Wybór zasłon do małego okna: zalecenia i style projektowania

Małe okna są często spotykane w małych pomieszczeniach. Właściciele starają się nie tylko pięknie ozdobić otwory, ale także własnym kosztem powiększyć przestrzeń pomieszczenia. Przy odpowiednim podejściu możesz podnieść zasłony do małego okna, które wyróżni się i wprowadzi do wnętrza trochę malowniczości.

Zasłony najlepiej dobierać w oparciu o ogólną kolorystykę. Nie zaleca się uciekania się do zbyt ciemnych i ponurych tonów, a także bardzo jasnych.Obecnie istnieje wiele odmian firanek na małe okna ,, które pomogą podkreślić otwór okienny i ozdobić całe pomieszczenie.

Rodzaje zasłon

Zasłony kuchenne na małe okno mogą mieć następujące typy:

 • Klasyczny. W tym przypadku stosuje się lambrekin lub zasłony. W celu poszerzenia okna można użyć gzymsu, który będzie nieco szerszy od ramy, na którym zawieszona jest lekka tkanina - szyfon lub tiul. Powyżej zawieszone są zasłony z haczykami i tworzą lambrekin.

 • Rzym. Nadaje się do małych okien. Wykonane są z materiału o właściwościach antystatycznych, dzięki czemu będą doskonałą opcją do pomieszczeń mieszkalnych. Do tego typu zasłony wymagany jest zakup specjalnego karnisza.

 • Francuski. Kurtyny mocowane są do mechanizmu podnoszącego. Układ może być poziomy lub pionowy. Wyglądają jak całe płótno zebrane w fałdy - festony. Niezależnie od tego, czy zasłony są opuszczone, czy podniesione, wygląd pozostaje elegancki.

 • Zawiasowe.​​​​ Całkiem piękny i oryginalny sposób na udekorowanie wnętrza. Na gzymsie zawieszone są pętelki z tkaniny.

 • Londyn. Te zasłony są regulowane za pomocą sznurków. Główną cechą jest to, że zasłony są wizualnie podzielone na 2 części. Góra jest płaska z głębokimi fałdami zaczynającymi się od środka.

 • Włoski. Od linii prostych różnią się tym, że są udrapowane pionowo z fałdami od wewnątrz i przechodzą przez pierścienie. Na stawach są ozdobione wstążkami lub kokardkami.

 • Zasłony w stylu kawiarni. Zwykle mają długość 30-60 cm i są zawieszone zarówno u góry, jak i pośrodku okna za pomocą przymocowanej do niego belki. W efekcie okazuje się, że zasłony zasłaniają tylko dolną część okna. Dość ekonomiczna opcja, ponieważ jest dla nich niewiele materiałów eksploatacyjnych.

 • Klepsydra. Całkiem oryginalny sposób. Płótno jest naciągnięte z obu stron, a pośrodku jest zebrane i przewiązane wstążką, kokardkami lub po prostu szmatką.

 • Kisei. Nazywana jest także zasłoną z nici. Pewna lekkość nie przeciąża wnętrza i tak już małej kuchni, a wręcz przeciwnie, dodaje przytulności i wyrafinowania. Ten wybór dopełni każde wnętrze i będzie idealnie komponował się z Twoimi ulubionymi akcesoriami używanymi do dekoracji zasłon. Ze względu na rozproszone nitki muślin można stosować zarówno w jasnych, jak i ciemnych kolorach. ( Jak samodzielnie wykonać zasłony muślinowe )

Można również wyróżnić zasłony zwijane. Idealnie pasują do każdego stylu wnętrza, posiadają specjalny mechanizm, za pomocą którego są montowane na górze rolki.Możesz także kontrolować ich długość. Możliwy montaż na ścianie lub ramie okiennej. Zasłony rolowane są dwojakiego rodzaju: rolety i plisy.

Te pierwsze to płyty umieszczone w pozycji poziomej lub pionowej. Ponadto materiał i kolory mogą być bardzo zróżnicowane.Plisowana tkanina to plisowana tkanina, która jest zbierana od góry za pomocą specjalnego mechanizmu, tworzącego poziome fałdy.

