Wybór drzwi wejściowych do mieszkania: cechy konstrukcyjne i fachowe doradztwo

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po wejściu mieszkanie to drzwi wejściowe. Wysokiej jakości konstrukcja drzwi powinna uosabiać niezawodność, bezpieczeństwo i dobry gust mieszkańców domu. Dlatego tak trudno jest określić główne kryteria wyboru drzwi wejściowych: estetykę czy parametry techniczne?

​​​​

Aby znaleźć odpowiednią dla siebie opcję, należy zrozumieć cechy konstrukcyjne tego typu produktu, podział cenowy i rodzaje wykończeń zewnętrznych. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w rozsądnej cenie, a także rozważymy popularne modele różnych modyfikacji i producentów.

Główne punkty przy wyborze drzwi wejściowych do mieszkania

Drzwi wejściowe do mieszkania mogą się znacznie różnić w zależności od producenta i zawartości (materiały i zastosowane mechanizmy). Jakość produktu gotowego zależy od tych dwóch kryteriów. Na właściwości użytkowe konstrukcji mają również wpływ wybrane okucia, rodzaj izolacji termicznej oraz mechanizm zamka.

Eksperci identyfikują kilka kluczowych parametrów, którymi należy się kierować przy wyborze drzwi wejściowych:

 • Dwa -drzwi warstwowe blacha o grubości min. 2 mm.Modele stalowe wykonane z cienkiej stali są niewiele trwalsze niż standardowe modele wewnętrzne (grubość skrzydła w tym przypadku to 0,7-1,15 mm).
 • Zawiasy nierozbieralne.W przypadku ich braku montaż i późniejszy demontaż skrzydła drzwiowego jest bardzo pracochłonnym i kosztownym procesem (trzeba wezwać ekipę pracowników, co na pewno nie ucieszy sąsiadów).
 • Obecność systemu izolacji termicznej.Należy stosować odpowiednie materiały, najlepiej wełnę mineralnąlub natrysk pianki poliuretanowej.
 • Niezawodna ochrona zamku.Aby zminimalizować ryzyko włamania na drzwiach wejściowych, najlepiej zamontować model z podwójnym systemem zamków owalnych. Jeśli pozwalają na to Twoje możliwości finansowe, polecamy projekty z dodatkowym systemem zabezpieczenia zamka.
 • Jakość wykończenia zewnętrznego drzwi.Elementy metalowe należy malować proszkowo i pokryć podkładem antykorozyjnym.

Cechy konstrukcyjne

Drzwi metalowe w mieszkaniu spełniają kilka podstawowych funkcji: niezawodność, wysoka izolacyjność akustyczna i cieplna oraz atrakcyjny wygląd.Wszystko to dzięki zastosowaniu uszczelek i specjalnych substancji ognioodpornych (do izolacji bocznych części konstrukcji). Wybierając te same wykończenia zewnętrzne i wewnętrzne, producenci biorą pod uwagę współczesne trendy. Ale jeśli chodzi o jakość produktów metalowych, szczególne znaczenie mają jego cechy konstrukcyjne.

W skład metalowych drzwi wchodzą cztery elementy:

 • konstrukcja nośna (podstawa);
 • system zaparcia;
 • listwy ozdobne;
 • dodatkowe okucia i inne elementy.
Projekt drzwi wejściowych

Jak dobrać metalowe drzwi wejściowe do mieszkania? Przed pójściem do sklepu zapoznaj się z cechami tego typu produktu.Wybierając niezawodne drzwi wejściowe do mieszkania, warto wybrać modele otwierane na zewnątrz (te, które po prostu otwierają się do wewnątrz, można łatwo złamać).Takie ochronne metalowe drzwi uniemożliwią złodziejom i oszustom wejście do domu (system nie nadaje się do powszechnego włamania z użyciem podnośnika).

Coraz częściej producenci rezygnują z używania tak ważnych elementów jak usztywniacze ze względu na ich wysoki koszt. Takie podejście prowadzi jednak do szybkiego osiadania i zniekształcania produktu, co w żadnym wypadku nie powinno być dozwolone przy tworzeniu takich konstrukcji.

Wybierając metalowe drzwi wejściowe do mieszkania, upewnij się, że model, który Ci się podoba, jest wyposażony we wszystkie niezbędne elementy zabezpieczające. Przydatne będzie wyposażenie konstrukcji w kilka zamków różnych typów. Upewnij się jednak, że odległość między nimi wynosi co najmniej 25 cm.

Dodatkowymi elementami są kołki zabezpieczające i wszelkiego rodzaju blokady uniemożliwiające otwarcie w przypadku celowego uszkodzenia zawiasów.

