Zalety i cechy konstrukcyjne schodów betonowych [popularne projekty]

Konstrukcje drabinowe są jedyną opcją wspinania się na wyższe kondygnacje i piętra w prywatnych gospodarstwach domowych, domach wiejskich, domkach i innych konstrukcjach, które łączą kilka poziomów. W projektach budowlanych układana jest realizacja konstrukcji klatek schodowych z różnych materiałów. Montaż schodów betonowych to realne rozwiązanie dla budynków murowanych i blokowych.

Betonowe schody harmonijnie wtapiają się w pomieszczenia z posadzką cementową i powierzchniami z płytek. Pod względem niezawodności i trwałości betonowe przejścia międzywarstwowe nie ustępują konstrukcjom metalowym i drewnianym, ale proces wznoszenia marszów zajmuje więcej czasu.

Zalety i wady

Złożoność i skala prac przy produkcji schodów monolitycznych nie umniejsza zalet gotowej konstrukcji betonowej z punktu widzenia niezawodności i bezpieczna operacja. Betonową konstrukcję można zaprojektować tak, aby pasowała do każdego stylu wnętrza, zmieniając zwykłe schody w arcydzieło sztuki dekoracyjnej. Główną zaletą tej konstrukcji jest możliwość instalacji wewnątrz i na zewnątrz.

Do zalet schodów betonowych na drugie piętro należą:

 • Wysoka wytrzymałość i niezawodność.Taka konstrukcja może dobrze wytrzymać znaczne obciążenia.
 • Trwałość.Ze względu na wysoką jakość materiałów naturalnych, monolityczne przejścia międzykondygnacyjne służą przez dziesięciolecia.
 • Odporność na wilgoć, ogień.Przęsła wykonane z betonu nie podlegają niszczącej sile otwartego płomienia, są odporne na wilgoć.
 • Nie wymaga szczególnej opieki.Właścicielom prywatnego domu wystarczy okresowa aktualizacja projektu dekoracji.
 • Brak pisków.W porównaniu do konstrukcji drewnianych, konstrukcje betonowe są odporne na ekstremalne temperatury i wnikanie wilgoci.
 • Dobra kompatybilność z różnymi materiałami.Podstawa betonowa świetnie prezentuje się z wykończeniami z marmuru, kutego żelaza, szkła, ceramiki, drewna.

Konstrukcje żelbetowe wykonane są z silnie giętego zbrojenia wiążącego zaprawę cementową. Schody wytrzymują wieloletnie użytkowanie, a dla wygodnego wchodzenia i schodzenia betonowe schody w prywatnym domu są wyposażone w piękne poręcze.

Chłód i prostoliniowość linii i kształtów wygładza efektowne wykończenie. Najczęściej jest to drewno naturalne.

Loty betonowe pomimo szeregu istotnych zalet mają pewne wady:

 • Pracochłonne proces produkcji i instalacji.Technologia wylewania betonu wymaga przerw na pewne wiązanie materiału, dlatego montaż drabiny nie będzie możliwy w ciągu kilku dni.
 • Masywny wygląd.Jeśli konstrukcja nie jest wykończona elementami dekoracyjnymi, betonowy monolit nieco narusza estetykę wnętrza. Do wykończenia konstrukcji potrzebne będą ciekawe rozwiązania projektowe.
 • Wysoki kosztmateriałów.Ale ta wada w pełni rekompensuje trwałość konstrukcji betonowej, jej bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.

Strukturze monolitycznej można nadać różne formy. Dla właścicieli nieruchomości kwestia estetyki pozostaje aktualna podczas stawiania schodów w dzielnicy mieszkalnej lub przy wejściu do domu.Produkty nadają się do projektowania, wytrzymują znaczne obciążenia dynamiczne, biegi schodowe mogą być wykonywane w dowolnej konfiguracji, w tym w kształcie spirali.

Konstrukcje betonowe są często używane do instalacji zewnętrznych. W tym przypadku schody należą do ganku, biegnące z piwnicy, łączące wejście z tarasem, poddasze, balkon.

