Technika decoupage pisanki: praca z białkiem pisanki

Wielkanoc zaczęto obchodzić na długo przed pojawieniem się tradycji chrześcijaństwa w Rosji. Tradycyjnie świąteczny stół udekorowano jajkami. Są symbolem życia, prokreacji i integralną częścią starożytnych tradycji słowiańskich. Według starych legend pisanka była malowana lub malowana. Teraz zaczęły pojawiać się nowe i nowoczesne techniki zdobienia. Decoupage pisanek to spektakularny sposób na urozmaicenie świąt.

Technika decoupage

Decoupage należy rozumieć jako aplikację tradycyjną. Na dekorowany przedmiot naklejane są różne detale obrazu lub wzoru, a następnie powstały wzór pokrywany jest przezroczystym lakierem, aby go utrwalić.Sklepy sprzedają serwetki - to najlepszy materiał na decoupage. Ta technika jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą, aby świąteczny stół był jaśniejszy i bardziej radosny. Zdobione jajka na Wielkanoc zachwycą krewnych i gości podczas tego jasnego święta. Klasa mistrzowska pomoże ci nauczyć się pracować w tej technice.

Cechy techniki

Istnieje wiele możliwości dekorowania jajek wielkanocnych tą techniką. Do pracy nadają się zarówno gotowe jajka na twardo, jak i ozdobne półfabrykaty, a nawet puste muszle.Jeśli w przyszłości planujesz zjeść symbol święta, ozdobiony techniką decoupage, nie powinieneś używać kleju do przyklejania fragmentów obrazu.Zamiast tego można użyć zwykłego białka jaja, które ma doskonałe właściwości wiążące. Świetnym pomysłem jest również użycie pasty ze skrobi.

Jeśli trzeba pofarbować muszlę, lepiej nie używać do tego sztucznych barwników - muszla ma pory i może przenikać do środka różne i bynajmniej nie przydatne elementy.

Decoupage i serwetki

Serwetki do jajek decoupage na Wielkanoc mają różne zastosowanie, mogą być stosowane jako proste jednowarstwowe i specjalne. Elementy serwetki i obrazy wycina się nożyczkami, do tych celów najlepiej używać cienkich nożyczek. Wybór odpowiednich nożyczek jest szczególnie ważny, gdy trzeba nakleić ciemny element obrazu na białą powłokę.

Dekupaż jajek wraz z cięciem wiąże się również z wyciąganiem - tutaj różne elementy obrazu są rozdzierane rękami, a krawędzie tych kawałków dają efekt cieniowania.

Jeśli chodzi o wybór zdjęć, dobrze prezentują się zdjęcia z żywymi motywami kwiatowymi i wiosennymi. Może to być szeroka gama liści, ptaków i cokolwiek. Dla dzieci dobierane są odpowiednie obrazy, a decoupage pisanek w tradycji Gzhel doda świątecznemu stołowi wyjątkowej wyjątkowości i wyrafinowania. Osiągnięcie idealnego rezultatu wymaga tylko odrobiny wyobraźni.

Na wideo: Mistrzowska klasa z decoupage Easter Eggs

Praca z białko jajka

Do dekoracji jajek wielkanocnych potrzebne będą:

  • gotowe białe jajko kurze;
  • jedno surowe białko;
  • serwetki (jedno lub wielowarstwowe, kolorowe);
  • nożyczki (do tego zadania idealnie nadają się nożyczki do manicure, wygodnie jest wycinać drobne elementy);
  • płaska szczotka.

Zanim zaczniesz decoupage jajka, powinieneś poznać kilka małych sekretów - z nimi cały proces pójdzie dobrze i wszystko będzie dobrze bardzo ładny.Trzepaczka nie jest zalecana do białka, które będzie używane zamiast kleju chemicznego.Jeśli nadal ubijesz białko, na skorupce mogą pozostać bąbelki, dzięki czemu cała aplikacja nie będzie wyglądać zbyt schludnie. Wymieszaj białko widelcem - to nie pozwoli mu się spienić, a jedynie zakłóci jego strukturę.

Teraz możesz przejść do serwetki: dolna warstwa jest oddzielona, ​​jeśli cała praca zostanie wykonana z górną. Dotyczy to serwetek wielowarstwowych. Lepiej jest wcześniej opracować obraz - wycinki są nakładane na powłokę i sprawdzają, czy powierzchnia jest wystarczająca, czy obraz pasuje całkowicie.

Warto wziąć pod uwagę, że im większy jest wybrany obraz lub pojedynczy element, tym trudniej jest z nim pracować. Duże elementy są trudniejsze do równomiernego sklejenia ze względu na okrągły kształt produktu z kurczaka. Pisanka jest rozmazana pędzlem, decoupage w tym przypadku wymaga szczególnej staranności.

Nałożona warstwa białka może spowodować, że skorupka będzie bardzo śliska, co zwiększa ryzyko rozbicia jajka.

Element z serwetki nakłada się na miejsce posmarowane białkiem i przykleja ręcznie lub pędzlem. Od góry element jest również pokryty białkiem - warstwę nakłada się starannie od środka serwetki do krawędzi. Podczas pracy należy starać się nie dotykać już sklejonych części rysunku.

Gdy obraz jest już gotowy, jeszcze raz posmaruj pisanki bielą. Decoupage na powierzchni musi zdecydowanie wyschnąć, a następnie należy go ponownie potraktować białkiem, aż całkowicie wyschnie. Na tym etapie nasza klasa mistrzowska dobiegła końca, cały proces można wykonać na pozostałych jajach.

Inne segregatory

Pisanki decoupage są również zdobione obrazkiem i klejem na krochmalu lub żelatynę z syropem cukrowym. Klej na żelatynie wykonuje się po prostu: proszek wlewa się wodą w proporcjach określonych przez producenta i moczy, następnie kompozycję filtruje się i podgrzewa, aż granulki całkowicie się rozpuszczą. Jeśli chodzi o technikę aplikacji, nie różni się ona od technologii z białkiem. Te jajka decoupage mk można bez obaw stosować z innymi klejami.

Często wykonuje się również decoupage drewnianych jajek, technika ta różni się nieco od ozdabiania zwykłych jaj serwetkami. Przede wszystkim powierzchnia drewna jest polerowana i zagruntowana w kilku warstwach. Cóż, wtedy obraz jest nakładany na podstawę za pomocą serwetki, którą mocuje się klejem PVA i farbą akrylową. Pisanka decoupage jest piękna, prosta i ekscytująca. A dzieciom bardzo spodoba się ta lekcja, ponieważ naprawdę lubią pokazywać swoje zdolności twórcze.

Pomysły na decoupage kurczaka i drewniane pisanki (2 filmy)

Pomysły na decoupage na Wielkanoc (36 zdjęć)

​​
​​
.