Pokój dziecięcy dla chłopca: zasady dobrego projektowania (+45 zdjęć)

Dekorowanie pokoju dziecięcego dla chłopca to bardzo ekscytujący i jednocześnie bardzo odpowiedzialny biznes. Konieczne jest stworzenie nie tylko funkcjonalnego pokoju, jakim jest sypialnia, w której dziecko będzie spędzało większość czasu, ale także odrębnego świata, który istnieje według własnych praw i reguł.

Pokój dziecięcy to przede wszystkim miejsce, w którym kształtuje się charakter i typ myślenia dziecka, miejsce tworzenia i realizacji jego pomysłów, fantazji i marzeń.

Podstawowe zasady dobrego projektowania pokoju dziecięcego

Planując warianty wnętrza małego pokoju dziecięcego nie należy kierować się własnymi preferencjami, ale preferencjami dziecka. Dla chłopca pokój to nie tylko pokój, który służy jako sypialnia, w której można zająć się swoim biznesem. To atmosfera, szczególna oprawa, nastrój, pomysły. Dlatego musisz unikać nudnej rutyny i schematów w każdy możliwy sposób. Tworząc pomysł na projekt aranżacyjny, ważne jest, aby skupić się na wieku mieszkańca przyszłej sypialni.

Wystrój pokoju dwuletniego dziecka będzie się znacznie różnił od pokoju szesnastoletniego nastolatka. Należy pamiętać, że dzieci mają tendencję do wzrostu, dojrzewania, zmiany pomysłów, zainteresowań, co również należy brać pod uwagę.

Pokój dla chłopca do trzech lat

Wydawałoby się, że może być prościej: do 3 lat dwu, trzy, a nawet pięcioletnie dziecko wciąż niewiele rozumie, dlatego każdy projekt wnętrza małej sypialni jest dla niego odpowiedni. Jednak tak nie jest. W tym wieku rozpoczyna się aktywny rozwój człowieka, kładzione są fundamenty jego osobowości i ustalane są wartości. A cały świat dla takiego dziecka, czy to chłopca, czy dziewczynki, jest czymś nowym, niezbadanym i niezbadanym.

Istnieje kilka podstawowych zasad dekorowania pokoiku małego dziecka dla chłopca w wieku dwóch lub trzech lat, a mianowicie:

 • tapety w jasnych kolorach z jasnymi akcentami;
 • dostępność wolnego miejsca na gry;
 • brak elementów traumatycznych, takich jak ostre rogi;
 • poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Nie warto przywiązywać się do żadnego konkretnego pomysłu lub tematu przy projektowaniu sypialni, bo u chłopca, podobnie jak u dwu-, trzyletniej dziewczynki, dopiero zaczynają się kształtować upodobania i upodobania. Tapeta może być w delikatnych pastelowych kolorach. Ponadto obszar gry nie powinien być oddzielony od obszaru roboczego. W wieku dwóch lub trzech lat dla dzieci rysowanie i inne zajęcia nie różnią się od zabawy. Jednocześnie należy pamiętać o bezpieczeństwie. Na podłodze w obszarze zabaw należy położyć miękki dywanik, a wszystkie meble powinny być wolne od ostrych narożników.

Pokój dla chłopca od trzech do pięciu lat

W okresie od pierwszych trzech do pięciu lat życia, chłopiec zaczyna pokazywać indywidualność. W tej chwili dziecko jest inicjatywne, niespokojne i dociekliwe, ma tysiące ulubionych zajęć i hobby, które zmieniają się w niewiarygodnym tempie. Wystrój małego pokoju dziecięcego dla chłopca i sypialni dla dziewczynki będzie już znacząco inny.

Jednocześnie powinien w miarę możliwości zapewnić dziecku jak najwięcej możliwości kreatywności i rozwoju:

 • kącik sportowy taki jak drabinki, liny i pierścienie;
 • laboratorium kreatywne z wygodnym stołem i krzesłem;
 • przestronny plac zabaw;
 • Niskie regały do ​​przechowywania zabawek i różnych bibelotów.

Przy urządzaniu lokalu należy pamiętać, że w tych latach dziecko spędza większość czasu na zabawie. Tapeta powinna być jak najbardziej zmywalna, ponieważ prędzej czy później chłopiec będzie chciał spróbować opanować podstawy malowania ścian lub zrealizować swoje pomysły związane z farbami, zachlapaniem i zabrudzeniami.

Pokój ucznia 7-10 lat

Wiek od 7 do 10 lat można nazwać przejściowym w życiu chłopiec czy dziewczynka. W tym czasie, oprócz gier i innych zajęć, które są mało rozumiane przez dorosłego, uczeń ma również obowiązki: szkoła, lekcje, zadania, czytanie i tak dalej. Dlatego przy tworzeniu wnętrza ważne jest prawidłowe rozmieszczenie przestrzeni.

Wystrój małego pokoju dla ucznia musi zawierać co najmniej trzy strefy:

 • pracujące;
 • grać;
 • funkcjonalny.

