Połączenie pokoju z balkonem: 9 kroków do ideału

Dawno minęły czasy, kiedy balkon w domu był magazynem na rzeczy pozostawione na wszelki wypadek. Szczególnie ważny jest projekt pokoju z balkonem lub loggią, ponieważ istnieje kilka opcji dekoracji. Teraz przestrzeń balkonu lub loggii to dodatkowe metry przeznaczone do wygodnego życia.Z kuchni połączonej z balkonem można uzyskać luksusową przestrzeń łączącą jadalnię, kuchnię i taras.Jednak dodatkowy metraż każdego pomieszczenia daje możliwość aranżacji wnętrz, powiększenia przestrzeni życiowej i możliwości kreatywnego podejścia do zagospodarowania.

Dekoracja

Jaki będzie styl pomieszczenia, dość szybko się decyduje, ale co zrobić z dodatkowym kwadratem metrów przy renowacji domu nie zawsze jasne.

Istnieją tylko dwa podstawowe sposoby tworzenia projektu pokoju i balkonu:

 • Pokój i balkon to oddzielne pomieszczenia, z których każdy ma swój cel, aranżacja wnętrza nie nachodzi na siebie…
 • Pokój i balkon - część wspólna. Połączony balkon (loggia) i pokój zostały zaprojektowane tak, aby rozwiązać problemy jednego pokoju, projekt wspólnej przestrzeni rozwiązano w tym samym stylu.

W przypadku pierwszej opcji zwykle nie przeprowadza się większych przebudów.Wystarczy wykonać prace na balkonie, w razie potrzeby glazurować go i dokonywać napraw zgodnie z opracowanym projektem. Pokój jest również urządzony w niezależnym stylu, a pomieszczenie spełnia swoje funkcje. Dobrze, gdy oba pomieszczenia są prostokątne - w takiej przestrzeni można umieścić całkiem sporo.

W drugim wariancie projektowym, gdzie wymagane jest połączenie dwóch pomieszczeń, konieczne jest przeprowadzenie nie tylko prac związanych z przebudową, ale także dobranie wizualnych metod połączenia dwóch pomieszczeń w jedną całość. Tutaj na ratunek przyjdą techniki projektowania, które mogą organicznie łączyć kwadraty.

Oddziel przestrzenie

Styl i projekt według własnych preferencji. Mogą to być klasyki w różnych kolorach lub radykalnie różne kierunki projektowania. Jeśli na balkonie znajduje się kącik do siedzenia, odpowiedni jest styl śródziemnomorski. Lekkie w wykonaniu, nasycone słonecznym nastrojem, przy założeniu dużej ilości kwiatów, mebli rattanowych czy z kutego żelaza, zamieni przestrzeń balkonową w oazę, w której przyjemnie wypocznie się w letnie popołudnie.

Być może w domu jest to niezmiernie potrzebne, choć małe, biuro czy biblioteka, ale jakże wygodny jest warsztat wyposażony na wydzielonej powierzchni. Funkcjonalność wymaga innego podejścia do stylu, designu i użytych materiałów. Ale jest jedna rzecz wspólna dla całej różnorodności wyborów.

Niezależnie od wybranego stylu i przeznaczenia, obowiązkowo są prace, po których balkon lub loggia mogą być użytkowane przez cały rok. Aby wykorzystać przestrzeń balkonową w zimnych porach roku, warto ją zaizolować: zrobić ciepłą podłogę, wykonać okładziny ścienne, oszklić przestrzeń zewnętrzną wysokiej jakości profilem metalowo-plastikowym.Ważna będzie kwestia oświetlenia: kilka scenariuszy nie tylko doda komfortu, przytulności, ale także pozwoli na ekonomiczne wykorzystanie zasobów.

Jeśli dla Ciebie wydzielone pomieszczenia w domu to najlepszy wybór, niezależnie od wykorzystania powierzchni balkonu, wykonaj prace wyciszające i zaizoluj przestrzeń za oknem pokoju: zima będzie znacznie wygodniejsza i cieplejsza. W prostokątnym kształcie przestrzeni balkonowej z powodzeniem powstaje kilka stref, warunkowo podzielonych według ich przeznaczenia funkcjonalnego. Na przykład obszar najdalej od wejścia można wykorzystać jako ogród zimowy. Reszta prostokątnego balkonu, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi, przeznaczona jest na wakacje prywatne lub rodzinne.

Na balkonie można ustawić fotel, stolik kawowy, kilka miękkich otoman.

Dodatkowe metry na całe życie

Decydując się na połączenie pokoju i przylegającego balkonu w jedną całość, trzeba być gotowym na określone inwestycje, a w przypadku radykalnej przebudowy konieczna będzie koordynacja z państwowymi organami regulacyjnymi. Dokumentacja musi być nie tylko przygotowana, ale także zatwierdzona w kilku przypadkach, co zajmuje dużo czasu. Ale wynik na pewno ucieszy!

