Wybór japońskich zasłon - plusy i minusy

Zasłony japońskie (inaczej - zasłony panelowe, zasłony) - konstrukcje przesuwne, których wygląd świat zawdzięcza małym mieszkankom Japończyków... Znaleźli rozwiązanie, które w pełni odpowiada ich mentalności - lakoniczne i eleganckie.

Panele były pierwotnie przeznaczone do podzielenia dużej przestrzeni na małe przedziały, z których każdy miał swój własny cel. Zawieszanie ich na oknach to europejski pomysł.

Japońskie zasłony to proste kawałki tkaniny o szerokości do 1,5 m, przesuwające się na boki po stałych prowadnicach (jednej lub więcej) - podobnie jak żaluzje pionowe lub drzwi szafy przesuwne. Cienką i lekką tkaninę dodatkowo naciąga się na ramę, aby nie było fałd, gęsta jest po prostu obciążona od dołu. Gzymsy są przymocowane do sufitu, ścian, podłogi, nadproża drzwi.

Na zasłonach panelowych nigdy nie ma fałd, ozdobnych sznurków, kokardek, frędzli i innych akcesoriów.

Pod względem wszechstronności niewiele można z nimi porównać – robią zasłony okienne, drzwi, ściany i parawany. Przestawiając kilka paneli, możesz przy minimalnym wysiłku osiągnąć zauważalne zmiany we wnętrzu.

Plusy i minusy japońskich zasłon

Zasłony-parawany mają niezaprzeczalne zalety:

  • Brak ograniczeń w wyborze rodzaju i koloru tkaniny.
  • Brak kurzu, brudu, który nieuchronnie gromadzi się w fałdach i draperiach. Łatwa w pielęgnacji.
  • Do instalacji nie są wymagane żadne skomplikowane urządzenia. Zdejmowanie zasłon również jest łatwe.
  • Tkaniny na japońskie zasłony są wymagane kilka razy mniej niż w przypadku wszystkich innych opcji. Nawet początkujący poradzi sobie z szyciem. To znaczne oszczędności.
  • Dla okna od strony słonecznej to najlepsze rozwiązanie. Cały obszar jest zamknięty, światło z ostrego i oślepiającego światła zamienia się w miękkie i rozproszone.

Jedyny mankament (główny "podkreślenie") - ścisłe wymagania dotyczące formy. Musisz wybrać między prostokątem a kwadratem.

Tkanina na japońskie zasłony

Klasyczne zasłony-panele wykonane są z naturalnych materiałów i może to być nie tylko tkanina. Panele są wycinane z grubego papieru ryżowego, tkane ze słomy, sizalu, juty i składane z bambusowych płyt. Początkowo były monochromatyczne i niosły ładunek czysto funkcjonalny.

Obecnie nie ma ograniczeń co do wyboru materiału, chyba że chcesz odtworzyć autentyczny styl.

Ci, którzy chcą eklektyzmu, wybierając tkaniny o różnych fakturach i kolorach na kilka paneli, powinni tylko zadbać o to, aby były one ze sobą w harmonii i aby atmosfera w pokój... Kształt dobrze utrzymują gęste tkaniny, które się nie rozciągają - len, bawełna, jedwab, bawełniany nagłówek, satyna. Ciekawie prezentują się w połączeniu z nimi panele wykonane z prześwitującego szyfonu, tafty, mory czy organzy. Tkaniny z włókien naturalnych przyciągają mniej kurzu.

Jeśli stylistyka we wnętrzu jest minimalistyczna, wybierz jednokolorową tkaninę, średniej wielkości wzór o geometrycznych kształtach, motywy roślinne.

We wszystkich innych przypadkach dopuszczalne są chwytliwe nadruki i jasne kolory. Japońską kolorystykę podkreślają wizerunki smoków i innych mitycznych zwierząt, ptaków, kwiatów wiśni, hieroglify, etniczneornamenty. Zasłony panelowe to puste płótno, ale lepiej zrezygnować z popularnego ostatnio drukowania zdjęć na tkaninie.Bardzo ważne jest, aby wyglądało na wykonane ręcznie. Wręcz przeciwnie, pejzaż malowany farbami lub tuszem w tradycyjnym stylu (kwiaty-ptaki, góry-wody).

Styl wnętrza na zasłony

Japońskie zasłony, oprócz tego, co jest potrzebne w tradycyjne japońskie wnętrza to wyraziste detale we wnętrzach hi-tech,awangardai minimalizm. Akcentując funkcjonalność, dodają elegancji bez zaśmiecania przestrzeni.

Prostota stylu japońskiego we wnętrzu to tylko pozory. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i poprawnie umieścić akcenty, osiągając taką zwięzłość i wyrazistość, elegancką ascezę.

