Projekt małej łazienki 2 na 2 metry: ergonomia i dobór kolorów

Mieszkania często mają małe łazienki. Czy da się zrobić funkcjonalne pomieszczenie, w którym nie starcza miejsca dla dwóch osób? Projekt łazienki 2 na 2 metry to wyzwanie dla początkującego projektanta. Ale jeśli pamiętasz o ważnych zasadach, z powodzeniem poradzisz sobie z zadaniem.

Kolory

Głównym celem urządzania łazienki o wymiarach 2 na 2 metry jest wizualne zwiększenie przestrzeni. Dlatego unikaj ciemnych i jasnych kolorów. Tutaj odpowiednie są jasne odcienie: biały, niebieski, jasnozielony, beżowy, lawendowy. Możesz ozdobić przeciwległe ściany w różnych odcieniach, aby projekt nie wyglądał monotonnie. Ale nie rób ich kontrastujących - obciąży to już "skompresowany" pokój. Niech to będą jasne odcienie tego samego koloru.

W projekcie łazienki o wymiarach 2 na 2 m można wykonać kilka jasnych punktów, np. kontrastowe wstawki z płytek. Aby powiększyć pomieszczenie, poprowadź kontrastujący fryz wzdłuż obwodu góry i dołu. Ale główny kolor powinien być neutralny. Umieść wzór na wysokości oczu. Nie używaj dużego nadruku, lepiej zostawić go do przestronnych pomieszczeń. Inną opcją jest wykonanie kontrastowych narożników.

Nie dziel ścian na pół kontrastującymi kolorami i unikaj ostrych przejść od sufitu do ścian, w przeciwnym razie zawęzisz pomieszczenie.

Dekoracja ścian i sufitów

Najpopularniejszym pokryciem ściennym jest nadal kafelek. Co więcej, z jego pomocą możesz wizualnie przesuwać granice. W tym celu należy ułożyć płytki poziomo ( opcje układania płytek ). Uruchom wzory również poziomo. Oprócz płytek możesz użyć specjalnych tapet odpornych na wilgoć. Rozwiązania kolorystyczne są dość zróżnicowane i zadowolą każdy gust. Układaj płytki podłogowe po przekątnej. Projekt łazienki to 2 m2. m. użycie małej płytki jest odpowiednie, ponieważ duża podkreśli miniaturowy rozmiar łazienki.

Tradycyjną konstrukcją sufitu jest malowanie. Oczywiście wymaga to idealnej powierzchni, ale w małym pomieszczeniu wyrównanie sufitu nie jest trudne. Jednak sufity napinane stają się coraz bardziej popularne. Są praktyczne, nie obciążają wnętrza i cieszą bogatym wyborem kolorów ( zasady doboru koloru sufitów napinanych ). Ta łazienka wygląda stylowo i nowocześnie.

Błyszczące i lustrzane powierzchnie odgrywają ważną rolę w zwiększaniu przestrzeni wizualnej. Ale nie przesadzaj, w przeciwnym razie powstanie efekt „pod mikroskopem”. Lustra nie są umieszczone naprzeciw siebie.

Na filmie: opcje projektowania małej łazienki

Hydraulika

W miniaturowym pokoju będziesz musiał ograniczyć się tylko do podstawowych przedmiotów. Jest mało prawdopodobne, że będziesz mógł tu umieścić dodatkowe meble. Projektanci powinni wybrać białą instalację wodociągową, dzięki czemu projekt będzie lżejszy. Jeśli kupiłeś ciemne meble, dodaj do nich dodatkowe oświetlenie.

Idealną opcją byłaby kabina prysznicowa. Wybór materiałów jest dość duży, ale lepiej jest zainstalować ściany ze szkła matowego. Pożądane jest, aby odpływ znajdował się w podłodze. Jednak dla wielu osób kąpiel jest aksjomatem, nie mogą zrezygnować z wieczornego wygrzewania się w niej. W takim razie powinieneś kupić wannę narożną do siedzenia. Tak, nie można się w nim rozciągnąć do pełnej wysokości, ale w tym przypadku jest to jedyna możliwa opcja.

Brak zlewu znacznie oszczędzi miejsce, ale ucierpi funkcjonalność. Dobrym rozwiązaniem byłaby umywalka wisząca. Umieść pralkę w wolnym miejscu pod nią. Ze względów bezpieczeństwa krawędzie zlewu powinny zachodzić na blat pralki, aby nie zalać jej wodą.

Umywalka szklana idealnie wpasuje się w wystrój łazienki 2m2. m. Nie jest gorszy pod względem funkcjonalności od swoich odpowiedników, ale jednocześnie rozpuszcza się na ogólnym tle.

Zamontować toaletę podwieszaną. Dzięki temu „odzyskasz” trochę miejsca i sprawisz, że pokój będzie wygodniejszy i bardziej kompaktowy. Jednak tutaj nadal musisz poświęcić jedną ze ścian, ponieważ aby zainstalować taki produkt hydrauliczny, musisz zrobić fałszywą ścianę - za nią będzie ukryta komunikacja.

Dodatkowe pozycje

Łazienka o powierzchni dwóch metrów kwadratowych nie pozwoli korzystanie z pełnoprawnych systemów przechowywania. Wyjątkiem jest przestrzeń pod zlewem, gdzie można zainstalować małą szafkę. Aby nie obciążać wnętrza, wykonaj przezroczyste drzwi. Druga szafka w małym pokoju byłaby nie na miejscu.

Półka na akcesoria łazienkowe powinna być w każdym przypadku. Ale standardowo nie jest konieczne umieszczanie go nad zlewem. Zainstaluj go nad drzwiami. Nie rób tego krzykliwy, lepiej zamówić prosty model. Dzięki temu artykuły higieniczne nie będą przyciągać zbytniej uwagi.

Wykafelkowane krawędzie wanny mogą służyć jako półka na szampony. Ale możesz kupić półkę narożną - idealnie pasuje do wnętrza małej łazienki.

Oświetlenie

W walce o każdy metr kwadratowy bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Jeden górny strumień światła obciąży projekt i emocjonalnie naciska na osobę. Lepiej zainstalować wpuszczane lampy sufitowe na całym obwodzie. Nie jest to trudne, jeśli sufit jest rozciągnięty. Na ścianach można zamontować kinkiety, a także wykonać podświetlenie lustra.

Oczywiście problem małego pokoju rozwiązywany jest w sposób bardziej radykalny. Można połączyć wannę z toaletą, a nawet zabrać część korytarza. Wtedy powierzchnia pokoju znacznie się zwiększy. Projekt łazienki 4 na 2 (lub 3 na 2 m) jest znacznie łatwiejszy do pokonania. Osoba poczuje się swobodniej, a przedmioty będą mogły być umieszczone bardziej ergonomicznie.

Ale po pierwsze wymaga to pieniędzy, a po drugie trzeba uzyskać pozwolenie na zmianę układu. Jeśli nie jest to możliwe, postępuj zgodnie z radą podaną w artykule, wtedy nawet mała łazienka o powierzchni 2 kwadratów stanie się funkcjonalna.

Naprawa i dekoracja małej łazienki (2 filmy)

Pomysły projektowe (37 zdjęć)

.