Styl i kolor to główne elementy pięknego nakrycia stołu

Jedną z czynności projektantów jest nakrycie i dekoracja stołu. Podstawowym zadaniem jest dopasowanie do określonego stylu lub tematu. Podawanie odnosi się do ułożenia sprzętów i akcesoriów we właściwej kolejności, a projekt i dekoracja stołu dopełnia niuanse i uosabia obrany kierunek. Pomysłów jest sporo, a każdy z nich ma swoją własną charakterystykę.

Stylowe nakrycie stołu

Utrzymanie jednego stylu jest możliwe tylko dzięki harmonii pomiędzy wszystkimi elementami zaangażowanymi w serwowanie i dekorowanie. ​​Obrusy, serwetki, naczynia, sztućce i najmniejsze figurki – wszystkie muszą tworzyć jeden zespół i być zaprojektowane według określonych zasad.

Loft

Styl loftu w swej istocie nie akceptuje przytulności i komfortu w sensie ogólnym. Charakteryzuje się zastosowaniem muru ceglanego, gołych belek, wystających rur. Wszystko to bardziej przypomina warsztat w fabryce niż stołówkę.

Aby osiągnąć zamierzony efekt, starają się łączyć nowe błyszczące rzeczy z wysłużonymi elementami, które są zużyte i nie prezentują się.Na przykład na pierwszym miejscu jest stół wykonany z drewna, na którym kute podstawki ustawione są równolegle z olśniewającymi szklankami ze szkła, wytartego do olśniewającego blasku nowoczesną technologią kuchenną.

Całkowity brak obrusów przy dekorowaniu stołu w kierunku loftu, jednak jak w przypadku innych tekstyliów, jest mile widziany.

W stylu jesiennym

Wszystkie pyszności złotej palety jesieni dadzą mnóstwo pomysłów na dekorowanie stołu w stylu jesiennym. Zwłaszcza, gdy przyjrzysz się bliżej jesiennym liściom, jagodom, owocom i odkryjesz całe piękno odcieni.Naturalne kolory jesieni można zapożyczyć z natury: żółte i pomarańczowe, jasnobrązowe odcienie z małymi plamami zielonkawymi i czerwonymi.

Liście staną się nieodzownym atrybutem przy dekorowaniu kompozycji w stylu jesiennym. Musisz wybrać je w różnych odcieniach i kształtach.W ten sposób można osiągnąć bogactwo i świąteczną atmosferę. Dekoracja stołu realizowana jest na różne sposoby: możesz rozsypać suche liście na stole, zebrać je w bukiety lub uformować w wieńce.

Nacisk kładziony jest na jasne kolory jesiennego jedzenia. Mogą to być babeczki i torty w postaci jesiennych liści, naczynia ozdobione konkretnymi elementami, czy zupa dyniowa o wyjątkowo jasnym odcieniu.

Na filmie:jaka jest różnica między jesiennym nakryciem stołu.

Country and Rustic

Prostota w wersji wiejskiej jest cechą charakterystyczną stylu country.Charakterystyczne elementy to polne kwiaty i naturalne tekstylia.Może to być obrus lniany, bawełniany i flanelowy. Zwykłą dekoracją na nich są małe kwiaty, klatka lub pasek.

Naczynia są wybierane z dawnych czasów, doniczki służą do kwiatów. Do dodatkowego projektu stosuje się gruby sznurek lub motki nici. Odcienie neutralne, lekko wyblakłe w słońcu. Zazwyczaj muzyka country jest projektowana w odcieniach szarości, brązu, beżu, terakoty i zieleni.

Wyobraźmy sobie kilka wariantów projektu stołu w stylu wiejskim:

  • Francuski projekt jest wykonany z aranżacją neutralnych tonów. Szaro-brązowy w połączeniu z nutą karmelu można prześledzić we wszystkich elementach (obrusie, naczyniach, ceramice i menu). Bliskość z naturą realizowana jest w tworzeniu kompozycji z drewna korzeniowego, białych i różowych gerber z gipsówką.

