Sypialnia z łóżeczkiem: jak sprawić, by pokój był przytulny dla dziecka

Pojawienie się dziecka w rodzinie to szczególne i długo wyczekiwane wydarzenie, na spotkanie, do którego rodzice przygotowują się z wyprzedzeniem.Zwykle przez pierwsze kilka lat życia dziecko mieszka w sypialni z rodzicami, a po osiągnięciu dojrzałości przenosi się do oddzielnego żłobka.Dlatego bardzo ważne będzie wcześniejsze przemyślenie projektu sypialni z łóżeczkiem, tak aby zapewnić harmonijną egzystencję rodziców i dziecka.Atmosfera pokoju powinna sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi dziecka i pobudzać jego twórcze skłonności.

Wielkość pokoi

Według współczesnych psychologów decyzja o wstawieniu łóżeczka dziecięcego do tego samego pokoju z rodzice są optymalni, bo tylko przy mamie dziecko poczuje się pewnie i spokojnie.Przede wszystkim projekt i rozmieszczenie mebli w pokoju zależy od jego wielkości.Gdy pokój jest duży, bez problemu pomieści wszystkie niezbędne dla maluszka rzeczy: kołyskę dla noworodka, dużą komodę na rzeczy, przewijak lub deskę i oczywiście łóżeczko.

W przestronnym pokoju aranżacja odbywa się według klasycznej zasady:

 • kołyska i niemowlę łóżko montuje się naprzeciwko sofy rodzicielskiej;
 • szafy na rzeczy dla dorosłych umieszczone są w rogach pokoju;
 • Przy łóżeczku dziecka stoi mała kanapa dla mamy.

Jeśli sypialnia jest mała, co jest bardziej powszechne, musisz dokonać przebudowy, ponieważ konieczne jest uwzględnienie wszystkich niuansów wyboru odpowiedniego miejsca dziecko i jego łóżeczko. Układ wielu mieszkań i pokoi jest nietypowy - ma nisze lub występy, które można wykorzystać do umieszczenia łóżeczka, aby ukryć je przed wzrokiem ciekawskich.

Malując tylną ścianę wnęki można stworzyć mini-pokój, w którym logiczne jest powieszenie półek lub postawienie wieszaka na dziecięce rzeczy.

Gdzie umieścić łóżeczko

Trzy główne zasady projektowania sypialni z łóżeczkiem:

1. Pomieszczenie powinno być wygodne.

2. Niezbędne jest zapewnienie komfortu dziecku i matce.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka.

Wybierając miejsce na łóżko weź pod uwagę:

 • Źródła hałasu. Maluch dużo śpi, więc trzeba zmniejszyć ilość bodźców zewnętrznych, aby nie przeszkadzać mu ponownie.
 • Źródła zimna. Nawet przez nowoczesne plastikowe okna przeciągi mogą dostać się do pokoju, a łóżko nie jest umieszczone obok klimatyzatora.
 • Źródła ciepła. Łóżeczko nie jest umieszczane obok kaloryfera z powodu możliwego przegrzania.
 • Oświetlenie. Trzymaj łóżko z dala od jasnego światła słonecznego i opraw oświetleniowych.
 • Bezpieczeństwo. W pobliżu łóżka nie powinny znajdować się gniazdka elektryczne ani spadające przedmioty.
 • Inne drażniące. Nie należy umieszczać telewizora ani monitora komputerowego w pobliżu łóżka.

wygoda opieki nad dziećmi.Ważne jest, aby łóżeczko znajdowało się w pewnej odległości od drzwi i okien.

W pierwszych miesiącach karmiące matki starają się przybliżyć łóżeczko, aby karmić dziecko w nocy.W ten sposób ułatwiony jest los obojga rodziców, którzy chcą spać w nocy, oraz dziecka, które na żądanie otrzyma upragnioną żywność.Jedyną wadą tej lokalizacji jest niedogodność zmiany łóżeczka, ale można ją całkowicie wyeliminować, ponieważ prawie wszystkie nowoczesne łóżeczka mają kółka i można je w odpowiednim momencie odsunąć.

Inną opcją lokalizacji jest zamontowanie łóżeczka na głowie rodziców. Jest to wygodne z punktu widzenia stałości opieki nad dzieckiem.

Podział pokoju na strefy

Właściwy podział pokoju na strefy pomoże zaplanować przestrzeń tak, aby zaprowadzić porządek i stworzyć przytulny kącik dla dziecka.Często zawieszane są zasłony, ekrany, a nawet pełnowartościowe ścianki działowe (jeśli pozwala na to wielkość pokoju), aby podkreślić obszar dziecięcy.Zaletą przegrody jest to, że prawie całkowicie izoluje dziecko od bodźców zewnętrznych, co pomaga mu spać spokojnie. Wada - przegroda wizualnie zmniejsza przestrzeń.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie półprzezroczystej zasłony lub parawanu, które można w każdej chwili odciągnąć, aby maluch spał spokojnie lub odsunąć na bok, gdy dziecko jest obudzony.Aby zapewnić prywatność śpiącemu dziecku, a także chronić przed komarami i jasnym światłem, na łóżeczku często wykonuje się baldachim (baldachim) z cienkiej przezroczystej tkaniny, który również wygląda bardzo romantycznie.

