Projekt biura: w mieszkaniu, domu, biurze

Biuro to przestrzeń osobista, która wyraża indywidualność właściciela, jego gust, charakter, zawód, hobby. To miejsce, w którym człowiek powinien czuć się komfortowo, pracując i odpoczywając. Przystępując do projektowania wnętrza w gabinecie, specjaliści są wrażliwi na życzenia klienta i jego wyobrażenia estetyczne.

Projekt biura w mieszkaniu i domu prywatnym

W domu prywatnym

W przypadku budowy domu prywatnego projekt obejmuje już pomieszczenie przeznaczone na miejsce do pracy .Do tego celu wybiera się dobrze oświetlone pomieszczenie z oknami od strony południowej lub wschodniej. Projektowanie biura domowego zaczyna się od zaplanowania rozmieszczenia mebli.Miejsce na biurko w biurze, eksperci zalecają wybór w dobrze oświetlonym miejscu, bliżej okna.

Wyposażając kącik wypoczynkowy w obszarze roboczym wiejskiego domu, musisz postarać się, aby był jak najbardziej wygodny i przytulny. Obszar ten znajduje się w mniej oświetlonej części pokoju. Kolor ścian, zasłon dobierany jest w zespole rozwiązania stylistycznego pomieszczenia.

W przypadku domowych miejsc pracy zalecane są spokojne, umiarkowane tony. Psychologowie twierdzą, że jasne kolory nie sprzyjają pracy, oddziałując ekscytująco na ludzką psychikę .

W mieszkaniu

powierzchnia pokoju. Przy niewielkich metrażach mieszkania czasami trzeba zadowolić się małym biurem.

Jeśli mieszkanie jest przestronne, na domowe biuro przeznacza się osobne pomieszczenie.

W przypadku małych pomieszczeń należy zastosować technikę podziału na strefy. Najczęściej spotykane opcje:

 • wydziel część pokojui wyposaż miejsce pracy;
 • połącz loggię z sypialniąi zrób małe miejsce do pracy;
 • przeszklenie balkonui przekształcenie go w biuro.

Porada projektantów przy projektowaniu miejsca pracy to konieczność uwzględnienia specyfiki oświetlenia i stylu całego pomieszczenia, aby zharmonizować wnętrze biura i całe mieszkanie.

Przykład podziału pokoju na strefy przy użyciu przegrody

Małe biuro

W kraju dom, małe pokoje, w których planowane jest wyposażenie miejsca pracy, starają się optycznie powiększać.Wykorzystano do tego fototapetę z perspektywą, lustra wykorzystano jako ozdobę jednej ze ścian. Aby podnieść wysokość sufitu, pokryto go specjalnymi materiałami odblaskowymi. Miejsce do odpoczynku jest tak kompaktowe, jak to tylko możliwe, zainstalowana jest mała sofa lub składane krzesło.

Wskazówki projektowe dotyczące zagospodarowania przestrzeni roboczej:

 • Można zaaranżować osobny obszar za pomocą półekz otwartymi i zamkniętymi półkami. Są ozdobione książkami z kwiatami w pomieszczeniach, witrażami, małymi figurkami;
 • W salonie sofy służą do aranżacji miejsca pracy, odwracając je tyłem do wejścia, inną opcją jest oddzielenie ich szafą. Tylna ściana służy jako podstawa do mocowania stołu i półek;
 • Ozdobiony przenośnymi parawanami, tekstylnymi zasłonami. Nowoczesne technologie druku na płótnie pozwolą Ci zaprojektować je jako wyrazisty element wystroju;
 • Możesz powiększyć parapet i połączyć go ze ścianami bocznymi- otrzymujesz wygodne miejsce pracy, które praktycznie nie zajmuje powierzchni pomieszczenia. To najlepsza opcja pod względem oświetlenia.

Wydzielenie miejsca na obszar roboczy na małej powierzchni nie jest trudne - wystarczy własnoręcznie dokonać niewielkiej przebudowy. W tym przypadku szczególną uwagę zwraca się na oświetlenie. Miejsce na mini biuro powinno być tak dobrane, aby światło z okna wpadało do pokoju i obszaru pracy.

Podczas dekorowania najważniejsze jest prawidłowe rozplanowanie przestrzeni. Meble powinny być kompaktowe i wygodne do pracy: stolik, fotel, sofa.

