Ptasie gniazdo zrób to sam - piękne rzemiosło ze złomu

fascynujące przedsięwzięcie, które można realizować jako hobby, ozdabiając dom, ogród, wnętrze ciekawymi pracami twórczymi. Niektórzy rodzice stają przed koniecznością wykonania dekoracyjnego otoczenia na polecenie wychowawców lub nauczycieli, którzy przyciągają dzieci do kreatywności.

Ptasie gniazdo to piękny, ręcznie robiony artykuł, odpowiedni do dekoracji krajobrazu ogrodowego, wnętrza domu czy świątecznego stołu w wigilię Wielkanocy. Proste rekomendacje i lekcje mistrzowskie pokażą Ci, jak zrobić gniazdo własnymi rękami, korzystając z dostępnych narzędzi, naturalnych materiałów i własnej wyobraźni.

Warianty rzemiosła

Motyw ptasiego gniazda można z powodzeniem odegrać w ramach przygotowań do święta, wykorzystać powstałą pracę do przyciągnięcia ptaków do osobistej fabuły, zaangażować w kreatywności z dziećmi. Kompozycje ptaków prezentują się oryginalnie w rozwiązaniach projektowych i sztuce florystycznej.

Aby zrobić piękne arcydzieło własnymi rękami, możesz użyć różnych materiałów - ich wyszukiwanie i wybór zależy od celu, dla którego gniazdo ozdobne przeznaczone jest do:

 • rękodzieła z gałęzi i gałązek;
 • gniazda z suchego siana, trawy;
 • ptasie gniazda z nici, papieru;
 • pamiątki z włókien, przędzy;
 • przewiewne gniazda wielkanocne;
 • ​​
 • pamiątki w aranżacjach kwiatowych.

Możesz podłapać ciekawy pomysł w Internecie lub samodzielnie wymyślić oryginalne rozwiązanie, pomóc w stworzeniu kreatywnej kompozycji zdjęcia gotowych prac i kursów mistrzowskich na rękę -meidu - robótki ręczne.

Materiały i narzędzia

Nie ma ścisłych wymagań, z jakich materiałów powinno być wykonane ptasie gniazdo. Elastyczne gałązki i gałązki idealnie nadają się do tworzenia rękodzieła - można je zbierać na ulicy, w parku, we własnym ogrodzie. Siano można kupić w sklepie zoologicznym - z tego materiału łatwo uformować pamiątkę dowolnej wielkości.

Rzemieślnicy rzemieślnicy wykorzystują w swoim rzemiośle gruby papier, tekturę, nici, włókna rafii, sizal, kiście traw, pióropusz i przędzę puszystą.

Co może być potrzebne:

 • do pracy - pistolet do kleju, nożyczki, przezroczysty klej;
 • podstawa - karton, pianka, płyta plastikowa;
 • fiksacja - nici, sznurek, drut, przędza;
 • dekoracja - kamyki, pióra, liście, wióry.

Dzieło można ozdobić ozdobnymi jajkami z tworzywa sztucznego lub włożyć jajka przepiórcze do uformowanego gniazda, po wydmuchaniu zawartości ze skorupki.

Często uzupełniają też kompozycje o ozdobne ptaki, kwiaty i figurki kacząt.

Wykonanie gniazda własnymi rękami z

Przed przystąpieniem do pracy należy zdecydować wielkość rzemiosła - będzie to duża kompozycja do dekoracji krajobrazu lub miniaturowa pamiątka na wakacje. Pomysły na kreatywność można obejrzeć na stronie tematycznej. Konieczne jest wcześniejsze zaopatrzenie się w materiały na bazę, dekorację rzemiosła, narzędzia do jego produkcji. Postępując zgodnie z prostymi instrukcjami, każdy może własnymi rękami zbudować piękną kompozycję.

Gałązki i gałązki

Opcja nr 1

Ta klasa mistrzowska tka gniazdo z gałęzi. Aby to zrobić, będziesz potrzebować najbardziej elastycznych gałązek, takich jak brzoza, wierzba, wierzba i winorośl.W sprzedaży dostępne są ozdobne patyczki różnej wielkości, przypominające chrust. Wystarczy wyjść na spacer i podnieść małe gałązki - nie powinny być suche, nie łamliwe.

Jak zrobić gniazdo z gałęzi:

 1. Giętka gałązka jest zwinięta w okrąg.
 2. W środku okręgu powinien powstać most.
 3. Żebra gniazda mocowane są do nadproża sznurkiem i drutem.
 4. Następnie musisz uformować nieparzystą liczbę krawędzi w kole.
 5. Elastyczne pręty są wplecione między żebra, zabezpieczone drutem.
 6. Zdobienie kompozycji puchem, piórami, sizalem, kamykami - to pamiątka i gotowe.