  • w słojach ozdobionych paskami wstążek zamiast wazonów. Pasy należy rozcieńczyć sznurkiem. Kawałki drewna służą jako podpory dla naczyń. Dekorację uzupełniają słoje, które zamiast wieczek mają ozdoby wykonane z tkaniny w klatce, przewiązanej sznurkiem.

Podobny do stylu wiejskiego - kierunek rustykalny. Jego charakterystyczne cechy to: proste drewniane meble, zabytkowy stół, lniany obrus.Wszystkie te elementy istnieją w każdym domu. Do dekoracji używa się kwiatów takich jak żonkile, tulipany i pierwiosnki.

Szyszki i gałązki to integralne atrybuty kompozycji w stylu rustykalnym.

Minimalizm i styl skandynawski

Cechą minimalizmu jest funkcjonalność i prostota oraz elegancja.Zakłada zastosowanie delikatnych pastelowych odcieni w trybie monochromatycznym. Wszystkie elementy muszą być dopasowane w tym samym stylu i tworzyćensemble.

Dopuszcza się lekką impregnację jasnymi kolorami, dzięki czemu można nieco urozmaicić stół i rozweselić gości.

Nie zapomnij o prostocie linii w stylu skandynawskim. Lepiej nie używać tu bujnych kompozycji kwiatowych.Jeśli są małe bukiety, to powinny być lakoniczne i eleganckie. Na przykład kompozycja zielonych gałązek doda lekkości i obfitości przestrzeni powietrznej. W takim przypadku wazony powinny być wykonane ze szkła.

Dekorując pokój w stylu skandynawskim, zazwyczaj jest pod dostatkiem naturalnego światła, ale wieczorem zapalone świece dopełnią romantyzmu.

Art Deco

Połączenie ciemnej palety z masą perłową, złoceniami, srebrem główny kierunek art deco.Ma wyraźne linie z lekkim zagięciem. Musisz zacząć od przemyślenia wystroju, który będzie połączony z głównym motywem.

Jeżeli do stołu zostaną wybrane obrusy i serwetki ze złotymi tłoczeniami, to na naczyniach powinny znajdować się podobne monogramy (krawędzie talerzy, nogi okulary itp.).

Eko-styl

Eko-styl jest idealny do większości wnętrz. Zakłada całkowite odrzucenie nowoczesnych obiektów, do których jesteśmy przyzwyczajeni, odejście od miejskiego zgiełku, zbliżenie z naturą.Wykorzystywane są tutaj głównie materiały naturalne.

Eko styl wyróżnia następujące czynniki:

  • obrusy i serwetki lniane i bawełniane;
  • piasek, terakota, zieleń, odcienie szarości;
  • obecność szarych matowych naczyń ceramicznych;
  • elementy drewniane;
  • dekoracja składająca się z gałązek z dużą ilością małych kwiatów na nich.

Chcąc stylowo zaserwować stół należy zwrócić uwagę na elementy ze złoceniami i obrusy wykonane z ascetyczna pościel.

Na filmie:Świece w stylu eko podawane z naczyniami.

Prowansja

Dekorując stół w stylu prowansalskim nacisk kładzie się na wystrój. Ilość sztuk nie jest ograniczona.Świece, mini bukieciki, obrusy z haftami i obszytymi koronkowymi brzegami osadzone są w wysłużonych świecznikach.

Jedną z opcji projektu stołu jest zwykły obrus z jasną ścieżką pośrodku. Ta technika wygląda dyskretnie i oryginalnie.W stylu prowansalskim zastawa stołowa schodzi na dalszy plan. Odpowiednia jest opcja codzienna, ale zawsze w jasnych kolorach.

W wersji świątecznej szczególną uwagę zwraca się na metalkandelabry, elementy perłowe, aniołki. Chic to kompozycja kwiatowa wykonana z klatek dla ptaków.

