Projekt małej łazienki 4 kwadraty: zasady stylowego projektowania

Stare mieszkania w domach przebudowanych w ubiegłym wieku i nowe w nowych budynkach nie różnią się dużymi łazienkami i toaletami. Niewielka powierzchnia znacznie komplikuje zadanie tworzenia oryginalnych i stylowych wnętrz, ale im trudniejsze, tym ciekawsze. Pomimo niewielkiej powierzchni całkiem możliwe jest stworzenie stylowego projektu łazienki o powierzchni 4 m2, wystarczy trochę wysiłku i włączyć wyobraźnię.

Projektowanie małej łazienki to świetna zabawa. W domenie publicznej jest wiele różnych projektów - możesz wybrać najbardziej optymalne rozwiązania dla każdego przypadku.Jeśli umiejętnie stworzysz wnętrze łazienki o powierzchni 4 metrów kwadratowych, istnieje szansa, że ​​będzie wolna przestrzeń, którą można z zyskiem wykorzystać.

Ogólne zasady projektowania

Jeśli jesteś jeszcze na etapie projektowania łazienki projektu warto stosować się do następujących zaleceń:

  • Na etapie wykańczania zaleca się stosowanie jasnych kolorów.Do wydajnego oświetlenia nie sprawdzi się jedna tradycyjna żarówka, projektanci zalecają zorganizowanie wielopoziomowego systemu oświetleniowego.
  • W małej łazience używaj luster.Jeżeli projekt obejmuje szkło, preferowane są warianty przezroczyste.
  • Podczas prac nad kreacją wnętrza,należy używać jak najmniej mebli- tylko najpotrzebniejsze elementy mają znaczenie dla łazienki 4 osobowej mkw.

Dla tych, którzy zamierzają bardziej radykalnie powiększyć przestrzeń o 5 kwadratów, zainstalowanie toalety wspornikowej pozwoli zaoszczędzić 20-30 cm wolnej przestrzeni.Zbiornik na odpady tego produktu zostanie ukryty w ścianie, a zaoszczędzone miejsce można wykorzystać bardziej kreatywnie.

Jeśli właściwie wykorzystasz niszę, w której ukryta jest instalacja wodna, to możesz również zyskać trochę miejsca - tam zmieścisz niezbędną chemię gospodarczą i inne akcesoria.

Istnieją opcje, kiedy można powiększyć lub powiększyć powierzchnię toalety, tworząc przejście w innym miejscu.

Wanna czy kabina?

Jeśli weźmiemy pod uwagę nowoczesne projekty łazienek o powierzchni 4m2, to na wielu zdjęciach nie ma wanny - zastąpiono ją wygodną i kompaktową kabiną prysznicową. Ktoś będzie przeciw takim decyzjom, jednak przy pomocy prysznica możesz zwiększyć wolną przestrzeń pokoju.

Wybierając projekt ze stoiskiem narożnym możesz uzyskać dodatkową przestrzeń.Ten projekt zajmie tylko 90 cm z każdej strony narożnika. Ponadto nowoczesny sprzęt wodno-kanalizacyjny charakteryzuje się dużą funkcjonalnością – kabina prysznicowa może zastąpić ogromną ilość urządzeń, które mogą przydać się w łazience.

W nowoczesnych rozwiązaniach świetnie prezentują się również kabiny prysznicowe - to wanna i kabina prysznicowa. W takim przypadku możesz nie tylko wziąć szybki prysznic, ale także zrelaksować się w gorącej kąpieli.

Na filmie: mała łazienka z prysznicem.

Kolory

Do łazienek o powierzchni czterech metrów kwadratowych w dekoracji projektanci zalecają stosowanie jak najbardziej jasnych odcieni.Aby ożywić małą łazienkę można dodatkowo zastosować elementy dekoracyjne, np. wzory. Takie podejście może nadać wnętrzu pewną „harmonię”.

