Rodzaje oświetlenia sufitowego i pomysły projektowe dla różnych pomieszczeń | +80 zdjęć

przytulność. Decyzja projektowa dotycząca dekoracji wnętrz może być niejednoznaczna, najważniejsze jest to, że mieszkanie jest lekkie. W tym artykule dowiesz się, czym jest oświetlenie sufitowe, jak umieszczać oprawy oświetleniowe, a także o elementarnych zasadach ich budowy.

Wady i zalety sufitu świetlnego

Po rozpoczęciu remontu w mieszkaniu nie należy ignorować sufitu. W końcu jest to przestrzeń na lot Twojej wyobraźni.Konstrukcję sufitu można ozdobić oryginalnym zamontowaniem w nim systemu oświetleniowego, przekształcając w ten sposób całe wnętrze pomieszczenia.

Oświetlenie przestrzeni sufitowej ma następujące zalety:

 • zastosowane reflektory są ekonomiczne;
 • rozwiązania projektowe są zróżnicowane;
 • nie ma potrzeby wstępnego przygotowania powierzchni przed montażem;
 • Rozmieszczenie opraw oświetleniowych jest dozwolone w dowolnej formie;
 • stworzenie optycznego powiększenia przestrzeni pomieszczenia;
 • możliwość rekonfiguracji urządzeń w zależności od stopnia luminescencji;
 • sufit napinany z wbudowanym oświetleniem jest eksploatowany od dłuższego czasu;
 • nieskomplikowanysprzątanie i tworzenie komfortu.
Oświetlenie sufitowe może być dość oryginalne

Wady to:

 • źródła światła powinny znajdować się co najmniej 10 cm poniżej poziomu sufitu, dlatego w mieszkaniu o małej wysokości ściany ich urządzenie nie jest zalecane;
 • oświetlenie sufitowe nie zmienia się po zamontowaniu na suficie;
 • samodzielna instalacja opraw oświetleniowych może być trudna;
 • podczas pracy należy obserwować technologię, aby nie było żadnych wad.
Zawsze lepiej powierzyć montaż urządzeń oświetleniowych specjalistom

Rodzaje oświetlenia sufitowego

Oświetlenie to nie tylko tworzenie ciepła i komfortu w pomieszczeniu, ale także rozwiązanie projektowe. Oświetlenie sufitowe można wykonać za pomocą różnego rodzaju urządzeń. Zanim wybierzesz ten lub inny rodzaj oprawy, musisz określić, która z nich najlepiej pasuje do Twojego sufitu.

Podwieszany

Sufit podwieszany to konstrukcja instalowana w znacznej odległości od betonowej podstawy. Dlatego ten rodzaj sufitu nadaje się tylko do dużych pomieszczeń z wysokim poziomem sufitu.Są to jednak zalety. Tak więc w sufitach podwieszanych można montować różnorodne urządzenia oświetleniowe, jest z czego wybierać.

Do oświetlenia sufitu podwieszanego wskazane jest zastosowanie następujących urządzeń oświetleniowych:

 • reflektory;
 • Taśmy i panele LED;
 • żyrandole płaskie;
 • zwieszane oprawy wpuszczane;
 • światłowodowe źródła światła.

Projektanci zwracają uwagę, że oświetlenie w suficie podwieszanym będzie oryginalne przy zastosowaniu kilku lamp różnych typów.

Rozciąganie

sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana.Faktem jest, że folia PVC, która jest rozciągnięta pod podstawą, nie ma super wytrzymałości i odporności na ciepło. Stąd możemy wywnioskować, że po prostu nie da się zawiesić ciężkiego żyrandola bezpośrednio na tym płótnie - film natychmiast pęknie. Nie można również instalować lamp z konwencjonalnymi żarówkami, w przeciwnym razie istnieje ryzyko stopienia obszaru folii obok urządzenia.

