Wybór zasłon w małej kuchni - psychologia koloru

Dobrze dobrane zasłony mogą stać się atrakcją wnętrza. Ozdobią pomieszczenie, ochronią przed zbyt jasnym światłem słonecznym i pomogą optycznie powiększyć przestrzeń. Zasłony do małej kuchni powinny być wykonane z lekkiego, półprzezroczystego, lekkiego materiału, który przepuszcza powietrze do pomieszczenia. Należy unikać pretensjonalnych modeli z wielowarstwowymi zasłonami w jasnych kolorach.

Jak wybrać zasłony?

Aby dobrać zasłony do okna należy:

  • określić przeznaczenie zasłon;
  • uwzględniają styl i kolorystykę;
  • wybierz tkaninę.

Przeznaczenie zasłon

Zasłony pełnią funkcję praktyczną i estetyczną. Prawidłowy model wizualnie zmieni nieproporcjonalne parametry okna i pomieszczenia. Jeśli kuchnia znajduje się na parterze, z widokiem na zatłoczoną aleję, zasłony ochronią Cię przed wzrokiem ciekawskich. Okno, które znajduje się od strony południowej budynku, należy chronić przed nadmiernym światłem.

Tkanina

Wybierając tkaninę na zasłonę należy wziąć pod uwagę nie tylko jej design, ale także geometrię pomieszczenia.Materiał powinien być trwały i łatwy w pielęgnacji, praniu i szybkim suszeniu.

Rada! Lepiej jest ozdobić okno w kuchni zasłoną wykonaną z lnu, perkalu, jedwabiu, poliestru i tiulu.

Na rynku dostępne są zasłony wykonane ze specjalnego materiału. Jest odporny na tłuszcz i opary, przez długi czas nie zmienia swojego pierwotnego wyglądu, ale wymaga szczególnej pielęgnacji.

Stylistyka wnętrza

Aby dobrać odpowiednie zasłony do okna, należy wziąć pod uwagę ogólny odbiór pomieszczenia. Nie powinieneś dekorować kuchni w stylu high-tech zasłonami z zakładkami, jasnymi kolorami lub haftem. Jeśli pokój jest urządzony w prostym stylu, chcesz dodać do niego wzory i ozdoby. Najczęściej problem ten rozwiązuje dobór akcesoriów w stylu odbiegającym od głównego.

Rustykalna Prowansja wymaga komfortu.Odpowiednie są tu krótkie firanki w kolorach „babci”, z wizerunkiem dzwonków, kłosu pszenicy. Kolorystyka powinna wywoływać przyjemne odczucia podobne do przebywania na wsi.

Minimalizm to najprostszy projekt.Jej podstawowe zasady to zwięzłość, prostota i lekkość. Zgodnie z tymi samymi kryteriami musisz wybrać krótkie zasłony do okna. Na przykład możesz powiesić zasłony na dużych kółkach, jak w przedziale pociągu. Będą wyglądać oryginalnie i niecodziennie.

Psychologia koloru

Krótkie lub długie zasłony powinny pasować do wystroju pomieszczenia, ale nie wybijać z zestawu kolorów.

Najczęściej do kuchni kupuje się krótkie firanki w kolorze niebieskim lub zielonym.Wszystkie odcienie niebieskiego są relaksujące, a zieleń sprzyja przebudzeniu i dodaje energii.

Odcienie czerwieni takie jak głęboka pomarańcza, szkarłat, fiolet tworzą akcenty i wypełniają pomieszczenie energią.W przeciwieństwie do sypialni krótkie czerwone firanki będą dobrze wyglądać w kuchni. Ten kolor, podobnie jak kolor owocu, przyczynia się do dobrego apetytu.

Tekstylia domowe w pastelowych i naturalnych kolorach są bardzo popularne. Zasłony powinny pasować do wnętrza kuchni. Ale nie kupuj zasłon pod kolor wykończenia.

Ogólne zasady doboru zasłon:

  • jeśli pomieszczenie jest wykonane w pastelowych kolorach, można powiesić jasne zasłony z kontrastowym wzorem;
  • jednokolorowy materiał podkreśli wystrój pomieszczenia i nada oknu elegancji;
  • zazwyczaj gospodynie domowe wybierają kolor i wzór zasłon w kolorach zestawu kuchennego.

Tiulowe zasłony

Kuchnia należy do pomieszczeń technicznych. Panuje tu wyjątkowa atmosfera. Projekt powinien być taki sam. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tiulowe krótkie zasłony na okno, które tworzą ciepłą atmosferę i pasują do każdego projektu. Aby przez długi czas wyglądały schludnie, warto wybierać tkaniny ze specjalnymi impregnatami, które odpychają kurz i brud.

Rolety

Do pomieszczeń hi-tech i minimalistycznych lepiej wybrać rolety kompaktowe. Modele o wielu fakturach, które łączą kilka materiałów i kolorów, pomogą uniknąć „biurowego” chłodu.Oryginalny projekt okna pomoże w stworzeniu fotorolety z nadrukowanym obrazem tematycznym.Przyjemna kompozycja wprowadzi przyjemne ożywienie, nada kuchni dodatkową perspektywę, optycznie powiększy przestrzeń.

Wskazówka! W kuchni urządzonej w stylu klasycznym odpowiednie są rolety tiulowe, do stylów etnicznych, prowansalskich i wiejskich - bambus.

Rolety rzymskie

Okno w małej kuchni można ozdobić praktycznymi „Rzymiankami”. Wyróżnia je zwięzłość, łatwość obsługi oraz uniwersalny sposób montażu.Po rozłożeniu są płaską tkaniną, a po złożeniu są miękkimi fałdami.Rozwijają się poprzez naciśnięcie mechanizmu sterującego znajdującego się z tyłu zasłon. Pierścienie są przyszyte z tyłu tkaniny. Przeciągane są przez nie sznurki, na których zamocowana jest tkanina. Rolety rzymskie do małej kuchni sprawdzają się nie tylko ze względów estetycznych. Z ich pomocą można łatwo kontrolować objętość strumienia świetlnego. Nawet gdy są zamknięte, rozpraszają światło.

Wskazówka! Na szerokim oknie można zawiesić dwa lub trzy paski, aby skuteczniej regulować stopień przenikania światła.

Rolety materiałowe

Rolety są bardzo podobne do rolet rzymskich. Ich główna różnica polega na tym, że w roletach tkanina nawijana jest na wałek. Można je również regulować na długość. Opuść krótkie zasłony i podnieś długie. Sterowanie odbywa się za pomocą obwodu mechanicznego, pilota lub wyłącznika. Montowane są bezpośrednio na oknie, oszczędzając miejsce bez zasłaniania parapetu.

Wskazówka! Rolety „Romans” i rolety można stosować zarówno pojedynczo, jak i w połączeniu z zasłonami i zasłonami. Przy odpowiednim doborze dopasują się do wystroju kuchni i nadadzą jej indywidualności.

Zasłony do kuchni (3 filmy)

Opcje projektowania zasłon do kuchni (48 zdjęć)

​​
.