Przydatne wskazówki dotyczące dekorowania niszy w ścianie

W ostatnim czasie wykorzystanie niszy w aranżacji wnętrz odzyskała dawną popularność. Jaka jest specyfika wnętrza, jeśli jako dekoracji użyjesz małych wnęk w ścianie. Spójrz, jak na zdjęciu oprawiona jest wnęka w ścianie - jej oryginalnyprojektradykalnie zmienia atmosferę w pomieszczeniu. Harmonijny i organiczny charakter takiego elementu w całym wnętrzu pokoju tworzy spokojniejszą atmosferę i pozwala urozmaicić nudny projekt. Projekt niszy w ścianie ma znaczenie zarówno estetyczne, jak i użytkowe.

Możesz stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze salonu, umieszczając na pustej powierzchni ścian kilka małych wnęk z różnym oświetleniem.

Istnieje wiele wariantów wykorzystania niszy we wnętrzu. Główną zasadą jest to, że takie ozdobne wnęki harmonijnie wpasowują się w ogólne wnętrze domu, nie przeciążając go.

Sposób wykorzystania we wnętrzu

Najprostszą opcją jest oryginalna półka do przechowywania przydatnych lub oryginalnych pamiątek i drobiazgów dekoracyjnych. Każda nieużywana ściana lub jej część, pusta przegroda z płyt gipsowo-kartonowych może być idealnym miejscem do dekoracji niszy.

W Chruszczowie ściany korytarza są często puste. Dlatego tworząc konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych z ozdobnymi wgłębieniami, można znaleźć ich praktyczne zastosowanie - do stworzenia półek na klucze, przydatne drobiazgi czy na świeże kwiaty.

Kuchnia w Chruszczowie jest dość mała, w walce o dodatkową przestrzeń stworzenie takich wnęk w ścianie jest idealnym wyjściem.W sypialni niewielka wnęka w wezgłowiu łóżka pozwoli na zorganizowanie miejsca na rzeczy osobiste, książki i czasopisma, pilota do telewizora i inne niezbędne drobiazgi.Tego rodzaju wnęka pozwoli pozbyć się zbędnych mebli w postaci stolika nocnego czy stolika nocnego, pokój będzie bardziej przestronny, a ulubione rzeczy zawsze będą pod ręką. I to jest ważny czynnik, zwłaszcza jeśli masz mały pokój w budynku Chruszczowa.

Duże wnęki można wykorzystać w salonie na sprzęt audio i wideo. Powierzchnia ścian z symetrycznymi, małymi wgłębieniami na książki zamiast nudnych półek będzie wyglądała oryginalnie, a pośrodku będzie duża wnęka na telewizor. Jednak taki projekt niszy lepiej nadaje się do przestronnych salonów, od czasu powstania takiej konstrukcji pochłonie około 40 cm powierzchni pomieszczenia.

Wnęki mogą być również używane jako dekoracja ścianek działowych służących do wyznaczania stref w pomieszczeniu.

Aby powiększyć przestrzeń w małym Chruszczowie, możesz pozbyć się ścian między kuchnią a holem. I użyj przegrody między pokojami jako powierzchni roboczej z niszami na naczynia. Zasłony pomogą ukryć rowki przed nieznajomymi.

Zastosowanie dekoracyjnych wnęk we wnętrzu powinno być umiarkowane i logiczne. W przeciwnym razie zamienisz ściany w niekończące się półki, na których kurzą się książki lub ozdobne drobiazgi. Pokój będzie przeładowany szczegółami. Nie zapominaj, że nisze służą jako elementy dekoracyjne we wnętrzu.

Przed stworzeniem konstrukcji z wnękami należy dokładnie przemyśleć cały projekt pomieszczenia i jasno zaplanować rozmieszczenie mebli.

Jak zaczyna się planowanieRozpoczynając remont pomieszczenia, najpierw przygotuj jasny plan. Najczęściej nieprzemyślany projekt prowadzi do tego, że wnęki i ozdobne wnęki są zasłaniane meblami lub ich umieszczenie jest w miejscu niedostępnym do użytku. Oprócz oczywistych niedogodności taki projekt ściany psuje cały wystrój pomieszczenia.

W domu wiejskim można wykorzystać nisze na biegach schodów. Oryginalne umieszczenie lustra lub podświetlanego plakatu, który został ozdobiony zasłonami, stworzy iluzję dodatkowego okna.