Do wyposażenia tkaniny napinającej dopuszcza się stosowanie takich elektrycznych urządzeń oświetleniowych jak:

 • reflektory LED (wpuszczane);
 • podwieszane i specjalnie zaprojektowane żyrandole do tego typu sufitów;
 • Taśmy LED iurządzenia luminescencyjne.
Reflektory najczęściej stosowane w sufitach napinanych

Beton lub drewno

Oświetlenie sufitowe z drewna lub betonu można wykonać za pomocą różnych rodzajów opraw. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń.Takie fundamenty umożliwiają instalację urządzeń na haku, kotwie lub kołku, które są bezpiecznie zamocowane w suficie. Możesz powiesić nawet najcięższy żyrandol i nie martw się.

Do instalacji oświetleniowej na betonowej podstawie można zastosować żyrandole z tradycyjnymi żarówkami. Odpowiednie są zarówno oprawy wiszące, jak i montowane na suficie. Dobrze będzie wyglądać również taśma LED na obwodzie sufitu.

Zarówno żyrandole, jak i urządzenia do zabudowy, takie jak reflektory, nadają się do drewnianych podstaw. Jednak korzystanie z nich jest niepraktyczne, ponieważ proces instalacji staje się bardziej skomplikowany.

Świetlisty sufit napinany jako główne rozwiązanie

Często profesjonalni projektanci wyposażają w sufit napinany oświetlenie ogólne. Wygląda bardzo imponująco, wydaje się, że sufit jest nieważki.Za pomocą elastycznej tkaniny i odpowiedniego oświetlenia możesz stworzyć efekt nocnego nieba, a jeśli użyjesz czystej białej folii PCV, cała przestrzeń sufitu będzie jasna.

Prosty i jednocześnie niezwykły

W suficie napinanym i jego oświetleniu są pewne niuanse:

 • Zastosowanie tkaniny z PVC o przezroczystości 50%, praktycznie nie do odróżnienia od folii przezroczystej.
 • Aby stworzyć świetlisty sufit, zainstaluj taśmę LED lub reflektory w przestrzeni między betonową podstawą a samą rozciągliwą tkaniną.
 • ​​​​
 • Istnieje kilka odmian taśmy: jest dostępna zarówno w kolorze białym, jak i w innych kolorach.
Niesamowity blask gwiaździstego nieba tuż nad Twoją głową

Na wideo:Oświetlenie sufitowe LED.

Rodzaje opraw do oświetlenia sufitowego

Współczesne oświetlenie jest dziś zróżnicowane, a rynek konsumencki oferuje wiele możliwości opraw oświetleniowych. To nie tylko zwykłe żyrandole i reflektory, ale także oświetlenie wykonane przez systemy szynowe, elastyczne projekty. Przy wyborze oświetlenia należy zwrócić uwagę na parametry charakteryzujące pomieszczenie, np. wysokość i wskaźniki powierzchni, a także na jego przeznaczenie.

Żyrandole

Żyrandole są najczęściej stosowanym rodzajem opraw oświetleniowych do pomieszczeń. Są one podzielone na:

 • Zawieszone.Skieruj strumień światła w dół. Zwykle takie zawieszenie wykonuje się na sznurku, łańcuszku lub innym materiale.

 • Pułap.Urządzenia te świecą w górę, równomiernie rozprowadzając strumień świetlny. Dostępne są różne kształty (okrągły, kwadratowy, prostokątny) i mocowane są bezpośrednio do sufitu za pomocą listwy.

 • Klasyczny.Konstrukcja tych urządzeń jest najbardziej powszechna, stosuje się wiele lamp, a główne elementy konstrukcyjne wykonane są z metalu, szkła, tkaniny lub kryształu. Zawieszony na haku w suficie.

Reflektory

Oświetlenie sufitowe obejmuje reflektory...Liczbę tego typu lamp ustala się na podstawie obliczeń, na podstawie wskaźnika mocy urządzeń. Oświetlenie punktowe może pełnić rolę zarówno głównego, jak i dodatkowego.

