Wykonanie zegara ściennego z tektury: decoupage i quilling (klasa mistrzowska)

Aby stworzyć przytulny dom, trzeba przemyśleć wiele szczegółów. Przede wszystkim dotyczy to elementów wyposażenia wnętrz i wystroju takich jak zasłony, lampy, zegary czy poduszki. Dziś proponujemy zastanowić się, jak zrobić zegarek własnymi rękami. Każdy może je zrobić.Głównym zadaniem jest zainstalowanie dużego mechanizmu roboczego, zwykle kupowanego w specjalistycznym sklepie. Posiadanie starego zegarka znacznie uprości zadanie, ponieważ możesz wykorzystać ich mechanizm. Wszystko inne zależy od Twoich umiejętności i wyobraźni.

Zegar ścienny w technice decoupage (MK)

Możesz zrobić zegar do kuchni własnymi rękami ze złomu.Ale jeśli chcesz stworzyć oryginalny produkt, to styl decoupage będzie idealnym rozwiązaniem. Taki zegarek wygląda elegancko i stanie się wyjątkową ozdobą wnętrza domu. Oferujemy ciekawą lekcję mistrzowską, która pomoże Ci samodzielnie stworzyć zegar ścienny przy minimalnych kosztach.

Należy również przygotować:

 • wskazówki z mechanizmem zegarowym;
 • podstawa drewniana (okrągła lub kwadratowa);
 • serwetki i gotowe projekty na papierze;
 • farby akrylowe;
 • frędzle;
 • gąbki i lakier.

Wykonywanie zegarków własnymi rękami w stylu decoupage odbywa się w określonej kolejności:

1. Obrabiany przedmiot. Podstawę przyszłego produktu należy przeszlifować papierem ściernym i trzykrotnie pokryć białą farbą akrylową, która posłuży jako podkład.

2. Gdy farba wyschnie, kilka centymetrów od krawędzi obrabianego przedmiotu cofa się i obrysowuje przyszłą ramę.

Obrysuj ramę

3. Faktura jest nadana na bazę, kolor malowanie jest wybierane, aby najlepiej pasowało do wnętrza. Farbę rozcieńcza się i nakłada gąbką w sposób chaotyczny w celu postarzenia produktu.

​​
Nałóż drugą warstwę farby

4. Rama przyszłych godzin jest bardziej podkreślona ciemniejszym kolorem, do tego idealnie nadaje się brązowa farba.

Malujemy ramę

5. Wzóri ​​nakładamy na obrabiany przedmiot. Jeśli używana jest serwetka, moczy się ją w wodzie i nakłada na wybrane miejsce na tarczy. Na obraz nakładany jest klej.

Przyklej obraz

6. Teraz musisz połączyć swoją wyobraźnię i dopasować obraz organicznie do powierzchni. Pomogą w tym farby o odpowiednich odcieniach i gąbka. Za ich pomocą powstaje płynne przejście od wzoru na powierzchnię tarczy. Ważne jest, aby być bardzo ostrożnym, jeśli poradzisz sobie z tym zadaniem, jesteś wielkim mistrzem.

Dokonaj płynnego przejścia

7. Na tym etapie musisz postarzyć produkt, aby to za pomocą suchego pędzla na dwuskładnikowy środek krakingowy nakłada się na powierzchnię (można go kupić w sklepie rzemieślniczym).

Nałożyć warstwę na spękanie

8. Po wyschnięciu spękania na produkcie pojawią się pęknięcia, które nadadzą mu elegancji. Obrabiany przedmiot pokryty jest lakierem jako warstwą ochronną.

Lakierujemy lakierem

Na koniec pozostaje zamontować strzałki, mechanizm i przykleić cyfry (te ostatnie można narysowana zgodnie z szablonem). Teraz zegar ma kompletny wygląd, może być używany jako dekoracja kuchni, sypialni, salonu.