W projektowaniu ścian bardzo ważne jest nie tylko uzyskanie stylowego wyglądu, ale również optycznie powiększenie niewielkiej przestrzeni o powierzchni 5 metrów. Dlatego duże panele lub różne ozdoby nie mają tutaj znaczenia.Jeśli chodzi o mozaiki w różnych kolorach i odcieniach na jednej ze ścian pokoju, pomoże to przełamać granice i stanie się oryginalną ozdobą małego pokoju o powierzchni 5 metrów kwadratowych. metrów.

Wykończenia ścian

Wykończenie odgrywa bardzo ważną rolę w procesie projektowania łazienki. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość materiałów, muszą one wytrzymać działanie wysokiej wilgotności.

Na rynku krajowym takich materiałów wykończeniowych jest bardzo dużo, najpopularniejsze z nich to:

  • Płytki ceramiczne. Ten rodzaj dekoracji uważany jest za klasykę i wbrew tradycji przy pomocy płytek można stworzyć niepowtarzalną designerską łazienkę. Zaletą ceramiki jest to, że łatwo znosi wilgoć i nie emituje promieniowania. Do tego nowoczesne kafelki świetnie się prezentują.

  • Plastikowe panele. To nie jest taki oryginalny materiał, panele nie mają specjalnego wyglądu. Ale są niedrogie i dobrze znoszą wilgoć - to rzeczywiste rozwiązanie do łazienki z toaletą o powierzchni 4 m2, projekt z tymi panelami może wyglądać bardzo ciekawie.

  • Aglomerat. Pod względem właściwości materiał przypomina ceramikę, ale jakością przewyższa kafelki. Aglomerat jest bardzo odporny na wilgoć, a także ma wysoką trwałość.

  • Marmur. Każdy projekt wykorzystujący marmur jako dekorację będzie wyglądał bardzo stylowo i luksusowo. Jest to uniwersalny materiał, który nadaje się nie tylko do dekoracji ścian, ale także do produkcji różnych elementów dekoracyjnych.

  • Farba - nie mniej stylowa opcja wykończenia łazienek o powierzchni 5 metrów lub mniej. Jest to najbardziej przystępny cenowo i budżetowy, ale bardzo uniwersalny rodzaj wykończenia. Ale farba może być stosowana tylko w przypadku najbardziej równych ścian. I oczywiście farba musi być odporna na wilgoć.

Małe urządzenia łazienkowe i hydrauliczne

. Zaleca się wcześniejsze dokładne rozważenie tych operacji, ponieważ mogą one wymagać wymiany rur. Przed wyrzuceniem starej toalety eksperci zalecają lepsze poznanie nowoczesnych modeli. Być może odpowiednia jest opcja z montażem ściennym lub narożnym, a może spodobają Ci się urządzenia bez zbiornika z funkcją automatycznego wymuszonego spłukiwania - wybór należy do Ciebie.

Aby powiększyć przestrzeń, lepiej zrezygnować z umywalki. W małej łazience o powierzchni 5 m można zamontować model narożny w wolnym narożniku - wygląda ciekawie i wygodnie.

Wybór mebli

Nie powinno być tu dużych mebli.Przede wszystkim duże meble wymagają dużo miejsca, a przestrzeń jest też mocno skompresowana.Otwarte meble wykonane z metalu i szkła będą świetnie wyglądać w 5-cio kwadratowej łazience.Konstrukcje wiszące z półkami i lustrem pomogą Ci zyskać przestrzeń i nadać projektowi świeży wygląd.

Mały pokój może być równie przytulny jak duży. Po prostu musisz być kreatywny w tej kwestii. Nawet na własną rękę z łatwością stworzysz coś wyjątkowego i oryginalnego. Nie spiesz się, a wtedy nawet najśmielsze pomysły będą mogły się zmaterializować.

Opcje aranżacji łazienki (2 filmy)

Ciekawe pomysły (35 zdjęć)

.