Grubość stali

Grubość stali produktu waha się od 0,5 do 3 mm i jest określana na podstawie profilu szerokości: 5-7 cm dla pomieszczeń mieszkalnych i 9-10 cm dla obiektów zewnętrznych.Zastosowanie gruboskrzydłowych drzwi wejściowych zapewnia wysoką wytrzymałość, bezpieczeństwo idoskonałe właściwości izolacyjne. Jednak zwiększona bezwładność sprawia, że ​​taka konstrukcja jest bardziej traumatyczna.

Eksperci zalecają wybór modeli ze średniej półki cenowej. W końcu niepotrzebnie tanie skrzydła drzwiowe (grubość 0,5-1,5 mm) są bardzo zawodne i mają stosunkowo krótką żywotność. A duża grubość płótna grozi zwiększeniem ciężaru całej konstrukcji.

Pamiętaj, że idealna grubość wstęgi to dwa milimetry. Jeśli zamierzasz tylko zmienić drzwi w mieszkaniu, przyjrzyj się bliżej nowemu rodzajowi produktu - produktom wykorzystującym jedną zewnętrzną blachę o grubości trzech milimetrów.

Liczba usztywnień

Po otwarciu drzwi przednich powstają obciążenia skręcające, tylko usztywniacze może się im oprzeć...Stabilność i niezawodność całej konstrukcji zależy od liczby i prawidłowego umiejscowienia tego elementu.

Istnieją trzy systemy żeber usztywniających:

 • Poprzeczny- układ poziomy;
 • Wzdłużny- góra-dół, układ pionowy;
 • Mieszane (kombinowane)- połączenie poprzeczne i podłużne.

Poniższe zdjęcie pokazuje przykład zastosowania systemu mieszanego, gdy usztywnienia znajdują się wzdłuż i przed skrzydłem drzwi. Ta wersja drzwi najskuteczniej chroni przed nieprzewidzianymi wtargnięciami złodziei, a także znosi długotrwałe naprężenia mechaniczne.

Izolacyjność termiczna i akustyczna

Prawidłowo zaplanowana izolacja skrzydła drzwi powinna chronić przed utratą ciepła, dźwiękami zewnętrznymi i zapachy z placów zabaw na klatce schodowej. Ponadto odpowiednio dobrane materiały izolacyjne mogą poprawić wygląd drzwi, ponieważ służą do wykończenia zewnętrznej części konstrukcji i skarp.

W pierwszym etapie izolacji puste przestrzenie pomiędzy usztywnieniami wypełnia się wełną mineralną lub innym materiałem o złożonym efekcie (zarówno izolacją akustyczną jak i cieplną). Stosowane są również dodatkowe wypełniacze, takie jak pianka poliuretanowa i styropian. Jednak ich wielką wadą jest zagrożenie pożarowe.

W drugim etapie odpowiednie uszczelnienie jest rozprowadzane na całym obwodzie konstrukcji. Liderami na rynku są uszczelki gumowe i silikonowe - z ich pomocą możesz nie tylko poprawić właściwości dźwiękochłonne drzwi, ale także uchronić mieszkanie przed nieprzyjemnymi zapachami i obcymi dźwiękami z klatki schodowejplace zabaw.

Dekoracja zewnętrzna i wewnętrzna

Przy wyborze wystroju wnętrza należy kierować się wyłącznie osobistymi preferencjami mieszkańców, a także styl cech lokalu.Wykończenie zewnętrzne musi być odporne na wpływ czynników środowiskowych (nagłe zmiany temperatury, nasłonecznienie, wysoka wilgotność) oraz na naprężenia mechaniczne z zewnątrz.

Popularne wykończenia drzwi wejściowych i ich cechy:

 • Malowane proszkowo.Metoda ta polega na równomiernym nakładaniu na powierzchnię drzwi specjalnych farb, których charakterystyczną cechą jest możliwość tworzenia pod wpływem wysokich temperatur filmu antywandalowego. Jest to ekonomiczna opcja o doskonałych właściwościach użytkowych. Zaletami tego materiału są niski koszt powłoki, odporność na opady atmosferyczne oraz trwałość.

 • Panele z naturalnego drewna.Są najdroższą, stylową, piękną i przyjazną środowisku opcją dekoracji drzwi wejściowych. Drewno przyzwoicie prezentuje się w każdym wnętrzu, a jednocześnie może być uważane za doskonały dodatkowy izolator ciepła. Jeśli ozdobisz gotową drewnianą konstrukcję obrazem z brązu i ciekawymi rzeźbami, możesz uzyskać prawdziwe dzieło sztuki.

