Ptaszarnia z plastikowych butelek: MK (+40 zdjęć)

Nie wszystkie ptaki opuszczają swoje rodzinne strony na zimę. Pozostają wróble, sikorki, wrony, sroki, przybywają gile. Trudno im się wyżywić. Dlatego w każdym ogrodzie czy parku konieczne jest wywieszenie karmników dla opierzonych mieszkańców. A na wiosnę, kiedy szpaki wracają, potrzebują domów do hodowli piskląt. Większość ludzi w zimnych porach roku próbuje pomóc ptakom, tworząc budkę dla ptaków własnymi rękami z plastikowych butelek.

Przygotowanie do pracy

Ptasznik zawieszony jest na wiosnę. Tradycyjnie wykonywane są z desek. Zimą lub od czasu do czasu wysychają i pojawiają się pęknięcia, w które wieje wiatr. Ptaki latają wokół takiej ptaszarni. Możesz spróbować własnymi rękami dostosować duże plastikowe butelki do domku dla ptaków. Mają przewagę nad drewnianą konstrukcją.Aby budka dla ptaków mogła żyć w ptakach, musi być wystarczająco duża, chroniona przed światłem i nieprzezroczysta.Jeśli uwzględnisz wyobraźnię, możesz wymyślić wiele projektów, które nie tylko przydadzą się ptakom, ale również staną się ozdobą ogrodu lub skweru.

Proponujemy wykonanie własnoręcznie kilku prostych i oryginalnych projektów ptaszarni z plastikowych butelek.

Pierwszy model

Do wykonania budki dla ptaków potrzebne będą:

  • plastikowe pojemniki na 5 i 2 szt. litry;
  • drewniany kij na okonia;
  • kompozycję klejącą;
  • marker, pędzel, nożyczki, farby;
  • lakier elewacyjny;
  • tkanina na podszewkę loży;
  • elementy dekoracyjne - patyczki, sztuczne kwiaty, motyle itp.

Musisz najpierw przyciąć pojedyncze dachówki na dach ptaszarni. Aby to zrobić, przytnij butelkę na mniejszą długość i nakładając szablon na tył materiału, zakreśl go markerem. Wytnij powstałe półfabrykaty nożyczkami.

W górnej części dużej butelki musisz wyciąć otwór na ptaka - wejście. Średnica nie powinna przekraczać 5 cm, lepiej wyciąć równy otwór własnymi rękami wzdłuż zarysowanego konturu ostrzem lub nożem biurowym.Pod wejściem konieczne jest przymocowanie grzędy.Powinien być mocno przymocowany do boku budki dla ptaków. Tuż pod otworem wykonuje się małe nacięcie i wkłada się do niego patyk. Jego długość to około 10 cm.

Wewnętrzne ściany domu należy obłożyć jutą lub inną luźną tkaniną. Odbywa się to, aby dorosłe pisklęta mogły się wydostać. czepiając się tkaniny pazurami. Jest to żmudna praca, ale konieczne jest również przykrycie wewnętrznych ścian ściereczką, ponieważ pomoże to utrzymać ciepło w plastikowym domu.

Płytki przykleja się do górnej części butelki klejem lub taśmą dwustronną. Dach ochroni przed palącym słońcem i ozdobi dom.

Ptaki wybierają ciemne, ustronne miejsca do wykluwania się piskląt. Dom należy pomalować akrylem lub zwykłym gwaszem. Ściany i dach są całkowicie pokryte farbą. Na warstwę barwiącą nakładana jest ochronna warstwa lakieru akrylowego. Zabezpieczy farbę przed deszczem i słońcem.

Własnymi rękami możesz pomalować budkę dla ptaków z plastikowych butelek w najbardziej kreatywnych kolorach. Dom na zewnątrz może być jednobarwny lub wielokolorowy. Do tego procesu możesz zaangażować wyobraźnię artystyczną dziecka. Szczyt jest narysowany jak cegła, a ostatnia warstwa gontu jest zabezpieczona i zamaskowana liną.

Dom pierzastego lokatora można ozdobić ogrodzeniem z patyków.Przykleja się je do dna butelki klejem i owija sznurkiem dla wzmocnienia. Wejście można ozdobić gałązkami własnymi rękami, aby wyglądało jak naturalna drewniana konstrukcja. Ozdobne motyle i pluskwy rozmieszczone są na powierzchni ścian i dachu. Aby okoń nie była śliska, należy go owinąć sznurkiem, uprzednio owijając kij taśmą dwustronną. Na jego końcu można powiesić dzwonek. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie ptaszarni na drzewie poza zasięgiem kotów i innych szkodników.