Na zdjęciu wnętrz można znaleźć wiele rozwiązań projektowych dla małych powierzchni.

Pomieszczenie biurowe

Projektanci zalecają przestrzeganie następujących zasad przy aranżacji takiej przestrzeni:

 1. Obecność stref: praca, odpoczynek. Pierwsza strefa posiada biurko z krzesłem komputerowym, krzesła dla gości. Część relaksacyjna gabinetu obejmuje sofę. Jeśli pozwala na to wielkość pokoju, krzesła z małym stolikiem. Zastosowano oświetlenie kombinowane: żyrandol pośrodku, lampa podłogowa, dodatkowe reflektory.
 2. Wnętrze powinno być indywidualne, czyli odpowiadać gustom właściciela. W tym celu wykorzystują rzeczy, które właściciel lubi, na przykład fotel bujany, dla melomanów wyposażają miejsce na centrum muzyczne. We wnętrzu osoby odpowiednie są wyrafinowane estetycznie obiekty malarskie, małe kompozycje rzeźbiarskie.
 3. Najważniejszą rzeczą w domowym biurze jest funkcjonalność. Z tej pozycji przemyślane jest rozmieszczenie mebli, oświetlenie, wybierany jest rodzaj zasłon.

Gdy sala zostanie wyposażona zgodnie z tymi zaleceniami, osoba poczuje się komfortowo, a praca będzie łatwa i przyjemna.

Dekoracja okna

Przy wyborze sposobu dekoracji okna należy położyć nacisk na gabaryty pomieszczenia, styl i dominującą kolorystykę. Do wnętrza w klasycznym, angielskim stylu zastosowano tradycyjne zasłony.

Rolety montowane są w nowoczesnym wnętrzu, rolety rzymskie są bardziej lakoniczne. Nadruk na nich posłuży jako dodatkowa dekoracja i stanie się wyrazistym elementem dekoracyjnym.

Projekt biura w biurze

Projekt nowoczesnego biura różni się od biura domowego. Wszystko w nim podlega funkcjonalności. Zaleca się wyposażenie go w meble biurowe opracowane przez projektantów w taki sposób, aby człowiek nie męczył się przez cały dzień pracy.

W aranżacji biura najważniejsze jest wygodne krzesło, odpowiednio wyliczone oświetlenie, stół roboczy przystosowany do technologii komputerowej.

Wnętrza różnią się w zależności od statusu pracowników. W ten sposób biura top managerów w stolicy, Moskwie, opracowane przez czołowych projektantów, zachwycają estetyką i kreatywnymi rozwiązaniami.

Biuro księgowe

Stanowisko pracy, meble biurowe powinny być przystosowane do montażu urządzeń biurowych: drukarka, skaner, niszczarka dokumentów. Obecność szaf i stojaków do przechowywania bieżącej dokumentacji jest obowiązkowa. Dla relaksu zrób mały kącik do odpoczynku. Kilka kolorów, miniaturowa fontanna pomoże złagodzić stres. Dodatkowo można zainstalować stolik z automatem do parzenia kawy.

Gabinet szefa

Powinien nosić nuty patosu, jego dekoracja jest rodzajem ikony stylu korporacyjnego. W zależności od wielkości firmy i wielkości pomieszczenia montuje się mniej lub bardziej masywny pulpit, aby można było na nim umieścić aktualną dokumentację i sprzęt biurowy. Dodatkowo uzupełnia go stół konferencyjny do prowadzenia spotkań, na których rozwiązywane są bieżące problemy.

Producenci produkują specjalną linię mebli „biurowych dla głowy” w różnych rozwiązaniach stylistycznych, od klasycznych po high-tech. W skład standardowych zestawów wchodzą: stół roboczy i konferencyjny, szafy biurowe. Dodatkowo wyposażony w mały barek. Krzesło dla kierownika jest skórzane, stylowe, funkcjonalne i wygodne. Ciekawy panel, obraz, elementy dekoracyjne wprowadzą do wnętrza nuty świeżości i indywidualności.

​​

Stylistyka

Biuro w prywatnym domu i mieszkaniu to więcej często podporządkowany ogólnemu rozwiązaniu stylistycznemu całego pomieszczenia. Nosi cień osobowości właściciela, dozwolone są jego hobby, preferencje, niestandardowe rozwiązania.

