Robienie dywanu z pomponów własnymi rękami - ekskluzywna technika ręczna

Modne jest ozdabianie domu wyjątkowymi przedmiotami wykonanymi przez siebie. Odrabiane ręcznie prace domowe dają dobrą okazję do wykazania się kreatywnością, umiejętnościami, wyobraźnią. Ciekawym rozwiązaniem do wystroju wnętrza jest miękki dywan zrób to sam z pomponów. Oryginalny dodatek skutecznie dopełni wystrój pokoju, małe dzieci lubią bawić się na puszystym dywaniku. Produkt wnosi do wnętrza nuty domowej przytulności i komfortu.

Przygotowanie materiałów

Miękka przędza jest głównym składnikiem puszystych dywaników z pomponem. W arsenale każdej gospodyni domowej znajdują się resztki kilku motków przędzy, z których można zrobić ładny dywan. Dozwolone jest łączenie kolorów na różne sposoby, jak mówi fantasy.

Monofoniczne i wielobarwne dodatki, ciekawie prezentują się produkty wykonane z pomponów różnej wielkości.

Materiały i narzędzia potrzebne do pracy:

 • Pompony wykonane są z grubej przędzy dowolnej skład - akryl, półwełna, wełna, wiskoza. Alternatywnie możesz użyć starych dzianin. Rozpuszcza się je w przędzę, moczy i pozostawia do wyschnięcia pod obciążeniem w celu wyrównania.

 • Niektórzy rzemieślnicy używają worków na śmieci do formowania pomponów. Dywany są piękne, odporne na wilgoć, bardziej nadają się do wystroju przedpokoju, łazienki, kuchni. Przedmioty torby wyglądają na lekkie i nieporęczne.

 • Podstawą do szycia pomponów są płótna dywanowe, tkaniny gobelinowe, siatki do okrywania szklarni. Możesz samodzielnie szydełkować siatkę z polędwicy z wytrzymałych nici polipropylenowych.

 • Dodatkowo należy przygotować gruby karton na szablony, dużą igłę, nożyczki, cyrkielki, widelec stołowy (na nim robione są małe pompony), długopis lub ołówek, w razie potrzeby szydełko.

Zestaw narzędzi i materiałów jest opcjonalny. Wykonując kółka na tekturze, kompas można zastąpić szklanką o wymaganej średnicy, a zamiast nici użyć pasków dzianiny ze starych ubrań.

Rada! Aby dywan był puszysty i obszerny wykonuje się pompony o średnicy 7-10 cm (rozmiar zewnętrzny). Możesz użyć tych samych fragmentów lub półfabrykatów o różnych rozmiarach.

Dywan [klasa mistrzowska]

Ręcznie robione mistrzowie stosują różne techniki wykonywania dywanów z pompony:

 • Przy składaniu akcesorium z włóczki należy stosować metodę liniową- nitki nawijamy na okrągły szablon, po obcięciu są obcinane.
 • Do wykonania małych pomponów użyj zwykłego widelca- nawiń okrągłą nitkę wokół ząbków sztućców, następnie zawiąż ją na środku kolejną nitką, odetnij krawędzie nożyczkami.
 • Kulki z worków wykonuje się inną metodą- paski polietylenowe są ciasno nawijane na kartonowe prostokąty, po czym obrabiany przedmiot jest cięty z jednej strony, pompon jest wiązane i cięte.

We wszystkich trzech przypadkach uzyskuje się dobrze wykonany element, który dobrze zachowuje swój kształt. Łatwo to sprawdzić - kulka dywanowa jest zmiażdżona w dłoni, pompon zostaje wypuszczony, po czym powinien nabrać początkowej objętości.

Kwadrat

Prosty kwadratowy kształt może być skutecznie wykorzystany za pomocą projektu akcesoriów podłogowych wykonanych z miękkich piłek. Wykonanie kwadratowego dywanu to klasyczna technika robótek ręcznych.Aby zrobić taki produkt, najpierw trzeba samemu przygotować pompony w ilości 80-100 sztuk.

Aby stworzyć pompony średniej wielkości, wykonaj następujące kroki:

 1. Nie ma potrzeby wycinania wzorów do wykonania dywanu - needlewomen owiń przędzę wokół palców. Aby wykonać duże fragmenty produktu, użyj czterech palców, małego pompona - dwóch.
 2. Nitki przędzy nawija się na palce w 15-20 zwojach, dodatkowo między palcami przeciąga się osobną wolną nitkę, aby zacisnąć motek w mocny węzeł.
 3. Równomiernie rozłóż włóczkę w powstałej kokardce, odetnij pętelki. Po spulchnieniu pompona nadmiar krawędzi nitek obcinamy ostrymi nożyczkami.
 4. Nici spinające pompony nie są nacinane, lecz służą do mocowania elementów do podłoża z gęstej tkaniny, siatki konstrukcyjnej.

