Wybór dekoracji ściennych do pokoju dziecięcego: najlepsze opcje dla różnych grup wiekowych

Podstawowym zadaniem każdego rodzica jest stworzenie najbardziej optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju swojego dziecka. Oczywiście wszystko zaczyna się od pokoju dziecka, w którym spędza dużo czasu na zabawie lub po prostu odpoczywając. Dlatego ważne jest, aby wszystko przemyśleć w najdrobniejszych szczegółach. A najważniejszą rzeczą, o którą powinieneś zadbać, jest wystrój ścian w pokoju dziecinnym.

Dekoracja odpowiednia do wieku

Aby stworzyć dziecku przytulną i komfortową atmosferę, ważne jest odpowiednie umeblowanie pokoju zgodnie z cechami wieku.Zgodnie z tym dobierane są materiały wykończeniowe i metody wykończenia ścian. Dodatkowo możesz wybrać paletę kolorów i wzór.

Jeśli dekoracja ścienna jest przeznaczona dla noworodków, najlepiej użyć do tego tapety. Taki materiał wykończeniowy jest bardzo powszechny, więc najprawdopodobniej nie będzie problemów z wyborem konkretnej próbki.Lepiej jest dawać pierwszeństwo nie zwykłym tapetom papierowym, ale falistej.Nadają się również kopie winylowe, lepiej nie używać akrylu do wklejania ścian pokoju dziecinnego, ponieważ praktycznie nie przepuszczają powietrza.Ściany wykończone są tapetą w spokojnych pastelowych (jasnych) kolorach, dzięki czemu można stworzyć sprzyjającą atmosferę dla maluszka.

Można wykonać jasne akcenty, jakimi są panele tkaniny lub obrazy.

Dla starszych dzieci można pomyśleć o zupełnie innym projekcie ścian. Kiedy dziecko dorośnie, pojawia się problem z pomalowanymi ścianami. Jeśli przyklei się do nich tapetę, ściana stanie się prawdziwym płótnem dla małego artysty. I nie pomogą tutaj nawet zmywalne i odporne na wilgoć opcje.Lepiej pomalować ściany farbą ekologiczną. W tym celu lepiej wybrać kolory nieagresywne - pastelowe lub zimne.Płeć też jest warta rozważenia. Dla chłopców jest niebieski, niebieski, zielony, szkarłatny. Różowy, beżowy, żółty będzie pasował do dziewczynek. Tak więc zalecenia dotyczące wyboru optymalnego koloru w tym artykule:)

w zależności od preferencji samego dziecka. Najczęściej dominuje tu wzornictwo tematyczne, na przykład w stylu postaci z kreskówek.W związku z tym można zastosować maksymalną ilość różnych materiałów wykończeniowych, które harmonijnie łączą się w jeden zespół.Można użyć tapety, farby, tynku dekoracyjnego, drewna.Oczywiście lepiej jest, aby były wyłącznie naturalne, ponieważ inne mogą powodować reakcje alergiczne i po prostu negatywnie wpływać na zdrowie dziecka.

​​

To podstawowe sposoby zdobienia ścian pokoju dziecięcego. Ale istnieje wiele sposobów, aby pokój dla dziecka był bardziej oryginalny pod względem koncepcji i pomysłu - wystarczy trochę wysiłku i wykorzystać całą swoją wyobraźnię. Jest to istotne, dopóki samo dziecko nie będzie mogło dokonać wyboru.

Na wideo: dekoracja ścienna z naklejkami winylowymi.

Pokój dla najmłodszych

Tworząc projekt wnętrza pokoju noworodkowego rodzice chcą czegoś oryginalnego i nietuzinkowego. Ale jak pokazuje praktyka, klasyka jest zawsze w modzie. Zazwyczaj w pokoju z dzieckiem umieszcza się niewielką ilość mebli, dlatego ściany są główną częścią wnętrza. Często są oklejane tapetą.

Ostatnio popularne stały się tapety z tkanymi nitkami tekstylnymi. Dzięki temu ściany nabierają niezwykłej faktury, wydaje się, że stają się obszerne.Faktura nawiązuje do wzornictwa tekstylnego. Ponadto tapeta z przeplatanymi nitkami harmonijnie połączy wszystkie elementy tekstylne w pomieszczeniu. (Jeśli jesteś zainteresowany, możesz przeczytać o różnych rodzajach tapet, które nadają się do pokoju dziecinnego).

Aby stworzyć oryginalny projekt ścian, możesz użyć kilku kolorów w jednym pomieszczeniu, podkreślając tym samym strefy, z których każda będzie odpowiedzialna za określoną funkcjonalność.

Dekoracja ściany w zależności od płci dziecka

Gdy dziecko dorośnie, można dokonać napraw, które będą dopasowane do płci dziecka.W takim przypadku samo dziecko będzie mogło pomóc w doborze niektórych elementów dekoracyjnych. W tym przypadku będzie można już pokazać wyobraźnię dotyczącą dekoracji ścian.

Praktycznym i najprostszym rozwiązaniem na zorganizowanie dekoracji ściennej w pokoju jest połączenie tapety i farby.Chociaż wiele osób używa tylko farby, aby przez długi czas nie dokonywać napraw (aby pięknie i ciekawie pomalować ściany, zalecamy przeczytanie: „ Dekorowanie ścian malowaniem dwukolorowym: opcje malowania kombinowanego"). Ostatnio popularne stały się również tapety do malowania.