Strefa funkcjonalna to miejsce pełniące funkcję sypialni, w której znajduje się łóżko i szafy z rzeczami. Jednocześnie pomieszczenie powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby dziecko w trakcie pracy nie było rozpraszane przez plac zabaw. Można to zrobić umieszczając ucznia tyłem do wszystkich zabawek.Tapety i dekoracje ścienne w miejscu pracy powinny być absolutnie neutralne, aby nie było możliwości rozproszenia uwagi fantazyjnymiornamentamina ścianach.

Projekt żłobka dla ucznia w wieku 10-14 lat

W tym wieku ważny etap zaczyna się życie ucznia, czyli kształtowanie się osobowości. Często chłopiec, podobnie jak dziewczyna w tym wieku, ma swoje własne postacie: postacie z kreskówek, sportowcy, aktorzy, bohaterowie komiksów i tak dalej. Można to z powodzeniem wykorzystać jako główną ideę wprojektowaniu. Na przykład projekt i dekorację ściany można uzupełnić nadrukiem z ulubionym bohaterem. Można to zrobić za pomocą fototapety lub plakatu w ramce.

Nie będzie zbyteczne uzupełnienie wnętrza małego pokoju szkolnego parą tematycznych akcesoriów.

To prawda, należy pamiętać, że prędzej czy później bożek się zmieni. Ale łatwo jest również zmienić motyw dekoracji wnętrz: wystarczy umieścić inny obraz na tapecie, wymienić akcesoria tematyczne, a projekt zostanie przekształcony.

Projekt pokoju nastolatka

Im starsze staje się dziecko, tym lepiej kształtuje się jego osobowość. Z reguły młodzież określiła już swoje zainteresowania, wybrała krąg kontaktów, ma własne hobby i światopogląd. Jeśli wcześniej projekt małego pokoju dla chłopca lub dziewczynki tworzyli sami rodzice, teraz tworząc projekt będziesz musiał liczyć się z opinią nowej osobowości.

Planując pokój dla 14-16-letniego ucznia, możesz napotkać kilka problemów:

 • pokój nastolatka może wkrótce przestać być „żłobkiem” i zamienić się w pełnoprawny pokój „dorosły”. W przeciwieństwie do dziewczynki, dorastający chłopiec nie będzie chciał znosić znudzonych pluszowych zabawek i innych dziecięcych atrybutów;
 • Zainteresowania, preferencje i hobby nastolatka mogą zmienić się z dnia na dzień.

Z powodów opisanych powyżej projekt małego pomieszczenia powinien być jak najbardziej wszechstronny. Tapety na ściany, podłogę i sufit można wykonać jak w każdym innym pomieszczeniu. Żadnych rysunkowych niedźwiedzi na ścianach, żadnych pociągów na wezgłowiu. Nawet jeśli chłopak naprawdę poprosi o tapetę w jakimś konkretnym motywie dziecięcym, lepiej byłoby znaleźć kompromis w dwóch lub trzech akcesoriach. Powodem tego jest to, że zainteresowania, jak już wspomniano, mogą szybko się zmienić, a bohaterowie, których lubili wcześniej, mogą zacząć drażnić dziecko.

Na neutralnym podłożu (tapeta itp.) można już nanieść elementy indywidualności: plakaty, dodatki i elementy dekoracyjne.

Główną zaletą tego podejścia jest to, że takie elementy wnętrza są bardzo łatwe i proste do zastąpienia innymi: zmęczony plakatem Batmana - niech będzie Superman, jeśli on też się nudzi, to może lepiej pasuje mapa świata albo np. układ okresowy Mendelejewa. Oczywiście wszystkie te elementy dekoracyjne pozostawia się do uznania nastolatka. W małym pokoju nastolatka w wieku 13-16 lat zagospodarowanie przestrzeni ma ogromne znaczenie.

Pomieszczenie ponownie podzielone jest na co najmniej trzy strefy:

 • pracująca;
 • sztuka;
 • sprawny.

W tym przypadku obszar gry nie musi być przeznaczony wyłącznie na gry. To miejsce powinno mieć wystarczająco dużo miejsca i możliwości uprawiania sportu lub np. muzyki. W przypadku zabawek i innych rzeczy należy wyróżnić otwarty stojak i szafę z pustymi fasadami. Ta potrzeba jest znowu spowodowana zmiennością interesów.Jak tylko jedna rzecz się znudzi, natychmiast wkłada się ją do szafy, a na jej miejsce pojawia się coś nowego.

Pokój dla dwóch chłopców

W zasadzie zasady urządzania żłobka dla jednego i dwóch chłopców nie są znacznie się różni. Jedyną rzeczą do rozważenia jest opinia obojga dzieci. Nie można naruszać interesów jednego dziecka na rzecz drugiego.

W takim pomieszczeniu można zainstalować łóżko piętrowe lub parę łóżek na antresoli.

Jednocześnie każdy chłopiec powinien mieć własną szafę do przechowywania rzeczy. Oczywiście uwzględnienie wymagań dwójki dzieci na raz nie jest łatwe, ale zawsze można znaleźć projekt kompromisowy, który pasuje do wszystkich stron.

Galeria wideo

Galeria zdjęć

​​
.