Projektanci stosują różne style, aby zaaranżować przestrzeń do pracy w osobnym pomieszczeniu.

Styl angielski

Ucieleśnienie klasyki w projektowaniu szafek, status i spektakularność. Styl angielski ma pokazać poziom zamożności i gustu właściciela lokalu. Meble z litego drewna w odcieniach brązu, sofy ze skórzaną tapicerką. Tapeta w odcieniach beżu.

Ręcznie robione dywany, obrazy w masywnych ramach, kompozycje rzeźbiarskie są używane jako dekoracje. Drogie artykuły papiernicze i figurki staną się godną ozdobą stołu.

Styl nowoczesny

Dziś w projektach większości szafek dominuje minimalizm, hi-tech i loft:

 • Linie proste, asymetriaJestem dominującą geometrią stylów;
 • Materiały kompozytowe, szkło, aluminium- materiały podstawowe;
 • Kolory- jasne tony, odcienie szarości, metaliczne. Kontrastowe połączenie jest mile widziane;
 • Formy lakonicznedobrze komponują się z malarstwem abstrakcyjnym i grafiką.
Szafka high-tech

Styl ten z łatwością wpisuje się w rozwiązania kompozycyjne przestrzeni roboczej w prywatnym domu i mieszkaniu.

Szczególnie imponująco prezentują się pokoje znajdujące się na poddaszu domu z dużymi oknami i panoramicznymi widokami.

Minimalistyczny wystrój gabinetu

Niewielki pokój uzupełnia fototapeta z perspektywą, która stwarza wrażenie rozszerzonej przestrzeni. Ciekawy projekt biur w stylu loft, wykorzystujący faktury cegły, betonu, postarzanego metalu. Ogromna liczba zdjęć sal lekcyjnych i biur w takiej interpretacji stylistycznej została opublikowana w Internecie.

Strefa rekreacyjna w stylu loftu

Na wideo:Projekt biura w stylu loftu.

Art Deco

Dworski styl, który łączy w sobie surowość biznesowej dekoracji i figlarność elementów wystroju. Bardziej nadaje się do domu, mieszkania. Eklektyzm, mieszanie stylów jest dozwolone. Tak więc lakoniczne meble w jasnych kolorach można łączyć z tapetą z ozdobnym nadrukiem, kompozycjami rzeźbiarskimi, obrazami w złoconych ramach.

Projekt biura

Istnieją pewne techniki projektowania i zalecenia dotyczące projektowania biura.

Zasłony

Zachowana jest reguła stosowana do wszystkich wnętrz. Zasłony okienne należy łączyć z akcentem kolorystycznym, na przykład tapicerką sofy, fotelem. We wnętrzu biznesowym nie ma zwyczaju ich podkreślać, dlatego w większości są to płótna o prostej formie, bez wyraźnych dekorów. Zasłony niosą praktyczny ładunek - ocieniają przed jasnym słońcem. Do tych celów w nowoczesnych biurach stosuje się żaluzje pionowe lub poziome.

Tapeta

Tapeta do biura polecana jest do wyboru neutralnych tonacji, służą jako tło dla mebli i detali wystroju. Stosowane są kolekcje, w których znajdują się partnerzy tapet, ta sama faktura, ale o różnych odcieniach kolorów, dekorach. Służą do podkreślenia poszczególnych obszarów.

Kolor ściany

Odpowiednia jest gama beżowych kolorów. Od strony północnej, zachodniej, gdzie jest mniej światła słonecznego, lepiej wybrać ciepłe kolory, np. brzoskwinia. W nowoczesnym biurze, utrzymanym w stylu minimalizmu, dominują biel, kawa, odcienie szarości. Tekstury w stylu loft imitujące metal - postarzane drewno, cegła, beton.

Miejsce pracy Feng Shui

Wschodni filozoficzny system budowy domu, uwzględniający przepływy energii, zaleca urządzanie biura, przestrzegając następujące zasady:

 • Nie zaleca się ustawiania stołu na wprost drzwi, gdyż takie ustawienie sprzyja powstawaniu stresów, sytuacji konfliktowych;
 • Za miejscem pracy pożądana jest jakaś „przeszkoda”, a z przodu jest perspektywa. W przypadku, gdy stół znajduje się tyłem do okna, możesz użyć obrazów (tapety, malarstwa);
 • Umieszczenie na stole symbolicznych rzeźb, przyciągających szczęście, bogactwo, sukces: mile widziana ropucha z pieniędzmi, żółwie, piramidy. Małe drzewka bonsai są powszechne.

