Wieszak w przedpokoju to element dekoracyjny i funkcjonalny (+40 zdjęć)

Ujęcia z korytarzy w mieszkaniach są inne, ale wieszaki są takie same dla każdego. Nawet we wnętrzach dużych korytarzy wyposażonych w szafy na odzież wierzchnią konieczne jest posiadanie wieszaka ściennego na wypadek złej pogody lub wizyty dużej liczby gości. Wieszak ścienny jest używany w określonych porach roku, a puste haczyki bez twarzy wystające latem nie są zbyt estetycznym widokiem. Wieszak ścienny zrób to sam w przedpokoju - prosta praca z przyjemnością z rezultatu!

Projekt wieszaka ściennego nie jest skomplikowany, wykonanie go własnymi rękami to kwestia jednego dnia. Oczywiście wszystko zależy od wybranego modelu.

Łatwy w produkcji wieszak

Wieszak ścienny w przedpokoju powinien być solidny, piękny, lekki. Większość ścian w mieszkaniach nie jest nośna, więc duży ciężar wieszaka może uszkodzić ścianę. Zależy to od tego, że ściany z płyt kartonowo-gipsowych nie wytrzymują dużych obciążeń.Wypadnięcie kołków i odpadnięcie wieszaka zależy głównie od stanu ścian i jakości mocowań, a nie od ręcznego wykonania wieszaka.

Najodpowiedniejszą podstawą wieszaka jest dobrze wykończona deska. Możesz użyć kawałka podszewki, a jeśli chcesz poszerzyć wieszak, to w sklepie z narzędziami możesz zajrzeć wśród niestandardowych materiałów. Najważniejsze, że nie jest to drewno brzozowe, ponieważ jest bardzo delikatne, a przy wkręcaniu w nie wkrętów samogwintujących może pękać. Niepożądane jest stosowanie dębu, jesionu i innych ciężkich gatunków drewna.

Do wykonania prostego wieszaka potrzebne będą:

 • wyrzynarka lub piła do metalu;
 • lampa lutownicza;
 • papier ścierny;
 • śrubokręt;
 • szydło;
 • cięcie deski;
 • haki.

Plan pracy

Decydując się na długi wieszak należy wyciąć deska o odpowiednim rozmiarze. Za pomocą deski wagonowej można uzyskać szerokość wieszaka równą szerokości 2 lub 3 desek. Łącząc ze sobą kawałki deski (jeśli wieszak nie musi wypełniać szczeliny między meblami szafki lub ścianami), za pomocą wyrzynarki można nadać jej krawędzie zaokrąglone, pofalowane linie lub po prostu zrobić to w formie romb lub trapez, jak chcesz.

Baza do majsterkowania będzie wyglądać bardziej elegancko, jeśli krawędzie górnej części będą sfazowane pod kątem.

Po pracach przygotowawczych krawędzie są szlifowane i szlifowane. Powierzchnia jest gładka, teraz musimy nadać przedmiotowi ciekawszy wygląd. Deski należy spalić palnikiem. Jeśli go nie ma, możesz spalić deski nad palnikiem gazowym. Zróżnicowanie nie jest zbyt dobre pod względem bezpieczeństwa dłoni i nie jest jasne, jaki odcień otrzyma deska. Najważniejsze, aby nie wzniecać ognia i nie podpalać przedmiotu obrabianego.

Istnieją 2 rodzaje montażu ściennego:

 • Montowany. Ten widok zakłada, że ​​na odwrocie przedmiotu obrabianego należy przymocować „uszy” - cyny lub cienkie metalowe paski, zaokrąglone u góry. Wierci się w nich otwory do mocowania wieszaka długimi śrubami do kołków. Im dłuższy kołek ze śrubą, tym bezpieczniej utrzyma się wieszak.
 • Wieszak można przymocować bezpośrednio do ściany, wiercąc otwory w desce. Ilość otworów uzależniona jest od długości i szerokości podstawy, a także oczekiwanego obciążenia. Ta metoda jest bardziej niezawodna.

Pozostaje rozłożyć haczyki na powierzchni deski. Muszą być przymocowane w tym samym rzędzie w odstępach co 15 cm, na szerokiej desce mogą znajdować się 2 rzędy haczyków.W takim przypadku lepiej ułożyć je w szachownicę. Odległość między hakami można zwiększyć.

Wybór haczyków

Najkorzystniejsze jest zastosowanie haczyków metalowych koloru brązowego na wypalonej powierzchni drewnianej lub pod postarzaną, miejscami osiągając czerń, miedź.

Wieszak będzie bardziej przestronny, jeśli użyjesz potrójnych haczyków, z jednym długim zakrzywionym rogiem i dwoma krótkimi. Takie haczyki z reguły mają atrakcyjny wygląd ze względu na wystrój stojaka i górnego rogu.

Błyszczące haczyki w kolorze złota mają gładkie wykończenie, ale dobrze prezentują się również w połączeniu z drewnem. Osobliwością haczyków jest to, że są one przymocowane do płyty w 3 otworach za pomocą wkrętów samogwintujących. Takie mocowanie nie pozwoli na obracanie się haka wokół śruby. Wykonując 2 rzędy haczyków, lepiej wybrać różne rozmiary, ale ten sam styl i kolor produktu. Mniejsze lepiej przymocować na dole, a duże na górze.

Wieszak wysoki w przedpokoju

W przypadku braku miejsca na szafę w przedpokoju. Potrzebne będzie więcej miejsca, zwłaszcza poza sezonem, na umieszczenie odzieży wierzchniej w korytarzu. Tutaj na ratunek gospodyni przyjdzie wysoki wieszak ścienny o wysokości 170-180 cm. W takim przypadku jego szerokość powinna wynosić co najmniej jeden metr.Nawet nastolatek może to zrobić własnymi rękami.Jedyną wadą jest wysoki koszt podszewki.

