Wykonywanie metalowej drabiny własnymi rękami (przewodnik montażu)

Nowoczesne schody mogą być wykonane z różnych materiałów, najbardziej popularne są konstrukcje drewniane i metalowe. Najnowsze modele mają szereg zalet – charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Ponadto, jeśli masz doświadczenie w pracy ze spawarką, łatwo jest samodzielnie wykonać metalową drabinę. Najważniejsze jest poznanie technologii i ścisłe przestrzeganie wszystkich zasad i zaleceń specjalistów.

Wymagania ogólne

Schody na drugie piętro, metalowe lub drewniane, wykonane są z myślą o bezpieczeństwie i łatwości użytkowania. Ogólne wymagania dotyczące konstrukcji są następujące:

 • Szerokość biegu schodów musi wynosić co najmniej 90 centymetrów. Dla jednoczesnego przejścia dwóch osób optymalne wskaźniki wynoszą od 120 do 150 cm.

 • Konieczne jest prawidłowe obliczenie kąta nachylenia marzec. Najbardziej optymalna wartość to od 30 do 45 stopni. Jeśli zmniejszysz kąt, cała konstrukcja zajmie dużo miejsca, jeśli więcej, poruszanie się po schodach będzie trudne i niebezpieczne.

 • Dla wygody poruszania się wykonuje się obliczenia wysokości i głębokości stopni. Zgodnie z obecną praktyką pierwszy parametr powinien mieścić się w granicach 15-20 cm Głębokość stopni ustalana jest dla długości stopy - od 20 do 30 cm.

 • nie zawsze. Ale w przypadku rodziny z dziećmi nie można się bez nich obejść. Zgodnie z ogólnymi wymaganiami odległość między słupkami szyny schodowej musi wynosić co najmniej 12 cm

 • Należy również obliczyć obciążenia. Minimalna waga, jaką musi wytrzymać konstrukcja stalowa to 100 kg. Jeśli rodzina ma większych członków, siła drabiny powinna być odpowiednia.
 • ​​

Klasyfikacja schodów metalowych

Konstrukcji schodów wewnętrznych na drugie piętro jest wiele. Każda opcja ma swoje pozytywne i negatywne strony:

 • Na kosoura.Te drabiny mają podpory pod każdym stopniem. Ta opcja jest najczęstsza. Istnieją dwa rodzaje: pierwszy (tradycyjny) wykorzystuje dwa kosour na obu końcach stopni, w drugim przypadku stosuje się jedną podporę, znajdującą się na środku klatki schodowej. Zaletami takich konstrukcji jest ich niezawodność, wadami są masywność i duże rozmiary.

 • Na cięciwach.Jest to druga najczęstsza wersja prostej stalowej drabiny. W takim przypadku podpora każdego ze stopni znajduje się po bokach. Zaletami, podobnie jak w pierwszej wersji, jest wysoka niezawodność, wady obejmują złożoność produkcji.

 • Na śrubach.W tym przypadku nie stosuje się elementów ramowych. Każdy stopień mocowany jest do ściany specjalnymi śrubami. Pozytywną stroną jest wygląd. Schody wydają się unosić w powietrzu. Do plusów należą również małe rozmiary. Wśród wad eksperci zauważają mniejszą niezawodność niż konstrukcje stalowe na podłużnicach i cięciwach.

 • Śruba.Charakterystyki są łatwe do zrozumienia z samej nazwy. Najczęściej stosuje się konstrukcję z centralną podporą, do której przymocowane są stopnie. Głównym plusem jest wygląd. Spiralne schody zajmą niewiele wolnego miejsca. Główną wadą jest złożoność produkcji. Wady obejmują również niedogodność obsługi.

Stosowane są również inne rodzaje metalowych drabin prostych. Istnieje opcja kombinowana - stopnie z jednej strony mocowane są do ściany za pomocą śrub, a z drugiej strony podparta jest cięciwą lub cięciwą.

Można również zakupić żelazne drabiny modułowe. Produkowane są w fabrykach. Wystarczy zakupić niezbędną ilość modułów i samodzielnie zmontować je w domu.

Klatka schodowa modułowa - najłatwiejsza opcja w montażu

Schody na piętro domu prywatnego można sklasyfikować według innych kryteriów. Maszerujący lot, jak zwykle, zrób jeden. Ale jeśli może być ich więcej. Jeśli są dwa lub trzy loty marszowe, powstaje dodatkowa platforma. Ten projekt będzie wymagał więcej materiału. Platforma musi mieć podporę, rury lub kanały są używane jako takie.

