Wykonanie drewnianej drabiny: obliczenia i instrukcje samodzielnego montażu

W wiejskim domu i na osobistej działce nie da się obejść bez drabiny, ponieważ to narzędzie jest niezastąpionym pomocnikiem w pracach budowlano-remontowych. Taki produkt może być potrzebny, gdy istnieje potrzeba wejścia na strych, strych lub wejście na dach. Ogrodnicy również nie mogą obejść się bez drabiny, co ułatwia przetwarzanie drzew i zbieranie plonów.

Najczęściej taka konstrukcja jest wykonana z drewna lub metalu, na rynku jest wiele modeli o różnych konfiguracjach - są to wygodne w życiu codziennym drabiny i opcje składania. Najbardziej popularne są aluminiowe konstrukcje mobilne. Ale po co kupować taki produkt i wydawać pieniądze, skoro możesz zrobić drewnianą drabinę własnymi rękami?

Plusy i minusy drabiny drewnianej

Drabina typu zaczepianego to jedna z najprostszych odmian produktów w tej kategorii. Konstrukcja składa się z dwóch drewnianych desek, które są połączone wąskimi stopniami przypominającymi szczebel. Boki to dwa elementy, zwane też cięciwami, pełnią rolę głównego elementu nośnego.

Drewniana drabina ma wiele zalet, wszystkie dotyczą głównego materiału produkcji - drewna.Do zalet należą:

 • Drewno jest przyjaznym dla środowiska materiałem naturalnym.
 • Nawet niedoświadczony rzemieślnik może wykonać schody z drewna.
 • Materiał jest łatwy w obróbce, a otrzymany produkt jest lekki.
 • Nie wymaga dużej ilości środków do obróbki, wystarczy jedna warstwa lakieru lub farby.
 • Należy zauważyć, że piękno materiału polega na naturalnej fakturze drewna.

Pomimo wszystkich zalet konstrukcja drabiny ma negatywne strony. A przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kruchość materiału. Drzewo nie lubi dużej wilgotności i wilgoci, dlatego jest podatne na gnicie, z czasem wysycha, co prowadzi do nieprzyjemnego skrzypienia podczas korzystania ze schodów.

Aby produkt trwał jak najdłużej, do jego produkcji najlepiej wykorzystać wysokiej jakości gatunki drewna.I to znowu sprowadza się do kolejnej wady - wysokich kosztów. Ale nawet schody wykonane z najdroższych gatunków drewna z biegiem lat tracą swój reprezentacyjny wygląd. Najtrwalszym materiałem do produkcji jest aluminium.

W celu zachowania konstrukcji drewnianej zalecamy stosowanie go w pomieszczeniu o niskiej wilgotności i umiarkowanym temperatura.

Rodzaj konstrukcji

Zewnętrznie drabina jest prezentowana jako konstrukcja nierozłączna. Oznacza to, że do jego produkcji nie są wymagane żadne dodatkowe elementy złączne ani mechanizmy zawiasowe.W przeciwieństwie do drabin transformacyjnych ten model nie jest przeznaczony do różnych pozycji i jest instalowany ściśle pionowo pod kątem 60-75 stopni.

Na współczesnym rynku można spotkać drabiny mobilne wykonane z drewna, które można składać i przenosić - po złożeniu są kompaktowe i nie zajmują dużo miejsca.

Przenośny model aluminiowy jest świetnym zamiennikiem prostej drewnianej drabiny, ale będzie Cię dużo kosztował.Aby zaoszczędzić pieniądze, powinieneś spróbować samodzielnie wykonać drabinę z drewna. Wykonanie prostego modelu nie zajmuje dużo czasu ani specjalnej wiedzy, wystarczy zaopatrzyć się w małą listę narzędzi, które można znaleźć w każdym domu.

Na filmie:przegląd wielofunkcyjnych drabin transformujących.

Zestaw niezbędnych materiałów i narzędzi

Najprostszym rozwiązaniem dla początkujących i niedoświadczonych w stolarstwie jest wykonanie drabiny z drążka. Materiały eksploatacyjne należy dobierać szczególnie starannie, ponieważ niezawodność przyszłego produktu i jego bezpieczna eksploatacja zależeć będzie od jakości i gatunku drewna.

Najpopularniejsze belki z drewna iglastego są dość ekonomiczną opcją, a samo drewno nie traci wytrzymałości. Jednak eksperci nadal zalecają zwracanie uwagi na takie gatunki jak dąb i klon - są one bardziej niezawodne, a schody wykonane z takiego drewna wytrzymają znacznie dłużej.

Przy doborze tarcicy należy wziąć pod uwagę następujące wymagania:

 • mm, jeśli mniej niż trzy metry - 40x50 mm.
 • Do produkcji stopni lepiej jest użyć prętów z drewna iglastego, optymalny przekrój to 35x40 mm.
 • Materiały eksploatacyjne muszą być wysokiej jakości. Obecność sęków i pęknięć jest niedopuszczalna, pręty muszą być idealnie równe.

Ważne! Po zakupie drewniane części do przyszłych schodów należy potraktować środkiem antyseptycznym - zapobiegnie to pojawieniu się grzyba i pleśni, a także przedłuży żywotność produktu.

Do pracy musisz również przygotować następującą listę narzędzi:

 • może układanka);
 • młotek i toporek;
 • wiertarka i śrubokręt;
 • do mocowania - gwoździe lub wkręty;
 • strugarka i szlifierka;
 • ekierka, taśma miernicza i ołówek.