Na początku pamiątka okaże się niekompletna, z dużymi dziurami. Po utkaniu ramy można do niej dodać dodatkowe gałązki i suchą trawę, wypełniając powstałe luki.

Na filmie:gniazdo z gałęzi brzozy.

Opcja # 2

Opcja stworzenia topiary z twardych gałęzi jest bardziej skomplikowana i wymaga szczególnej opieki.Ale gotowa kompozycja dobrze nadaje się do dekoracji wnętrza lub ogrodu.

Wykonanie pracy:

 1. Trzeba wziąć gruby kabel, uwolnić go z żył.
 2. Włóż mocny drut do uzwojenia, aby zapewnić sztywność.
 3. Nadaj przedmiotom dowolny kształt łodyg.
 4. Zagnij końce drutu w haczyki, aby zabezpieczyć.
 5. Owinąć przygotowane elementy jasnozieloną włóczką.
 6. Zaklej otwór w doniczce zwykłą taśmą.
 7. Zrób gęstą mieszankę stiuku, wypełnij donicę.
 8. Umieść druty w gipsie, aż mieszanina stwardnieje.
 9. Podstawę kompozycji udekoruj ozdobnymi kwiatami, liśćmi.

Teraz możesz przystąpić do formowania samego ptasiego gniazda z suchych gałęzi drzew lub ozdobnych patyczków:

 1. Balon o średnicy ok. 15 cm należy nadmuchać
 2. Za ogon naciągnąć taśmą klejącą nadając mu okrągły kształt.
 3. Połącz trzy gałęzie w trójkącie za pomocą gorącego kleju.
 4. Przymocuj do kuli, stopniowo dodawaj nowe gałęzie.
 5. Kiedy gniazdo jest uformowane, balon można opróżnić, usunąć.
 6. Zamocuj statek na głównej kompozycji, udekoruj.

Jeśli nie możesz uformować ramy z gałązek lub gałęzi, możesz wziąć plastikową płytkę na podstawę, mocującą żebra do tkania na nim rzemiosła.Przymocowując gałęzie do kuli, używaj ostrożnie pistoletu do kleju, aby kula nie pękła.

Na środku gniazda można dodać kilka piór, zawiesić rzemiosło na głównej kompozycji i posadzić ozdobne ptaki. Ten topiary wygląda atrakcyjnie i niecodziennie.

Siano lub trawa

Najprostszym sposobem na zrobienie ptasiego gniazda jest użycie siana, słomy lub trawa. To najlepszy materiał, prosty i elastyczny w pracy.Mała pamiątka nadaje się na ozdobę wielkanocną - w przygotowanym rzemiośle można umieścić pomalowane jajka.

Jak zrobić ozdobne gniazdo własnymi rękami z siana (trawy) na podstawie tekturowej:

 1. Rozłóż wici siana o długości 80 cm
 2. Owiń wici spiralnie mocną nitką.
 3. Wytnij z kartonu okrąg o średnicy 11 cm
 4. Rozprowadź gorący klej do połowy wokół krawędzi koła.
 5. Przymocuj sznur do siana w kółko, dociśnij.
 6. Posmaruj drugą połowę podstawy, przymocuj siano.
 7. Uformuj gniazdo z wiązki spiralnie, rozprowadzając się na brzegach siana.

Aby statek zachował kształt ptasiego gniazda, siano jest rozciągane w górę po okręgu. Spód upominki wyłożony jest puchem, trawą puchową, sizalem, sianem.Pamiątkę można ozdobić pięknymi piórami, małymi gałązkami świerkowymi. W ten sam sposób możesz zrobić ciekawe rzemiosło z trawy w 20 minut.

Możesz wybrać zielony materiał, aby pamiątka wyglądała naturalnie, chociaż fantazje są odpowiednie w pracach projektowych.

Na wideo:​​ptasie gniazdo z suchej trawy własnymi rękami.

Nici i przędza

Piękne kompozycje w postaci ptasich gniazd wykonane są z nici bawełnianych.Są dość cienkie, prezentowane w różnych kolorach i odcieniach, łatwo układają się na podstawie - balonie.

Jak zrobić gniazdo z nici:

 1. Nadmuchać balon o dowolnej średnicy - wielkości pamiątki.
 2. Przeciągnij nić do grubej igły, przebij rurkę klejem PVA.
 3. Wyciągnij igłę, a kulkę owiń nitką nasączoną klejem.
 4. Trzeba owinąć szeroką część kuli, do mniej więcej środka.
 5. Pozostawić statek do wyschnięcia na jeden dzień, wyjąć kulę.

Jeszcze łatwiej zrobić ptasie gniazdo z motka skręconej przędzy i plastikowej podstawy. Nici muszą być dobrze puszyste, przyklejone do plastikowego dna i uformować gniazdo, ozdobione według własnego uznania jasnym dekorem, puchem, piórami.

