygląd otwierający się z okna: jeśli trzeba go ukryć, lepiej wybrać gęste zasłony, w pięknym krajobrazie - lekkie i przezroczyste tkaniny.
 • Jedną z opcji są rolety rzymskie na wykusz, które są bardziej funkcjonalne i nie obciążają pomieszczenia nadmiernym wystrojem.
 • Przy wyborze zasłon mogą być dwie opcje: są dodatkiem do wnętrza pokoju lub odwrotnie, ukrywają część pokoju przed wzrokiem ciekawskich.

Wybierając zasłony do wykuszu, główną zasadą jest harmonijne połączenie zasłon i całego stylu wnętrze pokoju.Zasłony, spełniając swoją główną funkcję (zamykanie i otwieranie otworu okiennego), powinny stanowić dobry dodatek do wnętrza.

Należy również zastanowić się, w którym pomieszczeniu znajduje się wykusz iw zależności od tego stosuje się różne rodzaje zasłon.

Kuchnia z wykuszem

Zasłony do kuchni z wykuszem dobieramy biorąc pod uwagę dużą wilgotność w pomieszczeniu i obecność oparów. Tkanina powinna spełniać następujące wymagania:

 • łatwa do prania;
 • nie osypują się ani nie odkształcają;
 • są wodoodporne.

Oznacza to, że zasłony powinny być łatwe do czyszczenia i nie zaśmiecać przestrzeni. Idealnym wyborem będą rolety ze specjalną impregnacją, najlepiej w formie łuku, która pozwala nie zamykać całkowicie otworu okiennego.W tym przypadku na gzymsie zawieszane są boczne firanki, wtedy okno można w odpowiednim momencie całkowicie zamknąć.

Najlepiej zaprojektować kuchnię z wykuszem w jasnych kolorach lub zastosować kontrastową kombinację kolorów.

Rolety rzymskie do wykuszy są bardzo wygodne i nadają się do montażu nawet na małych oknach.Umożliwiają zamocowanie ich w wymaganej pozycji na żądanej wysokości w celu zmiany ilości światła wpadającego przez okno do pomieszczenia. Za pomocą różnych kolorów czy ozdób pozwolą dobrać wystrój do pomieszczenia kuchennego i skutecznie pokonać lub podkreślić oryginalność okna.

Jeżeli kuchnia ma wystarczająco dużą powierzchnię i nie ma potrzeby liczenia każdego wolnego metra kwadratowego, to można całą przestrzeń podzielić na kilka stref funkcjonalnych. Projekt kuchni z wykuszem o powierzchni 13 m2. m. sugeruje wiele opcji jego projektowania. Na przykład przy projektowaniu kuchni do oddzielnego obszaru można użyć okna wykuszowego o powierzchni 13 m2.

Oto opcje:

 • Montaż sofy na zamówienie w kształcie wykuszu - stworzy przytulny kącik.
 • Użyj małej zasłony lub przegrody, aby oddzielić salę telewizyjną lub gabinet od kuchni.
 • Urządzenie w wykuszu małego ogrodu zimowego wypełni wolną przestrzeń.

Główna zasada przy projektowaniu tras o powierzchni 13 kwadratów.W takim przypadku odległość od pieca do stołu jadalnego powinna być minimalna. Jadalnia jest wydzielona osobno, można postawić wygodną sofę, ale tak, aby nie zaśmiecała pokoju.

Przy wyborze mebli do takiej kuchni projektantom zaleca się stosowanie jasnej kolorystyki z jaskrawymi kontrastującymi plamami.

Wszystkie strefy o różnych funkcjach powinny być wykonane we wspólnym stylu, a odcienie kolorów powinny płynnie przechodzić z jednej strefy do drugiej.Kuchnia niekoniecznie jest tradycyjna, ale intensywniejsze oświetlenie w kuchni z wykuszem sprawia, że ​​meble o błyszczącej powierzchni świetnie prezentują się. Projekt kuchni z wykuszem pozwoli właścicielom wykazać się twórczą wyobraźnią i wybrać idealną opcję, dogodną dla gospodyni do przygotowywania posiłków i dzielenia się posiłkami z całą rodziną w przyjemnym dla oka otoczeniu.

