Zalety malowania ścian i opcji kolorystycznych

Podczas gdy ludzie starszego pokolenia nadal dręczą się wyborem kolejnej tapety do dekoracji ścian w mieszkaniu, młodzi ludzie, którzy zapomnieli o swojej sowieckiej przeszłości, aktywnie używają farby. Malowanie ścian nie jest nowym podejściem, ale jeśli rozcieńczysz sprawdzone rozwiązanie nowymi trendami w aranżacji wnętrz i nowoczesnymi materiałami, wynik będzie prawdziwym arcydziełem. Kolorowanie pozwala uwolnić całą wyobraźnię, z tapetą raczej nie zadziała. Dowiedzmy się, jak przygotować ściany do malowania we wnętrzu, jaką farbę lepiej wybrać, jaki efekt można osiągnąć.

Zalety malowania ścian

Praca z farbą, nawet jeśli planowana jest skomplikowana technologia malowania np. w dwóch lub więcej kolorach, jest znacznie łatwiejsza niż proces tapetowania. Malowanie będzie znacznie tańsze. Ściany przeznaczone do malowania wymagają mniej prac przygotowawczych - nowoczesne farby wygładzają drobne nierówności, skośne kąty, idealnie wpasowują się w nierówności i wgłębienia. A podczas malowania nie trzeba dopasowywać wzorów i połączeń.

Jeśli dalej porównujemy farbę i tapetę, to pierwsza opcja wygrywa pod względem dostępnych kolorów.Nowoczesne materiały pozwalają wybrać absolutnie dowolne odcienie. Wystarczy wybrać kolor i nadać mu pożądaną głębię oraz dowolne nasycenie.Ale asortyment tapet jest ściśle ograniczony wyobraźnią projektantów. I często musisz kupować i pracować nie z tym, co chcesz, ale z tym, co oferuje rynek budowlany.

Możesz pomalować ściany na dwa kolory i zastosować efekty wizualne - metaliczne, kameleonowe i inne.

Przygotowanie ściany

Malowanie ścian - ostatni etap naprawy. Zaleca się malowanie tylko od góry do dołu. Przede wszystkim malują sufity, gzymsy, a także listwy, a dopiero potem pracują na ścianach.

Przed malowaniem powierzchnia musi być przygotowana. Ściana powinna być tak gładka, jak to tylko możliwe - farba, z całą swoją wiernością właściwościom powierzchni, tylko podkreśli wady ściany.Wszystkie inne powłoki z powierzchni należy usunąć, następnie ściana jest dokładnie sprawdzana pod kątem różnych wad. W razie potrzeby należy użyć szpachli lub nałożyć tapetę do malowania.

Na filmie: jak szpachlować ściany do malowania.

Wybierz farbę

Ściana jest gotowa do użytku, pozostaje wybrać farbę. Na współczesnym rynku budowlanym istnieje wiele różnych opcji kolorów i tekstur - i to jest drugorzędne. Eksperci zalecają skupienie się na właściwościach użytkowych przy wyborze odpowiedniej farby.

Najbardziej praktycznym wyborem są farby na bazie wody.Głównym plusem jest duża wszechstronność, prostota procesu barwienia, długa żywotność.Dzięki temu, że ta farba jest paroprzepuszczalna, pomieszczenie będzie miało doskonały zdrowy mikroklimat.Za pomocą tych barwników tworzą projekty z prawdziwymi rysunkami, pracują w dwóch lub więcej kolorach, można też tworzyć aplikacje.

Wielu ekspertów poleca farby akrylowe. Praktycznie nie pachną, są przyjazne dla środowiska i bardzo wygodna jest praca z tymi barwnikami. Farby na bazie akrylu występują w wielu kolorach i odcieniach.Głównym kolorem barwników akrylowych jest biały, ale jeśli dodasz pigmenty, możesz uzyskać bardzo szeroką gamę.Często ogranicza się do malowania ścian w standardowym kolorze białym. Początkowo popularne w latach zerowych „naprawy o europejskiej jakości” lśniły bielą - białe ściany w całym mieszkaniu, białe drzwi, białe ramy okienne.

Nowoczesne wnętrza malowane są na kilka kolorów, ale biel ma swoje zalety. To świetne tło do zdjęć, do różnych elementów dekoracyjnych, kwiatów w pomieszczeniach.

