Zalety i wady schodów szklanych [pomysły i opcje projektowe]

Schody w wiejskim domu spełniają jedno z najważniejszych zadań - sprawiają, że poruszanie się między piętrami jest bezpieczniejsze i wygodniejsze. Nie jest to jednak jedyna funkcja struktury drabiny. Z jego pomocą możesz korzystnie podkreślić godność wnętrza, wizualnie zwiększyć powierzchnię i nadać pomieszczeniu szczególnego wyrafinowania.

Szeroki wybór materiałów i nowoczesne technologie umożliwiają realizację dowolnych pomysłów projektowych, wśród których jednym z nich są schody szklane. W tym artykule rozważymy zalety i wady takich produktów, ich charakterystyczne cechy i niuanse produkcyjne.

Plusy i minusy

Klatka schodowa w domu to funkcjonalny element wnętrza zapewniający bezpieczeństwo i swobodę poruszania się pomiędzy pierwsze i drugie piętro... Ten projekt świetnie wygląda również w dwupiętrowym mieszkaniu. Nie zapomnij jednak o funkcji dekoracyjnej tego wzoru.

Ostatnio szklane schody są coraz częściej wykorzystywane do dekoracji lobby hoteli, centrów biurowych i domów prywatnych. Jeśli planujesz zainstalować model schodów ze szkła, najpierw powinieneś zrozumieć jego cechy, poznać zalety i wady działania.

Oto kilka zalet, na które warto zwrócić uwagę:

 • Szklane schody to stylowe rozwiązanie, które odmieni Twój dom i doda osobowości do Twojego wnętrza...
 • Ze względu na swoją przezroczystość wzór ten optycznie powiększa przestrzeń i nadaje się do małych pomieszczeń.
 • To uniwersalna opcja, która harmonijnie wpasuje się w każde wnętrze - klasyczne lub nowoczesne (high-tech).
 • Szklana klatka schodowa z metalowymi wstawkami to integralny element nowoczesnego designu (szczególnie często spotykany w mieszkaniach dwupiętrowych).
 • Drabina wykonana jest ze szkła hartowanego lub triplexu, dzięki czemu konstrukcja jest niezawodna i trwała (na równi z modelami metalowymi).

Jak każdy produkt, schody szklane są nie bez wad. Należą do nich:

 • W przypadku uszkodzenia części szklanych schodów prowadzących na drugie piętro należy wymienić całą konstrukcję (schody lub ogrodzenie).
 • Wysoki koszt konstrukcji szklanych wynika ze specyfiki produkcji i montażu wyrobów szklanych (jest to jeden z głównych problemów przy tworzeniu schodów szklanych).
 • Wykonanie drabiny ze szkła wymaga dużo czasu i wysiłku, a także specjalnego sprzętu.
 • Znalezienie glassmastera jest bardzo problematyczne i nie jest możliwe wykonanie takiej konstrukcji indywidualnie.

Opcje szklanych schodów

Istnieją cztery główne typy konstrukcje drabinowe:

 • marszowe;
 • śruba;
 • połączone, z zakrętem;
 • konsola.

Najpopularniejszym modelem są schody, które wykonane są ze szkła i elementów metalowych (najczęściej ze stali nierdzewnej).Szerokie stopnie są łatwe w obsłudze i łatwe do wspinania się na drugie piętro. Wybór takiego produktu wynika z niezawodności i bezpieczeństwa projektu.

Jeśli w rodzinie są małe dzieci lub osoby starsze, należy zwrócić uwagę na tę konkretną opcję. Pamiętaj jednak, że wysokość stopnia powinna wynosić 13-15 cm, a głębokość stopnia 40 cm

Jeśli schody jest w całości wykonany ze szkła odpornego na uderzenia, dzięki czemu jest w stanie wytrzymać duże obciążenie masowe.Jednak większość firm specjalizuje się w produkcji modeli mieszanych, czyli schodów ze szklanymi stopniami i metalowymi ramami. Takie produkty są tańsze i mają dobrą wydajność.

Wybór kształtu schodów (proste lub spiralne) w dużej mierze zależy od powierzchni pomieszczenia. W przypadku małych mieszkań i mieszkań dwupiętrowych lepiej nadają się schody spiralne, a w przypadku przestronnych domów wiejskich - maszerujące.

Stopnie

Schody ze szklanymi stopniami prezentują się bardzo stylowo i nietypowo. Elementy konstrukcyjne wykonane są ze specjalnie stworzonego do tego celu materiału - triplex. Materiał to trójwarstwowe szkło odporne na uderzenia, którego grubość może dochodzić do 4 cm.

