Sypialnia i salon w jednym pomieszczeniu: podział na strefy i dekoracja (+36 zdjęć)

Czy jesteś właścicielem mieszkania o małej powierzchni? Kwestia wygodnej i funkcjonalnej aranżacji pomoże rozwiązać połączenie dwóch stref funkcjonalnych w jednym pomieszczeniu. Na przykład - sypialnia i salon w tym samym pomieszczeniu. To rozwiązanie bardzo popularne nie tylko w małych mieszkaniach. Opracowywany jest projekt salonu i sypialni w jednym pomieszczeniu, starając się uzyskać więcej przestrzeni, tworząc w pracowni strefy funkcjonalne.

Proste zasady i techniki szeroko stosowane przez profesjonalnych projektantów pomogą uniknąć najczęstszych błędów. Dzięki temu aranżacja pokoju stanie się tak komfortowa, jak to tylko możliwe, nawet jeśli ma niewystarczającą liczbę metrów kwadratowych.

Oddzielenie stref funkcjonalnych

Istnieją dwa sposoby na połączenie sypialni z salonem. Pierwsza metoda nie przewiduje oddzielenia strefy rekreacyjnej od salonu. Polega ona na umieszczeniu funkcjonalnych mebli, w szczególności - rozkładanej sofy, którą można łatwo złożyć po odpoczynku i nie zajmie dużo miejsca. Z reguły ta metoda jest stosowana w mieszkaniach, w których mieszka tylko jedna osoba.

Druga metoda jest najbardziej odpowiednia dla mieszkań, w których mieszkają dwie lub więcej osób. Tutaj część sypialna jest wyraźnie oddzielona od salonu. Wnętrze może być dowolne, od klasycznego do zaawansowanego technologicznie. Najważniejsze jest, aby znaleźć najlepszy sposób na podzielenie stref pomieszczenia w najbardziej akceptowalny sposób: za pomocą ścianek działowych, półek lub zasłon. Przyjrzyjmy się każdemu z tych elementów.

Przegrody

Przed wyborem rodzaju przegrody należy zdecydować o stylu pomieszczenia.Przegroda powinna organicznie wpasować się w ogólny projekt pomieszczenia i uczynić go wizualnie bardziej przestronnym i nie przeciążać go nadmiarem niepotrzebnych elementów.

Montaż

Przed dokonaniem drastycznych zmian w pomieszczeniu należy zdecydować o lokalizacji przegrody. Będzie dzielić część sypialną z łóżkiem i resztą pokoju. Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących umieszczania strefy rekreacyjnej w pomieszczeniu, które jest jednocześnie salonem:

  • Sypialnię najlepiej umieścić przy oknie.W całym pomieszczeniu to właśnie to miejsce sprzyja najspokojniejszej rozrywce. Dodatkowo część sypialną można w każdej chwili przewietrzyć otwierając okno.
  • ​​

  • Zaimprowizowana sypialnia powinna znajdować się jak najdalej od wejścia do pokoju.

  • Wnętrze salonu należy zaplanować w taki sposób, aby część wypoczynkowa nie była przejściem.Lepiej umieścić go w wykończonym rogu pokoju.

Najważniejsze, aby pamiętać, że udane umieszczenie sypialni i salonu w jednym pomieszczeniu powinno być wygodne dla wszystkich mieszkańców mieszkania. Podczas odpoczynku osoba nie powinna odczuwać dyskomfortu i niedogodności. A ci, którzy pracują lub oglądają telewizję w miejscach publicznych, będą mogli cieszyć się wystarczającym poziomem komfortu.

Rodzaje przegród

Współczesny rynek materiałów budowlanych otwiera szerokie możliwości wyobraźni i realizacji różnorodnychprojektów. W zależności od wybranego projektu przegroda oddzielająca część sypialni od salonu w pokoju może być piękna i funkcjonalna.

Przegrody stacjonarne

Przegrody tego typu mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różne rozmiary i typy. W przypadku przegród stacjonarnych można zastosować płyty gipsowo-kartonowe, szkło hartowane, panele z tworzywa sztucznego, cegły, panele drewniane. Materiały takie jak przezroczyste szkło hartowane czy plastik mogą nadać wnętrzu lekkości, czyniąc je optycznie bardziej przestronnym.

Przegroda nie musi zaczynać się od podłogi i kończyć się sufitem. Może nie sięgać trochę do sufitu lub może być zapamiętany na wysokości około jednego metra. W drugim przypadku możesz użyć go jako paska, postawić na nim doniczkę z kwiatami.