Tworząc jednolity styl dla wspólnej nowej przestrzeni, zwróć uwagę na ciężką pracę, która jest kluczem do przyszłych udanych przekształceń. Zanim zaczniesz łączyć pracę, określ rodzaj domu, w którym będziesz musiał dokonywać napraw.

Dom z paneli, murowany lub drewniany ma swoje własne niuanse dla początkowej pracy. W domu panelowym największym problemem są szwy interpanelowe. Lepiej powierzyć pracę nad ich rozwiązaniem profesjonalistom. Sprawdź podłogę w pokoju na balkonie i nie lekceważ przy ocieplaniu tzw. „mostków zimnych”.

Bez przebicia trudno dostępnych miejsc, szwów lub zlekceważenia uszkodzeń powierzchni nie będzie można uzyskać ciepłego pomieszczenia.Co więcej, na znacznie większej powierzchni stanie się to niewygodne: wystarczy zamknąć drzwi na osobny balkon, a wady wspólnej połączonej przestrzeni uniemożliwią pozostanie w zasadzie, a żaden styl ani design nie naprawią sytuacja.

9 Kroki wyrównania

Każde zadanie podzielone jest na etapy.

Łączenie pokoju z balkonem ma szereg czynności, których kolejność jest obowiązkowa:

 • Rewizja stanu podłóg w pomieszczeniu i na balkonie.
 • Demontaż zespołu okienno-balkonowego.
 • Montaż przeszkleń energooszczędnych.
 • Izolacja ścian zewnętrznych.
 • Montaż systemu „ciepłej podłogi” w rejonie dawnego balkonu.
 • Projektowanie i realizacja oświetlenia.
 • Rozwiązuję kwestię możliwości demontażu przedniej części balkonu. W domach murowanych przegrodę można całkowicie usunąć, w budynkach z paneli demontaż parapetu jest absolutnie niemożliwy, dlatego potrzebny jest plan „dopasowania” niskiej przegrody do ogólnej koncepcji projektowej pomieszczenia.
 • Wybierz sposób wizualnego łączenia przestrzeni. W prostokątnym pokoju spróbuj zrobić wszystko, aby wizualnie powiększyć pomieszczenie. W domu z paneli jest to trudniejsze, ponieważ jest więcej konstrukcji nośnych.
 • Częstym problemem łączenia balkonu i prostokątnego pokoju jest parapet, zwłaszcza w domu z paneli. Nie można go usunąć, ale można go używać jako elementu podziału na strefy. Łącząc balkon z kuchnią, z łatwością wytyczy przestrzeń kuchni i jadalni, a w sypialni wyznaczy granicę pomiędzy dwoma obszarami funkcjonalnymi.

Komfort przede wszystkim

Jak będzie wyglądała całkowita przestrzeń połączonego balkonu i pokoju Okazuje się, że zależy od funkcjonalności, gustu, stylu, wybranych materiałów. Ale w każdym razie przy takiej przestrzeni są większe szanse na uzyskanie ciekawego rozwiązania projektowego pod względem geometrii, możliwości zagospodarowania przestrzennego i przeznaczenia.

Wysoka jakość wykonania zapewni podstawowy komfort, a dekoracyjne rozkosze zindywidualizują przestrzeń. W każdym razie przestrzeń dawnego balkonu zostanie nieco oddzielona od pokoju, co stanie się okazją do kreatywnego podejścia do zabawy w przestrzeń.

Umieszczając niski rattanowy lub chiński parawan w miejscu połączenia pokoju i balkonu, można regulować dopływ światła dziennego do pomieszczenia poprzez zawieszenie lekkie zasłony z nici, przestrzeń zyskuje porcję tajemniczości, orientalnego uroku... Kwiaty i rośliny domowe świetnie czują się na przeszklonym panoramicznym balkonie, ale jeśli okna wychodzą na słoneczną stronę, to latem jest dużo słońca – problem. Konieczna jest pielęgnacja i montaż żaluzji lub rolet.

Rolety zewnętrzne rozwiążą inny problem, tylko zimą: przeszywający zimowy wiatr, szczególnie na wyższych piętrach, nie wpłynie na zdrowie ani temperaturę wewnątrz domu. Wystarczy zamknąć szczelną roletę, a żadne przeciągi nie straszą, spokój i cisza zimowego przytulnego wieczoru gwarantowana jest wszystkim domownikom.

Urządzając swój dom, nie zapominaj o balkonie lub loggii. Połączenie pokoju z przylegającym do niego balkonem powiększa przestrzeń mieszkalną, wpuszcza więcej światła i nadaje domowi większą funkcjonalność. Przestudiuj pytanie we wszystkich jego szczegółach i nie ma znaczenia, w którym domu musisz wykonać pracę: panel, cegła czy drewno.

Wariacje w aranżacji pokoi z balkonem (39 zdjęć)

​​
.