Rośliny domowe we wnętrzu - „zielony komfort”

Cechą charakterystyczną wnętrza mieszkalnego można uznać aktywne włączenie do niego zieleni, wykorzystanie jej walorów higienicznych i estetycznych. Co więcej, w porównaniu z innymi detalami projektowymi, rośliny domowe we wnętrzu mieszkania często zajmują neutralną pozycję.

Pozytywne aspekty kształtowania krajobrazu

Zieleń we wnętrzu może rozwiązać kilka problemów, na przykład:

 • zarówno sztuczne, jak i naturalne kwiaty mogą przyczynić się do równowagi ekologicznej środowiska ludzkiego;
 • obfitość zieleni ułatwia pracę wzrokową oczu;
 • Rośliny domowe mogą zwiększać wilgotność powietrza.

Ponadto zielone kompozycje, zarówno sztuczne, jak i żywe, mogą wizualnie zmienić proporcje pomieszczenia i znacząco zwiększyć wyrazistość barwną projekt przestrzeni życiowej...

Ciekawe informacje dla właścicieli małych lokali! pozycja zielonej kompozycji, w której większe rośliny znajdują się na pierwszym planie, a te, które są mniejsze w głębi, wizualnie wydłuża przestrzeń.

Grupa zielona może mieć zarówno samodzielną wartość artystyczną, jak i stosowana jako tło może podkreślać walory dzieł sztuki, takie jak:

 • kolekcje muszli morskich;
 • ​​
 • plastik;
 • motyle.

Jak roślina doniczkowa maluje miejsce

Wygodne życie w murach domu mieszkanie zależy od tego, jak prawidłowo dobrane są rośliny, w zależności od odbywającej się tu działalności. Na przykład w pomieszczeniach do spania i pracy umysłowej zachęca się do neutralnego środowiska pracy, a zieleń powinna być odpowiednia.

Sypialnia

Planując sypialnię, staraj się unikać gromadzenia się we wnętrzu żywych roślin domowych, które „kradną” tlen w pomieszczeniu (co nocne kwiaty zużywają tlen, a w ciągu dnia go podkreślają). Możesz je zastąpić podobnymi sztucznymi kwiatami.

Aloes i Kalanchoe to rośliny, którenadają się do umieszczenia w sypialni, ponieważ wydzielają tlen w nocy. Warto również zacząć od aloesu, ponieważ z jego leczniczych liści przygotowywane są ekstrakty, które zwiększają funkcje ochronne organizmu. A sok tego „zielonego przyjaciela” leczy skórę i przedłuża jej młodość.

Przedszkole

Kwiaty w przedszkolu powinny być tak dobrane, aby miały korzystny wpływ na dziecko, zwłaszcza na poziomie psychoemocjonalnym i fizycznym.

Paproć (nefrolepsis) i miłorząb (włosy Wenus) – działają uspokajająco, wpływają głównie na układ nerwowy. Cyklamen i gruba kobieta rozwijają kreatywność i ciężką pracę człowieka. A sól i fiołek uzambara wprowadzają w dobry nastrój i pozytywne nastawienie, pomagają złagodzić stan depresyjny.

Ważne! musisz wiedzieć, kiedy przestać i lepiej ograniczyć się do dwóch lub trzech małych roślin w pokoju.

Kuchnia

Na przykład do kuchni warto zaopatrzyć się w rośliny, które wytrzymają ekstremalne temperatury.Aloes, figowiec, szparagi i wszelkie sztuczne kwiaty mogą tolerować aromaty kuchenne i ciepło.

Przedpokój

"Szczupak" czyli sansevieria - bardzo ciekawie prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Ten kwiat jest niezwykle bezpretensjonalny i wytrzymały - z łatwością zakorzeni się nie tylko na dobrze oświetlonym słonecznym parapecie kuchennym, ale także w półmroku, a nawet wytrzyma cień w korytarzu.W korytarzu, w którym zwykle brakuje światła dziennego, mogą dość bezpiecznie istnieć zarówno żywe rośliny, jak i sztuczne kwiaty, które mogą go pocieszyć.

