Tworzenie harmonii w sali 18 m2: dekoracja i aranżacja

Jak urządzić mały pokój w mieszkaniu? Wnętrze hali o powierzchni 18 m2 zależy od preferencji stylistycznych i kolorystycznych właściciela, konfiguracji pomieszczenia i sposobu jego użytkowania.

Oto kilka wskazówek dotyczących aranżacji wnętrza przedpokoju, które pomogą Ci zrozumieć, jak chcesz widzieć ten centralny pokój w swoim mieszkaniu.

Proponowane okoliczności

18 metrów kwadratowych nie jest najbardziej przestronnym pomieszczeniem ze wszystkich możliwych, ale wystarczy, aby stworzyć ciekawe wnętrze. Możesz postawić meble tapicerowane, regały, fotele, w razie potrzeby - stół roboczy.

Idealny kształt przedpokoju to kwadrat, z dwoma oknami i jednymi drzwiami. Prawie każde rozwiązanie wewnętrzne jest odpowiednie. Nie musisz się zbytnio zastanawiać, gdzie ustawić sofę, aby nie przeszkadzała w swobodnym poruszaniu się po pokoju. Problem z lokalizacją telewizora można łatwo rozwiązać.

Nie ma znaczenia, jaka jest konfiguracja przedpokoju mieszkania: kwadratowy, wydłużony prostokątny, w kształcie litery L, czy z kilkoma drzwiami. Doświadczeni projektanci wiedzą, że w układzie pomieszczeń po prostu nie ma wad.

Dowolną cechę usytuowania pomieszczenia można zamienić na plus, wymyślając bardzo ciekawy i nietypowy projekt.W „niewygodnych” salonach można znaleźć takie oryginalne pomysły projektowe, których zazdrościć będą właściciele pomieszczeń o prawidłowej formie.

Niezaprzeczalne zalety

Niszę o wymiarach dwa na półtora metra można zamienić w przytulny kącik do czytania. Fotel, stół plus piękna lampa podłogowa – strefa relaksu gotowa. Możesz umieścić otomanę w dużej niszy lub postawić kwiaty - jeśli jest przy oknie: otrzymasz mały ogród zimowy.

Bardziej powszechnym rozwiązaniem projektowym dla różnych wnęk o różnej głębokości są szafy wnękowe lub otwarte półki.Te ostatnie mogą być świetnym jasnym akcentem w pomieszczeniu. Książki z kolorowymi oprawami, wazony, stojące na nich elementy dekoracyjne przekształcą technologiczne pomysły budowniczych w część harmonijnego wnętrza.

Drzwi, drzwi...

Czasami kilka drzwi wchodzi do przedpokoju mieszkania 18 metry kwadratowe - dwa, trzy, a nawet cztery. Odnosi się wrażenie, że prawie całe pomieszczenie to szczeliny między drzwiami. Również plus za ciekawy projekt!

Między drzwiami idealnie zmieści się np. wąski kominek. Możesz powiesić telewizor. Lub zorganizuj wiszące półki. Postawienie stylowego regału – tak na pewno znajdzie się w centrum uwagi. Lub udekoruj to miejsce pięknym nadrukiem. Pomysłów jest wiele: najważniejsze jest spojrzenie na sytuację pod nowym kątem.

Kolorowe refleksy

Jaką kolorystykę preferować przy aranżacji przedpokoju o powierzchni 18 metrów kwadratowych? Może być dowolny: jasny, ciemny, kontrastowy lub monochromatyczny, nasycony różnymi odcieniami.

Przy tworzeniu wnętrza należy pamiętać o kilku zasadach:

  • jeśli zależy nam na przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem są jasne kolory; biały, jasnobeżowy, jasnoszary optycznie powiększają przestrzeń; gdy w pomieszczeniu jest wiele takich odcieni, wydaje się większy i jaśniejszy; nawet zasłony powinny być tak lekkie, jak to możliwe lub całkowicie przezroczyste - dzięki temu kompozycja będzie jeszcze łatwiejsza;
  • ciemne odcienie wizualnie kompresują pomieszczenie - Twój pokój będzie wydawał się mniejszy; jeśli jednak świadomie użyjesz ciemnych kolorów i harmonijnie połączysz je z jasnymi tonami, otrzymasz piękne wnętrze o powierzchni 18 metrów kwadratowych - umiarkowanie solidne, ale nie „ciężkie”;
  • obfitość jasnych odcieni różnych kolorów „działa” na zmniejszenie przestrzeni; ale jeśli lubisz, gdy w pokoju jest dużo kolorów i mnóstwo różnych uroczych bibelotów, ta opcja jest również odpowiednia; trzeba tylko dokładnie przemyśleć dobór detali i przedmiotów, aby nie przesadzić – nie zamienić wnętrza w kakofonię kolorów, która irytuje.