Instrukcja montażu klatki schodowej [instrukcja]

Aby wykonać jakąkolwiek pracę należy zapoznać się z instrukcją krok po kroku. Znając to i mając wcześniej przygotowany schemat, nie będzie trudno zainstalować żelazne schody w prywatnym domu. Musisz zaopatrzyć się w cały niezbędny sprzęt i materiały. Ponieważ drabina jest wykonana z metalu, pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, jest spawarka. Bez takiego sprzętu niemożliwe będzie wykonanie pracy własnymi rękami.

Konstrukcja na kosoura

Eksperci uważają tę opcję za najbardziej wiarygodną. Wdrażając go, mistrz musi przejść przez kilka etapów.

Instrukcja krok po kroku wygląda tak:

1. Najpierw robimy puste miejsca. Większość narożników jest potrzebna. Są przycinane na wymiar.

2. Tworzone są klaczki - są to węzły, które utrzymają stopnie. Z narożników spawane są zaokrąglenia, wynikiem powinna być konstrukcja w kształcie litery „G”. Użyj kwadratu, aby uzyskać prawidłowe kąty. Jedna strona jest równa wysokości stopni, druga głębokości lub bieżnikowi.

3. Teraz kolej na samych Kosourów. Początkowo znacznik jest gotowy. Zaznaczono miejsca, w których zostaną zainstalowane stopnie. Następnie przygotowaną klaczkę spawamy do jednego podłużnicy. Aby wszystko było płynne, nie warto robić tego jednocześnie na obu podporach. Nakładamy drugi policzek na pierwszy i przenosimy punkty mocowania klaczek.

4. Po przygotowaniu miejsc do mocowania stopni konieczne jest naprawienie samego marszu. Kosoura należy spawać od góry za pomocą kotew, które są przymocowane do sufitu międzywarstwowego. Dolny koniec montujemy na platformie wsporczej wbudowanej w podłogę pierwszego piętra. Jeśli spawana prosta klatka schodowa jest montowana na ścianie, można wykonać dodatkowy punkt podparcia. Aby to zrobić, jeden z podłużnic jest przyspawany do kotwy zamontowanej w ścianie.

5. Ostatni etap obejmuje montaż stopni. Mogą być wykonane z drewna, betonu, kamienia lub w formie metalowej kraty. Najpopularniejszą opcją są stopnie drewniane.

Wreszcie metal musi być przetworzony, ponieważ materiał podlega utlenianiu. Aby zapobiec „zjadaniu” schodów przez rdzę, pokryto je warstwą ochronną. Początkowo wszystkie spoiny są szlifowane. Po oczyszczeniu metalową szczotką z wiórów cała klatka schodowa jest zagruntowana i pomalowana.

Na wideo:jak własnoręcznie zrobić złamaną poprzeczkę do schodów.

Konstrukcja na cięciwach

Do wykonania schodów na piętro w prywatnym domu stosuje się różne konstrukcje. Opcja cięciwy również się sprawdzi, ale wymaga to trochę wysiłku.Proces mocowania stopni do podstawy może powodować trudności.

Pracę można wykonać na dwa sposoby:

 • stopnie mocowane są do ściągów przez spawanie;
 • mocowanie odbywa się za pomocą śrub.

Obie opcje mocowania etapów mają swoje wady i zalety. Spawanie zapewni bezpieczne dopasowanie. Minusem jest to, że nie każdy może wykonywać taką pracę. Wymaga to dużego doświadczenia.

Połączenie śrubowe jest prostsze. Wystarczy wywiercić otwory na cięciwach. Punkty mocowania są również tworzone na podstawie kroków.Wszystko jest wtedy połączone. Najważniejsze jest tutaj, aby wybrać odpowiedni materiał mocujący - nie powinien rdzewieć i mieć wystarczającą wytrzymałość. Jedyną wadą tej metody jest to, że z czasem stawy mogą zacząć skrzypieć.

Metalowy kanał służy jako cięciwa. Część posiada profil w kształcie litery „P”. Oba ucha znajdują się po tej samej stronie, co zwiększa sztywność i wytrzymałość.

Budowa drabiny na metalowych kanałach

Przy konstruowaniu drabiny żelaznej można użyć dwóch lub tylko jednego cięciwy. Druga opcja jest używana, jeśli konstrukcja będzie przylegać do ściany. W takim przypadku jedna krawędź stopni jest trzymana na śrubach.

Ściąg mocowany jest od góry do kotew montowanych w suficie międzypodłogowym. Poniżej możesz skorzystać z dwóch metod. W pierwszym przypadku stosowana jest również kotwa do podłogi. W drugiej opcji spód kanału po prostu wkłada się do wnęki i wylewa betonem.

