Tekstylia domowe: 6 głównych zasad wyboru

Tekstylia są ratunkiem dla tych, którzy lubią eksperymentować z wnętrzem. Oceń sam - budżet, przystępny cenowo i skuteczny. Ale aby te trzy chwile zadziałały, konieczne jest umiejętne zaprzyjaźnienie się z nowymi tkaninami ze znajomym wnętrzem. I tu pojawia się zupełnie logiczne pytanie – jak to zrobić, jeśli nie ma się wykształcenia zawodowego i doświadczenia w częstych przeróbkach wnętrz? Jak wybrać zasłony idealne i z czym łączyć tekstylia domowe? Czy muszę wybierać wszystko, aby pasowały do ​​siebie, czy można wybrać różne kolory i osiągnąć harmonię? Przygotowaliśmy listę 6 najważniejszych, naszym zdaniem, zasad rozsądnego łączenia tekstyliów we wnętrzu. Co musisz połączyć, a co nie jest konieczne - przeczytaj poniżej.

Zasada jedna – warto wybrać główny kolor we wnętrzu

Harmonijny i płynny monochromatyczny we wnętrzu nabiera dziś drugiego wiatru dzięki trendowi w kierunku minimalizmu. Dążenie do prostoty jako podstawy minimalizmu można doszukiwać się we wnętrzach urządzonych w różnych wariacjach tego samego koloru głównego. Ta technika pozwoli również odświeżyć przestrzeń i nadać jej szlachetności. Jak dobrać tekstylia do takiego pomieszczenia? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy kupić wszystko w jednym kolorze – modna aranżacja wnętrza jest gotowa, co mogłoby być prostsze. Ale jest też opcja, aby znudzić pomieszczenie i stracić dodatkowe fasety w monochromatycznym wnętrzu - jego atrakcja. W takich pomieszczeniach działa zasada: nie można różnicować kolorystyki, różnorodności tekstur. Włącz jedwab, aksamit i len do tekstylnego wystroju wnętrza - na przykład szorstką fakturę tapicerki sofy w połączeniu z eleganckimi, błyszczącymi zasłonami - i uzyskasz uniwersalny minimalistyczny design.

Zasada druga – naturalne motywy z powodzeniem łączą się z kolorami beżu i brązu

zwierzęcy nadruk - jak wąż, lampart czy zebra - nie stracił na aktualności od kilku sezonów. I przez cały ten czas na pierwszym planie pozostaje również pytanie – z czym to połączyć. Są to bardzo aktywne ozdoby, z którymi bardzo łatwo przesadzić i zamienić wnętrze w niesmaczny a la „chałupę myśliwską” w najgorszym tego słowa znaczeniu. Jest wyjście - połączyć aktywny z neutralnym. Aby bez problemu zastosować we wnętrzu zwierzęce nadruki, należy stworzyć beżowe lub piaskowe tło. Możesz dołączyć brązowy jako bardziej aktywny kolor, aby stworzyć wieloaspektowy kolorowy obraz. Jeśli ściany i podłoga w Twoim wnętrzu wykonane są w neutralnych odcieniach, nie ma na nich aktywnych wzorów – możesz śmiało kupić tekstylia imitujące skórę węża, zebry czy futro tygrysa. Świetnie będą się też prezentować rolety z naturalnymi wzorami lub bambusowe zasłony.

Zasada trzecia - tekstylia mogą mieć kontrastowy kolor

Kiedyś na naszej planecie żyły dinozaury, ludzie polowali na mamuty, a zasłony dobierano ściśle w kolorze ścian. Ale poważnie mówiąc, ta niegdyś niepodważalna prawda – zasłony w kolorze tapety – nie jest już tak aktualna, jak kiedyś. Można więc bezpiecznie eksperymentować z kolorami i wybierać tekstylia okienne i nie tylko, kierując się własnym odczuciem lub opierając się na ogólnym nastroju i stylu pomieszczenia. Możesz wykonać rycerski ruch i stworzyć piękną aranżację wnętrza, jeśli wybierzesz tkaniny w jasnym, kontrastowym odcieniu, dzięki czemu stanie się ona bohaterem pokoju. Ta technika sprawdzi się, jeśli wybierzesz swoją ulubioną i miłą dla oka paletę – bo teraz duża część uwagi skupi się na tym właśnie kolorze.​​

Zasada czwarta – odbitki należy łączyć z ogólna stylistyka pomieszczenia

Główną zasadą dla wszystkich wielbicieli nadruków - zwłaszcza tych jasnych i kontrastowych - nie ma wzoru, który żyje własnym życiem we wnętrzu. Każdy nadruk lub rysunek powinien pasować do ogólnego stylu pomieszczenia, odpowiednio dobrane zasłony nie wchodzą w dysonans i nie kłócą się z innymi elementami wystroju. Na przykład nadruk botaniczny jest idealny do stylu ekologicznego i Prowansji, a także do pokoju urządzonego w naturalnej palecie. I powiedzmy, popularna dzisiaj geometria dobrze komponuje się z loftowym stylem, hi-tech i minimalizmem. Jeśli dekorujesz wnętrze etniczne, na przykład japońskie, wybierz nadruki jak najbardziej zbliżone do oryginalnych używanych w tym kraju.

Zasada piąta - w szybkim odświeżeniu wnętrza pomogą tekstylia na sezon

Eksperci radzą wydać pieniądze i kupić kilka kompletów tekstyliów na sezon. Na przykład na zimę dzianinowy koc, kilka futrzanych poduszek i piękne zasłony w salonie, gęste, miękkie odcienie i klasyczne długości. Na lato - coś jasnego, powiedzmy pomarańczową kratę, stos wielobarwnych poduszek i rolety rzymskie z nadrukiem botanicznym. Aktualizacja wnętrza w ten sposób nie jest droga, jest szybka i bardzo efektywna.

Zasada szósta - kilka jasnych kolorów może stworzyć dobrą kombinację

Jesteś jednym z tych kto stale aplikuje o beżowe i piaskowe kolory we wnętrzu? Czas coś zmienić! Na przykład - twój stosunek do koloru. Jaki więc kolor wybrać zasłony i jak łączyć je z innymi tkaninami w bogatych odcieniach? Nie musisz bać się koloru, oddaj go do użytku i połącz w swoim wnętrzu. Nie masz pewności co do swojego stylu projektowego - skorzystaj ze sprawdzonego schematu. Pozostaw ogólną paletę wnętrz neutralną i postaw na te przedmioty, które w razie awarii można łatwo wymienić - poduszki na sofę, koc, mały dywanik lub miękką pufę. Sprawdź palety i kombinacje kolorów w Internecie - eksperymentuj, odniesiesz sukces!

.