Stołek decoupage - technika poprawna

Słowo „decoupage” od dawna jest na ustach wszystkich. Elementy wyposażenia wnętrz zaprojektowane tą techniką można znaleźć wszędzie. Wielu mogło nie tylko widzieć, ale także używać takich, ale jednocześnie nie wiedząc nawet o prawdziwej naturze ich wyglądu. W tłumaczeniu z francuskiego decoupage oznacza „cięcie”. Istota techniki polega na naklejaniu na powierzchnię przedmiotów rysunków z serwetek i kartek papieru, które następnie są lakierowane. Sama technika jest prosta i niedroga. Dlatego od tak dawna cieszy się popularnością.

Decoupage stołka może zamienić starą rzecz w nową, decoupage stołu ożywi nudne wnętrze, a dekoracja rysunkami drobnych przedmiotów sprawi, że projekt będzie wyjątkowy i tajemniczy.

Aby lepiej zrozumieć technikę decoupage, obejrzyj mistrzowską lekcję dekoracji, przeczytaj porady doświadczonych rzemieślników. Wtedy Twoje pierwsze próby z pewnością zakończą się sukcesem, a Twoja kolejna praca w niczym nie będzie gorsza od produktów profesjonalistów. A ty sam możesz dać swoją klasę mistrzowską. W przypadku rzeczy decoupage można używać nie tylko rysunków papierowych, ale także tkanin, koronek, tapet. Dla początkujących zwykłe serwetki są w porządku - są łatwiejsze w obsłudze. A kiedy technika decoupage zostanie przetestowana i podbita, będzie można zacząć eksperymentować, tworząc niezwykły i wyrafinowany wystrój własnymi rękami.

Technika decoupage może być stosowana na różnych powierzchniach: dever, plastiku, metalu, szkle, tkaninie, ceramice.

Wybór techniki decoupage na stolec

Technika decoupage ma wielowiekowe korzenie. Z biegiem lat ludzie wymyślają coś nowego, dodają własnego smaku. W ten sposób powstało kilka odmian dekorowania taboretów i innych przedmiotów rysunkami.

Zanim zaczniesz decoupage własnymi rękami, musisz przestudiować każdy rodzaj i wybrać najwygodniejszy:

 • klasyczne wklejanie polega na zwykłym rysowaniu na dowolnej powierzchni, lakierowaniu i szlifowaniu. Tutaj możesz dowolnie dodawać kolory, tworzyć wybrzuszenia i nierówności lub sztucznie postarzać obraz;
 • technika przeciwnie, polega na wklejeniu krzesła z obrazem z tyłu. Ta technika będzie odpowiednia tylko wtedy, gdy stołek jest wykonany ze szkła lub ma szklane wkładki;
 • Artystyczna technika decoupage to połączenie oddzielnie ciętych rysunków i farb tła w jeden integralny, harmonijny obraz. Wymaga umiejętności artystycznych i dobrej wyobraźni;
 • decopatch - technika często stosowana w decoupage, polega na gęstym oklejaniu powierzchni stołka małymi kawałkami papieru, które mogą imitować tkaninę, futro lub inne materiały;
 • Technika wolumetryczna na siedzisku stołka będzie nieodpowiednia, ale w razie potrzeby nogi można ozdobić strukturami reliefowymi. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, obejrzyj szczegółową lekcję mistrzowską.

Proces przygotowania stołka do decoupage

Nie ma domu, w którym nie ma starego, ale ukochanego stołka na ladzie. A szkoda go wyrzucić, ale do nowego wnętrza też się nie zmieści. Jest tylko jedno wyjście - musisz radykalnie zmienić jego wygląd, biorąc pod uwagę cechy konstrukcyjne pomieszczenia. Jest to łatwe, jeśli znasz podstawy techniki decoupage.

Po obejrzeniu lekcji mistrzowskiej można spokojnie zabrać się do roboty, ale trzeba się wcześniej uzbroić:

 • stołek, najlepiej zdemontowany dla wygody dekoracji DIY;
 • biała szybkoschnąca farba akrylowa;
 • podkład;
 • Klej PVA;
 • pędzle i gąbka różnej wielkości;
 • papier ścierny;
 • serwetki z obrazem, który lubisz;
 • lakier;
 • Craquelury opcjonalne.

Efekt spękania wygląda jak spękane warstwy farby, można go stosować na dowolnym materiale. Nie próbuj go zdobyć za pierwszym razem, to nie jest takie proste. Pomoże ci klasa mistrzowska w tej sprawie.

Proces tworzenia stołka decoupage krok po kroku

Po znalezieniu odpowiedniego stołka i przygotowaniu wszystkich niezbędnych narzędzi, możesz zacząć pracować. Dokładnie sprawdź powierzchnię stołka, który zamierzasz udekorować, jeśli jest gładka, pomiń pierwszy punkt.

Czyli:

 • Dokładnie przeszlifuj powierzchnię stołka gruboziarnistym papierem ściernym, a górę wypoleruj drobnym papierem ściernym. Jeśli masz szlifierkę, możesz jej użyć. Klasa mistrzowska nauczy Cię, jak z niej korzystać. Następnie pokryj bazę jedną warstwą podkładu i pozostaw do wyschnięcia.
 • Kolejnym krokiem jest malowanie. Możesz użyć pędzla lub gąbki. Lepiej jest nakładać białą farbę w kilku warstwach, aby uniknąć szczelin.
 • Po wyschnięciu farby można przykleić obraz. Lepiej wybrać serwetkę zgodnie z rozmiarem krzesła, ale można z niej wyciąć poszczególne części i ułożyć według własnego uznania.
 • Serwetkę należy podzielić na warstwy, a do decoupage stolca należy użyć tylko warstwy wierzchniej z wyraźnym wzorem.
 • Cała powierzchnia rysunku jest starannie pokryta płynnym klejem PVA. Przyda się tu również gąbka do równomiernego rozprowadzenia kleju, a także do pozbycia się bąbelków pod obrazem.
 • Po całkowitym wyschnięciu kleju stołek można polakierować. Aby zapewnić pewny chwyt, nałóż kilka warstw.
 • Twój pierwszy decoupage stołka jest gotowy.

Cały proces zajmuje dużo czasu, ale nie jest zbyt pracochłonny. Zwykle pierwsze doświadczenie inspiruje ludzi do przerabiania wielu przedmiotów własnymi rękami. Możesz nauczyć się różnych technik decoupage z własnego doświadczenia. Mistrzowska klasa najzwyklejszego stołka będzie w stanie otworzyć w tobie umiejętności, o których nawet nie wiedziałeś. Własnymi rękami możesz stworzyć sobie hobby, które przyniesie przyjemność.

Galeria filmów

Galeria zdjęć

.