Projektowanie przestrzeni kuchni i salonu (+50 zdjęć)

Jedną z najlepszych opcji rozbudowy małej kuchni jest połączenie jej z salonem. Ogólny projekt kuchni i salonu pomoże nie tylko rozwiązać problem wyboru miejsca dla grupy restauracyjnej, ale także nie ograniczy się w organizacji przestrzeni do pracy.

Zwiększona powierzchnia pozwoli na zainstalowanie wszystkich sprzętów AGD, zapewni odpowiednio dużą i wygodną powierzchnię stołu do krojenia. A najważniejsze jest wydzielenie miejsca dla grupy restauracyjnej, gdzie będzie to wygodne nie tylko dla domowników, ale także dla gości.

Projekt połączonego salonu ma szereg cech, których nieznajomość może zamienić wszystkie zalety w wady.

Wady przebudowy

Decyzja o połączeniu kuchni z salonem jest zwykle uzasadniona chęcią zwiększenia powierzchni użytkowej małego mieszkania i uczynienia go wygodniejszym... Ta technika dekoracji wnętrz jest logiczną decyzją, jeśli projektowane jest małe studio.

Ale nawet w mieszkaniach dwu- i trzypokojowych często uciekają się do tej opcji przebudowy, aby dodać miejsca i światła w małej kuchni, zapewnić wygodną jadalnię dla całej rodziny i wizualnie powiększyć teren rekreacyjny.

Dziś wnętrze z połączonym salonem można znaleźć w dużych wiejskich domach i domkach, gdzie nie ma szczególnej potrzeby oszczędzania miejsca. W tym przypadku decydującą rolę odgrywają osobiste preferencje właściciela domu.

Przy wszystkich oczywistych zaletach łączenia kuchni z pokojem istnieje szereg trudności i wad:

 • konieczność opracowania projektu i uzyskać pozwolenia;
 • niemożność całkowitego odizolowania zapachów podczas gotowania;
 • zwiększone wymagania dotyczące czystości;
 • zmniejszenie powierzchni terenu rekreacyjnego.

Należy pamiętać, że w domach, w których zainstalowane są piece gazowe lub kuchnia i salon są oddzielone przez ścianę nośną, taka przebudowa niemożliwa.

Wszystkie powyższe wady są niewielkie i można sobie z nimi poradzić. Zainstalowanie mocnego nowoczesnego okapu, regularne czyszczenie i właściwy dobór materiałów wykończeniowych (płytki ceramiczne, zmywalna tapeta) rozwiąże problem.

Sposoby zagospodarowania przestrzennego

Sam pomysł połączenia kuchni z salonami powstał nasz kraj z Zachodu, gdzie tradycja domowej kuchni jest mniej powszechna, a gotowanie w domu jest szybszym wyjątkiem niż regułą. Jednak chęć uczynienia domu wygodniejszym w ograniczonej powierzchni standardowych mieszkań domowych doprowadziła do dostosowania takiego układu do nowych wymagań.

Dziś łączone pokoje dzienne nie są już w naszym kraju rzadkością.

Kawalerka z pełną kuchnią

Kawalerka to także nowe zjawisko dla naszych rodaków. Obudowa z jednego pokoju bez przegród pozycjonowana jest jako rozwiązanie tymczasowe dla singla lub młodej pary.Na Zachodzie kuchnia w nich to zwykle mały blok, w którym można odgrzewać półprodukty lub kroić kanapki.

W naszym kraju bardziej popularna jest aranżacja wnętrza pracowni z kuchnią, gdzie jedną ścianę zajmuje zwykły zestaw do zabudowy, a jest oddzielony od strefy rekreacyjnej blatem barowym, który pełni rolę stołu jadalnego. Często w takim układzie stosuje się również dodatkowe przegrody z otworami i stojakami, wizualnie oddzielając obszar korytarza. Takie podejście, choć nieco wizualnie zmniejsza całkowitą powierzchnię, pozwala nawet małemu studio stworzyć pełnowartościowe jednopokojowe mieszkanie.

Przy aranżacji wnętrza warto zastosować jasne tapety w tej samej kolorystyce, z tą samą podłogą i elementami dekoracyjnymi.

Jeśli właściciel mieszka sam, ale bardzo często przyjmuje gości, być może decyzja jest wtedy, gdy w rzeczywistości całe studio to duża kuchnia i jadalnia, a część wypoczynkowa jest prawie niewidoczna. Zwykle przy takim układzie główny nacisk kładzie się na wyspę kuchenną lub dużą grupę restauracyjną.W tej samej stylistyce utrzymana jest dekoracja ścian, sufitu od podłogi. Używane są te same tapety, podłogi i tak dalej.

