Rodzaje i cechy schodów modułowych [możliwość samodzielnego montażu systemu]

Budując prywatne domy dwukondygnacyjne, a także eksploatując mieszkania dwupoziomowe, należy zapewniają wygodną wspinaczkę. Schody modułowe zajmują minimum wolnej przestrzeni i wpasowują się organicznie we wnętrze lokalu. Takie konstrukcje składane są z pojedynczych elementów, gotowe produkty wyróżnia optymalna wytrzymałość, wygoda i piękny design.

Co to są schody modułowe?

Konstrukcja wykonana z prefabrykatów, wyposażona w stopnie do podnoszenia, nazywana jest drabiną modułową. Cechą charakterystyczną jest szybki montaż – w ciągu kilku godzin bez problemu zmontujesz produkt przy użyciu minimalnego zestawu narzędzi.

Konstrukcje drabinowe tego typu to dość nowy wynalazek, który szybko zyskał popularność.

Główne fragmenty schodów:

 • część ramy- startowa blok, moduł środkowy, fragment wykończeniowy;
 • wypełnienie przęseł- stopnie z tworzywa sztucznego, sklejki PCV, drewna naturalnego lub prasowanego;
 • elementy zabezpieczające i oporowe- tralki, rygle, poręcze, balustrady, słupki, wsporniki.
Główne elementy nośne drabiny

Stal nierdzewna o wysokiej wytrzymałości, pokryta związek antykorozyjny, lub naturalne drewno, jeżeli schody modułowe drewniane wykonywane są według indywidualnego projektu.Aby zmontowana konstrukcja spełniała wymagania wytrzymałości i bezpieczeństwa należy wybrać model z ramą wykonaną z grubego metalu. Dozwolone jest instalowanie produktów modułowych w domach o odległości międzywarstwowej do 3-3,5 metra.

Korzyści z instalacji i eksploatacji

Zastosowanie drabiny modułowej upraszcza instalację o zwartej, małej i solidnej konstrukcji.Dzięki prostemu montażowi, produkt można łatwo zmontować samodzielnie, i to na ostatnim etapie budowy domu lub urządzania dwupoziomowego mieszkania w mieście.

Zalety modeli prefabrykowanych wykonanych z metalu lub drewna:

 • wysoka wytrzymałość dzięki ramie ze stali nierdzewnej;
 • duża liczba odmian, szeroka gama kolorystyczna;
 • łatwość instalacji i, jeśli to konieczne, demontażu produktu;
 • możliwość regulacji kąta obrotu (oprócz spinek do włosów);
 • minimalne wykorzystanie wolnej przestrzeni w pokoju;
 • konserwowalność, wymiana zużytych części, połączeń;
 • zastosowanie stopni, balustrad, poręczy z różnych materiałów.

Drewniane schody modułowe oraz modele metalowe to konstrukcje uniwersalne, które można montować w pomieszczeniach o różnej wielkości, obracać i mocować w wygodny sposób.

Produkty marki Prestige zgrabnie wpisują się w całość wnętrza, nie naruszają wewnętrznej architektury budynków, dobrze komponują się z materiałami okładzinowymi i wykończeniowymi – szkłem, kamieniem, drewnem.

Zalety i wady

Do niewątpliwych zalet produktów modułowych należy prostota sposobu montażu - łatwo jest zainstalować drabinę, zrób to sam. Dzięki różnorodności kształtów i konfiguracji klatki schodowe zyskują całkowicie nowoczesny wygląd i pozwalają na realizację ciekawych pomysłów projektowych.

Do zalet konstrukcji modułowych należy przystępność cenowa (koszt produktów jest niższy niż przy produkcji na indywidualne zamówienie). Fragmenty schodów można łączyć na różne sposoby, wyroby drewniane i metalowe marki Prestige prezentują się reprezentacyjnie, stopnie są bardzo trwałe.

Wybierając model należy zwrócić uwagę na niektóre wady produktów:

 • duży ilość łączników zapewniających stabilność konstrukcji;
 • zastosowanie dodatkowych narożników do niezawodnego montażu stopni;
 • obowiązkowa obecność metalowych części ramy, które są stale widoczne.

Konstrukcje modułowe są pod względem bezpieczeństwa gorsze od stacjonarnych schodów ruchomych i spiralnych.Pomimo imponującego marginesu bezpieczeństwa, dobrych osiągów, łączniki zużywają się, więc nie będzie zbędne sprawdzanie okresowego stanu mocowania i łączników.

Z biegiem czasu mogą wystąpić zniekształcenia lub ugięcia fragmentów w połączeniach - zużyte części należy wymienić.