 • Płyty MDF.To wykończenie jest bardzo popularne wśród rosyjskich nabywców. Panele wykonane są z wiórów drewnianych, po czym pokrywane są specjalną farbą lub folią PCV z wzorem w postaci litego drewna. Wyróżniają się wysoką izolacją cieplną i akustyczną, szerokim wyborem powłok dekoracyjnych. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale są znacznie droższe od modeli malowanych proszkowo.

 • Dermantyna.Jeszcze kilka lat temu skóra winylowa była szeroko stosowana do dekoracji drzwi wejściowych, ale obecnie jej popularność znacznie spadła. Zewnętrznie materiał przypomina naturalną skórę, ale ma mniej istotne właściwości użytkowe (krótkotrwałość, zagrożenie pożarowe).

Tańsze wykończenia obejmują panele z tworzywa sztucznego i laminowanie folią PVC (ale żywotność takiej powłoki jest bardzo krótka - nie więcej niż 10 lat).

Uwaga na zawiasy

Istnieją dwa rodzaje zawiasów - ukryte i zewnętrzne.Drugie są przyspawane do ramy skrzynki i skrzydła drzwi, natomiast ukryte znajdują się w specjalnie przystosowanych łobkach, zabezpieczonych z obu stron.

Zawiasy zewnętrzne przyspawane do ościeżnicy

Drzwi wejściowe z ukrytymi zawiasami są nieco droższe, ale ich właściwości antywłamaniowe są godne pochwały. Za zawiasamikonstrukcja może być wyposażona w szpilki i łożyska zabezpieczające przed wykręceniem.

​​
Tak wyglądają zawiasy ukryte

Wybierając drzwi wejściowe, kupujący stają również przed pytaniem: która opcja zawiasu jest lepsza - regulowana czy nieregulowany. Modele pierwszego typu wymagają terminowej wymiany zużytych zawiasów, a nieregulowane przez długi czas zachowują swoją wytrzymałość i niezawodność. Zepsucie zawiasów bez regulacji jest prawie niemożliwe.

Ukryte zawiasy regulowane

Cechy doboru zamka

wzór. Im bardziej złożony mechanizm, tym trudniej będzie go złamać. Dlatego przy wyborze drzwi należy zwrócić szczególną uwagę na zamki.

Istnieją dwa różne typy zamków do modeli metalowych, których łamanie zajmie oszustom dużo czasu:

 • Wkładka bębenkowa- ma skomplikowany system otwierania, ale nie jest odporna na naprężenia mechaniczne. Aby złodzieje nie wybili zamka, rozsądnie byłoby uzupełnić taką konstrukcję pancerzem.

 • Blokada dźwigni- otwarcie możliwe tylko przy użyciu specjalnego urządzenia i pewnych umiejętności, ale odporne na ukierunkowane użycie siły fizycznej.

Aby zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem, lepiej wybrać drzwi wejściowe z dwoma różnymi typami zamków. Jako główny mechanizm blokujący zalecamy montaż zamka z kilkoma bolcami.

Klasy bezpieczeństwa drzwi

w zależności od klasy bezpieczeństwa, jednak w większości mieszkania wolą montować produkty pierwszych czterech klas:

 • Pierwsza klasa- najbardziej zawodne konstrukcje drzwi z prostym systemem roletowym. Każda osoba może je otworzyć, najłatwiej to zrobić wybijając ościeżnicę. Warto stosować takie produkty tylko na zapleczu.
 • Druga klasa- konstrukcje drzwi tego typu posiadają bardziej zaawansowany schemat ochrony. Aby otworzyć mechanizm, potrzebujesz specjalnego narzędzia: łomu lub młotka. Nie nadają się również do montażu w mieszkaniach, domach wiejskich czy biurach.
 • III klasa- w tej kategorii znajdują się drzwi antywłamaniowe o doskonałych właściwościach izolacyjności akustycznej. Demontaż podobnej konstrukcjiprzeprowadzane za pomocą potężnego elektronarzędzia. Takie modele są produkowane w kilku kategoriach cenowych, ale najczęściej są to drzwi elitarne. Jest to najczęstsza opcja instalacji w mieszkaniach i małych budynkach prywatnych.
 • Klasa czwarta- w porównaniu z poprzednim typem, tego typu konstrukcje drzwiowe wyposażone są w pomocnicze panele boczne, a do montażu stosuje się mocowanie wielozawiasowe. Ze względu na doskonałe właściwości ochronne takie drzwi są często nazywane pancernymi (do ich produkcji używana jest stal pancerna).
Aby uniknąć włamań, wybierz tylko niezawodne konstrukcje drzwiowe

Wideo:jak wybrać zamek do drzwi wejściowych.

