Wybór cokołu sufitowego do wnętrza

Listwa przypodłogowa we wnętrzu stanowi wykończenie wystroju pomieszczenia. Asortyment tego elementu wykończeniowego jest bardzo szeroki, najważniejsze jest dobranie odpowiedniego modelu pod względem szerokości i stylu.

Dlaczego warto stosować listwy sufitowe?

Cokół sufitowy można spotkać pod innymi nazwami - bagietka, fryz lub filet. Jej podstawowe przeznaczenie jest oczywiste – przekształca obwód sufitu, umieszczając logiczny punkt wwnętrzu. Drugim nie mniej ważnym celem cokołu sufitowego jest ukrycie nierówności połączenia ścian i sufitu.Montaż listwy nie jest szczególnie trudny, ponadto pasuje absolutnie do każdego rodzaju sufitu.

Wybór materiału listwy przypodłogowej

Materiały, z których producenci wykonują cokół sufitowy:

  • pianka;
  • poliuretan;
  • pianka poliuretanowa;
  • plastik;
  • drewno.

W przypadku sufitów napinanych często stosuje się listwy przypodłogowe z diodami LED.

Styropian - tani i prosty

Najtańszy, najlżejszy i najłatwiejszy w montażu cokół sufitowy to bagietka piankowa. Bardzo łatwo przyciąć go na żądaną długość i skleić. Posiada wysokie właściwości izolacji cieplnej i akustycznej. Wadą tego materiału jest kruchość, jest całkowicie nieelastyczny, co czasami utrudnia wykończenie trudnych miejsc. Dostępne są modele szerokie i wąskie.Nie wszystkie rodzaje klejów nadają się do montażu fryzów piankowych, ponieważ niektóre rodzaje klejów i rozpuszczalników mogą je pogorszyć.

Poliuretan - elastyczny i idealny

Listwa przypodłogowa poliuretanowa to jedyna idealnie elastyczna opcja - wygina się tak jak lubisz. Ta właściwość umożliwia montaż na zaokrąglonych powierzchniach. Jest to bagietka poliuretanowa, która najskuteczniej imituje modelowanie i skomplikowane wzory. Z czasem nie żółknie, można ją prać i jest bardzo wytrzymała. Poliuretan można malować dowolnym rodzajem farby, w tym farbą olejną. Aby uzyskać pięknie kolorową listwę przypodłogową, najlepiej użyć farby na bazie wody z dodatkiem odpowiedniej ilości pigmentu. Dzięki temu odświeżenie wnętrza jest bardzo łatwe.

Wadą listew przypodłogowych poliuretanowych jest to, że są ciężkie, co utrudnia ich montaż, zwłaszcza jeśli są szerokie. Może to spowodować, że bagietki z czasem odpadną od własnej wagi.

Pianka poliuretanowa - lżejsza i bardziej elastyczna

Produkt stosunkowo nowy, lżejszy zarówno pod względem masy jak i montażu listwy sufitowe płyta wykonana z pianki poliuretanowej. Jest bardziej przystępny cenowo niż poliuretan i jest w stanie ukryć nawet złożone problematyczne obszary, w których występuje poważna krzywizna.

Tworzywo sztuczne - materiał projektowy

Listwa przypodłogowa z tworzywa jest bardziej odpowiednia dla wyobraźni projektantów. Łatwo się tnie i tworzy idealne spoiny. Aby z nim pracować, musisz być w stanie poprawnie go odciąć i znać funkcje instalacji.

Jest trwały, łatwy do czyszczenia i można go wielokrotnie farbować.

Drewniane - oryginalność i wygoda

Już nikogo nie zaskoczysz eleganckim białym fryzem, ale drewnianymi panelami potrafi stworzyć oryginalne wnętrze... Jej charakterystyczną cechą jest kontrast poprzez zastosowanie bogatych bejc drewna.Do jego produkcji najczęściej używa się sosny, następnie dodatkowo okleja się ją pięknymi gatunkami drewna. Droższe modele wykonane są z dębu, klonu i innych szlachetnych gatunków.

Intensywne, drzewne odcienie pomogą ciekawie zarysować obwód sufitu w stylu klasycznym i angielskim, wprowadzając solidność i arystokrację. Nadaje się również, jeśli dekorujesz wnętrze w stylu prowansalskim, dodając romansu, oryginalności i dobrej jakości.

Elastyczność takiej listwy nie różni się, ale ma to pewien bonus - niektóre modele posiadają rowki na okablowanie. Dzięki temu można ukryć przewody lub zaaranżować ciekawe podświetlenie.

Jak wybrać odpowiedni cokół

Wybierając cokół pamiętaj, że może on zarówno wizualnie, jak i fizycznie zmienić wielkość pomieszczeń.

Istnieją pewne przepisy:

  • skromne i wąskie bagietki nadają się do małych mieszkań. Imitacja sztukaterii może być piękna, ale stworzy pozbawiony smaku wygląd;
  • duże pomieszczenia można ozdobić szerszymi fryzami, które dodadzą wnętrzu solidności;
  • Wysokie sufity w dużym pomieszczeniu wymagają szerokich, masywnych i wielopoziomowych modeli. Zbyt małe fryzy po prostu zgubią się w takim pomieszczeniu;
  • Bogate wnętrza w stylu rokoko i baroku zdobią misterne listwy cokołowe. W swojej gotowej formie praktycznie nie różni się od rzeczywistej.

W sprzedaży kolorowe wersje cokołu, imitujące drewno oraz z nadrukowanym wzorem. Kolorowa listwa przypodłogowa świetnie radzi sobie z zagospodarowaniem przestrzennym pomieszczenia i zauważalnie zmienia postrzeganie przestrzeni, równoważąc ją.

Projektanci radzą pomalować cokół na biało lub dopasować do sufitu. Farba usunie drobne wady, wady mocowań i połączeń. Jeśli pomalujesz szeroką bagietkę w kolorze ścian, może to wizualnie zwiększyć wysokość ścian.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.