Drugi model

Do wykonania potrzebna jest prostokątna butelka. Będzie znajdować się poziomo. Budki dla ptaków wykonane z plastikowych butelek są często przymocowane do fasad domów, do altan. Do takich domów potrzebujesz podstawy - deski, na której zostanie przymocowany domek dla ptaków. Stojak musi pasować do długości domu.

Lepiej znaleźć ciemnozielony lub brązowy nieprzezroczysty pojemnik. Budka dla ptaków powinna być ciemna i cicha, aby wylęgającej się samicy nie przeszkadzało światło lub ruch na zewnątrz. Jeśli butelka jest przezroczysta, należy ją pomalować na ciemny kolor w kilku warstwach. A na wierzchu pomaluj warstwę farby, aby uzyskać siłę i piękno. W przypadku takiego domu dach może być wykonany z wielowarstwowych dachówek, pokrytych tą samą farbą. Własnymi rękami wycinamy płytki z plastiku innej butelki. Dach ochroni mieszkańców ptaszarni przed upałem.

Szeroka szyja kontenera będzie bramą dla ptaków. Jeśli stojak jest nieco dłuższy niż butelka, okoń można pominąć. Siano, gałązki, watę i inne materiały, które będą potrzebne do budowy gniazda należy przełożyć przez szyję na dole domu. Plastik to śliski materiał.Aby budka dla ptaków była wygodna i przytulna, konieczne jest, aby ptaki się w niej nie ślizgały, a pisklęta, uczepione szmat i gałązek, mogły zbliżyć się do otworu.

Aby dom wyglądał jak drewniany, należy go pomalować na kolory drzewa, ozdobić otwór wejściowy gałązkami lub zwiniętymi źdźbłami trawy w kole i zamocowane w tej pozycji.

Podstawę można ozdobić ogrodzeniem. Patyczki tej samej długości należy przykleić do ścianek butelki na dole, a samą budkę dla ptaków należy przymocować sznurkiem lub taśmą do podstawy.

Aby nie zwracać uwagi drapieżników na konstrukcję, do malowania plastiku należy wybrać odcienie zieleni i brązu.

Trzeci model

Dla małych ptaków budka dla ptaków jest zbudowana z 2-litrowej plastikowej butelki.

Na wysokości 4-5 cm wytnij ostrzem lub ostrym nożem zgrabny okrągły otwór. To jest budka dla ptaków. Następnie podgrzej długi, gruby gwóźdź i wykonaj otwór tuż pod otworem na kran. Wkłada się w niego gruby kołek, aby dobrze przylegał. To jest grzęda, na której usiądą ptaki.

Następnie pomaluj plastik kilkoma warstwami ciemną farbą.W domu powinien panować zmierzch.Wtedy szpaki poczują spokój i na pewno wybiorą takie schronienie do wysiadywania swoich piskląt. Pozwól farbie dobrze wyschnąć i pokryj ją lakierem, aby deszcz jej nie zmył. Przez wlot można włożyć do środka kawałki waty, szmaty, słomki, aby podłoga się nie ślizgała i była ciepła. Ten materiał przyda się mieszkańcom do budowy gniazda.

W celu ochrony przed słońcem i wiarygodności należy wykonać zadaszenie przy domu. Aby to zrobić, odetnij górną część z dużej butelki, aby dawała cień większości ptaszarni. Nie powinien schodzić do wejścia.

Aby dach przylegał ciasno do domku, trzeba odciąć szyję i założyć budkę dla ptaków. Dla siły możesz nałożyć butelkę na klej. Lepiej jest ozdobić dach pod drzewem, a sam dom można pomalować na jasne kolory. Wtedy ta konstrukcja będzie nie tylko funkcjonalna, ale i ozdobna dekoracja ogrodu.

Pozostaje wykonać mocowanie. Aby to zrobić, wywierć dwa otwory w pokrywce 2-litrowej butelki, włóż do nich drut i wykonaj mocną pętlę. Ostatnim krokiem jest powieszenie ptaszarni na pętli na drzewie.

Jak zrobić doskonały karmnik (2 filmy)

Galeria zdjęć