Właściwy wybór tapety do malowania: rodzaje materiałów i technologia barwienia

Tapety do malowania są bardzo popularne od prawie dekady. Ten materiał wykończeniowy ma wyraźną teksturę, która prześwitując przez farbę, nadaje wnętrzu niezbędną teksturę.Są łatwe do przemalowania, dzięki czemu można stworzyć nowe wnętrze lub odświeżyć stare bez większych napraw.

W zależności od upodobań możesz samodzielnie dobrać kolorystykę dekoracji ścian lub nawet połączyć kilka kolorów w jednym pomieszczeniu. Ale główne pytanie brzmi: tapeta do malowania - co jest lepsze?

Co decyduje o wyborze

wnętrze będzie wyglądało najbardziej ekologicznie. Racjonalni ludzie od razu myślą o bezproblemowym tapetowaniu ścian, a jeśli to konieczne, można by malować własnymi rękami.

Wybór będzie w dużej mierze zależał od cech pomieszczenia i miejsca dekoracji.Na przykład tapeta na suficie do malowania będzie znacznie różnić się swoimi właściwościami od tych, które zostaną wybrane na ściany.

Jest jeszcze ogromna ilość dodatkowych czynników, które będą miały wpływ na wybór tego materiału wykończeniowego:

 • A tekstura odpowiednia do wnętrza;
 • Strona materiału;
 • Kwestia stanu ekologicznego materiału;
 • Potrzeba izolacji akustycznej i akustycznej;
 • Szacunkowa liczba plam.

Wielu od dawna wątpiło: tapeta czy obraz - co jest lepsze? A w niektórych wersjach zamiast miękko zdobionych ścian w pokoju zamiast tapety jest zimna farba. W ten sposób przytłumione zostaje poczucie komfortu i przytulności. Wielu w staromodny sposób wybiera materiał nie do malowania i często tego żałuje. Już niedługo chcesz dokonać pewnych zmian, a demontaż wykończenia i przerobienie ścian wymaga dużo wysiłku, pieniędzy i czasu.

Zalety i wady

Tapeta do malowania, której zalety i wady można od razu zidentyfikować, spełniają określone kryteria. Najpierw o zaletach:

 • Szybka i łatwa instalacja, która trwa zaledwie kilka dni.
 • Szybki i bezproblemowy demontaż.
 • Ogromny wybór kolorów, wzorów, materiałów. Tapety do malowania paletą wyznaczają całe spektrum kolorów, ale przede wszystkim prezentowane są w pastelowych kolorach.
 • Dzięki specyficznej powłoce posiadają wiele dodatkowych właściwości.
 • Dzięki delikatnym kolorom można łączyć różne tapety do malowania.

Są też pewne wady:

 • Podwój koszt prac wykończeniowych, ponieważ uwzględnia się zarówno malowanie, jak i wklejanie.
 • Wymaga specjalnych materiałów montażowych, takich jak specjalny klej do tapet.
 • Niezbyt wygodne wykończenie wtórne.

W większości przypadków tapety na ściany są nadal wybierane dokładnie takie, które można pomalować w przyszłości. Możesz więc zaoszczędzić na częstotliwości napraw.

Rodzaje tapet do malowania

Jeśli decyzja jest ostatecznie podjęta, a wybór dokonany, to czas zdecydować się na konkretny rodzaj z tego materiału wykończeniowego:

 • Tapeta flizelinowa do malowania. Są dość gęstym materiałem wykończeniowym, który zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu i zapobiega jego utracie. Na podłoże papierowe nakładana jest włóknina, którą może być duży lub mały nadruk. Tapeta flizelinowa jest łatwiejsza w montażu niż jej odpowiednik. W każdym razie zarówno pierwsza, jak i druga opcja nadają się do barwienia wielokrotnego użytku. Najczęściej jest to tłoczona tapeta. Tapeta do malowania Marburg jest uważana za najpopularniejszy rodzaj włókniny. Oprócz Marburga popularne są tapety Rasch.

 • Papierowa tapeta do malowania. Można je przykleić do każdej ściany iw każdym pomieszczeniu. W porównaniu z konwencjonalnymi papierowymi odpowiednikami ten typ jest bardziej gęsty, ponieważ składa się z kilku warstw - zwykle dwóch. Dzięki specjalnej impregnacji tapety papierowe do malowania nie są nasycone wilgocią, dlatego nadają się do ponownego malowania.

 • Tapeta z włókna szklanego do malowania. Mają wiele zalet. Doskonale korygują wady ścian, wykonane są z materiałów przyjaznych dla środowiska, wielofunkcyjne, trwałe i wieloteksturowe.

 • Tapeta winylowa do malowania. Reprezentowane tylko przez kilka schematów kolorystycznych, ale ogromny wybór tekstur i tekstur. Dzięki ubitemu podkładowi z włókniny, na który nakładany jest winyl, tapeta na ściany jest trudna do pomalowania, ale pod koniec pracy nabiera szykownego wyglądu.

 • Antywandalowa tapeta do malowania. Dzielą się na dwa główne rodzaje: tapety z tkaniny szklanej do malowania oraz tapety wandalowe winylowe. Ten rodzaj materiału wykończeniowego do malowania charakteryzuje się zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, działanie promieni słonecznych oraz zabrudzenia. Tapety z tkaniny szklanej są uważane za bardziej praktyczne w porównaniu z wandaloodpornymi odpowiednikami winylowymi.

osobno.