Podział reflektorów wykonywany jest zgodnie z:

 • metodą montażu - do zabudowy, podwieszania lub na suficie;
 • rodzaj lamp – halogenowe, LED, świetlówkowe, żarowe;
 • wykonanie - może być zarówno obrotowe jak i nieobrotowe.

Systemy szynowe

zwane szynoprzewodami.Konstrukcja może mieć kilka lokalizacji, w zależności od projektu. Mocowanie do sufitu odbywa się na specjalnych linkach i jest regulowane na różne wysokości.

Warto zauważyć, że wskaźnik napięcia źródeł światła może wynosić 12 V lub 220 V. Te ostatnie wyróżnia prosta instalacja i bezpieczna obsługa.

Elastyczne oprawy

Jest to kolejny rodzaj oświetlenia, który jest najczęściej używany jako uzupełnienie.Oprawy te można zastosować w dowolnej części wnętrza, dzięki swojej elastyczności można je montować w konstrukcji sufitu o dowolnym kształcie, a także mieć delikatną poświatę.

Efekt świecenia tworzą:

 • duralowe sznury;
 • taśmy LED;
 • neonówki.

Można je łatwo przymocować do sufitu napinanego, służą do dekoracji sufitu gipsowo-kartonowego. Przy kompetentnym podejściu taśma stała służy dość długo, a konstrukcja nie wymaga specjalnej konserwacji. Nadal warto zrobić oświetlenie główne, nawet przykorzystając z tej opcji urządzeń oświetleniowych.

Pomysły na oświetlenie sufitowe do różnych pomieszczeń

Obecnie istnieje wiele sposobów na udekorowanie sufitu światłem. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia oraz cechy charakterystyczne urządzeń oświetleniowych.

Korytarz

określony kierunek padania światła na ściany iw górę w celu zwiększenia objętości pomieszczenia.

 • Jeśli poziom sufitu jest poniżej średniej, oryginalne efekty świetlne uzyskuje się przy użyciu opraw halogenowych.
 • Aby poszerzyć przestrzeń, wpuszczamy i montujemy lampy tak, aby światło padało na ściany.
 • Jeśli poziom sufitu jest wysoki, można zainstalować kilka opraw wiszących, dzięki czemu światło będzie padało na podłogę.

Kuchnia

wymagane oświetlenie ogólne do tego pokoju dodatkowe - lokalne w postaci reflektorów, kinkietów ściennych. Pierwszy typ służy zwykle do oświetlania całego obszaru, a drugi w miejscu przygotowania lub posiłku.

Sypialnia

Przed montażem opraw należy upewnić się, gdzie będzie łóżko, uszczelka zależy od tego przewody.Zalecane jest oświetlenie główne na środku pomieszczenia, można użyć zwykłego żyrandola, a na ścianie przy łóżku powiesić lampkę nocną z lampą halogenową.

Salon

Głównym elementem oświetlenia może być żyrandol umieszczony na środku pomieszczenia, ale ważne jest, aby weź pod uwagę parametry powierzchni i wysokość sufitu. Jeśli pokój jest duży, cały żyrandol będzie wyglądał oryginalnie.Jeśli salon jest mały, sufit można ozdobić wbudowanymi lampami, aby wizualnie powiększyć przestrzeń.

Łazienka

Idealnym rozwiązaniem będą odcienie matowe lub transparentne.Jeśli poziom sufitu jest bardzo wysoki, żyrandol można powiesić, a jeśli nie jest wysoki, wystarczy przymocować lampy do ścian. Warto zauważyć, że wybrane materiały z kolorowego szkła nie będą najlepszą opcją, ponieważ przepływ światła będzie zaburzony.

Balkon

Ta parcela ma mało miejsca, więc możesz użyć:

 • mała lampa stołowa;
 • źródło sufitoweSveta;
 • kinkiety naścienne.

Zazwyczaj do oświetlenia balkonu lub loggii wybiera się urządzenia przeznaczone na ulicę.

Reflektory w szczegółach

Wbudowane oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych lub podwieszanych stało się dziś popularne. Zastosowane rodzaje lamp są praktyczne i są używane od dawna. Światło punktowe jest równomiernie rozproszone na całej powierzchni, aby zapewnić normalne oświetlenie.