Popularne projekty

Schody żelbetowe opracowywane są na etapie projektowania w celu harmonijnego dopasowania ciężka konstrukcja do wnętrza domu, domku. Konstrukcje proste z betonowymi przęsłami marszowymi, spiralne ze spiralnymi stopniami nawijarki. Rodzaj podparcia jest różny - na ścianach z jednej lub obu stron, na podłodze i nad głową.

Nośność produktu nie zależy od sposobu montażu – konstrukcje „wiszące” są tak samo wytrzymałe jak konstrukcje przylegające do ścian.

Zastanówmy się, jakie są schody betonowe na piętro:

 • Bezpośrednie -struktura lotu.Stosowany do montażu w niskich pomieszczeniach z dwoma poziomami, po prostu łączy dolny i górny poziom.

 • Złożone schody w kształcie litery L.Dobrze wygląda w przestronnych pomieszczeniach, może zawierać stopnie obrotowe, podesty.

 • Konstrukcje w kształcie litery U dla budynków wysokościowych.Loty połączone są platformami umieszczonymi pod kątem 180°. Dodatkowym plusem jest oszczędność miejsca.

 • Konstrukcje śrubowe z betonu.Stosowane w przestrzeniach zamkniętych, charakteryzujące się krzywymi liniami, tworzącymi nietypowe stopnie.

Przejścia międzypodłogowe są gładko obszyte w kształcie dolnej krawędzi stopni, z podwójną ramą (dno schodkowe) i opcje na cięciwy i kosoura, wyrównujące ciężkość betonu. Ciężar konstrukcji waha się od półtora do 2,5 tony, biorąc pod uwagę wzmocnienie żelaznymi prętami, za pomocą których zapewnione jest pełne bezpieczeństwo konstrukcji.

Spiralne

Spiralne schody to piękne konstrukcje, które przekształcają wnętrze i wystrój wnętrz domu.Można je zbudować własnymi rękami, ale praca jest pracochłonna, wymaga dużo czasu i pewnych umiejętności. Według indywidualnych projektów specjaliści wykonają konstrukcję betonową śrubową o dowolnej konfiguracji, znając wymiary pomieszczenia.

Proces budowlany polega na wznoszeniu szalunków i wylewaniu płynnego betonu, mogącego przybierać różne formy.

Model z betonu spiralnego ma niewątpliwe zalety:

 • nieważkość konstrukcji - klatka schodowa wydaje się bujać;
 • kompaktowe wymiary - konstrukcja zajmuje minimum miejsca;
 • stopnie są odlane wokół słupa, który wspiera;
 • służy jako ramy wzmacniające wiązanie między poziomami;
 • może mieć inny kąt obrotu, nachylenie nawijarek.

Nie ma ograniczeń stylistycznych w dekoracji spiralnych schodów.Do dekoracji budynku używa się płytek, wkładek metalowych, desek drewnianych, wiórów, laminatu, gresu porcelanowego, miękkiego dywanu. Materiały okładzinowe należy układać na płaskiej powierzchni.

Efektowną ozdobą spiralnych schodów jest szeroka gama balustrad, które montowane są po zamontowaniu konstrukcji.

Marsz

Gdy powierzchnia lokalu pozwala na zamontowanie większej konstrukcji betonowej, dom właściciele wolą modele marszowe...Uważa się, że można je bezpiecznie przemieszczać, a rozmiar między poręczami / poręczami pozostawia wystarczająco dużo miejsca, aby meble, urządzenia i inne nieporęczne przedmioty mogły wspiąć się na najwyższy poziom.

Cechy i zalety produktu betonowego:

 • łatwość użytkowania, różnorodność metod montażu;
 • wykonywanie lotów w połowie lotu z platformami pośrednimi;
 • optymalna szerokość, wysokość, długość stopni, niewielkie nachylenie;
 • kilka rodzajów konstrukcji - proste, w kształcie litery U, w kształcie litery L;
 • możliwość "związania" klatki schodowej kilku pięter.