Przenoszenie partycji

Istotą takich partycji jest to, że w każdej chwili można je usunąć lub przenieść. Na przykład na dzień przegrodę można przesunąć na ścianę, a wieczorem można ją ponownie zainstalować. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne, jeśli w pomieszczeniu nie ma wystarczającej ilości wolnego miejsca.Przegroda ma zwykle małe kółka, dzięki czemu można ją łatwo przesuwać po podłodze.Może być wykonany w postaci regału mobilnego, parawanu składanego, tworzywa sztucznego, szkła lub płyty gipsowo-kartonowej.

Półki lub stojaki

Przegroda nie musi być solidna. Może to być konstrukcja ich płyt kartonowo-gipsowych, która ma podobne nisze i półki. Ponadto z dostępnych materiałów można wykonać jakąś półkę, na której można położyć książki lub inne przedmioty. Na dole przegrody może znajdować się mały stolik nocny. W ten sposób przegroda zamienia się w funkcjonalny mebel, który jednocześnie pozwala ukryć i wygodnie umieścić kilka przydatnych rzeczy, a tym samym zwolnić miejsce w pokoju.

Zasłona

Bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala uczynić projekt lekkim i wygodnym, jednocześnie oddzielając część sypialną od salon. Sama zasłona może być wykonana z ciężkiej tkaniny zasłonowej. Za tak improwizowaną przegrodą będzie można w pełni zrelaksować się, nawet gdy w pokoju będzie druga osoba.

Możesz również wziąć lekki, półprzezroczysty splot. Sprawia, że ​​projekt pomieszczenia jest lżejszy i nie obciąża go zbędnymi elementami. Rolety sprawią, że wnętrze będzie bardziej oryginalne.

Główną zaletą przegród kurtynowych jest ich elastyczność i mobilność. Nie obciążają projektu pomieszczenia. Zasłonę lub roletę można w każdej chwili odsunąć, otwierając część sypialni i otwierając wolną przestrzeń w pokoju. Jeśli zamiast łóżka w salonie znajduje się kanapa lub sofa, którą po śnie można złożyć, nikt nawet nie domyśli się, że jest tu sypialnia.

Dekoracja

Jeśli w tym samym pomieszczeniu znajduje się sypialnia i pokój dzienny, jego wnętrze musi w jak największym stopniu odpowiadać wymaganiom jego mieszkańców. Na przykład w jednym pokoju z sypialnią i salonem znajdzie się również miejsce do pracy. W takim przypadku należy zainstalować pulpit, którego wymiary powinny odpowiadać dostępności wolnej przestrzeni w pomieszczeniu.

Wnętrze salonu sypialni powinno być urządzone z maksymalną oszczędnością powierzchni mieszkalnej. Tam, gdzie można go uwolnić, z pewnością należy to zrobić. Gdy w jednym pomieszczeniu znajdują się dwie lub trzy strefy funkcjonalne, istnieje ryzyko spiętrzenia wielu zbędnych elementów.

Dlatego używamy nie tylko przestrzeni poziomej, ale także pionowej. Dobieramy łóżko i inne elementy mebli tapicerowanych, które posiadają przegródki na pościel i ubrania. Używamy maksymalnej liczby półek. Projekt pokoju z dwiema strefami funkcjonalnymi doskonale uzupełni szafę z lustrem. Pozwalają ukryć rzeczy niezbędne w codziennym życiu przed wścibskimi oczami i wizualnie powiększyć pomieszczenie.

Nie zapomnij o możliwości palety kolorów, aby uczynić wnętrze bardziej przestronnym. Jeśli w jednym małym pokoju znajduje się salon i sypialnia, lepiej zaprojektować projekt w jasnych, świeżych kolorach. Sufit napinany o błyszczącej powierzchni idealnie wpasuje się w takie wnętrze. Ściany utrzymane są w jasnych kolorach.

Drobne sztuczki

Projekt jednego pomieszczenia z dwiema strefami po prostu zobowiązuje do zastosowania drobnych sztuczek, które pomagają znacznie zaoszczędzić wolną przestrzeń w pomieszczeniu, podczas gdy wnętrze będzie tak funkcjonalny, jak to tylko możliwe.

  • Projekt jednego pomieszczenia można podzielić na dwie strefy, umieszczając przegrodę na środku pomieszczenia.Po drugiej stronie znajduje się łóżko.
  • Za pomocą ścianek działowych dzielimy przestrzeń jednego pokoju na kilka stref,np. z jednej strony może znajdować się sypialnia, oddzielona od strefy pracy. Resztę przestrzeni zajmuje salon.
  • Aby zaoszczędzić miejsce, telewizor lepiej zawiesić na ścianiezamiast na szafce nocnej.

Najważniejsze, aby pamiętać, że projekt sypialni i salonu będzie udany tylko wtedy, gdy wyraźnie oddzielone zostaną strefy funkcjonalne. A wnętrze pokoju musi być dokładnie przemyślane.

Salon i sypialnia w jednym pomieszczeniu (2 filmy)

salon i sypialnia (36 zdjęć)

​​
.