Prawidłowo układ elementów wnętrza
Poprawne i nieprawidłowe warianty ustawienia stołu
Rozkład rzeczy na stole w strefach Feng Shui

Meble

Zestaw mebli składa się z następujących elementów: pulpitu z krzesłem komputerowym, szafkami lub półkami. Dodatkowo - krzesła, kanapa, stolik z fotelami, mini barek.

Biurko

Głównym detalem zestawu mebli w biurze jest stół, przy którym pracuje jego właściciel. W zależności od stylu pomieszczenia i rozwiązania projektowego różnią się kształtem i materiałem.

Kształt:

 • prostokątny;
 • narożnik;
 • półokrągły;
 • w kształcie lub П.

Optymalna wysokość blatu to 80 cm, ale dostosowana do wzrostu osoby.

Panele drewniane, MDF stosowane są do wnętrz klasycznych. W innych przypadkach częściej stosuje się materiały kompozytowe. Częściowo zastępują ciężkie szkło hartowane, ponieważ są lżejsze i cieplejsze w dotyku.

Krzesło robocze

Krzesła komputerowe projektowane są z uwzględnieniem cech anatomicznych ludzkiego ciała.Najważniejsze to komfort i wygoda oraz ergonomia. Producenci oferują szeroką gamę modeli: od prostych, lakonicznych modeli bez podłokietników po luksusowe modele skórzane z wkładkami masującymi w zagłówku i odcinku lędźwiowym. Rama wykonana z kompozytu metali lekkich, aluminium, wyposażona w mechanizm obrotowy. Stosowane jako tapicerka: tkanina, skóra ekologiczna i naturalna. W oparcia większości siedzeń wbudowana jest sprężyna, która umożliwia zmianę położenia względem osi.

Sofa

Strefa relaksu z sofą jest częściej wykonywana w prywatnych domach, mieszkaniach o wystarczającej powierzchni. Meble tapicerowane można wybrać jako nieskładane, ponieważ przeznaczone są do wypoczynku jednej osoby. Pozwala to na eksperymentowanie z kształtem, tworzenie nie tylko tradycyjnych modeli prostokątnych, ale także półokrągłych. Konstrukcja szafki dyktuje geometrię i materiał obiciowy.

Oświetlenie

Do badań wykorzystuje się głównie oświetlenie łączone.

Obejmuje:

 • żyrandol, punkty sufitowe;
 • oświetlenie obszaru roboczego stołu;
 • oświetlenie terenunp. lampa podłogowa do strefy rekreacyjnej.

Naturalne światło dzienne jest również ważne dla wzroku pracownika biurowego.

Żyrandole

Asortyment tej linii pozwala dobrać żyrandol do każdego wnętrza. Klasyka - tradycyjne opcje z drewna, szkła, kryształu, brązu. W nowoczesnej odmianie zastosowano opony, długie lampy wbudowane w sufit.

Nad stołem

Światło musi być skierowane. Tradycyjną opcją jest lampa stołowa.

Podświetlenia LED są coraz częściej stosowane, dają dość jasną poświatę i zużywają mało prądu. Są szczególnie przydatne w przypadku niewielkich obszarów roboczych z wbudowanym stołem i półkami nad nim.

Przykład umiejscowienia lamp wbudowanych nad stołem

Biuro to przestrzeń osobista człowieka, którą wyposaża on „dla siebie”. Wyraźnie manifestuje się w nim indywidualność osoby. To miejsce powinno być wygodne i funkcjonalne.

Mini szafka z parapetu, na balkonie, bez problemu możesz ją zaaranżować samodzielnie.

Wenge

Projektanci często używają kontrastowych kolorów w oświetleniu. Tak więc żyrandole w kolorze wenge są popularne wśród profesjonalistów. Lakoniczne połączenie koloru czarnej kawy i jasnego dębu organicznie wpasuje się w każde wnętrze.

Pomysły na aranżację domowego biura (2 filmy)

Design pomysły na biuro (31 zdjęć)

.