Wyroby z betonu wyposażone są w obrotowe stopnie nawijające ułatwiające podnoszenie, w zależności od specyfiki miejsca montażu.Zgodnie z ustalonymi normami bezpiecznego użytkowania konieczne jest, aby wysokość jednego lotu nie przekraczała 3 metrów. W przeciwnym razie warto wyposażyć platformy między marszami.

Drewno, granit, kucie artystyczne najlepiej nadają się na konstrukcje okładzinowe. Przestrzeń pod schodami można wykorzystać na organizację powierzchni magazynowych.

Stopnie

W uproszczeniu schody to urządzenie ze stopniami łączącymi piętra, poziomy, kondygnacje.Stopnie betonowe dla schodów są przymocowane do podpór, którymi mogą być ściany boczne, ściągi, podłużnice.Dolna część klatki schodowej może opierać się o podłogę, górna - o otwór na kolejne piętro.

Komfortowa obsługa schodów zależy od kształtu, grubości i wymiarów stopni. Projektanci przy opracowywaniu projektów stosują autorskie rozwiązania – wcięte kroki, „gęsi krok”, asymetryczne fragmenty.

Istnieją pewne wymagania dotyczące wielkości i kąta obrotu stopni, które należy uwzględnić:

 • optymalna długość wynosi co najmniej 80- 90 cm;
 • ​​
 • standardowa wysokość betonowego bieżnika to 17-18 cm;
 • szerokość wygodnego kroku (stopy) - 25-30 cm;
 • liczba kroków w marszu – nie więcej niż 18;
 • optymalny kąt nachylenia schodów wynosi 30-45º;
 • zwis powinien wynosić 20-30 mm.

Drabiny mogą mieć różne konfiguracje, wysokości, sposób montażu. Trwałe wyroby betonowe wymagają szczegółowych obliczeń na etapie projektowania domu. Rozwiązanie musi mieć czas na wyschnięcie, dlatego budowa schodów odbywa się w kilku etapach.

Na wideo:główne typy schodów monolitycznych i obliczanie marszu prostego.

Opcje wykończenia

Monolityczne schody betonowe mogą być wykończone różnymi materiałami. Najpopularniejsze opcje to:

 • Drewno– tradycyjne rozwiązanie, materiał wizualnie łagodzi ciężki beton, nadaje wnętrzu ciepłych nut. Do wykończenia racjonalne jest użycie trwałych gatunków drewna, które są odporne na ścieranie (buk, jesion, dąb).

 • Kamieńto aktualna opcja uszlachetniania klatki schodowej znajdującej się w pokoju w stylu klasycznym. Marmurowe stopnie ozdobią wyrób betonowy, ale nie możemy zapominać, że zwiększają one ogólny ciężar konstrukcji. Okładzina kamienna należy do kategorii elitarnych opcji wykończeniowych, jest droga, ale wygląda solidnie i harmonijnie.

 • Gres porcelanowyto trwałe wykończenie, które zachowuje swój pierwotny wygląd przez lata. Stopnie wykonane z gresu porcelanowego i ceramiki klinkierowej muszą być wyposażone w powłokę antypoślizgową. Elewacja zajmuje dużo czasu, do montażu gresu porcelanowego potrzebna jest specjalna technika, pożądane jest posiadanie umiejętności pracy z materiałem.

 • Wykładziny miękkie- wykładzina dywanowa, linoleum, laminat doskonale wpisują się w całościowy projekt konstrukcji betonowej. Wybierając dywan, preferowany jest materiał na bazie gumy. Linoleum i laminat mocuje się na bieżniku za pomocą kleju. Należy wybrać materiały niegładkie, aby uniknąć efektu zsuwania się po stopniach.

Pięknie wyglądają połączenia betonu ze szkłem lub metalem. Producenci poręczy i balustrad schodowych oferują szeroką gamę produktów w przystępnej cenie. Fragmenty szkła są bardziej kruche, ale nadają betonowemu monolitowi lekkości i przejrzystości. Kute balustrady metalowe z misternymi elementami artystycznymi skutecznie podkreślają kształty i linie klatki schodowej, dekorują zimnym betonem.

Schody betonowe licowe z drewnem (1 film)

Schody monolityczne z wykończeniem lub bez (64 zdjęcia)

.