Najczęściej stosowaną metodą przy projektowaniu sypialni połączonej z żłobkiem , jest zagospodarowanie przestrzenne szafką odgradzającą część pokoju z łóżeczkiem.

Niekiedy stosuje się inne oświetlenie, gdy w strefie dziecięcej – słabe, u rodzica – jaśniejsze.Kolorystyka ścian w pokoju dziecięcym i rodzicielskim może się różnić. W przedszkolu należy zapewnić komodę i przewijak. Jeśli nie ma dla nich wystarczająco dużo miejsca, szuflady pod łóżkiem można wykorzystać na rzeczy. Jako przykłady projektu sypialni z łóżeczkiem dziecięcym zdjęcie znajduje się poniżej.

Na wideo: organizacja przestrzeni w małej sypialni

Dekoracja ścienna

Do pokoju, w którym będzie spało dziecko, idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony środowiska byłoby oklejenie ścian tapetą, najlepiej papierową lub włókniną.Są bezpieczne, ponieważ są wykonane z naturalnych surowców. Kolorystyka ścian dobierana jest w spokojnych pastelowych kolorach: jasna sałata, odcienie błękitu lub kremu. Możesz podświetlić ścianę obok łóżeczka, jeśli ją pomalujesz lub przykleisz tapetą w innym kolorze niż reszta ścian.

Strefę dla dzieci można ozdobić ciekawymi dodatkami:

 • zdjęcia dziecka w oryginalnych ramkach;
 • ilustracje z postaciami z kreskówek lub bajek;
 • girlandy papierowe;
 • powiesić na ścianie kinkiet w jasnych kolorach lub figurach;
 • półki z pluszowymi zabawkami.

Jeżeli ściany lub tapety są pomalowane farbą, to należy mieć na uwadze bezpieczeństwo zastosowanej farby – musi to być bez rozpuszczalnika, aby nie wywołać u dziecka reakcji alergicznych.

Zalecenia projektowe

Przy planowaniu wnętrza sypialni z łóżeczkiem , istnieje możliwość proponowane rozwiązania projektowe:

 • Jeżeli ściany i meble wykonane są w neutralnych lub jasnych kolorach, to strefa dziecięca również może być jasna, ale w innym odcieniu.

 • Strefa dla dzieci może kontrastować z częścią pokoju dla dorosłych. Przy takim rozwiązaniu lepiej zastosować elementy dekoracyjne we wnętrzu - lampy lub zasłony o tym samym kontrastującym odcieniu.

 • Planując wnętrze pokoju wspólnego rodziców i dziecka, warto zadbać również o wygodną wykładzinę podłogową - dywan lub wykładzinę. Stworzą przytulność w pomieszczeniu, jednak sprzątanie będzie musiało być wykonywane znacznie częściej, aby nie wywołać u dziecka alergii na kurz. Najlepszym rozwiązaniem będzie mały dywanik przy łóżeczku.

 • Dobór zasłon to jeden z ważnych punktów w aranżacji wnętrz. Tutaj musisz wziąć pod uwagę najlepsze rozwiązanie funkcjonalne, ponieważ za ich pomocą możesz kontrolować dopływ światła słonecznego do pomieszczenia. Z tego punktu widzenia zasłony muszą być gęste, o neutralnym kolorze. Wskazane jest również, aby tą samą tkaniną ozdobić poszczególne detale w samym pokoju, na przykład na poduszkę lub narzutę na łóżko. To doda stylu i harmonii do pokoju.

 • Zaleca się umieszczanie kwiatów domowych na okna lub półki, przyczyniając się do świeżości i jonizacji powietrza.
 • Należy zabezpieczyć dziecko przed uderzeniem o końce mebla za pomocą specjalnych podkładek. Najpierw będą potrzebne, aby nie uderzyć dziecka podczas noszenia, a następnie, gdy samotnie porusza się po pokoju.

Oświetlenie

Planując projekt sypialni z łóżeczkiem , pamiętaj, że oświetlenie strefy dziecięcej ma duże znaczenie. Głównym celem jest zapewnienie dziecku komfortowego snu, tak aby rodzice mogli spokojnie spać również w nocy.Powinno być dużo opraw oświetleniowych. Podczas ich montażu należy pamiętać, że światło nie powinno być skierowane na twarz dziecka.Oświetlenie powinno być przyciemnione, miękkie i skierowane na bok, aby nie oślepiało.

Podstawowe zasady umieszczania opraw oświetleniowych:

 • preferowane jest oświetlenie nieprzezroczyste;
 • idealną opcją jest sufit podwieszany z oświetleniem nocnym;
 • Przy oświetlaniu całego pomieszczenia lampą górną lepiej zastosować przełącznik natężenia światła;
 • w pokoju niedaleko łóżeczka konieczne jest zapewnienie nocnego oświetlenia, ponieważ matka będzie musiała więcej niż raz w nocy zwracać uwagę na dziecko.

Czas na przebudowę i aranżację pokoju nie zostanie zmarnowany, ponieważ rezultat przyniesie wiele przyjemnych godzin komunikacji z dzieckiem. Ważne, aby przynosiły szczęście i dobre samopoczucie rodzicom i dziecku, spokojny sen w nocy, radość z obcowania z dzieckiem na jawie.

Dekoracja sypialni-przedszkola (2 filmy)

Wnętrze sypialni z kącikiem dla dzieci (38 zdjęć)

(2 78)
.