Delikatną pamiątkę można ozdobić sztucznymi piórami, gałązkami, kwiatami, włożyć do środka jajka, ptaki czy inne zwierzęta.

Na filmie:DIY ozdobne gniazdo kulkowe ze sznurka.

Tektura i papier

W krótkim czasie można łatwo zrobić piękne rzemiosło ze złomu - papieru i tektury.Do podstawy używa się plastikowej płytki, a do mocowania używa się kleju.

Wykonanie papierowego gniazda:

 1. Papier rzemieślniczy, gruby karton pocięty na cienkie paski 10 cm długości, 1 cm szerokości
 2. Pojemność odwróć do góry nogami, owinąć talerz folią spożywczą.
 3. Każdy pasek jest smarowany klejem, nakładany na podłoże jedną krawędzią w sposób chaotyczny - powinny pozostać wolne końce.
 4. Po wyschnięciu talerz wyjmuje się, zdejmuje folię, a pamiątkę ozdabia się kolorowymi elementami dekoracyjnymi.

Opcjonalnie można umieścić ptaki w gnieździe, włożyć jajka przepiórcze bez zawartości lub zrobić wypełnienie z papieru.

Na filmie:koszyk na pisanki w formie papierowego gniazda.

Jak zrobić gniazdo na Wielkanoc

Wiele gospodyń bardzo starannie przygotowuje się do obchodów Wielkanocy na kilka dni przed świętami - malują, malują, wklejają nad jajkami upiec ciasta wielkanocne. W Wielkanoc zwyczajowo przychodzi się z prezentami, zwykle ciasta i jajka przynoszone są w wiklinowych koszach. Możesz urozmaicić tradycję - sam zrób sobie gniazdo i udekoruj stół małymi tematycznymi pamiątkami.

Kilka pomysłów na robienie gniazd na Wielkanoc:

 • Z cienko ciętego papieru uformuj „puszyste” gniazdo o małej średnicy, przyklej je do tekturową podstawę i włóż do środka jajka przepiórcze. Pamiątka nadaje się do dekoracji świątecznego stołu.

 • Kolorowe kubki plastikowe mogą służyć do tworzenia gniazd koszowych. Przedmioty obrabiane są cięte na cienkie paski na dnie kubków, zwijane i mocowane zszywaczem. Miniaturowe rękodzieło zdobią ozdobne jajka, pstrokate kwiaty z tektury falistej.

 • Jako prezent możesz użyć szklanego słoika z zatrzaskiem i pokrywką. Dno naczyń wyłożone jest ozdobną trawą w kształcie gniazda, w której umieszcza się jajka i słodycze. Słoik przewiązany jest jasną ozdobną wstążką z kartką, na której widnieje nazwisko odbiorcy.

Jest dużo wariacji i pomysłów jak zrobić ozdobne gniazdo na Wielkanoc, wskazówki można zobaczyć w komentarzach. Możesz tkać i kształtować rękodzieło z dowolnych naturalnych i improwizowanych materiałów. W świątecznym motywie należy użyć kwiatów, koralików, kolorowych wstążek, jasnych kokardek.

Atrakcyjność prac autora

Każde rękodzieło to lot wyobraźni, kreatywnych pomysłów, kunsztu. Temat ptasich gniazd często pojawia się w artystycznych wnętrzach, projektowaniu krajobrazu i oryginalnych pracach upominkowych.

Entourage można wykorzystać do różnych celów:

 • Udekoruj salon- gniazdo na kominku, kawa stolik, na szafce nocnej...
 • Dekorowanie jadalni- ciekawie wyglądają rękodzieła wiszące pod sufitem nad stołem jadalnym.
 • Zastosowanie w projektowaniu krajobrazu- buduj duże gniazda w gałęziach, na pniu. Wyglądaj korzystnie z ozdobnymi ptakami.
 • Udekoruj świąteczny stół na Wielkanoc- na środku stołu możesz umieścić gniazdo z ciastem wielkanocnym i jajkami.
 • Zastosuj jako naturalne otoczenie- do strefy foto, dekorującej pokój dziecięcy.
 • Użyj prawdziwego gniazda, aby zwabić ptaki na miejsce- do wykonania rękodzieła musisz wybrać naturalne materiały.

Piękne dzieła autorskie nie pozostaną niezauważone przez innych. To atrakcyjne, że nie ma identycznych majsterkowiczów. Każda praca jest wyjątkowa, ponieważ autor pokazuje swoją osobistą wizję artystyczną i wyobraźnię.

Dekoracje wielkanocne DIY (2 filmy)

Różne pomysły (57 zdjęć)

.