Efekt końcowy

Na filmie: wykonanie zegarów ściennych techniką decoupage

Zegar z tektury(MK)

Niektóre szwaczki własnoręcznie wykonują zegary do kuchni z tektury. Taki element dekoracyjny może stać się nie tylko przydatny, ale także ekskluzywny. Zanim odpowiesz na pytanie, jak zrobić zegarek z tektury, musisz upewnić się, że masz odpowiednie materiały.

Do pracy potrzebujesz:

 • gruby karton;
 • wielokolorowe czapki lub guziki;
 • mechanizm roboczy i strzałki;
 • kompasy;
 • Klej PVA.

Aby własnoręcznie wykonać zegar ścienny, wykonaj następujące kroki:

1. Na kartonie wykonuje się cyrklem okrąg, a następnie wycina na zewnątrz.

Wytnij okrąg z kartonu

2. Za pomocą kleju nasadki lub guziki przykleja się w odpowiednich miejscach.

Przyklej zatyczki do kartonu

3. Liczby są przedstawione na zatyczkach (użyj markera lub farby akrylowej w zależności od materiału, z którego części są wykonane).

Narysuj numery

4. W środku zaznaczonego okręgu robi się otwór do montażu mechanizmu i strzały.

Wykonanie otworu

5. Ostatnim krokiem jest montaż mechanizmu za pomocą strzałek. Włożona jest również bateria do obsługi zegara.

Montaż mechanizmu zegarowego

Jak widać zegar można zrobić z kartonu bardzo szybko i nie potrzeba do tego żadnych specjalnych umiejętności, ale taka dekoracja uzupełni wnętrze wybranego pokoju.

Produkt w stylu quilling(MK)

Dobrym rozwiązaniem byłoby wykonanie zegarka w stylu quilling.W takiej sztuce i rzemiośle stosuje się paski papieru o różnej szerokości i długości. Są skręcone we wzory, powstaje kompozycja. Taki zegar można wykonać według następującego schematu:

 • Podstawą zegara będziegruba tektura lub sklejka. Do korpusu przyklejony jest czarny papier. Aby stworzyć kontrast, elementy dekoracyjne są najczęściej tworzone z białego lub jasnego papieru. Przy wyborze koloru bierze się pod uwagę wnętrze pokoju, w którym zostanie zainstalowany zegar. Muszą pasować harmonijnie.
Tak wygląda gotowy produkt
 • Liczby są wykonane z przygotowanych pasków papieru. Aby to zrobić, użyj krótkich pasków. Wraz z tym elementy dekoracyjne są skręcone. Do dekoracji używane są różne kompozycje. Mogą to być kwiaty lub po prostu wzory. Lepiej jest wcześniej narysować szkic, który pozwoli ocenić wygląd przyszłego produktu.
Wykroje i cyfry przekręcamy z pasków papieru

3. Powstałe cyfry i elementy ozdobne przyklejamy w wybranych miejscach klejem PVA.

Gotowe elementy przykleić do podstawy

4. W środku podstawy wykonuje się otwór i montuje się mechanizm ze strzałkami.

Montaż mechanizmu zegarowego

Pomysły na tworzenie zegarów ściennych są różne. Skup się na materiałach, które masz na stanie, ale może być ich dużo.Dopuszcza się stosowanie dodatkowych elementów, czy to koronek, satynowych wstążek, koralików, dżetów czy nawet naklejek. Zegar ścienny do kuchni wykonany z papieru lub innych materiałów zawsze pozwoli Ci poznać godzinę. A element dekoracyjny wykonany własnymi rękami zachwyci oko.

Jako pomysł można spróbować zrobić zegarek na rękę, ale w tym przypadku wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane. Wynika to z ich niewielkich rozmiarów. Eksperymentowanie z paskami byłoby tutaj najlepszą opcją. Połączenie łańcuszków o różnej grubości pozwoli stworzyć oryginalny zegarek na rękę. Również zamki błyskawiczne, gumki, koraliki mogą służyć jako ozdobny pasek.

Zegar papierowy i CD (2 filmy)​​

Opcje zegarków domowych (35 zdjęć)

.