Łączenie odcieni

jasne akcenty. Taki projekt wygląda harmonijnie: nie męczy monotonią, ale też nie myli kolorowej „tęczy”.

Ładnie prezentują się różne kombinacje kolorystyczne: biel lub beż z jasnozielonym, z niebieskim, z różowym, z jasnopomarańczowym. Odpowiednie są również bardziej kontrastowe zestawienia - czerwień z bielą, beż z jasną zielenią, biel z czernią, biel z ciemnym wenge.

Na 18 metrach kwadratowych może znajdować się kilka kolorowych „plam” o różnych odcieniach. Ważne jest tylko, aby były połączone nie tylko z głównym tłem, ale także ze sobą. Wtedy wnętrze mieszkania będzie wyglądało harmonijnie i przyjemnie będzie tam być.

Patrząc w górę

Sufit głównego pomieszczenia domu można cokolwiek, na przykład proste gładkie białe... Jeśli chcesz bawić się kształtami, możesz zamówić wielopoziomowy sufit napinany. Można w nią wbudować światła.A jeśli zrobisz lustrzane odbicie sufitu (z błyszczącej folii), pokój będzie wydawał się znacznie wyższy.To rozwiązanie projektowe dla 18 metrów kwadratowych należy stosować ostrożnie. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, folia lustrzana może zamienić go w wysoki „wąwóz”.

Konfiguracja sufitu z kilku poziomów również powinna być optymalna - dopasowana do wysokości pomieszczenia. Tam, gdzie jest mały, szczególnie istotna jest kwestia wyboru kształtu. Ważne jest, aby sufit nie był wizualnie niższy niż jest.

Niech się stanie światło

Oświetlenie w pomieszczeniu o powierzchni 18 metrów kwadratowych odgrywa ważną rolę. Oprawy mogą stać się „separatorami” różnych stref. A także stwórz wizualne wrażenie dużej przestrzeni, jeśli rozmieścisz je na różnych poziomach.

Pytanie o meble

Projekt salonu na osiemnastu „kwadratach” nie zakłada dużej ilości mebli. Wystarczy wybrać kilka najbardziej funkcjonalnych elementów.

Nie jest dziś akceptowane zaśmiecanie przestrzeni mnóstwem komód, krzesełek, dużych szafek i ścian.

Zazwyczaj w salonie umieszcza się jedną sofę, maksymalnie dwa fotele i stolik kawowy. Jeszcze kilka wiszących wąskich półek. Wystarczy. Miękki narożnik jest uważany za dobre rozwiązanie. Jest to sofa i fotele jednocześnie, a przestrzeń jest znacznie zaoszczędzona. Proste, minimalistyczne kształty pozwolą Ci zaoszczędzić więcej miejsca. Przezroczyste szklane konstrukcje, takie jak stolik kawowy czy półki, dodają przestrzeni.

Po połączeniu pokoju wspólnego mieszkania z kuchnią, szklane stoły w tych pomieszczeniach staną się elementami scalającymi. I dodadzą wolności, „powietrza”.W tym przypadku istnieje możliwość podziału przestrzeni za pomocą stylowej, kompaktowej lady barowej, która wyznacza granicę salonu i kuchni. Ale możesz się bez tego obejść. Inną opcją jest podniesienie podłogi w kuchni, powieszenie tam jasnej lampy.

Projekt okien

Ciężkie zasłony z ozdobnymi lambrekinami w typowym mieszkaniu rzadko są odpowiednie. Zwykle wyglądają jak coś obcego.

Kurtyny świetlne wykonane z prześwitujących tkanin harmonijnie wpasowują się we wnętrze.

Jeśli konieczne jest stworzenie zasłony nieprzenikalnej dla wścibskich oczu, warto zastosować gęste gładkie tkaniny monochromatyczne – pomogą one optycznie powiększyć przestrzeń i nie rzucaj się w oczy, zasłaniając inne szczegóły...

Galeria filmów

Galeria zdjęć

.