Wymagania konstrukcyjne

Przed rozpoczęciem robiąc przenośne schody wykonane z drewna, musisz stworzyć projekt na papierze, a raczej sporządzić schemat przyszłego produktu. Rysunek przedstawia nie tylko samą konstrukcję, ale także wybrane dla niej wymiary. Nie warto tak po prostu wyjmować parametrów z głowy, ponieważ aby uzyskać bezpieczną drabinę, należy wziąć pod uwagę wymagania stawiane temu projektowi.

Punkty do rozważenia:

 • Drabinki boczne nie powinny być dłuższe niż 5 m.
 • Optymalna odległość między stopniami (schodami) to 30 -35 cm
 • Podpory należy mocować za pomocą zamków błyskawicznych w odstępach co 2 m.
 • Szczeble należy mocować w rowkach na ściągach, wymiary rowków zależą od szerokość stopni.

Oprócz wymagań standardowych, dysze specjalne są obowiązkowe.Bez względu na rodzaj drabiny i materiał jej wykonania, czy jest to model drewniany czy aluminiowy, na nogi montuje się nakładki. Gdy narzędzie wymaga zamocowania na luźnej glebie, do nóg przymocowane są kołki, za pomocą których drabina zostanie posadzona do wewnątrz. W przypadku gładkiej powierzchni na podpory zakładane są gumowe buty antypoślizgowe.

Aby zmniejszyć ryzyko upadku, szczyt drabiny jest wyposażony w zdejmowane haki. To z ich pomocą możesz ustalić pozycję produktu.

Obliczanie i montaż drabiny

Aby sporządzić szczegółowy rysunek z wymiarami należy wstępne obliczenia. A przede wszystkim trzeba pomyśleć o podporach.Drabina powinna być tak zaprojektowana, aby dół był nieco szerszy niż góra. Optymalna odległość pomiędzy cięciwami to 40 cm na dole, 30 cm na górze.

Przykładowy rysunek drabiny

W celu określenia ilości kroków brana jest długość przyszłego produktu jako podstawa.Wizualnie podziel długość na segmenty równe odległości od podłogi do podniesionej stopy, gdy noga jest zgięta w kolanie. Z reguły wartość ta mieści się w przedziale 25-30 cm, więc jeśli drabinka ma 300 cm długości, a stopień stopni 30 cm, to otrzymamy kwotę równą 10.

Rozważmy teraz przykładowy proces tworzenia drabiny własnymi rękami. Cała praca składa się z następujących etapów:

1. Oznaczenia należy wykonać na prętach nośnych – miejscach mocowania stopni. Rozmiar rowków odpowiada szerokości stopni, na przykład 50 mm. Podobne znaki wykonujemy na bocznych ścianach - będzie to wycięcie, jego głębokość powinna wynosić 15-20 mm. Wzdłuż zarysowanych linii wykonujemy rowek za pomocą toporka, powstały skos, jeśli to konieczne, przycinamy i szlifujemy.

2. Teraz przechodzimy do kroków. Należy zacząć od wykonania górnych i dolnych szczebli, pamiętając, że dół schodów powinien być nieco szerszy niż górny. Oznacza to, że dolny krok powinien być dłuższy. Za pomocą kwadratu narysuj linię cięcia na krawędzi, odetnij niepotrzebną część wyrzynarką.

3. Powstałe końce należy przeszlifować. Po cofnięciu się o około 2 cm od krawędzi narysuj linię za pomocą kwadratu i zaznacz na niej środek - będzie to miejsce, w którym przymocowane są stopnie. W centralnym punkcie wywierć otwór na wkręt samogwintujący.

4. Przejdź do montażu. Aby to zrobić, najpierw pomaluj podpory w naciętych miejscach na jasny kolor (w naszym przykładzie jest to zielony). Zamontuj górne i dolne stopnie na podporach w rowkach, w przypadku zniekształceń wyrównaj całą konstrukcję. Wywierć odpowiednie otwory w miejscach nacięć i zabezpiecz stopnie wkrętami samogwintującymi.

5. Następnie należy wykonać pozostałe kroki. Ich długość jest mierzona zgodnie z odległością między podporami - na całej długości wartość ta będzie inna. Robimy znaki, wiercimy, montujemy, mocujemy ostatnie szczeble i nasza drabina jest gotowa.

Na filmie:drewniane schody w 30 minut przy użyciu szlifierki.

Malowanie + Powlekanie specjalnymi związkami

Aby gotowy produkt wyglądał ładnie i trwał jak najdłużej, należy go pokryć ze specjalną mieszanką. Może być impregnowany, malowany lub lakierowany. Wybierając drugą opcję, zdecydowanie nie zaleca się używania farby olejnej, ponieważ ta kompozycja może sprawić, że kroki będą bardzo śliskie.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie oleju schnącego. Taka powłoka zabezpieczy drewno i nada mu połysk, ponadto zmniejszy zużycie farby czy lakieru.

Jak widać, drabinę zbuduj własnymi rękami dość łatwo. Jeśli masz wysokiej jakości suszarki, minimum narzędzi i czas wolny, możesz uzyskać niezawodną drabinę. Taki asystent na pewno przyda się zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Drabina + drabina w jednym (2 filmy)

​​

Różne modele drabin (44 zdjęcia)

.