Sufity wielopoziomowe - przekształcanie przestrzeni

Sufit jest częścią pomieszczenia gdzie możesz tworzyć prawdziwe arcydzieła sztuki. Wielopoziomowe sufity we wnętrzu to powszechny trend w modzie w nowoczesnym designie. Takie wykończenie pozwala na tworzenie ciekawych rozwiązań przestrzennych. To świetny sposób na łączenie różnych pomieszczeń w jedną całość lub odwrotnie, na strefę pokoju.

Konstrukcja stropu wielopoziomowego

Na strop wielopoziomowy składają się: elementy:

 • rama wykonana z profili metalowych;
 • płyty gipsowo-kartonowe;
 • folia lub tkanina stretch (w połączeniu z sufitem napinanym);
 • inne nowoczesne materiały dekoracyjne.

Płyty gipsowo-kartonowe mocowane na różnych poziomach tworzą stopnie zmieniające iluzorycznie przestrzeń.Z tego materiału można stworzyć dowolny kształt sufitu - z kątami prostymi lub gładkimi zaokrąglonymi liniami. Nie zapomnij o różnorodności materiałów okładzinowych, które dopełniają wymyślony projekt. Dzięki różnym technikom można zauważalnie zmienić lokal, czyniąc go wizualnie większym, wyższym i bardziej dynamicznym.

Zalety sufitów warstwowych

Jaki efekt można osiągnąć dzięki sufitom warstwowym:

 1. stworzyć niepowtarzalny projekt;
 2. strefę lokalu;
 3. optycznie powiększają przestrzeń;
 4. ukrywają poważne błędy konstrukcyjne;
 5. ​​
 6. ukryć komunikację;
 7. Zrównoważ przestrzeń.

Sufity wielopoziomowe to prawdziwy geniusz przestrzenny i reformator. Wydawałoby się, jak podnieść sufit bez zmiany fizycznej wysokości pomieszczenia? Eksperci znają sekret – zastosowanie niższego poziomu sufitu w niektórych strefach wizualnie podnosi pozostałe strefy.

Jedyny niuans tego wykończenia to bardziej złożona konserwacja i pielęgnacja, ale wszystko zależy od użytych materiałów. Jeśli nie chcesz kłopotów, zamów więcej łatwych w pielęgnacji rozwiązań.

Dziel i powiększaj przestrzeń

Logiczne myślenie mówi nam, że dzięki „zjedzonym” centymetrom wielopoziomowość sufit zmniejszy przestrzeń małych pomieszczeń. Jednak logika w tym przypadku nie działa, ale iluzja percepcji działa.Nawet bardzo małe i skromne pomieszczenia stają się wizualnie przestronne dzięki takim wykończeniom, zwłaszcza w połączeniu z oświetleniem.

Sufity wielopoziomowe są aktywnie wykorzystywane nie tylko do tworzenia luksusowego i oryginalnego projektu, ale także jako metoda zagospodarowania przestrzennego we wnętrzu. Właścicielom dużych przestrzeni, którzy nie chcą budować masywnych ścianek działowych, spodoba się pomysł wielopoziomowych sufitów. Pomoże to wizualnie i funkcjonalnie oddzielić niektóre części dużego pomieszczenia.

Ciekawy przykład podziału na strefy w salonie:

 • wejście wyposażone w najmniejszą zakładkę;
 • w jadalni zastosowano niskie lub średnie poziomy sufitu;
 • część wypoczynkową zdobi wysoki sufit;

Korzystając z tego podejścia, możesz uzyskać kilka obszarów mieszkalnych. Dzięki różnym poziomom sufitu strefy są różnie rozmieszczone.

Zastosowanie różnych poziomów stropu daje efekt:

 • dominuje strefa z wysokim stropem;
 • Obszar niskiego sufitu jest drugorzędny.

Uzupełnieniem opisanego efektu strefowego we wnętrzu jest zastosowanie różnych opraw oświetleniowych.

Ukrywanie wad

Czasami stare domy kurczą się i nie da się naprawić pęknięcia w zwykły sposób. Może mieć też miejsce inna sytuacja - zostałeś zalany przez sąsiadów z góry, pozostawiając nieodwracalny ślad w historii Twojej dekoracji. Nierzadkie są również belki stropowe lub wpadki konstrukcyjne w postaci niewygodnych przejść między pokojami.Lista możliwych wad pomieszczenia jest nieskończona, odpowiedź jest jedna - sufity wielopoziomowe.

Pod gadatliwością takiego nakładania się łatwo ukryć nieudane spoiny, nierówności i inne błędy konstrukcyjne. Może to być bardzo ważne w przypadku starych domów z trudnymi do ukrycia wadami. Ukrywa się tam również wentylacja, okablowanie i inne nieestetyczne wypełnienia, łączność systemów przeciwpożarowych i klimatyzacyjnych.

Ciekawym pomysłem jest ukrycie sposobu mocowania zasłon w konstrukcji stropu wielopoziomowego.

Podświetlenie - poszerzenie przestrzeni

W celu zwiększenia przestrzeni we wnętrzu stosuje się sufity wielopoziomowe podświetlane. Podświetlenie jest szczególnie dobre w połączeniu z błyszczącymi powierzchniami lustrzanymi - efekt nieskończonej przestrzeni.

Ponadto stosowane są oryginalne techniki dekorowania:

 • fałszywe okno to otwór w płycie gipsowo-kartonowej jednego z poziomów, przeszklony włóknem szklanym. Aby podświetlić fałszywe okno, stosuje się podświetlenie;
 • Sufit napinany doskonale komponuje się z wielopoziomowymi reliefami z płyt gipsowo-kartonowych. Aranżując gzymsy z oświetleniem, reflektory w elementach o różnych poziomach, piękne żyrandole, można uzyskać niepowtarzalne wnętrze;
 • wykorzystanie linii prostych i krzywych samodzielnie lub w połączeniu;
 • na powierzchniach o różnych poziomach można stosować tynki o różnej fakturze i farby o różnych kolorach;
 • ozdobne kolumny, które dodatkowo definiują przestrzeń.

Przełącznik dla dużej liczby punktów świetlnych musi być w stanie włączać różne oprawy niezależnie od siebie.

Niższe powierzchnie są ciemniejsze, wyższe jaśniejsze. Mówiąc o matowości powierzchni, stosuje się podobną technikę. Niski poziom nakładania się pokrywa matowa kompozycja, a wysoki połyskiem.

Sufity wielopoziomowe odgrywają ważną rolę we wnętrzu, z możliwością przekształcania, ukrywania i dzielenia. Układ, szkicowanie i montaż sufitu wielopoziomowego mogą wykonać profesjonaliści. Aby efekt końcowy był zadowalający, takie wykończenie należy powierzyć tylko prawdziwym mistrzom. Ponadto wiele nowoczesnych materiałów wymaga doświadczenia i wiedzy, dlatego wymagane są wysokie kwalifikacje projektanta i instalatorów. Arkusze płyt gipsowo-kartonowych są bardzo ciężkie, praca wymaga silnych, wykwalifikowanych rąk i bystrych umysłów.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.