Na filmie: wybór tapety do malowania.

Cechy wklejania

Ponieważ ten materiał wykończeniowy jest wykonany przy użyciu specjalnych technologii, istnieje zupełnie inna cecha instalacji w porównaniu ze zwykłymi odpowiednikami.Niewiele osób wie, jak przykleić tapetę do malowania, zwłaszcza, że ​​może to pogorszyć samodzielna naprawa.

Klejenie tapety do malowania polega na zastosowaniu następującej technologii:

1. Najpierw należy wybrać odpowiedni klej. Tapetę do malowania bez faktury na bazie papieru można przykleić zwykłym uniwersalnym klejem. Tapety flizelinowe do malowania oraz tapety flizelinowe przykleja się specjalnym klejem do tapet.

2. Klejenie tego rodzaju materiału wykonuje się tylko na przygotowanej powierzchni. Ściany w pomieszczeniu należy wyrównać i zagruntować. Jeśli nie ma takich wad, powierzchnię należy jakościowo oczyścić ze starych materiałów wykończeniowych.

3. Prace rozpoczynamy od okna w lewym rogu. Najpierw zmierz linię, którą można narysować za pomocą pionu. Następnie paski materiału wykończeniowego są cięte z marginesem 5 centymetrów. Następnie na ściany nakładany jest klej. Jeśli tapeta z tkaniny szklanej jest przetwarzana z włókniną lub jest to materiał wklejony winylem, wówczas na sam pasek nie nakłada się kleju, w przeciwnym razie jest to obowiązkowe.

4. Dalsze czynności nie różnią się od standardowej procedury klejenia. Tapeta do malowania Marburg jest montowana według tej samej zasady. Opcja malowania sufitu jest taka sama jak malowania ścian.

Sposób klejenia tapety do malowania staje się całkowicie jasny nawet dla początkującego.Najważniejsze jest, aby zainstalować bez osłony, ale od końca do końca.W przeciwnym razie materiał może odpadać w całości lub w części.

Na wideo: jak przykleić tapetę do malowania.

Dobieramy farbę

Farba do tapet do malowania musi być wysokiej jakości.Ważny jest również dobór pożądanych odcieni. W sklepie ważne jest, aby określić, która marka farby jest lepsza, w tym celu należy zwrócić uwagę na skład - zdecydowanie powinien wskazywać pigment barwiący.

Tapety malowane Marburg i podobne opcje można malować tylko farbą olejną.Farba do tapet do malowania w innych przypadkach może być na bazie wody.

Najczęściej wybierana jest biała tapeta, więc kolor do malowania tapety nie jest zbyt nasycony - częściej są to kolory pastelowe lub zimne.

Farby do tapet do malowania powinny nie tylko pokrywać powierzchnię wysoką jakością, ale także spełniać kilka podstawowych wymagań:

 • Malowany obszar nie powinien być narażony na działanie promieni słonecznych, to znaczy blaknąć.
 • Nie zmieniaj efektu koloru pod wpływem chemicznych detergentów.
 • Dobry gwarant jakości i przyjazności dla środowiska.

Aby wszystkie te właściwości były przestrzegane, farba do tapet do malowania musi być na podłożu lateksowym.Takie komponenty stosuje się w celu ochrony powierzchni materiału wykończeniowego przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Technologia malowania

Jak malować tapetę do malowania - to pytanie jest interesujące dla wielu, ponieważ nieprzestrzeganie tego technologia może prowadzić do pogorszenia zewnętrznego rodzaju wykończenia.

Każdy rodzaj ma swoją specjalną obróbkę:

 • Jak malować tapetę z flizeliny?W tym przypadku najlepiej jest użyć farby na bazie wody.Tapety flizelinowe można malować podkładem błyszczącym lub matowym. Produkt nakłada się na powierzchnię wałkiem.

​​
 • Gładką tapetę do malowania można również pomalować emulsją wodną. Jak malować tapetę farbą na bazie wody staje się całą sztuką. Produkt nakłada się po raz pierwszy w dwóch warstwach.Starannie pomaluj ściany, aby warstwy były równe bez pęcherzyków.

 • Wiele osób interesuje się tym, czy można pomalować płynną tapetę. Ta wersja materiału wykończeniowego jest bardzo popularna, dlatego ważne jest również ich dalsze wykończenie.Podczas malowania tapety ważne jest, aby zachować fakturę płynnej tapety, ponieważ bardzo łatwo ją zerwać.

 • Jak pomalować starą tapetę, która od kilku lat zdobi ścianę? Tutaj ważne jest przestrzeganie tej samej zasady, co w przypadku tapet z flizeliny.Stare tapety należy malować w dwóch, a nawet trzech warstwach.

 • Malowanie sufitów odbywa się zgodnie ze standardową zasadą. Najważniejsze, że farba nie jest zbyt płynna, w przeciwnym razie pojawią się zamrożone krople.

Jak malować tapety do malowania staje się całkowicie jasne. Takie malowanie tapet nie wymaga przestrzegania żadnych specjalnych zasad, więc tę pracę można wykonać dość łatwo i prosto. Najbardziej popularna jest technologia malowania tapet do malowania w dwóch kolorach. Więc jedna ściana jest pomalowana na jeden kolor, a druga na inny.

Porady eksperta (1 wideo)

Tapety z różnymi teksturami (35 zdjęć)

.