Sekrety pięknego decoupage - dekorowanie stołu do pisania (klasa mistrzowska!)

Nudzi Cię wystrój swojego pokoju? Istnieje wiele sposobów na przekształcenie zwykłej rzeczy w dzieło sztuki, a jednym z nich jest technika decoupage. Zaczęło być używane w średniowieczu, ale w naszych czasach jest nadal aktualne. DIY decoupage wymaga kreatywnego myślenia i odrobiny praktyki.

Cechy techniki decoupage

Technika decoupage to imitacja malowania na przedmiotach. Gotowy produkt jest lakierowany. Jednocześnie praca nie wymaga dużych kosztów, ponieważ materiały są dostępne dla każdego. I możesz pracować na każdej powierzchni: drewnie, szkle, plastiku, ceramice, tkaninie, skórze i sztucznej skórze.

Podstawowy zestaw narzędzi:

 • obraz (zdjęcia, odbitki lub serwetki trójwarstwowe);
 • klej do decoupage (odpowiedni jest również zwykły PVA);
 • farby akrylowe;
 • miękkie frędzle syntetyczne;
 • wodorozcieńczalny lakier akrylowy;
 • gąbki.

W zależności od ogólnego pomysłu mogą być potrzebne dodatkowe materiały dekoracyjne, takie jak koraliki, koronki, stare gazety itp.

Powierzchnia, na którą nakładany jest obraz, musi być przygotowana. Musisz usunąć lakier z drzewa, przeszlifować i nałożyć szpachlę. Szkło, ceramika i tworzywa sztuczne są odtłuszczane alkoholem. Tkanina jest prana i prasowana.Często początkujący nie ryzykują dekorowania mebli, obawiając się, że zdejmą osłonę i praca nie będzie działać. Nie przejmuj się, jeśli popełnisz błąd, proces zawsze można rozpocząć od nowa.

Decoupage stolika do pisania z serwetkami (klasa mistrzowska!)

Nawet początkujący może samodzielnie wykonać decoupage mebli ręce.Udekorować można każdy przedmiot, czy to szafę, stół, komodę, krzesło czy łóżko. Ale aby ukończona praca wyglądała odpowiednio, musisz wziąć pod uwagę ogólny projekt pomieszczenia. Wzory roślinne, martwe natury i obrazy zwierząt domowych będą dobrze pasować do stylu wiejskiego. W przypadku pop-artu wybierz motyw disco lub emblematy towarów z ubiegłego wieku. W stylu vintage wycinki ze starych gazet z krzykliwymi nagłówkami wyglądają oryginalnie.

Najpopularniejszą techniką jest postarzanie mebli. Zastanówmy się, jak zrobić decoupage zwykłego stołu do pisania własnymi rękami:

1. Z górną częścią i nogami będziemy pracować osobno, więc dla wygody odkręcamy je. Obieramy wszystko do drzewa i odtłuszczamy alkoholem. Pęknięcia i odpryski są widoczne na meblach, więc zakryj je kitem.

Powierzchnię obrabiamy papierem ściernym

3. Lekko nanieś czarne pociągnięcia na miejsca, które chcemy postarzyć. Następnie pocieramy je świeczką. Usuń okruchy wosku za pomocą pędzla.

4. Pokryj powierzchnię warstwą białej farby. Nabieramy skórę i delikatnie oczyszczamy miejsca starzenia.

Malujemy powierzchnię białą farbą

Każdy materiał zaleca się pomalować na biało. Nie przyklejaj wzoru do ciemnej powierzchni, w przeciwnym razie zostanie utracony.

5. Weź serwetki i rozdziel dwie białe warstwy, nie są nam potrzebne. Pozostaje tylko warstwa wzoru. Nanosimy go na przygotowaną powierzchnię w celu ustalenia projektu.Pamiętaj jednak, że mokra serwetka trochę się rozciągnie, a rysunek zajmie więcej miejsca.

Ustal położenie wzoru

Nie wycinaj wzoru nożyczkami. Kiedy wyrywasz wzór, krawędzie można łatwo „rozpuścić” na tle. Przycięte krawędzie będą rzucały się w oczy.

6. Połóż kawałek serwetki na pilniku i zwilż go dużą ilością wody ze spryskiwacza. Są fałdy. Musisz je lekko rozprowadzić palcami.Pracuj ostrożnie, aby nie rozerwać serwetki. Ale jeśli w aktach jest dużo wody, nie powinno być problemów.

7. Teraz połóż pilnik z serwetką na drewnianej powierzchni i delikatnie oddziel go od rysunku. Na wierzch wzoru obficie nałóż klej miękkim pędzlem i pozostaw do wyschnięcia.

8. Czas wyjść na dalszy plan. Teraz nakładamy złotą farbę. W niektórych miejscach chcemy zastosować lekki spray, a nie stałą farbę, więc używaj tylko suchego pędzla. Zapraszam do przechodzenia przez krawędzie serwetki, muszą być zamaskowane.

Malowanie tła

Jeśli jest za dużo wolnego miejsca, farbę można nakładać zmiętą kartką papieru, stworzy to chaotyczne plamy.

9. Nałożyć kilka warstw lakieru. Upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie pokryta. Na tym etapie praca jest gotowa. Daliśmy nowe życie staremu stołowi.

Ta technika dobrze nadaje się również do pokoju dziecięcego. Pięknie będzie wyglądał decoupage dziecięcego stolika z wróżkami, księżniczkami lub samochodami. Znajdź to, co lubi Twoje dziecko.

Na wideo: decoupage starej klasy mistrzowskiej stołu

Wystrój małych przedmiotów wnętrza

Stwórz małe rzemiosło za pomocą techniki decoupage własnymi rękami. Będzie ciekawym dodatkiem do wnętrza. Wykonana pamiątka będzie również dobrym prezentem dla rodziny lub przyjaciół.Pomysły na drobne przedmioty decoupage mogą być różne, możesz użyć starych zdjęć rodzinnych lub starych zdjęć.

Najczęściej zdobią takie przedmioty jak:

 • butelki;
 • deski;
 • płyty;
 • lampy;
 • zegarki i więcej.

Wieszak drewniany decoupage
Decoupage pudełka
Decoupage lampy stołowej
Dekoracja butelki
Malowanie talerzy decoupage

Ogólnie zasada działania jest taka sama jak przy dekorowaniu mebli. Oprócz metody pliku istnieje inny sposób zastosowania obrazu. Nakłada się go na powierzchnię przedmiotu i obficie smaruje klejem na obrazie. Najpierw przyklej środek, a następnie ostrożnie przesuń do krawędzi.Ta metoda nie zadziała w przypadku dużych obiektów, ponieważ pojawią się fałdy. Przed lakierowaniem możesz napisać na prezencie wesołe życzenie lub łaciński aforyzm.

Naucz się robić rzemiosło własnymi rękami, na pewno sprawią, że Twoi bliscy się uśmiechną. Nie warto wydawać dużych pieniędzy na udekorowanie domu. Możesz odkupić stare meble lub stworzyć oryginalny wystrój.

Pomysły na decoupage przedmiotów drewnianych (2 filmy)

Decoupage mebli i elementów wyposażenia wnętrz (36 zdjęć)

Malowanie płyt techniką decoupage
Wieszak drewniany decoupage
Dekoracja butelki
Decoupage pudełka
Lampa stołowa decoupage
.