Możesz wziąć listwy do drzwi wewnętrznych do dekoracji zewnętrznej. Ten materiał jest tańszy, wygląda bardzo atrakcyjnie, duży wybór kolorów.

Wadą jest to, że nie jest przeznaczony do dużych obciążeń. Aby wieszak był nie tylko ozdobą, ale również funkcjonalnym meblem, konieczne jest zastosowanie wytrzymałego prasowanego materiału lub bloczków z naturalnego drewna na poprzeczki znajdujące się za ozdobnymi deskami.

Do wieszaka potrzeba 6-7 listew. Zostaną one przymocowane do poprzeczek za pomocą wkrętów samogwintujących, które utrzymują haki na miejscu.Pionowe elementy można mocować równolegle do siebie lub wieszak można przedłużyć u góry.W takim przypadku należy zaznaczyć środek półki hakowej i rozpocząć montaż od deski środkowej. Następnie konieczne jest zamocowanie elementów parami po obu stronach. Aby ułatwić montaż, możesz najpierw przymocować poprzeczki do ściany, a następnie przymocować elementy pionowe.

Tworząc własnoręcznie prostokątny wieszak pionowy, można przymocować listwy zaczynając od krawędzi. Tutaj konieczne jest zachowanie odstępów między elementami. Haki należy mocować długimi wkrętami samogwintującymi w miejscach przechodzenia płyt, tworząc żebra konstrukcji sztywności.

To właśnie deska, a nie wierzchnia warstwa ozdobna, utrzyma haczyki z odzieży wierzchniej. Im więcej rzędów z haczykami, tym więcej naturalnego drewna za zewnętrzną elewacją.

Wieszak z poroża łosia

Wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów i jagód mogą przynieść nieoczekiwane znaleziska, takie jak rogi łosia. Nie można było sobie wyobrazić piękniejszego, mocniejszego i trwalszego wieszaka.

Aby zrobić to własnymi rękami potrzebujesz:

 • teczka;
 • papier ścierny;
 • lakier;
 • szczotka;
 • wkręt samogwintujący;
 • śrubokręt;
 • wiertło.

Znalezienie rogów to tylko połowa sukcesu. Wciąż potrzebny jest fundament godny tego materiału.Najciekawiej będzie wyglądał okrągły krój o długości 5 cm z pnia drzewa z korą. Możesz też użyć cięcia piłą wykonanego pod kątem 45⁰ lub 60⁰.Do podstawy potrzebujesz dobrze wysuszonego drzewa, a własnymi rękami ze średniej wielkości pnia możesz zrobić porządną podstawę pod wieszak zwiększając kąt cięcia piłą.

Drzewka ogrodowe - gruszki, jabłonie - mają piękny wzór i odcień drewna. W połączeniu z porożem jelenia lub łosia tworzą wspaniały wieszak ścienny, który można łatwo wykonać własnymi rękami.

Zawieszając go w przedpokoju można uzyskać nie tylko wspaniałą dekorację, ale także zaoszczędzić miejsce, ponieważ znajduje się z reguły nad innymi przedmiotami o podobnym przeznaczeniu.

Jeśli trzeba zlikwidować stare drzewo, nie jest racjonalne rozpoczęcie rozpalania jego pnia. Wykrojniki wycięte z pnia i grubych gałęzi nadają się do samodzielnego wykonywania dekoracyjnych elementów wyposażenia wnętrz i ścieżki ogrodowej.Używając tego drewna w domu, przyjemny zapach wydzielany przez nawet mały kawałek drewna wypełni pomieszczenie.

Leczenie rogów

Rogi leżące na deszczu i słońcu ciemnieją, pokryte mchem. Muszą być wyczyszczone. Pilnik najlepiej używać do części, która wcześniej przylegała do głowy przystojnego lasu. Ta część jest teksturowana, lepiej przetwarzać ją za pomocą pliku wzdłuż elementów falistych. Resztę powierzchni można wyczyścić papierem ściernym. Jeśli rogi nie musiały zimować w lesie oddzielnie od właściciela, to nie pociemniały zbytnio, a po rozebraniu będą miały kolor ochry. Następnie należy je pokryć grubą warstwą lakieru, aby nadać im połysk. Lepiej jest nakładać lakier w 3 warstwach, co wydłuży czas produkcji wieszaka własnymi rękami.

Wykonanie wieszaka

Obrobiony - polerowany szlif drewna niezbędny jest również lakier. Możesz użyć lakieru o kolorystyce, który nada drewnu bogaty kolor. Za pomocą cienkiego wiertła wykonuje się 3 otwory u podstawy rogu. Otwory przelotowe o tej samej średnicy wiercone są w kawałku drewna. Ich położenie powinno być identyczne z rowkami wykonanymi u podstawy klaksonu. Dzięki takim otworom łatwiej będzie przymocować klakson do podstawy za pomocą wkrętów samogwintujących lub wkrętów.

Najkorzystniej przy pracy z całym klockiem drewnianym jest dobranie śrub 80 lub 100 mm. W przypadku wybrania otworu pod podstawą rogów w matrycy, do około połowy jego grubości, śruba może być krótsza.

Jeśli ciche polowanie przyniosło bardzo ciężkie trofeum, możesz przymocować rogi do drewna za pomocą kołków. Płytę można przymocować bezpośrednio do ściany, można użyć metalowych płyt napowietrznych.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.