Zasłony bez karnisza to również dobry wybór do małego okna, ponieważ karnisz nie zajmie części pomieszczenia.W tym przypadku stosuje się metalowe uchwyty o różnych kształtach, na których zawieszane są zasłony. Przy tej opcji lepiej wybrać lekkie, przezroczyste tkaniny.

Na filmie: opcje zasłon na małe okno.

Kolory

Ważnym czynnikiem jest prawidłowy dobór koloru zasłon, który powinien współgrać z ogólną stylistyką pomieszczenia. Lepiej wybrać jasne kolory, a sama zasłona powinna dobrze przepuszczać światło słoneczne.Uniwersalne odcienie zasłon do kuchni na małe okno to biel, beż, piasek i krem.Mimo to możesz również tworzyć własne zestawy kolorystyczne.

Jeśli wybór padł na zasłony ze wzorem, to obraz powinien być mały lub o geometrycznych kształtach.

Wybór tkaniny

W przypadku małego okna najlepszy jest materiał jasny i przezroczysty.Nie zaleca się używania wełnianych, aksamitnych i innych gęstych tkanin, które powodują, że okno jest ciężkie, nieporęczne i nieporęczne.

Zasłony na małe okna w drewnianym domu wybierane są zwykle w następujących stylach:

 • chata rosyjska;
 • kraj;
 • motywy etno-północne i południowe;
 • domki.

Rustykalne zasłony są wykonane głównie z lnu, bawełny lub perkalu. Takie zasłony nie muszą być długie, wręcz przeciwnie, często preferują krótsze opcje.

Zasłony do małej kuchni

Zasłony należy dobierać według kilku zaleceń:

 • Głównie przy użyciu kurtyn świetlnych w pastelowych kolorach.
 • Len, perkal, tiul, jedwab to najlepsze materiały. Bardzo dobrze, jeśli tkanina zostanie potraktowana specjalną substancją, która chroni ją przed brudem i kurzem.
 • Do zasłon, które znajdują się w pobliżu pieca, lepiej wybrać naturalne tkaniny, które nie zapalą się, jeśli zostaną przypadkowo wystawione na działanie ognia.
 • Aby zapewnić wystarczającą ilość światła w kuchni, priorytetem jest posiadanie krótkiej zasłony, która przepuszcza promienie słoneczne.
 • Jeśli tapeta w kuchni jest wzorzysta, zasłona powinna być solidna i odwrotnie.
 • Za pomocą gzymsu sufitowego można wizualnie dodać kilka centymetrów do wysokości sufitu.
 • Aby powiększyć przestrzeń w kuchni gzyms powinien być 1,5 raza dłuższy niż okno kuchenne.

Wyjątkiem będzie mała kuchnia, połączona z balkonem. W tej wersji okno i otwór balkonowy można z powodzeniem ozdobić długimi zasłonami.Zasłony do wiejskiego domu z małymi oknami można ozdobić kropkami, klatkami, małymi kwiatami. Istotna będzie również obecność zielonej trawy, turkusowych i brązowych odcieni.

Zasłony w kolorze białym lub beżowym, które idealnie pasują do każdego stylu wnętrza kuchennego, są opcją korzystną dla wszystkich.

Zalety krótkich zasłon:

 • uszlachetniają kuchnię, podczas gdy parapet pozostaje otwarty i wielofunkcyjny;
 • nawet zaciągnięte zasłony nie utrudniają dostępu do parapetu;
 • Wersja skrócona optycznie powiększa kuchnię;
 • łatwość i łatwość pielęgnacji.

Aby udekorować małe okna, musisz znać techniki, które pomogą optycznie powiększyć przestrzeń za pomocą stylu, koloru i długości produktów, a także poprawnie wszystko połączyć. Dzięki temu nawet mały pokój stanie się bardzo przytulny i wygodny.

Porady eksperta (2 filmy)

​​

Opcje projektowania małych okien (38 zdjęć)

.