Zasady projektowania otwartego balkonu: wybór mebli i wystroju

Wiosna poza ciepłymi dniami ustąpiła miejsca mroźnym zimom, a wszyscy ludzie marzą o tym, by osiąść i posiedzieć w ciepłym słońcu, oddychając świeżym powietrzem. Taką możliwość daje im balkon. Projekt otwartego balkonu pomoże Ci stworzyć przytulny kącik w Twoim mieszkaniu lub prywatnym domu, aby odpocząć od dynamicznej i stresującej codzienności.

Od czego zacząć

Celem uszlachetnienia otwartego balkonu jest stworzenie idealnego, przytulnego miejsca do wypoczynku, tak aby można było posiedzieć na świeżym powietrzu z ulubionym zarezerwuj lub spędź romantyczną kolację we dwoje.Projekt należy rozpocząć od czyszczenia, ponieważ zimą na balkonie gromadzi się duża liczba zupełnie niepotrzebnych rzeczy.Po wyjęciu i umyciu wszystkiego należy przeprowadzić powierzchowną inspekcję terytorium.

W razie potrzeby podłogę można położyć praktycznymi płytkami lub po prostu przykryć przyjemnym dywanikiem.Dobrym rozwiązaniem byłoby przykrycie podłogi deską tarasową lub kupienie kawałka sztucznego trawnika, a wtedy wiosenna trawa na balkonie przez całe lato będzie zielona.

Ściany wykończone materiałami mrozo i wilgocioodpornymi: farbą lub płytkami ceramicznymi.W przypadku zastosowania listew drewnianych, należy je zabezpieczyć specjalną masą przeciw pleśni i pleśni, a następnie polakierować lub pomalować.

Jeśli balkon jest mały

W większej liczbie mieszkań, zwłaszcza w domach Chruszczowa, otwarte balkony są bardzo małe. Istnieje wiele zasad projektowania, które pozwalają wizualnie powiększyć przestrzeń o niewielką powierzchnię:

 • Umieść skrzynki lub pojemniki z kwiatami wzdłuż balustrady, w rogach lub na środku balkonu,najlepszym rozwiązaniem jest mocowanie go na poręczy od zewnątrz(ze stałą tacą, aby nie wylewać wody na głowy przechodniów). O doborze i instalacji skrzynek na kwiaty przeczytaj tego artykułu.
Powiązany artykuł:Aranżacja kuchni na balkonie: przygotowanie i przebudowa
[34lub wygodny fotel lub mała kanapa do czytania książek i czasopism.

 • Najbardziej optymalne będzie przekształcanie mebli.Może to być składany stół i krzesła, rozkładana sofa itp.

 • Elementy wystroju: latarnie ogrodowe, haftowane poduszki, koc, świeczniki ze świecami, które pomogą stworzyć przytulną atmosferę.

Na wideo: jak udekorować mały balkon.

Wykonanie dużego balkonu

Jeśli w mieszkaniu jest duży otwarty balkon, to udekorowanie go będzie wymagało dużej inwencji projektowej.

Przede wszystkim trzeba się martwić o mebel, najlepiej gotowy zestaw mebli:

 • Sofa tapicerowana, stół i krzesła, które należy dobierać biorąc pod uwagę stałą obecność na ulicy (deszcz i słońce mogą uszkodzić tapicerkę).

 • Meble kute wyglądają bardzo elegancko.

 • Meble wiklinowe należy poddać obróbce specjalnymi związkami lub stosuje się tkanie nie z materiałów naturalnych, ale z syntetycznego.

Dekorowanie dużej powierzchni roślinami ozdobnymi:

 • Rośliny są umieszczane wzdłuż krawędzi balkonu, jako żywopłot, do rogów lub ścian można przymocować donice z kręconymi widokami.
 • Duże byliny ustawiane są wzdłuż balustrady lub ściany frontowej.
 • Ozdobne doniczki umieszczane są na półkach lub stojakach mocowanych do ścian.

Kilka zasad projektowania

Dekorując dowolny balkon, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad uwzględniających bezpieczeństwo i wyrazisty wygląd:

 • Ważna zasada bezpieczeństwa dotyczy ciężaru mebli i wszelkich konstrukcji -balkon nie powinien być obciążony ciężkimi przedmiotamipudełka i pojemniki z kwiatami muszą być dobrze przymocowane (aby nie spadły na ludzi).
 • Przy wyborze roślin należy wziąć pod uwagę położenie w punktach kardynalnych.Strona wschodnia uważana jest za idealną, na resztę może mieć wpływ zbyt gorące słońce lub dużo cienia.
 • Stosowanie pnączy ochroni część przestrzeni przed jasnym słońcem i wnikaniem kurzu.
 • Jeśli balkon przez większość dnia jest wystawiony na słońce, najlepiej zamontować na nim składaną parasolkę letnią, która doda cienia (nie zapomnij mocno zabezpieczyć go przed podmuchy wiatru).

Balkon w prywatnym domu

W wiejskim domu duża loggia lub balkon pełni bardzo ważną rolę jako przestrzeń do wypoczynku, a także element architektoniczny zdobiący elewację domu.

Do dekoracji można zastosować różne elementy dekoracyjne:

 • różne ogrodzenia (kute, drewniane, z wykorzystaniem elementów rzeźbiarskich);
 • zastosowanie do dekoracji kamienia, naturalnego drewna i bardziej nowoczesnych materiałów;
 • ważne elementy wystroju (rośliny wspinaczkowe, wersja pierwotna - kompletne zagospodarowanie jednej ze ścian w pionie);
 • meble wiklinowe, drewniane (często składane) lub kute (sofy, stoły i krzesła).

Dekoracja i projekt balkonu daje każdemu właścicielowi wiele możliwości stworzenia pięknego architektonicznego i wyrazistego dodatku do całego domu.

Pomysły na udekorowanie otwartego balkonu (2 filmy)

Opcje projektu (35 zdjęć)

​​
(21 4)
...