Aspidistra - skromna w swej urodzie, ale jednocześnie trudno jej nie zauważyć. Ta roślina doniczkowa ma wytrzymałość i zdolność do istnienia w każdych warunkach - prawdziwy prezent do przedpokoju i kuchni.

Paprocie swoją jasną zielenią i wdzięczną formą roślin idealnie pasują do każdego wnętrza. Istnieje wiele ich odmian, a niektóre z nich - zapotrzebowanie na światło nie jest zbyt duże.

Monstera to roślina całkowicie tolerująca cień, a jeśli posadzisz skalnicę z zielonymi liśćmi lub filodendronami drobnolistnymi w doniczce, to taki spektakularnykompozycjamoże ozdobić wnętrze przedpokoju i kuchni.

Salon

Centrum aktywnej architektury w mieszkaniu stanowi salon i do niego dobierane są ich kompozycje. Do wspólnego pokoju należy wybrać jasne lub duże rodzaje kwiatów. Zamioculcas, czyli „drzewo dolara”, to idealna wersja akcentująca krajobrazu. Udekoruje każde wnętrze salonu, nadając mu coś w rodzaju „europejskiego”, pomimo swojego „afrykańskiego” pochodzenia.

Umieszczając kwiaty naturalne lub sztuczne w salonie na podłodze, zwykle montuje się je w strefie rekreacyjnej - w pobliżu krzeseł, szezlongów.

Vriezia nazywana jest "płonącym mieczem" ze względu na spektakularne, prążkowane liście i jasne kwiatostany w kształcie kolców - pomarańczowe lub czerwone. Zadziwiająco nadaje się do tworzenia jasnych akcentów we wnętrzu salonu, zwłaszcza jeśli jest umieszczony w dobrze oświetlonym miejscu.

Anturium pomoże także „dodać ognia” w salonie swoimi czerwonymi odcieniami, niezależnie od tego, czy są sztuczne kwiaty lub żyć. Zewnętrznie ten „przystojny” o jaskrawoczerwonym zabarwieniu przypomina wdzięcznego ptaka flaminga, jest odporny na cień, ale dobrze zakwitnie tylko w jasnym salonie.Najczęściej na podłodze salonu montuje się ozdobne wazony z gałęziami, sztucznymi kwiatami lub dużymi żywymi roślinami.

Wskazówki projektowe

Odpowiednio dobrana doniczka będzie w stanie podkreślić piękno kwiatu wewnętrznego we wnętrzu mieszkania, więc wybór go nie jest działaniem mniej odpowiedzialnym niż zakup samej rośliny. Tak więc skromna sansevieria (ogon szczupaka) będzie „błyszczała” innymi kolorami, jeśli umieścisz kwiat w doniczce w kolorze złotym.

Uwaga! w prosty sposób możesz osiągnąć wyrafinowanie stylu we wnętrzu: wybierz odpowiedni kolor i kształt doniczki dla roślin domowych.

Przy wyborze pojemności kieruj się zasadami:

 1. Skup się na stylu swojego mieszkania:
 2. Aby doniczka pasowała do kwiatu, wybierz jasne, ale nie krzykliwe kolory, produkty dla roślin o monochromatycznych liściach, ale dla pstrokatych lepiej nadają się zwykłe pojemniki. Roślinę kwitnącą, która poza sezonem traci swój efekt dekoracyjny, należy również pielęgnować przy pomocy oryginalnej doniczki, np. szklanej lub metalowej. Do storczyków zwykle wybiera się przezroczyste naczynia, a produkty chromowane są najczęściej używane jako donice do kuchni;
 3. jasna, monochromatyczna klasyka idealnie pasuje do jasnych doniczek z domowymi kwiatami, które całkiem pasują do kuchni;
 4. dla lakonicznego wnętrza na zdjęciach naczynia do roślin domowych powinny być wybrane błyszczące - czarne lub białe;
 5. Wnętrze pokoju utrzymane jest w stylu rustykalnym lub romantycznym, oryginalności nadadzą malowane pojemniki na słodycze lub herbatę, w tym przypadku pełniące rolę doniczek na rośliny domowe.

Efekt nawet najprostszych kompozycji roślin domowych można wzmocnić oświetleniem podkreślającym oryginalność wnętrza.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.