Zasłony do sypialni z wykuszem

W pokoju wypoczynkowym oprócz zasłon świetlnych powinny znajdować się zasłony zaciemniające, które w razie potrzeby, zamknij i zablokuj dostęp do pomieszczenia z jasnym światłem dziennym lub jasnym wieczornym światłem na zewnątrz.

Wybierając zasłony do sypialni, należy preferować jasne, spokojne odcienie, które przyczynią się do wypoczynku i relaksu właściciela.Jasne kolory mogą być ekscytujące. Jedną z efektownych kombinacji do pokoju wypoczynkowego jest projekt okna wykuszowego z wielowarstwowymi zasłonami z cienkiego szyfonu wraz z grubymi zasłonami w kojących odcieniach (szary, niebieski, brązowy, zielony).

Rolety rzymskie są również często używane w sypialni w połączeniu z ciężkimi nieprzezroczystymi satynowymi lub jedwabnymi zasłonami.

Zasłony do salonu

Konstrukcja salonu z wykuszem pozwala na wykonanie dużo eksperymentów i trochę wyobraźni w projektowaniu. Salon lub hol to miejsce, w którym właściciele spędzają dużo czasu, korzystając z pokoju dla całej rodziny do wypoczynku i przyjmowania gości. Dlatego dobór zasłon zależy od wybranego akcentu w takim pomieszczeniu.

Jeśli salon jest wykonany w stylu klasycznym, dobrym rozwiązaniem będą austriackie zasłony z ciężkimi fałdami.Dodają do pokoju poczucie luksusu i starożytności. Takie zasłony w wykuszu do salonu pełnią funkcję dekoracyjną i zakłada się, że rzadko będą otwierane. Podobna opcja jest odpowiednia, jeśli widok z okna nie jest zbyt przyjemny (ściana innego domu lub nudny przemysłowy krajobraz).

Przy niewielkim wykuszu lepiej będą wyglądały francuskie zasłony do salonu z licznymi fałdami i przegrzebkami, które dodadzą pomieszczeniu powietrza i światła.

Jeżeli wnętrze salonu z wykuszem to duża ilość mebli i wystroju, to lepiej wybrać zasłony okienne w zwięzły i powściągliwy styl, stonowana kolorystyka i odpowiednia faktura. Zagospodarowanie przestrzenne pomieszczeń jest uważane za popularne i oryginalne rozwiązanie projektowe, w szczególności można oddzielić wykusz we wnętrzu salonu i stworzyć dodatkowy przytulny kącik.

Efekt zwiększenia przestrzeni i głębi wykusza można uzyskać łącząc w nim kilka kolorów i faktur jednocześnie. Dotyczy to zarówno tkanin zasłonowych, jak i elementów dekoracyjnych oraz mebli.

Rodzaje gzymsów

Nowoczesne gzymsy wykonywane są z różnych materiałów: metalu, drewna, plastiku i nawet szkło...Najpopularniejszymi modelami są karnisze aluminiowe, nadające się do funkcjonalności okna kuchennego.

Karnisze do okien wykuszowych produkowane są w trzech rodzajach:

 • Z profilu według rozmiaru otworu okiennego, zwykle wykonanego z biegaczy (pod zasłonami, tiulem lub lambrekinami). Taki gzyms mocuje się do ściany lub sufitu za pomocą wsporników.

 • Konstrukcja okrągła w formie pręta, podzielona na segmenty, spięte zawiasami. Zasłona może poruszać się tylko wzdłuż odcinka lub wzdłuż całego konturu - zasłony są przymocowane do zawiasów, oczek lub pierścieni.

 • Ze sznurka - najprostszy i najtańszy rodzaj gzymsu, składający się ze wspornika i sznurek pasujący do nowoczesnych stylów dekoracji pomieszczeń (high-tech, minimalizm).

Okap wykuszy można ozdobić w różnych stylach.Najczęściej końcówki są ozdobione plastikiem, drewnem, kryształami (światło załamujące).Nie ma uniwersalnych zasad dekorowania wykuszy. Wszystko zależy od gustu właściciela, który wybrał określone zasłony do okna wykuszowego zgodnie ze stylem lub kolorem, który lubisz.

Pomysły na dekorację wykusza (1 film)

Zasłony do wykusza we wnętrzu (42 zdjęcia)

​​
[23 5]
.