Wskazówki dotyczące wyboru zasłon w sypialni: najlepsze opcje wnętrza domu (+53 zdjęcia)

Jak wybrać zasłony w sypialni, aby stały się prawdziwą ozdobą wnętrza?Oczywiście taki wzór tekstylny musi być w pełni zgodny z wystrojem wnętrza, podkreślając jego główne cechy.Duże znaczenie ma tu kolorystyka, faktura tkaniny i jej faktura. Za pomocą zasłon musisz stworzyć atmosferę, w której będzie wygodnie i spokojnie.

Ograniczenia wyboru

Ponieważ sypialnia nie jest narażona na agresywne wpływy środowiska, wybór tekstyliów może być szeroki. Jak wybrać zasłony do sypialni, aby wszystkie powyższe zostały wzięte pod uwagę?Możesz używać prawie wszystkich kolorów tęczy, łączyć różne odcienie.Jeśli chodzi o materiał, oczywiście preferowane są tkaniny naturalne, ale mogą być opcje mieszane, całkowicie sztuczne.

Tutaj należy wziąć pod uwagę niektóre niuanse, które ograniczają zakres:

 • Jeśli masz uczulenie na sztuczne włókno, lepiej ograniczyć się tylko do naturalnego.
 • Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu secesyjnym, to lepiej od zasłon preferować rolety lub rolety.
 • W stylu minimalizmu stosuje się kolory monochromatyczne;

Oprócz estetycznej dekoracji tekstylia muszą spełniać inne cele. Na przykład całkowicie lub częściowo zaciemnij pomieszczenie. W przeciwnym razie zasłony staną się zwykłą ozdobą pokoju.

Rodzaje zasłon

Wybór zasłon w sypialni jest dość prosty, jeśli zdecydujesz się na odpowiedni rodzaj tekstyliów w stosunku do wystroju wnętrza. Wyróżniamy następujące rodzaje zasłon:

 • Zasłony. Są to płótna o regularnym geometrycznym kształcie, częściej jest to prostokąt niż kwadrat. Do ich szycia używana jest półprzezroczysta tkanina. W takim przypadku nie ma znaczenia, jaki będzie kolor lub odcień produktu. Ten rodzaj zasłony stosuje się w sypialniach wychodzących na północ, ponieważ w przeciwnym razie słońce będzie przeszkadzać. Jeśli pomieszczenie jest zbyt jasne, można zastosować podkład przyciemniający.

 • Przeciągnij zasłony. Stosowany w bardziej oryginalnych wnętrzach. Często takie zasłony są używane we wnętrzu z motywami orientalnymi. Do dekoracji takich tekstyliów często używa się koralików lub koralików.

 • Zasłony. To uniwersalny zestaw na zasłony - płótno z grubej tkaniny. Często te tekstylia są szyte na gęstszym materiale. Dzięki temu kolory w pokoju i same zasłony nie blakną od słońca. Zasłony można ozdobić wszelkiego rodzaju specjalnymi chwytakami i podwiązkami.

 • Klasyczne zasłony. To wszechstronna mieszanka tiulu i zasłon. Najczęściej zasłony są używane tylko do celów dekoracyjnych, a nie do przyciemniania. Ta funkcja jest realizowana przez specjalne płótno. Zasłony mogą mieć różne długości, niekoniecznie długość podłogi.

 • Włoskie zasłony. Wykorzystywane do dekoracji przestronnych sypialni urządzonych w luźnym stylu klasycznym lub prowansalskim. Wizualnie włoskie zasłony są identyczne z zasłonami. Ale w przeciwieństwie do zasłon, zasłony te są nieruchomo przymocowane do gzymsu. Okno można uchylić dzięki estetycznemu doborowi zasłon. Tkanina może być gęsta, ale zawsze naturalna.

 • Zasłony francuskie. Zebrana organza. Taki wybór może być odpowiedni do sypialni, które oferują luksusowe i bujne dekoracje innych mebli. Montaż odbywa się pionowo wzdłuż całej wstęgi.

 • Rolety rzymskie. Stosowany w projektowaniu nowoczesnych sypialni. Tkanina wyraźnie zakrywa otwór okienny, jednocześnie nie zakrywając reszty ramy. Jest to minimalistyczne przedstawienie tekstylnego projektu okna, więc ta opcja jest odpowiednia dla małych pomieszczeń.

 • Rolety. Jest to zwykły pas płótna z materiałem obciążającym na dole. Paleta kolorów takiego produktu powinna być jasna i bogata. Wzdłuż płótna może przechodzić etniczny wzór lub mały nadruk.