Wymiary metalowych drzwi wejściowych

Podstawowe wymagania dotyczące parametrów metalowych drzwi wejściowych i otworów do nich określają przepisy SNiP i GOST. Przed rozpoczęciem montażu wszystkie produkty są wstępnie testowane, gdzie określane są ich wymiary. W zależności od uzyskanych wyników produkt należy do określonego rodzaju. Poniższa tabela przedstawia główne parametry standardowych konstrukcji drzwi.

Większość nowoczesnych projektów budowlanych budowana jest na indywidualne projekty, w związku z czym trzeba wykonać na zamówienie drzwi wejściowe i wewnętrzne.Rozwój niestandardowych rodzajów konstrukcji opiera się również na międzynarodowych kryteriach bezpieczeństwa.

Drzwi tak zwane wysokie wejściowe (modele o niestandardowych rozmiarach) muszą być zgodne z następującymi wskaźnikami:

 • Produkty o wysokości 2,5 metra charakteryzują się szerokością 60-100 centymetrów. Najlepszą opcją są wymiary skrzydła drzwi równe 900 x 2500.
 • Do otworów o parametrach 1040 x 2550 odpowiednie są drzwi 940 x 2500 mm. Te proporcje idealnie wpasują się w każde pomieszczenie i zapewnią właścicielowi swobodny dostęp do mieszkania.

Znani producenci

Gdzie kupić drzwi wejściowe w przystępnej cenie, którym producentom należy zaufać, a którym nie? Należy pamiętać, że duże firmy zapewniają swoim klientom gwarancje, a także dokumenty produktowe wskazujące wszystkie parametry techniczne. Tego samego nie można powiedzieć o małych branżach krajowych i zagranicznych.Kupując drzwi wejściowe od wątpliwej firmy, nie będziesz w stanie bezpłatnie wymienić zużytej części w przypadku awarii.

Na rynku krajowym ocena producentów drzwi wejściowych przedstawia się następująco:

 1. Guardian;
 2. Placówka;
 3. Kondor;
 4. Torex;
 5. Elbor.

Najlepsze drzwi wejściowe

Dziś wspecjalistyczne sklepy oferują szeroki wybór różnych modyfikacji drzwi wejściowych od producentów krajowych i zagranicznych. Modele włoskich firm są szczególnie popularne na rynku rosyjskim, ponieważ wyróżniają się unikalnym designem, niezawodnym wyposażeniem i doskonałą jakością. Aby znaleźć najlepszą opcję w konkretnej sytuacji, konieczne jest zrozumienie cech różnych typów konstrukcji i oceny najlepszych producentów.

Z przekładką termiczną

Przekładka termiczna ma na celu ograniczenie procesu wymiany ciepła. Jest to specjalny element wewnętrznej części drzwi wejściowych o niskim stopniu przewodności cieplnej.Zasada ta zaczęła być stosowana w produkcji tego rodzaju konstrukcji stosunkowo niedawno, zanim przegroda termiczna zastąpiła ganek (druga przegroda). Konstrukcje wielkogabarytowe, trudne w montażu ze względu na duży ciężar, zostały zastąpione przekładką termiczną.

Do zalet takich konstrukcji eksperci przypisują długotrwałą ochronę cieplną, mniejsze zużycie energii, trwałość i atrakcyjny wygląd. Minusem jest wysoki koszt produktów - cena wywoławcza to około 22 000 rubli.

Z grubym skrzydłem

Jakość drzwi przednich nie zawsze zależy od grubości metalu. Niektórzy producenci wykonują płótna o grubości do 3 cm, co wskazuje na niską jakość użytego materiału. Dlatego w celu uzyskania odpowiedniej sztywności konstrukcyjnej stosuje się grube, zwarte blachy stalowe.Takie drzwi antywłamaniowe to skomplikowany mechanizm ze specjalnym układem usztywnień wewnętrznych.

Ostatnio coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy producenci stosują metal o grubości około 1 mm (dwustronna powłoka lakiernicza) w celu zaoszczędzenia pieniędzy na wytwarzaniu produktów. Wytrzymałość tego materiału jest porównywalna z wytrzymałością puszki. Budżetowe "cienkie" metalowe skrzydła drzwiowe są całkowicie niezniszczalne.

Produkcja białoruska

Drzwi metalowe produkcji białoruskiej mogą pochwalić się idealnym połączeniem ceny i jakości. To prawdziwy standard niezawodności, bezpieczeństwa i wyrafinowanego stylu.Sukces deweloperów z Białorusi wynika z powszechnego wprowadzania nowoczesnego sprzętu, niskich kosztów pracy oraz dostępności bezcłowego handlu z Federacją Rosyjską. Firmy produkują różnorodne modele drzwi wejściowych, a nawet specjalne konstrukcje bezpieczne o podwyższonym stopniu wytrzymałości.