W doborze farb charakterystycznych dla stylu prowansalskiego preferowane są kolory terakota, lawenda, oliwka, niebieski, szary, żółty. Meble w pokoju są koniecznie wykonane z litego drewna, co nie jest związane z wyrafinowaniem. Zachęca się do obecności przetarcia, rzeźbienia i malowania elementami kwiatowymi.

Shabby chic

Shabby chic to meble z drewna z elementami kucia. Na kolorystykę takich mebli składa się biel z charakterystycznymi niepomalowanymi obszarami, a nawet przetarciami. W doborze florystyki nacisk kładziony jest na pastelowe kolory i elegancką kompozycję kwiatów z wyraźnym znakiem romantyzmu. To oni uzupełniają czułość, lekkie zaniedbanie i tworzą atmosferę wiejskiego domu.

Wyróżnia je shabby chic i obrusy z naturalnych tkanin, na których wzór wykonany jest w paski.W idealnym przypadku tekstylia nie powinny być nowe. Lepiej użyć obrusów babci. Pastelowe odcienie róż wybierane są z kwiatów.

Obecność elementów z róż w formie ornamentu na naczyniach jest obowiązkowa. Zachęcamy do ewentualnej dostępności kryształów i pereł.

Vintage

Vintage - są to piwonie o jasnym, różowym kolorze, pąki, naczynia w Kształt w stylu wiktoriańskim, z kwiatowymi ornamentami.Ale jest też zupełne przeciwieństwo – śnieżnobiałe czajniki i drewniane tace z jasnymi wzorami i rzeźbieniami.

Preferowane są kolory pastelowe, ale nie wyklucza się stosowania jasnej palety.Florystyka prezentowana jest za pomocą róż i lilii, ozdobionych gałązkami trawy. Wystrój uzupełniają porcelanowe figurki, elementy antycznych naczyń, świeczniki, obrusy z haftami i koronkami.

Elementy vintage są jak antyki. Jest tylko jedna różnica: antyki to antyki, a vintage to antyczna stylizacja.

Nakrycie stołu według koloru

Połączenie odcieni ma niemałe znaczenie w nakryciu stołu. Najczęściej wybierany jest główny kolor, który odpowiada określonej oprawie i nastrojowi. Jeśli połączysz główny odcień z dowolnym innym, możesz urozmaicić.

W kolorze fioletowym

Aby stworzyć spokojną i romantyczną atmosferę we dwoje, nakrycie i dekorację stołu wykonujemy w odcieniach fioletu.Według niektórych wypowiedzi,fioletowy to kolor ludzi kreatywnych, sprzyja tworzeniu środowiska do spokojnej komunikacji, wycisza po ciężkim dniu w pracy.

Fioletowy może hamować apetyt, dlatego dietetycy polecają go do serwowania osobom, które chcą schudnąć.

Dekorowanie stołu w monofioletowej palecie jest rzadko wykonywane, ponieważ wygląda dość prosto. Projektanci twierdzą jednak, że fiolet będzie dobrze współgrał z innymi odcieniami.

Oto kilka opcji kombinacji kolorów:

  • Kompozycja fioletu i zieleni to połączenie naturalnego pochodzenia.Jest to szczególnie widoczne w gamie różnych kolorów: irysów, bzów, szałwii, tymianku, hiacyntów, róż i powojników. Jeśli sama natura stworzyła takie połączenie, to sugeruje to, że te kolory są dobrym rozwiązaniem i idealnie do siebie pasują.

  • Luksusowa kombinacja fioletu, złota lub srebra dla bohemy.Można to zrobić, umieszczając na stole szklanki i talerze ze złotą obwódką w połączeniu z serwetkami i fioletowym obrusem.

  • Fioletowo-czarny stół wprowadzi brutalną atmosferę męskiego święta.Ta kombinacja jest również powszechna, gdy stół jest urządzony w stylu Art Deco.