W salonie należy przemyśleć rozmieszczenie sprzętu tak, aby telewizor był dostępny w każdym miejscu pomieszczenia. Mała kuchnia, jak nikt inny, wymaga poważnego i przemyślanego planowania, aby zachować swoją funkcjonalność i przestronność.

Czy należy doświetlić nisze i wnęki

Dodatkowe oświetlenie pozwala stworzyć wyjątkowa atmosfera w pokojach. Zwłaszcza jeśli użyjesz go do ścian lub do podświetlenia zasłon. Wyjątkiem są jasne pomieszczenia, takie jak kuchnia. Tutaj zastosowano już intensywne oświetlenie, a dodatkowe oświetlenie depersonalizuje wnętrze. Ciemne korytarze czy maleńki przedpokój w Chruszczowie, pozbawiony naturalnego światła, to idealne miejsce do zastosowania oświetlenia w ozdobnych łukach ściennych.

W salonie może służyć do oświetlenia wnęki w ścianie, w której zainstalowany jest telewizor lub sprzęt audio. Małe łuki podłogowe mogą być oświetlone świecami woskowymi lub płomieniami symulowanymi światłem.

Kolorowanie i dekorowanie niszy

Przed umieszczeniem niszy zastanów się nad jej projektem. Umożliwi to późniejsze rozwiązanie problemu z dekoracją.Wnęki w ścianach służą nie tylko do dekoracji, ale także do umieszczania w nich różnych przedmiotów.

Jedną z opcji jest wariacja kolorystyczna materiału dekoracyjnego. Jeśli w pomieszczeniu zastosowano jasne kolory - tapetę lub tynk, wówczas ścianę wnęk można ozdobić ciemniejszymi kolorami. Na przykład użyj tapety w ciemnym kolorze, ale wzór lubwzórbędzie podobny do jaśniejszej tapety na ścianach pokoju. Lub użyj tego samego koloru tapety lub tynku, co do ścian, ale umieść dekoracyjne panele elewacyjne lub listwy wykonane w ciemnych kolorach wokół krawędzi wnęk.

Kuchnia w większości przypadków utrzymana jest w jasnych kolorach. Wnęki ścienne w kuchni lub łazience można wykonać od wewnątrz jasną mozaiką.

Do pomieszczeń w ciemnych kolorach można zastosować tapetę w tych samych kolorach co do ścian głównych, ale wzdłuż krawędzi wnęki umieścić jasne listwy. Lustra i witraże w ciemnych niszach muszą być oświetlone. Aby nadać wnętrzu lekkości, użyj kurtyn powietrznych, aby zasłonić wgłębienia w ścianie.Zasłony mogą służyć nie tylko do dekoracji otworów okiennych, mogą służyć jako samodzielny element dekoracyjny.

Na przykład masz ściankę z płyt gipsowo-kartonowych, która służy do podziału pokoju. Tylną ścianę można zasłonić ciężkimi zasłonami. I udekoruj przednią stronę niszami - umieść telewizor w górnej części i wykonaj poziome rowki na czasopisma, płyty lub inne drobiazgi na dole.

Jak zrobić wnękę i harmonijnie dopasować ją do wnętrza

funkcjonalna wartość. Czasami konstrukcje wpuszczane z płyt gipsowo-kartonowych są wzmacniane, aby można je było wykorzystać jako stojak pod telewizor.Ponieważ sama konstrukcja jest wykonana z płyt kartonowo-gipsowych i profili metalowych, należy wziąć pod uwagę jej stabilność i obciążenie wagowe.W przeciwnym razie integralność całej konstrukcji zostanie naruszona pod ciężarem technologii.

Poziome nisze optycznie powiększają ściany. Aby harmonijnie wtopić się we wnętrze, użyj tapety o symetrycznym wzorze. Pionowo zorientowane nisze wizualnie podnoszą sufit. Kwadratowe i symetryczne nisze tworzą harmonię i równowagę w pomieszczeniu.

W salonie taką wnękę można wykorzystać jako sekretną szafkę na telewizor.

W Chruszczowie, gdzie wszystkie pomieszczenia są małe, estetyczny wygląd nadają również wnęki z płyt gipsowo-kartonowych. Używanie płyt kartonowo-gipsowych do tworzenia niszy pozwala ukryć całą komunikację i przewody.Aby kuchnia była bardziej przestronna, we wnękach można umieścić urządzenia do zabudowy - piekarniki, kuchenki mikrofalowe.W ten sposób Twoja kuchnia będzie przestronna i funkcjonalna.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.