Aby znaleźć najlepszą opcję na drabinę prostą lub huśtawkową, należy skonsultować się ze specjalistą. Mistrz może zasugerować, która konstrukcja jest racjonalna do zainstalowania w konkretnym pomieszczeniu, biorąc pod uwagę obciążenie, częstotliwość pracy, cechy architektoniczne, obliczyć wymiary produktu, pomóc w instalacji.

Typy podstawowe

W zależności od cech konstrukcyjnych i konfiguracji produkty modułowe dzieli się na kilka typów:

 • Linia prosta (marszowa) z peronem i bez- opcja dla przestronnych przestrzeni, zachowuje właściwości podczas długotrwałej eksploatacji.

 • Łukowaty (śrubowy)- służy do montażu w przestrzeniach zamkniętych, nie zawiera odcinków prostych, jest obrotowy.

 • Obrotowy (nawijacz)- stopnie są obrócone pod określonym kątem i zachodzą na siebie.

 • U-kształtne- klatka schodowa o kącie obrotu 180 stopni, połączona z podestem lub drabinkami.

 • Drabina modułowa w kształcie litery L- produkt składa się z dwóch biegów, kąt obrotu modelu to 90 stopni.

Opcji schodów jest całkiem sporo - według własnego gustu w wyspecjalizowanej firmie można wybrać zakrzywiony model okrągły, produkt trzech biegów z dwoma platformami pośrednimi, kombinowane schody w kształcie litery U lub z przęsłem w kształcie litery L i stopniami zabiegowymi od dołu lub od góry, zakrzywiony model spiralny przypominający schody kręcone.

Przy wyborze konkretnego modelu kierują się charakterystyką pomieszczenia, dostępnością wolnej przestrzeni, rodzajem instalacji. Wysokość między poziomami określa liczbę kroków i kąt obrotu.

Na filmie:wskazówki dotyczące wyboru schodów modułowych.

Opcje montażu schodów

Praca montażu konstrukcji prefabrykowanej w prywatnym domu składa się z kilku etapów, a mianowicie przygotowania wolnej przestrzeni, zestawu narzędzi i elementów złącznych. Najpierw musisz wybrać optymalne miejsce do instalacji i wybrać opcję montażu schodów. Istnieją trzy główne typy połączeń konstrukcji modułowych - moduł z modułem, na zaciskach, na kołkach gwintowanych. Każda opcja montażu ma swoją własną charakterystykę.

Moduł do modułu

Drabiny pierwszej generacji są montowane zgodnie z zasadą moduł do modułu.Oznacza to, że w elementach o większej średnicy muszą być montowane kształtki o mniejszej średnicy. Moduły ramy są odlewane, spawane, a płyty rurowe są łączone śrubami.

Cechy montażu "modułu w moduł":

 • dopuszczalny koszt konstrukcji prefabrykowanych;
 • brak możliwości regulacji wysokości stopni;
 • występuje lekka krzywizna gotowego produktu;
 • pomiędzy modułami występuje niewielki luz.

Montaż między modułami jest dość powszechny, ponieważ zajmuje trochę czasu. Ale przy długotrwałym użytkowaniu fragmenty metalowych schodów modułowych mogą zwisać.

Pręty gwintowane

Przy mocowaniu drabiny za pomocą prętów gwintowanych duża ilość pojedynczych elementów modułu musi być podłączony.Złożenie produktu zajmuje więcej czasu, ale efekt jest tego wart - łączenia są prawie niewidoczne, dzięki czemu klatka schodowa wygląda bardziej schludnie i spójnie.

Mocowania prętów gwintowanych stopniowo słabną, dlatego trzeba okresowo dokręcać nakrętki, aby produkt się nie chwiał. Zastosowanie kołków nie pozwala na regulację wysokości stopni, a instalacja modelu zajmuje więcej czasu. Aby dokręcić łączniki, musisz wybrać odpowiednie narzędzia.

Na zasadzie zacisku

Drabiny drugiej generacji to próbki montowane na zacisku z sztywne mocowanie wszystkich fragmentów.Rama produktów na drugim piętrze domu składa się z dwóch rur połączonych spawaną częścią oraz elementu z kołnierzem do mocowania stopnia.

Cechy montażu na zasadzie zacisku:

 • części połączone są śrubami ściągającymi;
 • strukturom można nadać dowolną pozycję;
 • dozwolony jest dowolny kąt obrotu;
 • można regulować wysokość stopni schodów.

Bardziej nowoczesne klatki schodowe z zaciskami są droższe od analogów, ale charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością. Należy pamiętać, że maksymalne obciążenie nie powinno przekraczać 250 kg.

Ważne uwagi

Przed wyborem dowolnego modelu należy obliczyć, która klatka schodowa jest optymalna dla pomieszczenia, w jaki sposób powinno być wiele kroków, który model jest lepszy pod względem jakości.Należy zdecydować o kształcie, rozstawie, rodzaju instalacji.