W kolorze złotym

Wyjątkowym połączeniem jest duet bieli i złoto. Ta opcja jest jasnym przedstawicielem luksusu i wskaźnikiem nienagannego smaku.Sekret nie polega na używaniu drogich akcesoriów i przedmiotów dekoracyjnych, najważniejsze jest prawidłowe i ciekawe łączenie przedmiotów w odpowiednich kolorach.

Bardzo efektownie prezentują się sztućce ze złoceniami, porcelanowy serwis ze złotą obwódką, śnieżnobiały obrus z koronką i złotym haftem.Jeśli w domu nie ma takich przedmiotów, nie trzeba się denerwować, można użyć dowolnych przedmiotów ze złota: wazonów, krążków na serwetki. Jeśli weźmiesz czysty biały obrus, podkreśli on arystokratyczną atmosferę.

W kolorze niebieskim

Wykwintne odcienie niebieskiego w niczym nie ustępują różnorodnością palety fioletowi. Wszyscy podbijają swoją ekspresją, spokojem i powagą.Połączenie błękitu i bieli pozwoli oddać czystość i świeżość, a pobudzenie wyobraźni i połączenie koloru nieba z innymi tonami pozwoli stworzyć oryginalną oprawę własnymi rękami.

Niebieskikolor w projekcie stołu pomoże zrealizować różne pomysły tematyczne, takie jak błękit nieba lub błękit górskich rzek.Niezastąpionym akcentem każdego świątecznego stołu jest bukiet sezonowych kwiatów, które wprawią gości w dobry nastrój.

Popularnym pomysłem jest nakrycie stołu z motywem marynistycznym. Tutaj konieczne jest użycie obrusu i serwetek w tym samym stylu z dodatkiem innego wystroju z różnych materiałów.

W czerwieni

Czułość bieli i namiętność czerwieni to piękne i tradycyjne połączenie kontrastów.Nigdy nie wychodzi z mody i jest dość prosty w projektowaniu. Stół nakryty jest czerwonym obrusem, mogą być śnieżnobiałe serwetki z czerwonymi kółkami lub odwrotnie, czerwone serwetki na białym tle.

Wiodącym elementem są świąteczne potrawy, które w domu prawie zawsze są białe. Pozostaje dodać tylko kilka elementów dekoracyjnych, którymi będą świeczniki, świece, wazony i szykowne kwiaty.

W Nowy Rok do kombinacji bieli i czerwieni należy dodać zieloną kolorystykę w postaci gałązek sosny. W takim przypadku lepiej użyć śnieżnobiałego obrusu.

Burgund

Przy dekorowaniu wieczoru, w powietrzu którego unosi się zapach miłości, tchnie ciepłem i komfort przy kieliszku wina Bordeaux wraz z ukochaną osobą powinny być podawane w palecie Bordeaux.To właśnie ten odcień stworzy atmosferę wyrafinowania i spokoju podczas lunchu lub kolacji.

Burgund zawsze był uważany za symbol solidności, konserwatyzmu i umiaru, dlatego jest najpopularniejszym kolorem przy nakrywaniu świątecznych stołów. Szczególnie przyciąga arystokratyczne natury.Podobieństwo koloru do odcienia wina Bordeaux zapewnia w domu sytość, stabilność finansową i królewski luksus.

Czarno-biały szyk

Najbardziej luksusową odmianą świątecznego stołu jest kontrastowe połączenie czarny i biały.To zestawienie uzupełniają obiekty o bogatej fakturze. Obowiązkowe porcelanowe, kryształowe, aksamitne elementy do serwowania z dodatkiem jedwabnych obrusów i serwetek. Kompletność i ekstrawagancję zapewnia akcent w postaci szykownego bukietu świeżych róż.

Nakrycie do Nowego Roku: 3 sposoby podania (1 film)

Piękne i ciekawe opcje serwujące (82 zdjęcia)

[5 29]