Przegrody z płyt gipsowo-kartonowych: funkcje i instalacja (+42 zdjęcia)

Zastosowanie przegrody z płyt gipsowo-kartonowych we wnętrzu jest najłatwiejszą opcją przebudowy. Płyty gipsowo-kartonowe to uniwersalny materiał wykończeniowy do kuchni i salonu. Pozwala dokładnie wyrównać powierzchnie. Ale może być również wykorzystany do dekoracji przestrzeni dowolnego pomieszczenia, w tym przestrzeni biurowej.

Zalety przegród z płyt gipsowo-kartonowych

Materiał ten jest często stosowany do tworzenia łuków w korytarzach, wyrównywania ścian i wykonywania sufitów podwieszanych. Ale jedną z najciekawszych opcji jest tworzenie ścian wewnętrznych i łuków. Wyróżnia się następujące zalety płyt kartonowo-gipsowych:

 • Poszczególne płyty mogą przybierać dowolny kształt, co pozwala na realizację dowolnego rozwiązania projektowego. Powstała struktura jest lekka.

 • Montaż stelaża i okładziny jest możliwy nawet dla osób bez doświadczenia w pracach naprawczych. Powierzchnia ściany i łuku jest płaska, bez nierówności i innych niedoskonałości.

 • Płyty gipsowo-kartonowe są bezpieczne dla zdrowia człowieka. Istnieją płyty gipsowo-kartonowe o specjalnym przeznaczeniu – odporne na ogień i wilgoć, co pozwala na zastosowanie ich do dekoracji kuchni.

Używając tego materiału w projekcie, należy pamiętać o pewnych cechach. Materiał ten jest dość kruchy i może być narażony na silne uderzenia. Zabrania się wieszania ciężkich przedmiotów na takich przegrodach, których waga przekracza 70 kg na 1 mb. metr.

Montaż możliwy jest poprzez płyty gipsowo-kartonowe do ściany betonowej. Takie ścianki działowe doskonale strefują przestrzeń lub funkcjonują jako pełnoprawna ściana w aranżacji wnętrz. Często deweloperzy oferują mieszkania bez ścian nośnych i wydzieloną część kuchenną. Używając arkuszy płyt kartonowo-gipsowych, możesz podzielić obszar na kilka pomieszczeń.

Rozwiązania wewnętrzne

Przegrody ozdobne reprezentowane są przez konstrukcję, która nie posiada otworu drzwiowego i pełni funkcję podziału na strefy. Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają stworzyć nietypowy projekt.Możesz uzyskać ścianę o dowolnym kształcie: może zawierać półki, nisze i łuki.Dodatkowo mogą być wyposażone w oświetlenie dekoracyjne. To świetne rozwiązanie do salonów i przestronnego przedpokoju. Jeśli korytarz jest długi z przejściami, do zorganizowania łuku można użyć płyt kartonowo-gipsowych.

Przegrody z płyt gipsowo-kartonowych mogą być stosowane do:

 • Rozmieszczenia oświetlenia.
 • Szafy wnękowe i tworzenie szaf.
 • Nisze na obrazy, telewizory i akwaria.
 • Półki na książki i akcesoria dekoracyjne.

W zależności od przeznaczenia przegroda może być wykonana do sufitu lub nieco niżej. Ponadto może oddzielić tylko część pokoju. Pozwala to wyróżnić oddzielne obszary w pomieszczeniu. Niezwykły wystrój płyt gipsowo-kartonowych z powodzeniem uzupełni takie przegrody. Jednocześnie nie zostaje naruszona integralność przestrzeni, którą mogą uzupełniać nawet łuki. Ściana akcentująca pomiędzy kuchnią a salonem w dużym pokoju dobrze sprawdza się w zagospodarowaniu przestrzennym.

Przy aranżacji ścian gipsowo-kartonowych możliwe staje się zamknięcie niedoskonałości takich jak rury i słupy. Dotyczy to zwłaszcza kuchni i przedpokoju. Możliwe staje się wyrównanie przestrzeni, dzięki czemu projekt będzie kompletny.

Uwagi montażowe

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych można montować samodzielnie. Najważniejsze jest przestrzeganie określonej sekwencji działań.

Najpierw musisz zdecydować o przyszłej partycji, która będzie wyglądać najlepiej w istniejącym projekcie. Po dokonaniu wyboru możesz dokonać wyceny i przygotować niezbędne narzędzia. Lepiej jest, jeśli do sufitu wybrano również płytę gipsowo-kartonową. Nie zapomnij o wyborze kształtu łuku, który pochodzi z kuchni lub znajduje się w przedpokoju. Dzięki temu wszystkie powierzchnie będą idealnie płaskie. Mogą być wykończone dowolnymi materiałami.

Przygotuj materiały wykończeniowe, przewody i gniazda do oświetlenia. Jeśli planowane są łuki, można je dodatkowo ozdobić sztukaterią poliuretanową. Te łuki dobrze wyglądają w klasycznym stylu.

Jeśli planujesz gięcie płyt kartonowo-gipsowych, możesz użyć dwóch metod - suchej i mokrej. Przy metodzie suchej warto zastosować specjalną płytę gipsowo-kartonową, która jest najcieńsza.Metoda sucha sprawdza się dobrze w dużych pomieszczeniach, jeśli chcesz stworzyć zaokrągloną powierzchnię ściany.Blacha jest delikatnie wyginana ręcznie i mocowana do przygotowanej metalowej ramy. Na krawędziach arkusza dozwolone są nacięcia. Jest to konieczne przy dużym promieniu krzywizny przegrody. W ten sam sposób powstają łuki, gdy kuchnia wchodzi do korytarza.

Metoda mokra jest bardziej czasochłonna. W tym celu możesz użyć standardowych arkuszy do tworzenia zakrzywionych ścian.

Prace wykonywane są w następującej kolejności:

 • przekłuć wałkiem igłowym zewnętrzną stronę arkusza;
 • z jednej strony prześcieradło zwilża się ciepłą wodą;
 • materiał jest wyginany i mocowany w tej pozycji tynkiem;
 • po wyschnięciu arkusz umieszcza się na przygotowanej ramie.

Ta metoda może być stosowana do dekoracyjnych elementów sufitowych. Podczas tworzenia łuku proces będzie bardziej żmudny. Rezultatem jest jednak solidna konstrukcja w obszarze, w którym spotykają się pokoje.

Jak wykończyć płytę gipsowo-kartonową?

Podczas montażu sufitu i ścian proces wykańczania będzie podobny. Jednocześnie proces jest bardziej skomplikowany w przypadku sufitu, ponieważ kompozycja tynku może spaść na podłogę. Niezależnie od tego, który projekt wybierzesz, musisz zamknąć połączenia poszczególnych arkuszy. Dla wytrzymałości narożniki są wzmocnione metalowymi narożnikami i przymocowane do powierzchni za pomocą szpachli. Spoiny są wzmocnione serpyanką, która jest również przymocowana do kompozycji szpachlowej. Następnie cała powierzchnia jest wyrównana. Efektem jest idealnie płaska powierzchnia sufitu i ścian.

Powierzchnie mogą być wykończone następującymi materiałami wykończeniowymi: farbą, tynkiem i tapetą. Dokładny wybór zależy od Twoich preferencji. Lepiej wybrać ten sam materiał do dekoracji ścian i sufitów. Szczególnie konieczne jest zamalowanie obszaru łuku ze względu na obecność narożników i nierównych elementów.

Jak zrobić przegrody własnymi rękami (2 filmy)

Opcje projektowania przegród z płyt gipsowo-kartonowych (42 zdjęcia)

​​
.