Większość produktów jest prezentowana w średnim i premium segmencie cenowym. Jeśli wybierzesz najlepsze drzwina rynku, to na wszelki wypadek zamów produkty białoruskie.

Zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na produkty białoruskiej firmy „Diva”.We wszystkich sklepach internetowych produkty tego producenta zajmują wiodącą pozycję, a sejfy marki są poszukiwane nie tylko w Rosji, ale także w Europie Wschodniej. Firma koncentruje się na produkcji modeli do instalacji zewnętrznych o wysokim poziomie izolacji akustycznej i niezawodności.

Dźwiękoszczelne

Te modele drzwi wejściowych wyróżnia podwyższona izolacyjność akustyczna, potwierdzona specjalistyczną konstrukcją NIIF.Drzwi akustyczne znajdują zastosowanie w placówkach służby zdrowia, w dużych centrach biznesowych, w hotelach, muzeach, elektrowniach – w różnych pomieszczeniach, w których wymagana jest wysoka ochrona przed hałasem i odprowadzanie ciepła, nawet przy częstym otwieraniu.

Metal

Powiedzieliśmy już, że standardem niezawodności są drzwi metalowe. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na tak ważną cechę takiego projektu, jak znaczne wymiary - średnia waga to 100 kilogramów.Waga zależy od grubości profilu stalowego, okuć i materiału zewnętrznego.

Zresztą drzwi metalowe doskonale radzą sobie z trzema podstawowymi wymaganiami dla tego typu produktu:

 • ochrona od złodziei i negatywnych czynników środowiskowych;
 • dostarczanie ciepła w mieszkaniu;
 • przeszkoda w przenikaniu różnych dźwięków, zapachów.

Z wykończeniem MDF

MDF. Takie modele cieszą się dużą popularnością ze względu na doskonałe właściwości techniczne i eksploatacyjne.

Do niewątpliwych zalet konstrukcji należą:

 • Przyjazność dla środowiska materiału.Do produkcji tego typu wyrobów wykorzystuje się naturalne zrębki, co zwiększa wytrzymałość i odporność wyrobów na wszelkiego rodzaju wpływy.
 • Szeroka gama kolorów i faktur.Po połączeniu różnych materiałów uzyskuje się niepowtarzalny wzór.
 • Dobra odporność na wysokie temperatury.Dzięki temu konstrukcja przez długi czas zachowuje swój pierwotny wygląd.

Z otwieraniem wewnętrznym

Przy wyborze drzwi wejściowych niewiele osób zastanów się, w jaki mechanizm otwierania jest wyposażony. Jednak ten parametr jest bardzo ważny w indywidualnych przypadkach. Jak otworzysz drzwi w przyszłości, jeśli cechy konstrukcyjne otworu nie pozwalają?całkowicie przesunąć skrzydło na zewnątrz? W takiej sytuacji z pomocą przyjdą Ci drzwi wejściowe otwierane od wewnątrz.

System ten jest często stosowany jako dodatkowy poziom ochrony – czyli przy wejściu montowane są jednocześnie dwa mechanizmy z różnymi rodzajami otwierania.

Podobnie jak w przypadku innych modyfikacji drzwi wejściowych, ceny takich konstrukcji mogą się różnić w zależności od rodzaju wykończenia, wytrzymałości ościeżnicy, cech konstrukcyjnych, jakości okuć i wybranego systemu rolet. Istnieje możliwość zakupu bloków wejściowych z wewnętrznych mechanizmów otwierania w wersjach budżetowych i wybuchowych.

Podsumowując, chciałbym zaznaczyć, że przy wyborze drzwi wejściowych najważniejszy jest materiał, z którego są wykonane. W końcu głównymi kryteriami zakupu są wytrzymałość, niezawodność i bezpieczeństwo konstrukcji. Różnorodne wykończenia zewnętrzne pozwolą Ci wybrać opcję, która najbardziej Ci odpowiada w każdej kategorii cenowej. Z poniższego filmu możesz zebrać przydatne informacje na temat wyboru drzwi wejściowych i pozostawić komentarze innym użytkownikom, jeśli już napotkałeś problem ze znalezieniem jedynej prawidłowej opcji.

Wybierając drzwi wejściowe - jak nie dać się oszukać? (2 filmy)

Różne modele drzwi wejściowych (75 zdjęć)

)
[45 4]