Wskazówki dotyczące dekorowania małego pokoju fototapetą - jak „przesunąć” ściany

Mieszkania miejskie, zwłaszcza starsze układy, często mają małe pokoje. Jeśli nie zajmujesz się dekoracją wnętrza, problemem wizualnej ekspansji przestrzeni, to ściany na pewno będą naciskać. Więc co możesz zrobić? Możesz wybrać kompaktowe meble w spokojnych kolorach i inteligentnie je zaaranżować tak, aby było miejsce na ruch w pomieszczeniu.

Istnieje kilka „podchwytliwych” trików projektowych, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu małej przestrzeni w mieszkaniu.

Wnętrze lepiej urządzić w jasnych kolorach. Główna tapeta do małego pokoju nie powinna mieć dużego wzoru i lepiej, jeśli jest gładka. A jeśli jedną ścianę w małym pokoju lub jej fragment ozdobimy fototapetą, to przestrzeń pokoju nabierze różnych konturów. Gustownie dobrana tapeta w rękach dobrego projektanta sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne i nowoczesne niezależnie od jego wielkości.

Kilka wskazówek dotyczących wyboru fotopanelu do małego pomieszczenia:

 • Tekstura. Gruba tłoczona tapeta da wrażenie trójwymiarowego obrazu. Na teksturowanej powierzchni odbicia światła będą odtwarzane w nowy sposób, dzięki czemu obraz będzie bardziej realistyczny. Jeśli tapeta trochę się pobłyśnie, efekt ten będzie odbijał światło i wizualnie powiększał przestrzeń.
 • Kolor. Paleta fototapet do małego pokoju w mieszkaniu powinna być dokładnie przemyślana. Jeśli wybierzesz ciemne odcienie, zaciemnią pomieszczenie, co oznacza, że ​​będą jeszcze mniejsze. Zbyt jasny obraz będzie wyglądał na wyblakły. Stylowe wnętrze skorzysta z ciepłych tonów piaskowych, beżowych barw. Dobrze sprawdza się delikatny zielony lub żółty kolor. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę oświetlenie pokoju. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, lepiej wybrać tapetę w ciepłych kolorach, jeśli pomieszczenie jest jasne, wystarczą zimne odcienie.

Można tworzyć wielokolorowe ściany, ale trzeba łączyć ze sobą powiązane odcienie i ozdobić tylko jedną ścianę fototapetą.

 • Wybierz wzór. Do „przesuwania” ścian zawsze używaj jasnej tapety gładkiej lub z małym dyskretnym wzorem. Ale jeśli chcesz ozdobić wnętrze jasnym panelem, który tworzy dobry nastrój, rozważ motyw obrazu na ścianie. Jeśli jesteś urbanistą, możesz wybrać fotopanel z pejzażem miejskim. Skrzyżowanie z perspektywicznym obrazem alei rozciągającej się w dal rozsunie ściany małego pokoju. Lub wybierz zdjęcie bloków miejskich, uchwycone aparatem z lotu ptaka.

Dobrze jest zrelaksować się w sypialni, gdzie poranny las lub mieniący się w słońcu wodospad będzie afiszować się na ścianie.Pejzaż z perspektywą rozciągającą się w dal to najpopularniejszy temat zdjęć na ścianach. Wnętrze z motywem marynistycznym jest popularne w pokoju chłopca.

 • Fabuła. Należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, jego styl, kolorystykę (kolorystyka mebli tapicerowanych, tekstyliów okiennych). Jeśli wykładzina, główna tapeta do małego pokoju, szczegóły wnętrza mają więcej niż jeden kolor, obraz powinien być w spokojnych odcieniach. Dotyczy to zwłaszcza wnętrza pokoju dziecięcego lub sypialni, gdzie umeblowanie i kolorystyka nie powinny przeszkadzać i podrażniać układu nerwowego.

Na działkach planszy powinny znaleźć się krajobrazy z perspektywą - pole, odległość morska, szeroka droga idąca w dal. W nowoczesnym designie często stosuje się obrazy 3D, które tworzą efekt obecności. Wybór takiej tapety wymaga zrównoważonego podejścia.

Jeśli jedna ściana to górska jaskinia lub ciemny zarośla, projekt całego pomieszczenia może po prostu utonąć w takim obrazie. I osiągniesz odwrotny efekt. Wręcz przeciwnie, przestrzeń się skurczy.

