Samodzielne szycie zasłon w przedszkolu: dobór tkaniny i dekoracji pokoju

Szycie zasłon w pokoju dziecięcym własnymi rękami nie jest trudne. Dla matek i dorosłych dzieci jest to ekscytująca aktywność. Proces twórczy przyniesie przyjemność i radość z wyniku.Zasłony określają nastrój pomieszczenia, są ostatnim akordem dekoracji pokoju.W przedszkolu mają szczególne znaczenie, ponieważ dziecko uwielbia fantazjować, ma bujną wyobraźnię i każdy element wystroju powinien przyczyniać się do rozwoju tych cech.

Zasłony w przedszkolu

Decydując się na zasłony w przedszkolu należy wziąć pod uwagę wiele punktów.Lepiej używać tkanin naturalnych lub z dodatkiem włókien syntetycznych, aby nie powodowały reakcji alergicznych.Są to materiały na bazie włókien lnianych lub bawełnianych. Nie należy szyć ciężkich, wielowarstwowych zasłon, ponieważ zbierają one kurz.

Zasłony powinny być praktyczne, bo dziecko lubi zostawiać ślady swoich brutalnych czynności nie tylko na ścianie, więc powinny być łatwe do zdejmowania i prania.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę:

 • motyw i kolorystykę pomieszczenia;
 • co lubi dziecko, ulubione postacie;
 • kolorowanie narzut, poduszek;
 • wielkość okna (im mniejsze okno, tym jaśniejsze powinny być zasłony);
 • zasłony powinny tworzyć atmosferę do snu dziecka;
 • cechy wiekowe (wystrój okien nastolatka będzie inny niż pokój małego dziecka).

Dlatego rozpoczynając szycie firan należy wziąć te szczegóły pod uwagę.

Jak poprawnie obliczyć i dobrać tkaninę

Przede wszystkim mierzymy w trzech punktach długość od gzyms do podłogi: krawędzie i pośrodku.Jeśli powierzchnia ściany lub podłogi jest nieco nierówna, może to nie być widoczne, gdy nie ma zasłon.Wraz z ich pojawieniem się ta wada stanie się widoczna. Dotyczy to zwłaszcza starych budynków. Dlatego zaczynamy od najmniejszej długości. Oczywiście mierzymy również długość gzymsu.

Następnie zastanawiamy się nad szczegółami wystroju i wybieramy tkaninę. Tutaj należy wziąć pod uwagę, jaka będzie kurtyna w formie rozciągniętej, gładkiej lub z fałdami. Na gładkie dodaj szerokość od 15 do 30 centymetrów z każdej strony płótna.Na zebranych zasłonach szerokość zwiększa się 1,5-2 razy.Przy obliczaniu materiału należy uwzględnić dodatkowe wymiary do podwinięcia i obróbki krawędzi. Doliczane do długości: od dołu do 15 cm, od góry do 6 cm, na szwach bocznych do 1,5 cm

Uwzględnij możliwe skurczenie się tkaniny. Kiedy mamy do czynienia z materiałem naturalnym, zaleca się go wcześniej namoczyć i wyprasować, aby dokładnie wiedzieć, jak bardzo się skurczy. Tkaniny z dodatkiem włókien sztucznych kurczą się mniej, ale mimo wszystko warto postarać się namoczyć chociaż mały kawałek.Gdy tkanina jest wzorzysta (raport), długość również wzrasta wraz z rozmiarem wzoru tkaniny. Rysunek płócien powinien być symetryczny.

Kalkulacja zużycia materiału

Etapy szycia firan

Szycie firan etapami. Ważne jest, aby przy zamawianiu tkaniny w sklepie wziąć pod uwagę sposób mocowania zasłon: na haczykach, pętelkach, oczkach (pierścieniach), za pomocą spinaczy do bielizny. Wystarczy wskazać sprzedawcy sposób mocowania, a on dostosuje rozmiar płótna.

Kroki szycia:

1. Najpierw obrabiamy ściany boczne. Aby to zrobić, wygnij tkaninę dwukrotnie o 1,5 cm, za każdym razem prasując. Następnie szyjemy tkaninę (1 cm od krawędzi).

