Tworzenie obrazów modułowych: klasa mistrzowska dla początkujących (+48 zdjęć)

Wybór obrazów modułowych pozwoli na stworzenie wyjątkowego stylu wnętrza.Szereg kilku elementów zlewa się w jedną kompozycję - wygląda żywo i dynamicznie.Decydując się na tworzenie obrazów modułowych własnymi rękami, możesz wyrazić swoją indywidualność. Klasa mistrzowska pomoże ci szybko opanować podstawy, a staniesz się właścicielem oryginalnego elementu wystroju.

Co to są obrazy modułowe

Obraz modułowy to kilka płócien, które są połączone w jedną kompozycję.

Możliwości rozmieszczenia elementów jest wiele:

 • symetryczny układ w płaszczyźnie poziomej;
 • przemieszczenie poziome i pionowe oraz asymetria;
 • mieszane pionowo-poziome;

Najpopularniejszymi odmianami są symetryczne i asymetryczne przesunięcia - dosłownie zmieniają przestrzeń pomieszczenia.To niesamowite, jak ta technika projektowania może osiągnąć wizualny wzrost przestrzeni. Jest to bardzo ważne przy aranżacji wnętrza małego pokoju.

W zależności od tego, z ilu części składa się cały obraz, wyróżnia się:

 • dyptyk - 2 płótna;
 • tryptyk - 3 płótna;
 • poliptyk - ponad trzy płótna.

Nie ma ścisłych zasad dekorowania wnętrza malarstwem modułowym. Ponadto, przy obecnych możliwościach druku, nie trzeba być artystą, aby własnoręcznie wykonać taką kompozycję. Czy nie jest to wyzwanie dla prawdziwej twórczej natury?

Jak zrobić to samemu

Materiał, który można zrobić jako zdjęcie można wybrać w zależności od dostępności finansów i życzenia.

Opcje dla płótna z obrazem:

 • tkanina z jasnym, wyrazistym nadrukiem, np. kwiaty;
 • zdjęcie lub obraz wydrukowany na drukarce;
 • ulubiona wersja tapety ze zdjęciem.

Wybrana ramka zależy od wybranej ramki. Mistrzowska klasa tworzenia takich obrazów pomoże ci stworzyć arcydzieło wnętrza.

Warsztat sukienniczy

Materiały:

 • tkanina z fabułą lubornament, nadruk lub tapetę z motywem fotograficznym;
 • podstawa: listwy drewniane 50x20 i sklejka, płyta pilśniowa lub pianka;
 • Klej PVA;
 • nożyczki;
 • ołówek, kredka lub mydło;
 • centymetr;
 • Zszywacz do mebli.

Krok 1. Przygotuj ramę

W zależności od budżetu, możesz kupić gotową bazę z płótnem lub zrób ją samodzielnie. Pierwsza opcja jest odpowiednia dla tych, którzy są zainspirowani do malowania obrazu farbami. Do pierwszego doświadczenia lepiej zrobić tryptyk – trzy elementy, do których przygotowujemy trzy bazy. Z pasków i kawałków sklejki możesz szybko zbudować podstawę dla obrazka modułowego. Aby to zrobić, łączymy drewniane listwy w ramę, odcinając końce pod kątem 45 stopni. Mogą być zszywane lub sklejane.

Dla wzmocnienia na rogach ramy od strony seamy mocujemy trójkąty ze sklejki (z nóżkami 10 cm). Jako podszewkę można naciągnąć na ramę tkaninę w neutralnym kolorze, mocując ją zszywaczem.

Dużo łatwiej jest użyć kawałków płyty pilśniowej jako podstawy, wystarczy tylko obrobić podstawę wokół krawędzi. Jeśli wybrałeś opcję tapety lub drukowanego obrazu, możesz wybrać bardzo prostą i lekką podstawę - piankę.

Krok 2. Przymocuj ostrze do podstawy

Przed cięciem segmentów dobrze rozplanuj i zaznacz nacięcia zgodnie z zasada „siedmiokrotny pomiar i cięcie raz”. Rozmiar tkaniny powinien uwzględniać fałdy na plecach. Tkaninę mocujemy na noszach za pomocą zszywacza do mebli, mocując zszywki od niewłaściwej strony pracy. Tutaj ważne jest równomierne rozciąganie płótna bez tworzenia fałd. Najpierw naprawiamy długi bok, a potem krótki.

Wersje z nadrukiem można przykleić nawet do cienkich piankowych płyt sufitowych za pomocą kleju PVA.

Wielu, zamiast tapety z obrazem fotograficznym, zamawia wydruk ulubionego zdjęcia w licznych usługach poligraficznych. Nie musisz być w tym mistrzem, jednak podczas drukowania musisz pomyśleć o tym, jak zrobić kilka oddzielnych elementów z nakładającymi się wzorami. W ten sposób zachowasz integralność całego obrazu.

Krok 3. Umieść obrazy

Na tym etapie musisz wymyśl miejsce, w którym zawiesisz swoją kompozycję, a także sposób, w jaki płótna są ustawione względem siebie. Do mocowania można wybrać zwykłe zawiasy meblowe o małym formacie. Jeśli obrazy są przymocowane na noszach, można je przymocować na śrubach wkręcanych w kołki i lekko wystających ze ściany.

Niezwykle ciekawe opcje lokalizacji, w których płótna są w ciekawy sposób przemieszczane. Element wygląda niepowtarzalnie, który jest celowo przesunięty w „locie” jakby od wiatru.

Klasa mistrzowska pozwoli ci zrozumieć główne punkty tworzenia modularnego obrazu. Możesz bezpiecznie eksperymentować z materiałami samego płótna i bazy, wybierając to, co masz na stanie.Do pierwszych próbek przykleja się nawet kawałki płyt kartonowo-gipsowych lub styropianu ze zdjęciami z drukarki lub prostokąty z tapet.Kiedy ćwiczysz z prostymi materiałami, możesz tworzyć bardziej złożone kompozycje do dekoracji wnętrz.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

...