Po przygotowaniu elementy należy przyszyć do podstawy - siatki. Najpierw przyszywany jest pierwszy rząd 9-10 identycznych kulek, a wzdłuż niego formowane są pozostałe rzędy.Jeśli zamierzasz zrobić duże płótno, potrzeba znacznie więcej pustych miejsc. Należy wziąć pod uwagę średnicę pomponów, aby schematycznie zrobić z nich kwadrat, jak pokazano na poniższym zdjęciu.

Należy mocniej związać elementy, aby gotowy produkt miał bogaty wygląd, a podstawa nie była widoczna pod pomponami. Dodatkowo zaleca się obszycie brzegów dywanu lamówką, a także przyszycie grubej tkaniny od strony seamy, aby ukryć nitki. Bardziej puszyste przędze wytwarzają puszyste kulki dywanowe.

Okrągły

Oryginalna wersja dywanu z pomponów ma kształt okrągły.Akcesorium doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym przy łóżku, w salonie, w strefie relaksu z przyjaciółmi, w sypialni przed szafką nocną lub toaletką. Miękki okrągły dywanik można również położyć w łazience - pokój od razu zabłyśnie nowymi kolorami.

Możesz zrobić akcesorium z wielokolorowych kulek lub elementów o różnych średnicach, układając pompony w kółko lub spiralę.

Warsztat okrągłych dywanów jest całkiem prosty. Najpierw wykonujemy wykroje - pompony. Można to zrobić w taki sam sposób, jak opisano powyżej. Następnie bierzemy siatkowy materiał i rysujemy na nim ołówkiem okrąg o potrzebnej średnicy - to będzie podstawa przyszłego dywanu. Pozostaje tylko zawiązać gotowe pompony zaczynając od środka, stopniowo wypełniając krąg.

Aby uprościć proces tworzenia miękkiego dywanu, nie można wiązać ani szyć na pomponach, tylko po prostu przykleić do podłoża za pomocą gorącego kleju i pistoletu.

Otrzymany produkt będzie wyglądał na bardziej przewiewny, jeśli podczas tworzenia pomponów nawiniesz więcej zwojów przędzy wokół palców i wybierzesz jako materiał grube, puszyste nitki.

Dekoracyjny minidywan [pokrycie krzesła]

Z kolorowych pomponów stworzysz nie tylko dywaniki, ale także oryginalne pokrowce na meble. Takie dodatki prezentują się korzystnie we wnętrzu kuchni, jadalni, pokoju dziecięcego. Aby zrobić dekoracyjny mini-dywan na krzesło własnymi rękami, użyj techniki tkania pomponów na widelcu. Niewielki rozmiar sztućców pozwala na wykonanie kompaktowych pomponów o tym samym kształcie.

Warsztaty krok po kroku z robienia pomponów na pelerynę:

 1. Do pracy używaj zwykłego widelca i przędzy.
 2. Owiń nitki wokół zębów sztućców.
 3. Pozostawić wydłużony koniec gwintu do zamocowania.
 4. Przeciągnij nitkę przez środek nawiniętej przędzy.
 5. Zacisnąć ciasny węzeł, usunąć powstały łuk.
 6. Odciąć końce włóczki - jeden pompon gotowy.

Ilość fragmentów zależy od wzoru peleryny - kwadrat, prostokąt, okrąg.Nici trzymające pompony przeciąga się przez siateczkową podstawę przyszłego minideraka, ciasno wiąże, układając kulki według wybranego wzoru.

Na zdjęciu kilka wariantów peleryn na krzesła, fotele, miękkie pufy. Każda gospodyni domowa dowie się, jak wykonać takie dodatki za pomocą prostych nici z przędzy kolorowej lub gładkiej.

Torba plastikowa mata

An oryginalny pomysł na przedpokój i łazienkę - zmywalny dywanik wykonany z worków na śmieci. Produkt jest miękki w dotyku, nie boi się wilgoci i brudu oraz jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Warsztaty tworzenia akcesoriów:

1. Wytnij dwa prostokątne wykroje z grubej tektury. Szablony mają szerokość 3 cm, pompony uzyskuje się o wielkości 6 cm

2. Uchwyt od worka na śmieci należy złożyć w formie wiązki, ułożony między tekturowymi wykrojami, przymocuj krawędzie tekturowego kleju. Worki na śmieci są cięte na paski o wymaganym rozmiarze, potrzebujesz 12-20 sztuk. Paski należy przykręcić do wykrojów kartonowych, pozostawiając jedną krawędź wolną do mocowania.