Artykuł na temat:Kolor do pokoju dziecięcego dla dziewczynki i chłopca: optymalne rozwiązania i wskazówki projektowe

Dla dziewczynek optymalne będzie połączenie farby i tapety z nadrukiem. Warto wziąć pod uwagę następujące życzenia:

 • Nie ma potrzeby używania farby i tapety w tym samym kolorze - mogą ze sobą kontrastować.
 • Nie należy używać zbyt nasyconych lub jasnych kolorów, ponieważ nie pasuje to do wystroju sypialni.
 • Pustę pomalowanych ścian można skompensować dekoracją tekstylną: zasłonami, panelami ściennymi, baldachimami.
 • Dodatkowo tapetę można ozdobić nadrukiem lub wzorem.

W przypadku chłopców można zastosować tę samą koncepcję dekoracji ścian.Ale tutaj warto wziąć pod uwagę, że dekoracje tekstylne będą stosowane w minimalistycznych wolumenach, a inne ozdoby w tym stylu są używane bardzo rzadko.Można używać plakatów, fototapet i plakatów, takich jak te z superbohaterami.

Główną paletę można urozmaicić ciemnymi kolorami, najważniejsze jest, aby robić to ostrożnie, bez fanatyzmu.

Pokój nastolatka

Ściany w przedszkolu dla osób starszych można wykończyć dużą ilością materiałów. Na przykład duże zapotrzebowanie na naturalne drewno będzie tutaj. Możesz wykonać panel wzdłuż całej ściany lub przyciąć część jednej powierzchni na pełnej wysokości.

Fakturę ścian można urozmaicić dekoracyjnym tynkiem lub tapetą z oryginalnym jasnym nadrukiem.W pokoju dziecięcym, w przeciwieństwie do sypialni dla dorosłych, można zastosować niestandardową kolorystykę, ponieważ tutaj dziecko nie tylko odpoczywa, ale także bawi się, ćwiczy, nie śpi.

Jeśli do dekoracji ścian użyjesz spokojnych, monochromatycznych materiałów, łatwo to zrekompensują inne aktywne elementy samego wystroju.W takim przypadku dziecko będzie mogło je samodzielnie wybrać:

 • Ogromne pluszaki;
 • Półki ścienne na książki;
 • Rysunki własnej produkcji;
 • Rośliny ozdobne do wnętrz.
 • Rzemiosło i aplikacje.

Z biegiem lat sposób dekorowania ścian staje się znacznie łatwiejszy, ponieważ dziecko może samodzielnie wybrać to, co lubi i ożywić pomysły i marzenia.

Kolory, które mają pozytywny wpływ na psychikę

Dzięki odpowiedniej tapecie lub farbie ściennej możesz wpływać psychika dziecka.Wielu psychologów praktykuje ten kierunek, aby korygować zachowanie dziecka i pozytywnie wpływać na jego rozwój.

Jeśli dla dziecka najlepszym rozwiązaniem są spokojne gładkie ściany, to dla starszych dorosłych dobiera się odpowiednie odcienie:

 • Jeśli dziecko jest zbyt leniwe lub nie mogąc skoncentrować się na jednej ze spraw, lepiej wybrać do ścianniebieskie i niebieskie wykończenia.

 • Dla dzieci, które są zbyt aktywne,zielony i wszystkie jego odcienie wystarczą. Ten kolor łagodzi i sprzyja relaksacji poprzez równoważenie wszystkich procesów mózgowych.

 • Dziewczęta i chłopcy, którzy nie są zbyt towarzyskie i dość trudno nawiązać kontakt, mogą mieszkać w pokoju, w którym ściany są ozdobione materiałem żółty lub pomarańczowy.

 • Aby wzbudzić u dziecka zainteresowanie i nietuzinkowe myślenie, lepiej zastosować dekorację z nadrukami lub małe rysunki, ułożone z figur geometrycznych.

 • W celu przywrócenia funkcji ruchowych lub poprawy koordynacji i motoryki palców można zastosować do dekoracji materiał teksturowany. Dziecko będzie mogło tworzyć właściwe połączenia ze światem zewnętrznym poprzez dotyk i dotyk.

Jeśli za pomocą materiałów wykończeniowych stworzysz dziecku sprzyjającą atmosferę, to nie będzie problemów z jego wychowaniem i edukacja. Jednocześnie ważne jest, aby wziąć pod uwagę ogólne wnętrze pokoju - wszystko powinno być ze sobą w jak największej harmonii.

Tworząc niebanalny wystrój wnętrza dla swojego dziecka, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje kwestia przyjazności dla środowiska produktu i jego wpływu na dziecko. Ważnym punktem będzie naturalny projekt i dekoracja ścian, ponieważ to właśnie ta powierzchnia otacza dziecko tak bardzo, jak to możliwe, dlatego ważne jest, aby myśleć nie tylko o pięknie, ale także o komforcie i przytulności.

Opcje dekoracji ścian (2 filmy)

Oryginalne pomysły (42 zdjęcia)

​​​​
[24 5]
.