Temat i kolor panelu należy dobrać do przeznaczenia pomieszczenia. Dla dziecka lepiej wybrać zdjęcie z kreskówki, dla nastolatka - sport lub motocross.Fototapeta na ścianęz drzwiami może łączyć, zamykać przestrzeń pomieszczenia w jednej linii.Wnętrze będzie miało oryginalny wygląd. Należy zauważyć, że częste, funkcjonalne użytkowanie drzwi może spowodować uszkodzenie materiału tapety. Dlatego jeśli zdecydujesz się na tę opcję, obraz musi być zalaminowany lub polakierowany.

Sufitowa fototapeta to ciekawe rozwiązanie przestrzenne. Szczyt pokoju może być wykonany w formie gwiaździstego lub pochmurnego nieba. To doda pomieszczeniu powietrza i świeżości. Takie niebo nad głową wygląda bardzo romantycznie. Bez względu na ich fakturę lepiej przykleić tapetę sufitową za pomocą kreatora. Są dość ciężkie i dość problematyczne jest ich zamontowanie na suficie bez zręczności.

W wyspecjalizowanych sklepach można znaleźć fototapety z motywami na każdy gust.

Tapety z dużymi geometrycznymi wzorami można przykleić do jednej ściany. Wizualnie taka ściana oddala się od patrzącego. Poziome i ukośne paski, klatki, faliste linie i inne geometryczne obrazy nie tylko „oszukują” percepcję przestrzenną, ale także nadadzą wnętrzu stylowy charakter.

Wzory na ścianach dodają egzotycznego ducha aranżacji mieszkania, zwłaszcza jeśli jest stare motywy etniczne. Pamiętaj, że postrzeganie wysokości sufitu zależy od ich lokalizacji (poziomej lub pionowej). Jeśli jest niski, lepiej ułożyć wzory w pionie. Tylko wzorów i ozdób nie powinno być dużo w małym pomieszczeniu, a ich kolor nie powinien być jaskrawy. Dla każdego wzoru fototapety należy przestrzegać ogólnych zasad rozwiązywania kolorów. Odpowiednimi opcjami są również duże kwiaty, fragmenty roślinności, fantazyjny, złożony kolor.

Jakie tapety nie ozdobią wnętrza małego pokoju:

 • panele z dużymi jasnymi wzorami lub ornamentami;
 • tapeta o gładkiej fakturze;
 • matowe jasne kolory;
 • jeśli wszystkie ściany są pokryte papierem fotograficznym.

Kilka wskazówek jak przykleić fototapetę:

 • ścianę należy dokładnie oczyścić ze starego wapna lub tapety, spłukać, usuwając pozostały klej. Uszczelnij nierówności, pęknięcia na ścianie kitem. Obraz dobrze zmieści się na idealnie płaskiej powierzchni.
 • Fotopanel ma najczęściej teksturowaną grubą podstawę. Musisz kupić specjalny klej winylowy. Aby wynik Cię nie zawiódł, zagruntuj ścianę specjalną mieszanką. Zapewni dobrą przyczepność tapety do powierzchni ściany.
 • Nie rozpoczynaj klejenia, gdy jest przeciąg.
 • Ostrożnie zaznacz linie. Zmierz tapetę ułożoną na podłodze z dokładnością do milimetra. Przenieś pomiary na ścianę. Zacznij od okna lub rogu. Wtedy masz gwarancję, że obraz się nie "wyprowadzi".
 • Jeśli nigdy nie kleiłeś tapety, nie wybieraj samoprzylepnej. Proces ich stosowania nie jest tak prosty, jak się wydaje. Możesz po prostu zepsuć rzeczy.

Papier fotograficzny jest klejony dłużej niż rok. Są dość drogie. I zdarza się, że fotopanel przechodzi więcej niż jeden remont. Ostrożnie otaczają go nową tapetą, dopasowując kolorem do istniejącego obrazu. Uwagę przykuwają fototapety we wnętrzu małego pokoju. Dlatego wnętrze pokoju nie powinno być przeładowane detalami i meblami. Wszystkie wymagają przestrzeni, której każdy centymetr jest cenny w małym pomieszczeniu.

Galeria zdjęć

[1 62]
​​
.