Aby uzyskać różnorodne kolory na etapach, do polimeru dodaje się barwniki. Kolorowe szklane schody z dopasowanym oświetleniem wyglądają spektakularnie.

Triplex jest testowany na wytrzymałość, ponieważ stopnie schodów muszą wytrzymać jednocześnie do czterech osób.Aby uzyskać efekt antypoślizgowy, wierzchnią warstwę wykonuje się w postaci matowej (szkło poddawane jest specjalnej obróbce powierzchni). Możesz również zastosować dowolny wzór na szkle lub dostosować oświetlenie stopni.

Na filmie:szczegółowy przegląd szklanych schodów oraz oświetlenie stopni.

Poręcze

Piękna poręcz może odmienić każdą klatkę schodową, wystarczy wybrać odpowiedni model i schować łączniki, aby nie psuły wyglądu produktu.

Obecnie istnieją trzy rodzaje ogrodzeń szklanych:

 • Klasyczne ogrodzenia słupkowe.Regały mogą być wykonane nie tylko ze szkła, ale również z metalu i drewna. Ta opcja idealnie wpasuje się w klasyczny styl wnętrza i nie wymaga żadnych specjalnych kosztów materiałowych.

 • Balustrady szklane z ukrytymi okuciami.Ten rodzaj ogrodzenia jest szczególnie popularny, gdyż pozwala na uzyskanie nieważkości klatki schodowej, czyniąc ją przezroczystą (dla bezpieczeństwa potrzebne jest dodatkowe doświetlenie schodów lub miejscowe oświetlenie tej części pomieszczenia).

 • Punktowe mocowanie balustrad szklanych.Balustrada mocowana jest do ściany, do końca konstrukcji za pomocą specjalnych łączników punktowych. Oszczędza to miejsce na klatce schodowej i sprawia, że ​​poruszanie się między piętrami jest bezpieczniejsze.

Materiały do ​​produkcji

Do produkcji szklane konstrukcje schodów... Różne marki oferują klientom wybór modeli ze szkła potrójnego, hartowanego lub zakrzywionego. Na życzenie klient może uzupełnić projekt klatki schodowej o elementy metalowe lub drewniane (ogrodzenia, balustrady, stopnie) lub jasne oświetlenie.

Wszystkie rodzaje szkła są testowane pod kątem wytrzymałości, aby mogły wytrzymać długotrwałe naprężenia mechaniczne i duże obciążenie masowe.

Pomysły na projekt

Główną zaletą szklanych schodów we wnętrzu wiejskiego domu jest to, że konstrukcja optycznie powiększa powierzchnię pomieszczeń, daje dużo światła i zadziwia swoją wyjątkowością. Szkło dobrze komponuje się z różnymi materiałami (drewno, metal, a nawet kamień).Kolorystyka produktu może być kontrastowa lub wykonana w tej samej palecie.Dla wolności wyobraźni projektanci zakochali się w pracy ze szklanymi elementami dekoracyjnymi.

Wybierając szklane schody masz gwarancję stylowego, nowoczesnego wnętrza bez zbędnych poszukiwań i dodatkowych ozdób.

Podświetlenie

Podświetlenie dowolne element wnętrza staje się ciekawszy, co możemy powiedzieć o szklanych schodach? Dodatkowe oświetlenie stopni sprawia, że ​​konstrukcja jest nieważka. Niektórzy projektanci zalecają stosowanie świateł punktowych.Zamawiając w sklepie internetowym zestaw małych lampek lub diod LED, zawsze będziesz mieć pod ręką uniwersalny dekor na ściany, meble i okolice schodów.

Pielęgnacja schodów

Szklane schody wymagają specjalnej codziennej konserwacji. Tak więc, aby zapobiec pojawianiu się rys, śladów i pęknięć na powierzchni stopni, stosuje się folie ochronne. Są niedrogie, ale bardzo skuteczne.

W pielęgnacji szkła należy przestrzegać dwóch ważnych zasad: nie używać produktów z alkaliami w skład i wybierz miękkie gąbki lub ręczniki do czyszczenia mikrofibry.

Wniosek

Szklane schody mogą być doskonałą ozdobą wnętrza. Idealnie pasuje zarówno do klasycznego salonu, jak i do nowoczesnego wystroju kuchni czy jadalni. Mimo swojej kruchości konstrukcja ta jest bardzo niezawodna i trwała (dzięki zastosowaniu szkła hartowanego). Jedyną wadą tego produktu jest złożoność montażu i konieczność wymiany całej konstrukcji z poważnymi uszkodzeniami poszczególnych jej części.

Jak zamontować balustrady szklane na schodach (3 filmy)

Różne szklane schody (56 zdjęć)

[28 0]
(3 68)
.