Wybór idealnego żyrandola kuchennego: wskazówki i przykłady

Który żyrandol wybrać do kuchni, aby tworzył przytulne lub jasne oświetlenie, wygląda harmonijnie i nie traci atrakcyjnego wyglądu w krótkim czasie? Zastanówmy się, na jakich kryteriach musisz się skupić.

Wybierając wzór lampy

Aby wybrać idealny żyrandol kuchenny, trzeba pomyśleć nie tylko o jego designie, ale także o jego praktyczności. Jego kształt i wymiary zależą od projektu, wpływa na łatwość montażu (co jest ważne, jeśli robisz to sam) oraz pielęgnację - mycie i wymianę lamp. W tabeli przedstawiono cechy dwóch najpopularniejszych rodzajów żyrandoli kuchennych.

NazwaSposób mocowaniaWymiaryCechyPrzykłady projektów
PodwieszanyPodwieszany korpus (łańcuch, sznurek lub sznurek), który mocuje się do haka w suficieŚredni do dużegoŁatwy w montażu, wymiana lamp, pranie, możliwość regulacji długości zawieszeniaKlasyczny żyrandol o bogatym wystroju, pasujący do wnętrza salonu, przytulny abażur do jadalni kuchni
SufitKorpus klosza, który łączy się z elementami montażowymi przy suficieMały do ​​średniegoW celu wymiany żarówek i oczyszczenia korpusu należy całkowicie zdjąć abażurMałe geometryczne żyrandole w stylu lakonicznym, nowoczesnym lub etnicznym

Wskazówka! W ciasnej kuchni z niskimi sufitami lepiej jest wybierać żyrandole wiszące z ostrożnością: zbyt duży lub mały rozmiar podkreśli ograniczoną przestrzeń nawet w najbardziej przemyślanym wnętrzu, a słabe źródło światła spowoduje dyskomfort.

Kwestie wymiany lamp

W nowoczesnych lampach stosowane są następujące rodzaje lamp, z których każda ma swoją własną charakterystykę:

  • żarówki- standardowa opcja, dają ciepłe światło, ale wymagają częstych wymian i są nieekonomiczne mimo niskiej ceny;
  • świetlówki i diody LED,które będą kosztować więcej, ale będą zużywać mniej energii elektrycznej, a temperatura barwowa będzie musiała być przyjemna dla oczu;
  • Żarówki halogenowe o miniaturowych rozmiarachsą najrzadszą opcją, dają bardzo jasne światło i działają przez długi czas, ale podczas pracy nagrzewają się bardziej niż żarówki, są drogie i wymagają specjalnych środków do recyklingu.

Wskazówka! Niezależnie od tego, jaki typ wybierzesz, upewnij się, że Twoja oprawa nie potrzebuje żarówek o rzadkim rozmiarze, kształcie, typie podstawy lub niepopularnej mocy.

Powierzchnia kuchni i lokalizacja obszarów funkcjonalnych

Aby wybrać odpowiednią lampę kuchenną, należy przeanalizować względne położenie obszarów funkcjonalnych i wziąć pod uwagę kształt i powierzchnia pomieszczenia.

Mały

Jaki żyrandol zamontować w małej kuchni w kształcie zbliżonym do kwadratu?Wystarczy jedno silne źródło światła na środku sufitu.W razie potrzeby można je uzupełnić oświetleniem w miejscu pracy lub jadalni (jeśli rodzina nie zbiera się przy stole w salonie lub innym pokoju).

Średni i przestronny

W bardziej przestronnym pomieszczeniu żyrandol lepiej umieścić nad stołem, a nie niżej niż na wysokości 1,2 –1,4 m od niego, aby osoby siedzące za nim nie odczuwały dyskomfortu.W takim przypadku wymagane będzie dodatkowe oświetlenie miejscowe dla powierzchni roboczych.Byłoby to bardziej praktyczne niż umieszczenie głównego światła dokładnie na środku pomieszczenia, gdzie nic nie jest ważne.

Wskazówka! W przestronnej kuchni z dużą różnorodnością wnętrza możesz wykazać się kreatywnością, na przykład oryginalny żyrandol z abażurami w postaci kieliszków do wina będzie dobrze wyglądał we wnętrzu nad ladą barową.

Wydłużony

W wąskim długim pomieszczeniu lepiej będzie wyglądać nie kompaktowa lampa, ale jej nowocześniejsza wersja, składająca się z kilku źródeł światła na jedna linia. Umożliwi bardziej równomierne doświetlenie wydłużonego pomieszczenia, zwłaszcza jeśli miejsca pracy i jadalni są rozmieszczone wzdłuż różnych krawędzi. Oświetlenie w centrum nie jest tak ważne. Inną odpowiednią techniką w tym przypadku jestużycie dwóch lub więcej identycznych lamp ustawionych w rzędzie.Jaki żyrandol wybrać do kuchni studyjnej? Obie te metody nadają się również do zagospodarowania przestrzennego w mieszkaniach typu studio, gdzie ściany nie oddzielają kuchni od salonu: kurtyna świetlna będzie funkcjonalną i estetyczną granicą między nimi.