W takim przypadku dekorację domu lepiej powierzyć profesjonalnemu projektantowi. Wszystko powinno być w tym samym stylu. Japońskie zasłony jako ciekawy detal są odpowiednie dla każdego, kto bez większego wysiłku i kosztów chce dodać oryginalności i egzotyki do atmosfery lub po prostu ukryć coś przed wzrokiem ciekawskich. Ułóż kilka paneli na drabinie lub w jednym rzędzie, zbierz po jednej stronie lub umieść po obu stronach okna lub ukryj wszystko za jednym z nich. Japońskie zasłony wyglądają szczególnie dobrze w przestronnych pokojach z dużymi oknami. Lepiej nie wieszać jednego panelu na wąskich oknach - wizualnie będą wydawać się jeszcze mniejsze.

Usuń z pokoju japońskie zasłony masywne meble z wieloma szufladami, półkami i innymi niepotrzebnymi detalami.

Jeśli trzeba zamknąć wnękę, odgrodzić część przestrzeni, trudno o lepsze rozwiązanie niż japońskie zasłony. W kawalerce jedyny pokój można podzielić na salon i sypialnię. W przedszkolu wygospodaruj miejsce do spania, zabawy i nauki. W sypialni - aby odgrodzić pozory buduaru. Kuchnia podzielona jest na „jadalnię” i strefę gotowania. Jeśli chodzi o kuchnię, to trudno znaleźć wnętrze, w którym takie zasłony by nie pasowały. Przyda się tam ich praktyczność i prostota.

W sypialni odpowiednie będą dwie lub trzy firanki panelowe w pastelowych kolorach, harmonijnie ze sobą współgrających. Jedna z nich przedstawia tradycyjny japoński krajobraz. Uważa się, że przemyślana kontemplacja przynosi spokój i prowadzi do wewnętrznej harmonii. Ponadto na bezsenność liczenie kwiatów sakury czy latających gęsi jest o wiele ciekawsze niż przeskakiwanie baranów przez żywopłot.

W kuchni niepożądane są chwytliwe nadruki, ostre kontrasty, jasne kolory. Japońska tradycja kulinarna dyktuje całkowite skupienie się na procesie przygotowywania i wchłaniania potraw.

Można łączyć wiele ekranów wykonanych z lekkich i ciężkich materiałów lub użyć gładkiej i teksturowanej tkaniny. Jeszcze lepsze do kuchni są naturalne materiały - bambus i słoma. Ponieważ najczęściej kuchnie nie różnią się wielkością, optymalna długość zależy od parapetu. W przypadku przestronnej kuchni z dużym oknem rozważ panele sięgające podłogi.

W kuchni, w przeciwieństwie do innych pomieszczeń, wybierz materiał na zasłony z tkanin syntetycznych. Łatwiej jest usunąć z nich plamy, tłuszcz, zapachy, para z gotowania zjada mniej.

Nie możesz się pomylić wybierając kolory, które występują w naturze w Twojej kuchni - mech, torf, martwe liście, kamień. Do pokoju dziecinnego odpowiednie są kolorowe zasłony z tkanin o wesołych odcieniach w połączeniu z jasnymi monochromatycznymi płótnami.W salonie rozważ połączenie japońskich paneli zasłonowych z tradycyjnymi zasłonami i tiulem.Możliwe jest całkowite zasłonięcie nie tylko okna, ale także całej ściany, na której się znajduje.

Firanki szyjemy sami

Nie ma w tym nic skomplikowanego. W sklepach prezentowany jest najszerszy asortyment tkanin. Można nawet znaleźć już wycięte płótna z tradycyjnymi japońskimi ornamentami i motywami. Niezbędne akcesoria są sprzedawane w każdym sklepie ze sprzętem.

Japońskie zasłony - szyjemy:

  • Oblicz ile materiału potrzebujesz na podstawie średniej szerokości jednego panelu - 60 cm Jeśli chcesz, aby zachodziły na siebie, dodaj dodatkowe 60 cm Długość - odległość od okapu do podłogi plus 10 cm z każdej strony na naddatki.
  • Pokrój tkaninę na paski o pożądanej szerokości, uwzględniając naddatki boczne (3-4 cm z każdej strony). Przede wszystkim wykonaj szwy po bokach. Jeśli tkanina jest cienka, wkłada się w nie paski z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego, aby utworzyć sztywną ramę. Dodatkowo przyklej szwy włókniną lub taśmą Velcro, w przeciwnym razie krawędź nie będzie idealnie płaska. Prasować dokładnie.
  • Od spodu wykonany jest sznurek do włożenia materiału obciążającego, od góry rzep. Pamiętaj, aby go wyprasować przed szyciem. Delikatnie zabezpiecz szpilkami lub ściegami odręcznymi na krawędzi górnego cięcia i szwu maszynowego. Złóż na lewą stronę i również zszyj.
  • Wyprasuj powstałe płótno tak, aby nigdzie nie zwisało ani nie marszczyło się.
  • Zawieś zasłony na karniszu i wsuń ciężarek w sznurek.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.