Kluczowe cechy

Reflektory umieszczone na suficie podwieszanym lub napinanym oświetlają niewielki obszar. Kąt rozproszenia nie przekracza 30.W związku z tym urządzenia te powinny być ciasno przylegające do siebie. Strumienie światła mają kształt stożka, co oznacza, że ​​muszą przecinać się na tym samym poziomie, czyli przede wszystkim przedmiotami i meblami.

Plusy i minusy

Zalety reflektorów:

 • używane do podkreślenia niektórych miejsc;
 • mają niski pobór mocy;
 • można zainstalować w dowolnym miejscu;
 • są małe;
 • emitują dość jasne światło;
 • możliwość wykonywania w różnych kolorach.

Istnieją również wady:

 • złożoność projektu;
 • stosowanie dodatkowych zasilaczy;
 • nie należy stosować do niskich sufitów;
 • Przegrzanie może powodować uszkodzenia sufitu podwieszanego.

Rozmieszczenie opraw

Reflektory można rozmieścić na różne sposoby, wszystko zależy od funkcjonalności pomieszczenia i pomysły projektowe. Najczęściej jednak wybierane są następujące opcje rozmieszczenia lamp:

 • równolegle do siebie;

 • na całym obwodzie sufitu;

 • jako łuk;

 • koło lub kwadrat;

 • z krzyżem;

 • rozłożone.

Jak obliczyć ilość opraw

Aby policzyć ilość reflektorów, musisz zmierzyć sufit obszaru. Tak więc przy mocy lampy 35 W można oświetlić 1,5 m2(20 W oświetla się na 1 m2). Przy dodatkowym tworzeniu oświetlenia, na przykład żyrandola, zmniejsza się liczba reflektorów.

Wzorce oświetlenia podane są w luksach na 1m²

Należy zauważyć, że istnieją rodzaje reflektorów wyposażonych w mechanizm obrotowy lubz lampą w środku pozwala to zwiększyć kąt rozproszenia. Na tej podstawie można kupić mniej opraw.

Na filmie:jak obliczyć liczbę urządzeń w suficie napinanym.

Minimalna odległość

Przy wyborze reflektorów należy wziąć pod uwagę:

 • od ścian odległość do lamp należy zachować co najmniej 20 cm;
 • pozostawić co najmniej 30 cm między samymi urządzeniami;
 • odległość od szwu folii PVC również musi być większa niż 20 cm;
 • jedna oprawa oświetli powierzchnię 1,5 m2.

Wymagania te muszą być spełnione, aby nie dochodziło do przegrzania, a co za tym idzie nie została naruszona integralność materiału (w przypadku sufitu napinanego – folia PVC).

Oświetlenie punktowe w różnych pomieszczeniach

Oświetlenie punktowe znajduje zastosowanie absolutnie w każdym pomieszczeniu, nie tylko w salonie, sypialni, ale także w przedpokoju, łazience, łazience i korytarzu. To najlepsze rozwiązanie, jeśli powierzchnia mieszkania jest niewielka. Ale tutaj warto wziąć pod uwagę, że reflektory powinny być instalowane w konstrukcji sufitu napinanego lub podwieszanego i nie nadają się do żadnego pomieszczenia.

Przed montażem takich lamp należy wykonać oznaczenia na folii lub płycie gipsowo-kartonowej z uwzględnieniem:

 • powierzchni sufitu;
 • przeznaczenie pomieszczenia;
 • projekt ogólny;
 • Liczba dostępnych żyrandoli i kinkietów.

Przedpokój

Światło powinno być nasycone jasnymi kolorami, ale nie na tyle, aby światło padało w oczy. Najlepszą opcją jest stworzenie rozproszonego światła.Reflektory można ustawić w wielu wiązkach, a żyrandol można umieścić pośrodku.