Obrabiamy boczne krawędzie

2. Zszyj spód płótna. Zginamy go dwa razy o pięć centymetrów, prasujemy. Zszyj jeden centymetr od zagięcia.

Obrabiamy spód

3. Przyszywamy warkocz na zasłony. Aby to zrobić, połóż materiał przednią stroną i zapnij warkocz na wierzchu za pomocą szpilek. W takim przypadku musisz zgiąć go o centymetr po bokach. Pętle wstążki są bliżej Ciebie.

Zamocuj taśmę

4. Przymocuj oplot z centymetrowym wcięciem. Następnie owijamy krawędź zszytą taśmą, odwracamy do środka, mocujemy szpilkami i zszywamy o 1 cm

Przyszyć warkocz

5. Wyciągnąć nitki montażowe i zawiązać je na supełkach. Zaleca się wszycie szerokiego warkocza na środku wstążki. Aby ścieg był mniej widoczny, użyj dwóch nici, białej i koloru tkaniny.

Na filmie: jak przyszyć taśmę do firan.

Wybór zasłon w zależności od płci dziecka

Tradycyjnie już dziewczynki wybierają delikatne odcienie (odcienie różu, fioletu, lilii) Chłopcy częściej mają odcienie niebieskiego i zielonego. W związku z tym projekt tematyczny jest inny. Ale nie spiesz się, aby dokonać wyboru.

Przyjrzyj się dziecku, jakich kolorów najczęściej używa podczas malowania. To właśnie ta kolorystyka jest mu bliższa i określa cechę charakteru.Ustanowiona tradycja jedynie uogólnia obserwacje psychologów. Każdy ma swój ulubiony kolor i nie tylko dzieci.

Jak ozdobić zasłony dla dziewczynek:

 • techniki tradycyjne - falbany, falbany;
 • warkocz ozdobny;
 • kokardki i tiulowe kwiaty zrób to sam;
 • magnesy na motyle i ważki;
 • na tkaninie można naszyć koraliki i kolorowe guziki;
 • wykonanie sztywnego lambrekinu na bazie tkaniny klejącej i włókniny;
 • zamiast tiulu użyj firan z koralikami.

Dla chłopców:

 • Motyw morski... Jako uzupełnienie zasłon weź siatkę z tkaniny zasłonowej. Zrób i zawieś sztywny lambrekin w kształcie statku.
 • Tematyka piłkarska. Firany i kule wygięte na sztywnej ramie wykonanej z gęstej tkaniny klejącej.
 • Tematyka kosmiczna. Rakieta ze sztywnego lambrekinu i niebieskie zasłony z wyciętymi gwiazdami. Krawędzie gwiazd są spalone lub sklejone.

Twoje dziecko weźmie czynny udział w tworzeniu zespołu, wspólna kreatywność pozwoli zrobić małe arcydzieło z okna dekoracje.

Ciekawe opcje

Jest kilka ciekawych rozwiązań dla najmłodszych.Zasłony z naszytymi wielokolorowymi kieszeniami są odpowiednie dla dzieci.W takim przypadku lepiej wybrać mocowanie przelotki. Jako uchwyty można użyć specjalnych miękkich zabawek z magnesami.

Pokój będzie wyglądał pięknie, jeśli naturalna tkanina zostanie powtórzona na narzucie, kocu, poduszkach, pokrowce na krzesła.

Nastolatki ze względu na swój maksymalizm nie lubią ozdobnych dekoracji okiennych, ale jednocześnie cenią oryginalność.Rolety rzymskie lub rolety rzymskie są dla nich najlepszymi opcjami. Aby były wyraziste, możesz zastosować drukowanie zdjęć.

Być może poeksperymentuj z kontrastami. Na przykład płótna o różnych kolorach, asymetryczne i wielopoziomowe gzymsy. Szyj zasłony własnymi rękami w przedszkolu, to nie tylko zaoszczędzi pieniądze, ale także przyniesie przyjemność Tobie i dzieciom.

Zasłony w przedszkolu dla chłopców i dziewcząt (2 filmy)

Inne pomysły na projekt zasłony (40 zdjęć)

​​
.