Aby otrzymać mocną i trwałą strukturę składu, trzeba brać pod uwagę zalecenia specjalistów:

 • Optymalny kąt nachylenia waha się w granicach 39-43 stopni, jest wyższy.
 • Dla wygodnej obsługi produktu minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić 180-200 mm, maksymalna - 240 mm.
 • Dodatkowe mocowania w postaci słupków oporowych instalowane są co 4-5 modułów.
 • Otwór do podnoszenia na górną kondygnację musi mieć co najmniej 2500x900 mm.
 • Do montażu produktu należy użyć mocnych elementów łączących - wkręty, śruby.
 • Aby obrócić schody modułowe o 180 stopni, należy zainstalować sześć modułów i prowadnic.
 • Wielkość podstawy słupka ustalającego - 60x120 mm, nie mniej niż 4 śruby mocujące, kotwy, wkręty.

Liczba stopni w gotowej konstrukcji składu zależy od wysokości między piętrami. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę geometrię zjazdu, a montaż produktu należy rozpocząć od góry - moduł wykończeniowy, podłużnica, podpory pośrednie, moduł startowy, montaż ogrodzenia.

Wykonanie domowej drabiny modułowej

Modułowy podnośnik można nie tylko zmontować własnymi rękami, ale również wykonane przez Ciebie. Produkt schludny, wizualnie lekki. Spiętrzonej drabinie można nadać dowolny kształt i kąt obrotu. Przed rozpoczęciem pracy należy wykonać obliczenia i pomiary, narysować szkic produktu oraz zaopatrzyć się w narzędzia i materiały.

Etap przygotowawczy

Najpierw należy wykonać rysunek pomieszczenia w prywatnym domu, w którym zostaną zamontowane schody. W tym celu możesz użyć specjalnych programów komputerowych do danych lub obliczyć i sporządzić rysunek na papierze milimetrowym.

Etap przygotowawczy obejmuje:

 1. Odtworzenie rysunku pomieszczenia po wykonaniu niezbędnych pomiarów.
 2. Przekrój pomieszczenia z zaznaczeniem linii podłogi i sufitu na osobnej kartce.
 3. Reprodukcja szkicowa (schematyczna) klatki schodowej na rysunku do wyboru kształtu i ilości stopni.

Na tym etapie należy sobie dokładnie wyobrazić ogólny widok klatki schodowej i jej umiejscowienie w pomieszczeniu, wybierz najlepszy sposób montażu i mocowania.Jeśli dolny szczebel na rysunku jest niski, najpierw należy ponownie sprawdzić liczbę szczebli, biorąc pod uwagę wysokość od podłogi do sufitu. Jeśli wyjdzie nierówna liczba, na przykład 15,5 stopni, należy wykonać 15 sztuk, a pozostałe 500 mm rozłożyć równomiernie na wysokość wszystkich stopni.

Następnie należy przenieść rzut stopni na rysunek pomieszczenia, obliczyć ilość otrzymanych modułów o tym samym kształcie i wielkości. Po przygotowaniu lokalu możesz rozpocząć montaż konstrukcji.

Schematyczny szkic klatki schodowej o wymiarach

Stopień podstawowy

Zaleca się stosowanie drewna litego do wykonywanie stopni schodowych i wykonanie ramy - konstrukcje metalowe. Wypełnienie przęseł to deska o grubości 4-5 cm, elementami łączącymi są klej do drewna i wkręty.

Montaż klatki schodowej modułowej przebiega następująco:

1. Elementy modułowe wykonane są z rur kształtowych o grubości ścianki 5 mm, łączonych spawaniem i śrubami.

2. Do montażu podpór należy przygotować fundamenty betonowe, w których od razu montuje się konstrukcje wsporcze.

3. Moduły mocuje się do podpór, w razie potrzeby spawane są metalowe narożniki w celu zamontowania stopni drewnianych.

4. Przygotowana rama stalowa jest osłonięta stopniami, montuje się śruby, poręcze i poręcze.

Własna produkcja schodów modułowych na drugie piętro to trudny proces, do którego trzeba się kierować przy sporządzaniu rysunków, mieć spawanie sprzęt i narzędzia. Dużo łatwiej jest kupić prefabrykowany model i zlecić jego montaż specjalistom - zaoszczędzi to czas i pieniądze. Drabiny i poszczególne moduły służą przez długi czas, dlatego nadają się do zorganizowania wygodnego i bezpiecznego wejścia na wyższe piętra.

Przykłady montażu schodów z gotowych modułów (2 filmy)

Różne rozwiązania konstrukcyjne (70 zdjęć)

[42 6]
.