Na filmie: wybór farby do ścian.

Eksperymentowanie na komputerze

Aby uniknąć uczucia głębokiego rozczarowania po wyschnięciu farb, eksperci od aranżacji wnętrz zalecają, aby najpierw spróbować zasymulować pomysł na komputerze.Za pomocą Photoshopa, a także zdjęć, możesz bardzo dokładnie wybrać żądany kolor.Również w sieci można znaleźć programy do projektowania, które między innymi zawierają instrukcje dotyczące kompatybilności różnych kolorów.

Modne kolory

Musisz wiedzieć, jak działają różne kolory pomalowanych ścian we wnętrzu. Wybór koloru to trudna sprawa. To dzięki kolorystyce przestrzeni powstaje pierwsze wrażenie pomieszczenia. Wystrój, meble i inne detale odgrywają drugorzędną rolę. Ponadto różne kolory mają różny wpływ na stan psychiczny i nastrój. Dlatego kolory muszą być odpowiednie.

Pastelowe kolory najlepiej nadają się do sypialni, pokoi dziecięcych i salonów. Te kolory najbardziej sprzyjają spokojnej komunikacji i pacyfikacji.

Również przy wyborze koloru należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia - jasne odcienie optycznie powiększają przestrzeń, ciemne tony ukrywają to.Bardzo popularnym obecnie rozwiązaniem jest malowanie w trzech kolorach. Kontrast w kombinacjach odgrywa w tej metodzie ogromną rolę. Im jaśniejszy kolor sąsiedni, tym mniejsze będzie wizualnie pomieszczenie. Dlatego projektanci zalecają większą ostrożność w przypadku modnych dziś fioletu, wina, terakoty.

Powiększ pomieszczenie kolorami monochromatycznymi. Szczególnie istotne są białe, szare i niebieskie. Dzięki nim możesz łączyć jasną gamę - żółtą, brązową, pomarańczową.

Wybierając kolor, należy również wziąć pod uwagę ogólny styl wnętrza. Jeśli jest to nowoczesna zaawansowana technologia, nie można obejść się bez czerni i bieli.Naturalne kolory są odpowiednie dla Prowansji i Country. W stylach włoskich i greckich świetnie będą wyglądać biel, piaskowy, niebieski. Neonowy róż, błękit, jasna zieleń doskonale sprawdzą się w młodzieżowych wnętrzach.

Jak malować

Malowanie w kilku kolorach jest dziś uważane za bardzo popularne rozwiązanie. Istnieją różne możliwości realizacji tego pomysłu.Dość starą metodą jest dzielenie ścian w poziomie.W tym przypadku pomieszczenie wygląda na proste, ale kilka problemów można rozwiązać na raz. Z podłogi spód ściany jest pomalowany na jeden kolor, a wszystko powyżej na inny kolor.

Linia separacji kolorów to 1/3 wysokości od podłogi. Dotyczy to wnętrz retro, country, klasycznych stylów.Ale dziś mało kto przestrzega tych zasad - można znaleźć tak pomalowane wnętrze, ale granica kolorów może znajdować się w dowolnym miejscu.

Popularnym podejściem jest również tzw. ściana akcentująca.Trzy z czterech ścian są pomalowane w neutralnych kolorach, czwarta w zupełnie innym kolorze.

W przypadku malowania techniką „gradientową” powierzchnie nie będą się różnić kolorystycznie, ale w ich nasyceniu.

Można również zastosować kolorowe wstawki – jest to imitacja dekoracyjnych paneli wewnętrznych.Ale powierzchnię trzeba przygotować w specjalny sposób. Najpierw ścianę maluje się na kolor tła, następnie wykonuje się oznaczenia i po wyschnięciu powstają pożądane wzory.

W nowoczesnych mieszkaniach są ceglane ściany. Trzeba umieć malować ceglaną ścianę, a wtedy można uzyskać bardzo ciekawe efekty.Lepiej wybrać kolory jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Popularne są również biel lub beż.Jeśli ściana jest akcentem, to jasne kolory to wybór.

Wykorzystywanie koloru we wnętrzu (1 wideo)

Ozdabianie ścian farbą (40 zdjęć)

​​
.