Natężenie światła

Aby zapewnić maksymalny komfort, natężenie światła powinno być wystarczające:zbyt jasne lub słabe światło będzie działać przygnębiająco.Aby zrealizować to w praktyce, należy wykorzystać średnie natężenia oświetlenia dla różnych typów lamp w lampach kuchennych. Wynoszą 15–20 W/m2dla żarówek, 3-5 W/m2dla świetlówek oraz 2-3 W/m2do lamp LED. Łatwo policzyć, że do oświetlenia kuchni np. o powierzchni 10 m2potrzebne będą dwie żarówki LED o mocy 15 W.

Ważne! Im ciemniejsze kolory zastosowano we wnętrzu, tym jaśniej powinny świecić lampy.

Przydatne jest również zapewnienie możliwości sterowania jasnością oświetlenia. Jeśli podczas kulinarnych eksperymentów powinno być jak najlżejsze, to podczas kuchennych spotkań przyćmione światło doda przytulności i intymności.

Użyj żyrandola, w którym możesz włączyć poszczególne lampy, lub ściemniacza, aby dostosować intensywność świecenia żarówek: w ten sposób dodasz klimatu swojemu domowi i nie zmarnujesz energii.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru lampy kuchennej jest to, jak dobrze będzie wyglądać we wnętrzu.

Który żyrandol wybrać do różnych stylów

W zależności od wykończenia, zestawu kuchennego i grupy jadalni można Podaj kilka rekomendacji:

  • Lakonicznepomieszczenia kuchni lub salonu w stylu techno, hi-tech, minimalizm lub loftwymagają powściągliwych rozwiązań: graficznych żyrandoli sufitowych lub lamp wiszących imitujących ulicę Lampy.

  • Klasyczne elementy we wnętrzu kuchennym podkreślą tradycyjne żyrandole z kryształowymi zawieszkamilub w formie kandelabrów, lamp z tkaniną odcienie będą na miejscu w salonie w stylu klasycyzmu.

  • Etniczne motywy orientalne i afrykańskie dobrze komponują się z lampami nawiązującymi do tradycyjnych rzemiosł.Autentyczny wystrój i naturalne materiały dodają komfortu zarówno w kuchni, jadalni, jak i stole jadalnym w salonie.

  • We wnętrzu w duchu europejskim (Prowansja, kraj, Włochy) odpowiednie będą wzory florystyczne.Mogą wykorzystywać motywy roślinne wykonane ze szkła, metalu lub plastiku lub prawdziwe gałązki, suszone kwiaty i liście, kamyki, muszle i inne naturalne materiały.

Uwaga! Techniki eklektyczne i styl fusion, reprezentujące mieszankę innych stylów, są zawsze aktualne, więc nie we wszystkich przypadkach trzeba dążyć do dokładnego dopasowania lampy do wnętrza. W ten sposób bogato zdobiony klasyczny żyrandol podkreśli poprzez kontrast surowe piękno nowoczesnej lub minimalistycznej kuchni.

Jak wybrać kolor

Aby wybrać kolor korpusu lub klosza lampy do kuchni lub stołu jadalnego w salonie, można zastosować jedno z poniższych rozważań:

  • Podeprzeć jeden z kolorów wnętrza.Możesz wybrać lampę w odcieniu zbliżonym do ścian, podłóg, mebli czy tekstyliów kuchennych.
  • Utwórz kontrast.W monochromatycznym wnętrzu lub na tle stonowanych tonów pojedynczy akcent w postaci jasnego żyrandola będzie wyglądał nie mniej stylowo.

Zastanów się nad wpływem koloru na psychikę: ciepłe kolory lepiej prezentują się w kuchni, pobudzają i rozbudzają apetyt na zimno kolory sprzyjają relaksowi i będą pasowały do ​​salonu, łazienki czy sypialni.

Praktyczne materiały na lampy kuchenne

Wybierając materiał na żyrandol kuchenny, należy kierować się względami bezpieczeństwa i praktyczności. Nawet mocne okapy nie chronią przed kurzem i kropelkami tłuszczu, więc przygotuj się na regularne czyszczenie.

Szkło, metal i plastik są najbardziej wszechstronne w pielęgnacji, ale będziesz musiał majstrować przy naturalnych materiałach.Jeśli drewno można zabezpieczyć lakierem, a kutą powierzchnię mastyksem, to tkanina i papier szybko stracą swój reprezentacyjny wygląd i trudno będzie je prać bez ich uszkodzenia. Jeśli nie jesteś gotowy na regularne remonty, zostaw łatwo zabrudzone materiały do ​​sypialni lub salonu.

Najlepsza opcja - oprawy zabezpieczone przed zachlapaniem i kurzem, przedłużą żywotność lamp zainstalowanych w same wytrzymają dłużej i nie wymagają dużego wysiłku podczas prania.

Trudno jest wybrać taki żyrandol do kuchni, który spełniałby wszystkie te kryteria, więc skup się na najważniejszym - zakup powinien Cię zadowolić.

Jak wybrać odpowiedni żyrandol (3 filmy)

Rodzaje żyrandoli i ich rozmieszczenie w kuchni (43 zdjęcia)

.