3. Zawiązać opaskę uciskową z uchwytu torby w ciasny węzeł, przeciąć paski z jednej strony równolegle do liny, mocno zawiązać pompon i strzepnąć.

4. Gotowe kulki układamy symetrycznie na siatce, zachowując taką samą odległość między fragmentami, jak pokazano na zdjęciu. Pompony mocowane są do siatki mocnym węzłem.

Podczas procesu produkcyjnego można wykorzystać czarne worki na śmieci i kolorowe T-shirty, aby uatrakcyjnić dywan pod względem wzorniczym.Należy odciąć nadmiar nitek od spodu akcesorium, można dodatkowo podszyć tkaninę lub mocną podstawę polietylenową.

​​

Puszysty dywan "Owca"

Wnętrze pokoju dziecięcego powinno być kolorowe, nietuzinkowe, jasne, więc puszyste dywaniki na podłodze doskonale uzupełnią wystrój i sprawi przyjemność dzieciom. Produkt wygląda jak zwierzę, co zachwyci dziecko. Akcesorium można umieścić przy łóżku dziecka, w miejscu do zabawy lub pracy.

Mistrzowska klasa tworzenia bujnego dywanu „Owca”:

 1. Przygotuj miękkie pompony z lekkiej włóczki w ilości 29 sztuk, w tym jedna kulka na ogon owce.
 2. Pompony układa się na podstawie w formie kwadratu w równych rzędach blisko siebie, na środku szyjemy kucyk.
 3. Z grubej szarej włóczki trzeba na drutach wykonać pysk jagnięcia i dwa fragmenty na nogi zwierzęcia.
 4. Wzór dziania kufy: wybierz 88 pętelek na 4 igłach, zrób na drutach 8-9 cm, zmniejsz pętelki na każdym okręgu o 4 pętelki.
 5. Uszy można szydełkować pętelkami powietrznymi, guziki i koraliki można wkleić w miejsce owczych oczu, cztery prostokątne nogi można zawiązać (wzór 15 pętelek na 15 cm z pętelkami przednimi).

Na tej samej zasadzie można zrobić efektowny dywan „Miś”. W przypadku produktu wstępnie sporządzony jest schemat, który opiera się na kwadratowym, okrągłym lub prostokątnym dywaniku wykonanym z pomponów.

Jak szybko zrobić kulki-pom-pom

... Ta żmudna praca jest czasochłonna, ale proces tworzenia kulek można przyspieszyć.

Szybki sposób formowania detali o dowolnej wielkości:

 1. Odwróć mały stolik lub taboret do góry nogami.
 2. Przywiąż przędzę do jednego wspornika, owiń nim drugi wspornik.
 3. Owiń nitki równomiernie wokół nóg stołu lub krzesła.
 4. Za pomocą linijki podziel przędzę na równe części.
 5. Pociągnij nitki w ciasne supełki, zdejmij włóczkę z nogawek.
 6. Pokrój każdy kawałek, wyprostuj pompony, „wytnij”.

Po szybkim wykonaniu wymaganej ilości wykrojów można przystąpić do obszywania pomponów na bazę. Im większa odległość między podporami, tym więcej fragmentów otrzymasz jednorazowo. Mierząc różne segmenty na motek, można uformować pompony o dowolnej średnicy.

Na filmie:jak zrobić dużą ilość dwukolorowych i trójkolorowych pomponów.

Wskazówki dotyczące montażu płótna

Wykonanie dywanu z pomponów wymaga dokładności i wolnego czasu. Aby skompletować nawet małe akcesorium, musisz przygotować około stu pomponów. Następnie musisz przypiąć fragmenty do podstawy.

Opisane poniżej proste zalecenia pomogą przyspieszyć pracę i opanować technikę robótek ręcznych:

 • Bujne dywany uzyskuje się z gęstym ułożeniem elementów.
 • Do wyboru dowolny podkład - siatka, gobelin, płótno, płótno.
 • Jeśli nici pozostają po stronie seamy, są one przykryte tkaniną.
 • Wykończ dywan lamówką wokół krawędzi.
 • Aby wykonać dywan w kształcie, należy najpierw narysować schemat produktu.

Dzieci są zainteresowane akcesorium z kombinowanymi pomponami w różnych kolorach i rozmiarach. Możesz uformować dywanik w kształcie dowolnego zwierzaka, dodatkowo udekoruj produkt frędzlami.

Ręczne dekorowanie wnętrza to fascynujący proces twórczy, za pomocą którego można zdradzić własne pomysły twórcze i ozdobić dom niezwykłymi dodatkami.

Dywan dziecięcy z pomponów - łatwo i szybko (2 filmy)

Ciekawe opcje dywaników (35 zdjęć)

S
[3 15]
.