Kuchnia z ladą barową i salonem

W przypadku mieszkań dwu- i trzypokojowych pewna izolacja wizualna kuchnia ze strefy jest bardziej typowa dla salonu. Bardzo popularne są tu również różne układy z blatem barowym. Pozwala nie tylko wizualnie, ale i fizycznie wytyczyć strefy o różnych funkcjach. Jednocześnie stoisko nie zasłania widoku i nie przeciąża przestrzeni.

Często w tym projekcie połączonego salonu i kuchni stosuje się również inną dekorację stref.

Starają się zachować tę samą kolorystykę, ale używa się różnych materiałów. Strefa rekreacyjna może być wyłożona luksusowymi tapetami, a miejsce pracy może mieć lakoniczne i praktyczne kafelki.

Kształty samych rozpór są również bardzo zróżnicowane. Może być:

 • wysunięty i usunięty z ogólnej linii blatu biurka;
 • konstrukcja wolnostojąca, która nie utrudnia przejścia;
 • klasyczny, z górną półką na naczynia;
 • Specjalnie ukształtowany stół jadalny tylko z jednej strony przylegający do kuchni.

Największą popularnością cieszy się dziś aranżacja wnętrza połączonego salonu z barem. Jego obecność pozwala obejść się bez grupy restauracyjnej, co znacznie zwiększa powierzchnię użytkową i jest bardzo ważne w przypadku małego mieszkania.

Kuchnia z wyspą

Wyspa to nowe słowo w projektowaniu kuchni. Wolnostojący stół ze zlewozmywakiem, płytą grzejną i zabudowanymi szafami na różne przybory do niedawna można było spotkać tylko w restauracjach.

Wyspa w kuchni często zajmuje honorowe miejsce w mieszkaniach mieszkalnych. Ta technika w aranżacji wnętrz nadaje się do połączenia dużej kuchni lub salonu.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego wykończenia. Powinien być w tej samej kolorystyce, ale nieco inny. Bardzo często kuchnia jest ciemniejsza niż salon. W takim przypadku tapeta może być taka sama w całym pomieszczeniu, a różnią się tylko podłoga i elementy dekoracyjne.Wnętrze połączonej kuchni z wyspą wygląda wyjątkowo bogato i solidnie.

Kolumny i przegrody

różne kolumny lub przegrody.

Kolumny są znacznie mniejsze niż pusta ściana, zajmują miejsce. Ponadto w tym przypadku grupę restauracyjną można przenieść do sali. Obecność przejścia pozwoli Ci szybko i łatwo nakryć do stołu.

Najprostszą opcją jest nie demontaż ściany całkowicie. Zwykle niewielka część konstrukcji przylega do elementów nośnych. W innych opcjach możesz zaaranżować duży łuk lub nietypowe przejście z figurami. Takie podejście sprawi, że oba pomieszczenia będą jaśniejsze i bardziej przestronne, ale pozostawi fizyczną granicę między różnymi obszarami.Dla podkreślenia, że ​​te dwa pokoje razem oraz przedpokój i kuchnię można wykończyć w tym samym stylu, przy użyciu tej samej tapety, podłogi.

Jeśli kawalerka jest podzielona na strefy, stosuje się różne opcje dla lekkich konstrukcji:

 • płyta gipsowo-kartonowa przegrody;
 • przesuwane ekrany i drzwi;
 • otwarte regały;
 • kolumny.

Mogą imitować fragment pustej ściany lub imadło odwrotnie, bądź całkowicie przezroczysty ze szkła i metalu. W przypadku tej metody zagospodarowania przestrzennego charakterystyczna jest ogólna dekoracja obu pomieszczeń: tapeta, sufit i podłoga w tym samym zakresie.

Wyjątkiem może być teren rekreacyjny, który jest wykonywany nieco osobno. Może być o kilka odcieni ciemniejszy lub jaśniejszy, ale zwykle tylko na jednej z powierzchni.

Na przykład podłoga w jadalni i kuchni jest wyłożona kafelkami, a część wypoczynkowa to miękki dywan lub ściany są ciemniejsze i cięższe niż tapeta główna część połączonego pokoju... Ta wersja aranżacji wnętrza kuchni połączonego salonu pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej i zachowanie pewnej granicy między tymi dwoma tak różnymi pomieszczeniami.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

.