Kuchnia

Światło w kuchni to pozycja obowiązkowa dla każdego właściciela. Konieczne jest zachowanie odległości między urządzeniami oświetleniowymi, a także obliczenie ich mocy. Przy wyborze dodatkowego źródła światła należy zmniejszyć liczbę lamp głównych.

Salon

Jednym z rozwiązań w aranżacji salonu jest zastosowanie oświetlenia kombinowanego.Reflektory są równomiernie rozmieszczone względem głównego źródła światła lub na całym obwodzie, tutaj trzeba wziąć pod uwagę możliwość regulacji mocy.

Sypialnia

Zaleca się umieszczanie reflektorów na stopniach sufitu lub najego obwód.Lepiej ustawić liczbę lamp mniej niż się okazało w obliczeniach. Do ściemniania zaleca się stosowanie ściemniacza.

Pokój dziecięcy

Oświetlenie tworzą punktowe źródła światła nad miejscem pracy dzieci, np. tam, gdzie malują lub robić inne rzeczy kreatywność.Dodatkowo za pomocą reflektorów o różnej mocy i świetle można stworzyć imitację bajki dla dzieci.

Łazienka

Aby oświetlić to pomieszczenie wystarczą nie więcej niż dwa reflektory, gdyż powierzchnia zwykle nie przekroczyć 5 m2.Wszystko jest zdeterminowane kalkulacją. W każdych okolicznościach należy pamiętać, że szczelna konstrukcja urządzeń oświetleniowych jest ważna, a zastosowanie lamp halogenowych byłoby idealnym rozwiązaniem.

Opcje sufitów napinanych

Ten typ sufitu jest wyposażony w kilka rodzajów mocowań. Charakterystyczną cechą jest tylko głębokość montażu części pod napięciem. Najbardziej istotne jest użycie wbudowanych urządzeń oświetleniowych, a wokół lamp zamocowany jest pierścień, aby uniknąć rozdarcia filmu.

Nad poziomem sufitu

Lampy zainstalowane nad poziomem sufitu tworzą efekt świecenia od wewnątrz. Wygląda świetnie, ale ma kilka wad:

 • obszar nie jest w pełni oświetlony;
 • lampy mogą być bardzo gorące;
 • potrzeba lamp LED.

Na poziomie sufitu

Reflektory wpuszczane montowane bezpośrednio w suficie sam projekt.Oświetlenie przestrzeni realizowane jest w zależności od pomysłu. Ale współczynnik rozpraszania światła jest dość wysoki. Nie można instalować lamp o mocy większej niż 35 W i należy zainstalować transformator.

Pod poziomem i nad głową

Główną cechą wyróżniającą takie oświetlenie jest duży procent rozpraszania światła.Ta kategoria obejmuje reflektory, które są również wbudowane w konstrukcję podwieszaną lub podwieszaną, ale element oświetleniowy wystaje poza sufit. Mogą mieć szklane klosze, wiszące elementy dekoracyjne.

Specjalna podstawa służy do montażu opraw natynkowych, co pozwala na zastosowanie lamp o różnych wskaźnikach mocy.

Inne opcje

Użyj reflektorów światłowodowych do symulacji nieba.Dwupoziomowe sufity napinane z dodatkowym oświetleniem są dość oryginalne w swoim rozwiązaniu. Warto wziąć pod uwagę, że wybierając lampy typu mignon,jeden element montowany jest z prędkością 2 m2.

Niezwykłe pomysły na oświetlenie

Kreatywne pomysły można wykorzystać do stworzenia nowego projektu oświetlenia:

 • ustawić reflektory z wężem;
 • ustawić jeden rodzaj lamp w rogach, a drugi zamontować pośrodku;
 • wybieraj różne kolory i układaj je według symetrii;
 • Reflektory ustaw półokręgiem w stosunku do ścian.

Możesz rysować dowolne obrazki, robić zdjęcia i realizować pomysły, najważniejsze jest uwzględnienie zasad instalacji.

Oświetlenie sufitowe do samodzielnego montażu (2 filmy)

Różne pomysły (80 zdjęć)

[5 97]