Zasłony coraz częściej zastępują żaluzje. Uważa się, że są bardziej funkcjonalne i spełniają współczesne standardy, dlatego można je również nazwać jednym z rodzajów zasłon.

Którą opcję zatrzymać

Stosując się do wskazówek związanych z doborem zasłon do sypialni, możesz stworzyć niepowtarzalną styl do pokoju... Tutaj będzie wygodnie, a reszta będzie naprawdę realna.Dzięki udanemu doborowi wzorów tekstylnych możesz ustawić wszystkie akcenty we wnętrzu.

Tekstylia należy dobierać zgodnie z wystrojem wnętrza:

 • Styl klasyczny zakłada obecność firan i tiulu, czasem można to zrobić z zasłoną wykonaną z solidnego materiału w nasyconym kolorze...
 • Rolety lub rolety rzymskie pasują do stylu Art Nouveau.
 • Barok sugeruje użycie firan francuskich.
 • Włoskie wyroby ze szlachetnych tkanin pasują do Prowansji.

Oprócz dopasowania do wystroju wnętrza, tekstylia powinny być również odpowiednio dobrane pod względem użytkowym:

 • Jeśli mieszkanie znajduje się na pierwszym piętrze budynku, lepiej kupić zasłony, które szczelnie zamkną sypialnię przed wzrokiem ciekawskich. Jeśli okna wychodzą na słoneczną stronę, lepiej jest również preferować zasłony lub zasłony zaciemniające.
 • Jeśli pomieszczenie ma dużą powierzchnię, to nadmiar miejsca można zrekompensować ciężkimi zasłonami z grubą draperią. Tak więc tekstylia wypełnią przestrzeń. W małym pokoju lepiej zastosować funkcjonalne zasłony połączone z lekkim tiulem.
 • Wybór będzie zależał od wysokości sufitów, a raczej od zamontowanego gzymsu. Jeśli gzyms jest ukryty lub wbudowany, spowoduje to utratę kilku centymetrów wysokości na tekstylia i wizualnie zwiększy wysokość sufitu.
 • W pokojach, które nie powinny być ozdabiane szykownymi rozwiązaniami projektowymi, można użyć rolek, a nawet rzymskich wzorów tekstylnych. Można stosować wersje skrócone.

Ważne jest prawidłowe skorelowanie wszystkich parametrów pomieszczenia i jego lokalizacji. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie niuanse, wybrana opcja będzie idealnym rozwiązaniem dla pokoju. Ale poza tym powinieneś pomyśleć o tym, kto będzie korzystał z sypialni.

Zasłony do pokoju dziecięcego

Dekoracja okien w pokoju dziecięcym znacząco różni się od standardowego wyboru, ale nie powinna być gorsza niż przy rozwiązaniu designerskim. Jak wybrać zasłony na tę okazję?Ważne jest tutaj, aby wybrać próbki z naturalnych materiałów. Może to być tkanina o dowolnej gęstości, ale nadal lepiej jest mieć gęstą podstawę.

Jasny oryginalny tiul, który będzie harmonijnie łączył się z zasłonami, stanie się ozdobą dziecięcego pokoju. Niepożądane jest stosowanie w pokoju dziecięcym żaluzji, rolet czy odpowiedników rzymskich.Ciekawą propozycją mogą być włoskie wyroby z tkaniny z drobnym kwiatowym nadrukiem.

Do bardzo małych można wybrać paski z gładkiej tkaniny, ale z jasnym wzorem. Ozdobne wykończenia mogą być również obecne na produkcie. Mogą to być koraliki, wstążki lub aplikacje z tkaniny.

Lambrekiny dziecięce sprawią, że zdobienie tekstyliów stanie się ciekawsze i bardziej oryginalne.

Zalety tekstyliów

Głównym zadaniem tekstyliów w sypialni nie jest tylko dekoracja pomieszczenia, ale i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć wielu wad:

 • Optycznie powiększy przestrzeń, ukrywając niewielki otwór okienny.
 • Ukryj niepozorny widok z okna.
 • Chroń pomieszczenie przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
 • Ukrywanie przestrzeni przed wzrokiem ciekawskich.

Zalet tego typu dekoracji jest wiele, ale główne wymagają specjalnych umiejętności. Zdecydowanie musisz poznać wszystkie wady pomieszczenia i zalety, aby nie zepsuć całego wyglądu sypialni. Dlatego ważne jest skorelowanie wybranych opcji z wyposażeniem reszty wystroju i mebli.

Porady eksperta (2 filmy)

​​

Zasłony we wnętrzu sypialni (53 zdjęcia)

)
[2 57]
(3 43)
.