Stopnie, balustrady i balustrady

Kosoura czyli ściągi są podstawą spawanych żelazem schodów. Ale instalacja wymaga innych ważnych elementów, a mianowicie:

 • Kroki.To na nich ruszą. Mogą być wykonane z metalu, drewna, plastiku, a nawet szkła. Pierwsza opcja jest najczęściej stosowana w przypadku schodów zewnętrznych, ponieważ spawanie stopni będzie trudne (grubość metalu nie powinna być mniejsza niż 3 mm). Najczęściej do schodów używa się drewna. Dzięki temu instalacja będzie łatwiejsza, a sam projekt okaże się bardziej elegancki.

 • Balustrady i ogrodzenia.Tutaj, podobnie jak w przypadku stopni, stosuje się różne materiały. Jeśli używane są tylko produkty metalowe, mogą to być rury, pręty i kształtki. Ogrodzenia kute wyglądają pięknie. Stosowane są również konstrukcje spawane w postaci kratownic lub ażurowego ornamentu. Szyny są przykręcane do podłoża lub przyspawane. W przypadku balustrad drewno jest lepsze. Jest bardziej miękki niż metal, co poprawi bezpieczeństwo.

Podczas wykonywania stopni i poręczy należy pamiętać o ogólnych wymaganiach. Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń dotyczących wysokości, głębokości bieżnika stopnia i innych parametrów, zwiększa się ryzyko obrażeń podczas wchodzenia po schodach. Jest to szczególnie ważne, jeśli w rodzinie są dzieci, osoby starsze i osoby niepełnosprawne.

Wskazówki dotyczące oszczędzania

Wykonanie metalowych schodów własnymi rękami jest dość łatwe. Ale warto od razu wyjaśnić, że takie projekty mogą być drogie. Czy są sposoby, aby trochę zaoszczędzić? W tym celu możesz skorzystać z porady ekspertów:

 • Klatka schodowa powinna być uwzględniona w projekcie budowy domu.Jeśli konstrukcja jest tworzona w już wybudowanym budynku, przed rozpoczęciem prac instalacyjnych należy wykonać rysunek. Ten „dokument” pomoże ci prawidłowo zainstalować schody i z góry obliczyć, ile i jakie części będą potrzebne.
 • Najlepiej zamontować drabinę wzdłuż jednej ze ścian.Pozwala to zaoszczędzić miejsce. Możesz to zrobić za pomocą jednej podłużnicy lub cięciwy, następnie druga strona stopni jest mocowana bezpośrednio do ściany za pomocą śrub.
​​
 • Rysunek schodów pozwoli poprawnie obliczyć szerokość.Minimalna wartość tego parametru to 90 cm, to wystarcza na przejście jednej osoby. To właśnie ta szerokość klatki schodowej pozwoli na użycie minimalnej ilości materiału.
 • Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zrobienie wszystkiego samemu.Zatrudnienie spawacza innej firmy byłoby kosztowne.

Są rzeczy, na których nie można zaoszczędzić - dotyczy to wyboru materiału. Do produkcji podłużnic, cięciw i innych ram zaleca się stosowanie nowych kanałów lub wyrobów metalowych. W przypadku innych elementów używane są również produkty używane. W takim przypadku musisz wszystko dokładnie sprawdzić. Metal nie powinien być poważnie uszkodzony przez rdzę.

Jest jeszcze inny sposób, aby trochę zaoszczędzić - kupić modułowe żelazne schody na drugie piętro. Ta opcja ma oczywiste zalety. Po pierwsze, modułowa drabina żelazna jest łatwa do złożenia własnymi rękami, postępując zgodnie z załączonymi instrukcjami krok po kroku. Po drugie, zestaw zawiera wszystkie niezbędne elementy montażowe.

Główną zaletą drabin modułowych jest możliwość wyboru modelu o odpowiedniej wielkości i konfiguracji odpowiedniej dla każdego konkretnego przypadku.

Ale w przypadku schodów modułowych jest „haczyk”. Najtańszą opcją są projekty pierwszej generacji. Są łatwe w montażu własnymi rękami i niedrogie. Ale takie drabiny szybko zawodzą. Rama nie wytrzymuje długotrwałego użytkowania.

Modułowe schody żelazne drugiej generacji będą kosztować więcej, a montaż będzie wymagał zaangażowania specjalistów. Stelaż, podesty i inne elementy wykonane są z materiałów kompozytowych. Ale takie projekty trwają dłużej i wyglądają atrakcyjniej.

Stopniowa produkcja schodów na metalowej ramie (3 filmy)

Różne wersje schodów (40 zdjęć)

[27 5]
.